Projektowanie ogrodu Warszawa, czyli kiedy zacząć wiosenne porządki?

26 lutego 2021
Praca ogrodnika - odkrywanie roślin w marcu
  • Projektowanie ogrodu Warszawa, a więc kiedy najlepiej zacząć wiosenne porządki

  • Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli które prace w ogrodzie wykonujemy jako pierwsze?

  • Pielęgnacja ogrodu Warszawa, czyli jak uporządkować trawnik?

  • Mała architektura ogrodowa nie tylko w Warszawie. Jak oczyścić oczko wodne?

Wiosna już coraz bliżej i trzeba zaczynać myśleć o wiosennych porządkach w naszych ogrodach. Kończy się czas zimowego, błogiego lenistwa, ale za to nadchodzi czas budzenia się do życia roślin i zwierząt, ogrody zaczynają powoli ożywać, gdzie niegdzie widać już pąki, a nawet delikatne, jeszcze słabo rozwinięte listeczki. Wszystko to są zapowiedzi pięknej, zielonej wiosny, ale i ciężkiej pracy. Zacznie się grabienie, spulchnianie ziemi, sadzenie drzew, przycinanie tych, które już u nas rosną. Jednym słowem nadchodzą wiosenne porządki. Ale od czego zacząć? Jeśli mamy dużo do zrobienia, takie pytanie może się pojawić. W tym poście podpowiem wam, które prace zrobić najpierw, a które później, tak by wiosenne porządki nie przysparzały niepotrzebnego niepokoju.

Wiosenne porządki, czyli jakie prace wykonać najpierw w marcu w ogrodzie nie tylko w Warszawie?

Ogród w marcu nie tylko w Warszawie zaczyna się budzić. Trzeba więc zacząć już zabierać się za wiosenne porządki. Najpierw powinniśmy zdjąć z roślin okrycia. Najlepiej jest to zrobić w bezwietrzny, wilgotny i pochmurny dzień. Jeśli zdejmiemy osłony, gdy świeci ostre słońce rozwijające się dopiero liście mogą ulec przypaleniu. Nie należy również zbyt długo z tym zwlekać, (okrycia zdejmujemy od razu po ustąpieniu mrozów – zwykle pod koniec marca) gdyż w ciepłe dni rozpoczyna się wegetacja i rozwijające się pod osłoną młode listki będą zbyt delikatne, więc pierwszy przymrozek je uszkodzi.

Reklama

Pielęgnację ogrodu w Warszawie i nie tylko zaczynamy od zdjęcia okrycia z roślin

Krzewy róż okryte na zimę
Wiosenne porządki możemy zacząć również na rabatach, z których usuwamy część roślin, które zbytnio się rozrosły i zasłoniły inne gatunki. Wycinamy ponadto suche pędy roślin jednorocznych i bylin, a jeśli chcemy, jest to dobry czas na przesadzenie ich części w inne miejsca.

Wiosenne porządki Warszawa, czyli jak oczyszczać trawnik po zimie?

Najpierw grabimy go drucianymi grabiami, które sprawdzają się w usuwaniu suchych źdźbeł tworzących zbitą warstwę. Jeśli jednak przypomina ona filc, powinniśmy pociąć darń wertykulatorem, a potem dokładnie wygrabić źdźbła. Wertykulacja sprawi, że trawa będzie lepiej rosła, gdyż korzenie będą miały lepszy dostęp do wody i nawozów. Wyrównując brzegi murawy róbmy to zwykłym szpadlem lub takim o zaokrąglonym ostrzu, który jest specjalnie do wyrównywania brzegów trawników.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja zieleni – jak zregenerować trawnik po zimie?

Mała architektura ogrodowa Warszawa, czyli jak czyścić oczko wodne po zimie?

Często jest tak, że jeśli mamy duży piękny ogród, który jest miejscem odpoczynku latem, to wiosną wymaga on nieco więcej pracy. A jeśli założyliśmy w nim oczko wodne, no to mamy jeszcze więcej do zrobienia. Po zimie zalegają tam uschnięte rośliny wodne i zanieczyszczenia z zewnątrz (liście, gałązki, źdźbła trawy), które trzeba usunąć. Jeśli dawno tego nie robiliśmy, wybierzmy również muł, który nie dość, że spłyca zbiornik, to wydziela gazy, które są niebezpieczne dla ryb. Do usuwania mułu możemy posłużyć się specjalnym odkurzaczem do oczka wodnego, co ułatwi nam pracę. Potem możemy zająć się kupnem nowych roślin i ryb do zbiornika wodnego, o czym więcej przeczytacie tutaj.

Marcowy ogród Warszawa, czyli jakie jeszcze prace wykonać?

Gdy nadchodzi wiosna, powinniśmy pamiętać o przycinaniu drzew i krzewów, które tego potrzebują – prace można zacząć po ustąpieniu dużych mrozów, czyli od połowy marca. Więcej o tym możecie przeczytać na moim blogu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Usługi ogrodnicze Warszawa, czyli kiedy przycinamy drzewa i krzewy

Po zimie czyszczenia wymaga nawierzchnia wokół domu. Jeśli jest ona wykonana z bruku, betonowego, kamiennego lub klinkierowego, trzeba ją zmyć silnym strumieniem wody wykorzystując do tego myjkę ciśnieniową. Jeśli zalegają na niej plamy z oleju, trzeba poza wodą użyć specjalistycznych preparatów. Po okresie zimowym naprawy wymaga często nawierzchnia żwirowa. Jeśli widzimy w niej zagłębienia, to trzeba ją przegrabić, wyrównać, a w razie potrzeby uzupełnić brakujący żwir, a potem dokładnie zwałować. Więcej można przeczytać tutaj.

Zakładamy ogród warzywny – co siać w marcu?

Usługi ogrodnicze w Warszawie, czyli nie jesteście z tym wszystkim sami!

Gdy planujemy sobie, kiedy co zrobimy od początku do końca, to wiosenne porządki mogą przyprawić nas o zdenerwowanie. Może nam się bowiem wydawać, że nie zdążymy ze wszystkim, bo tydzień roboczy odpada, bo po pracy mamy ochotę jedynie spać, więc zostają nam tylko weekendy.

Ale nie musicie robić tego wszystkiego sami, bo zawsze mogę przyjechać ja i pomóc. Z chęcią przytnę lub przesadzę krzewy lub drzewa, skoszę trawnik, który po zabiegu u Mariana będzie odświeżony i stanie się pięknym elementem ogrodu.

Wystarczy tylko zadzwonić pod numer: 669 939 999 lub napisać do mnie maila na adres: kontakt@zamowmariana.pl i ogród możecie uważać za posprzątany po zimie i nie będziecie musieli się martwić, że z czymś nie zdążycie.

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie