Pielęgnacja zieleni – jak zregenerować trawnik po zimie?

11 maja 2020
Willa z ogrodem
  • Pielęgnacja zieleni Warszawa – od czego zacząć regenerację trawnika?

  • Pielęgnacja zieleni Warszawa – jak systematycznie dbać o trawnik?

  • Pielęgnacja ogrodu Warszawa – trawnik pod opieką Mariana!

Trawnik to nieodłączny element każdego ogródka. Nawet jeśli gospodarz nie przepada za kwiatami, krzewami ozdobnymi czy innymi roślinami, to zazwyczaj na jego podwórku znajdzie się miejsce na kawałek zielonego dywanika, który po zimie wymaga uwagi i starannej opieki. Dziś mam dla was kilka dobrych rad, które pozwolą go zregenerować. Niezbędny będzie plan działania, aby przystąpić do jego realizacji punkt po punkcie. Ale można też inaczej. Jak? Pielęgnacja zieleni Warszawa dzwoni po Mariana!

Porządki po zimie! Regenerację trawnika czas zacząć

Jeżeli chcemy, aby nasz trawnik w szczycie sezonu wyglądał pięknie i schludnie, dbanie o niego trzeba rozpocząć już wczesną wiosną. Pierwszym krokiem jest usunięcie starej, obumarłej trawy. Może się to wydawać trudne, gdyż wysuszone, pożółkłe i zniszczone źdźbła będą pojawiać się wśród tych nowych zielonych. Żeby skutecznie przeprowadzić ten zabieg, wystarczy użyć tradycyjnych grabi i wyczesać zbędną, obumarłą trawę.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Marzysz o pięknym ogrodzie? Te narzędzia i usługi ogrodnicze Warszawa ułatwią Ci pracę

Jednak lepszym narzędziem potrzebnym do pielęgnacji zieleni jest wertykulator. To urządzenie służące do napowietrzenia i oczyszczenia trawnika za pomocą specjalnych noży umiejscowionych na wałkach. Warstwa tzw. filcu (starej, zbitej trawy) zostaje wyniesiona na powierzchnię ułatwiając dopływ powietrza i wody do korzeni. Z reguły wertykulację przeprowadzamy wiosną i jesienią.

Na częściej używanych trawnikach powinniśmy wykonywać tzw. aerację. Pozwala ona na dotarcie powietrza w głębsze warstwy gleby. Zabieg można przeprowadzić na kilka sposób: wydrążyć w glebie okrągłe otwory za pomocą wideł, butów z kolcami lub walca z bolcami, czyli aeratora. Tę czynność zwykle powtarzamy częściej niż wertykulację.

Reklama

Pielęgnacja zieleni – czym się różni wertykulacja i aeracja?

Pielęgnacja trawnika! Kosimy, dosiewamy, niszczymy chwasty

Kiedy już trawnik został wyczyszczony i napowietrzony, warto mu się bliżej przyjrzeć. Na pewno znajdziecie w nim jakieś ubytki. Może być to spowodowane zaleganiem śniegu, słabszą odmianą trawy w danym miejscu lub innymi czynnikami zewnętrznymi. W takich miejscach konieczne jest dosianie trawy. Nie ma co się łudzić, że trawa sama tam wyrośnie. Prędzej na ubytkach rozpanoszą się chwasty.

W przypadku, gdy w jakichkolwiek miejscach trawnika zauważymy chwasty, trzeba je natychmiast usunąć. Ważne jest to, by wykonać to przed zakwitnięciem. To właśnie wtedy rośliny rozpoczynają rozsiewanie nasion. Jeśli zrobią to chwasty, pielęgnacja zieleni będzie trudniejsza.

Kiedy trawa jest już dosiana a chwasty usunięte, trzeba pamiętać o regularnym koszeniu. Długość trawy powinna wynosić około 2,5 cm, a noże kosiarki powinny być ostre. Trawnik przycinamy regularnie, nie rzadziej niż co 10 dni.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jak prawidłowo skosić trawnik

Pielęgnacja zieleni! Nawozimy i podlewamy trawnik

Obok koszenia ważnym zabiegiem pielęgnacji ogrodu jest podlewanie. Brak wody przez dłuższy okres czasu powoduje żółknięcie, a nawet zasychanie trawy. Przy dużej murawie warto zainwestować w zraszacze. Pozwoli to na zaoszczędzenie wielu godzin pracy.

Pielęgnacja ogrodu – jak samodzielnie zrobić system nawadniana? Zobacz!

W rozwoju trawy bardzo ważne jest też nawożenie. Glebę można nawieźć już jesienią. Wtedy najlepiej sprawdzi się nawóz naturalny, np. ziemia z domieszką kompostu. W sezonie wiosenno-letnim stosujemy preparaty zakupione w sklepach ogrodniczych. Ich aplikacja zależy od tego, w jakim stanie jest nasz trawnik oraz jakie wskazania daje na opakowaniu producent.

Możemy zastosować nawozy o przedłużonym działaniu, które nie ulegają wypłukaniu z podłoża do głębszych warstw gleby. Aplikujemy je raz w roku na wiosnę. Nawozy z serii „100 dni” stosujemy dwa razy w sezonie, rozsypując je po deszczu na skoszoną trawę. Dobrze jest używać siewnika, aby równomiernie rozprowadzić preparat.

Na pomoc roślinom! Wypraszamy krety i walczymy z mchem

Wspomniane wcześniej chwasty to nie jedyne zagrożenie dla pięknego trawnika. Marian radzi wziąć na celownik (oczywiście w przenośni) krety i mech. Kretowiska należy równać grabiami. Do ich wnętrza można włożyć szmatkę nasączoną terpentyną, której zapach odstraszy zwierzęta. Sprawdzą się także urządzenia emitujące dźwięki — sprawią one, że ogród nie będzie już tak atrakcyjny dla nieproszonych gości.

Porostowi mchu sprzyja kwaśna i wilgotna gleba oraz zacienienie. Żeby temu zapobiec, trzeba usuwać gałęzie zacieniające trawnik, piaskować mokrą glebę oraz używać nawozów z dodatkiem żelaza.

Usługi ogrodnicze Warszawa! Trawnik podstawą pielęgnacji ogrodu

Wiele osób radzi: „Załóż sobie trawnik, a nie napracujesz się w ogrodzie”. Z takimi opiniami warto dyskutować, chyba że zadowoli was kawałek ogrodu porośnięty zielonymi kępkami skrywającymi koślawe dołki.

Efektowny trawnik wymaga wiedzy, doświadczenia, sprzętu i masę pracy.

Narzekacie na nadmiar obowiązków? Jeżeli tak, to potrzebna jest wam usługa „pielęgnacja ogrodu Warszawa” może liczyć na Mariana. Zawsze chętnie służymy radą, ale także wyręczamy w pracy nad pięknym ogrodem.

Potrzebujesz pomocy w pielęgnacji ogrodu?
Usługi ogrodnicze Warszawa – Mówisz i masz!
Zadzwoń do Mariana!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Pielęgnacja ogrodu – zakładamy piękny trawnik! Teoria i praktyka - […] (w tym filcu), a także jego napowietrzanie, to tylko niektóre czynności, których wymaga od nas pielęgnacja ogrodu. W zasadzie…

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie