Projektowanie ogrodu w stylu angielskim
|

Projektowanie ogrodu w stylu angielskim, natura muśnięta ludzką ręką

Projektowanie ogrodu w stylu angielskim – jak sobie z tym poradzić? Z artykułu dowiesz się, czym charakteryzuje się ogród angielski. Jeśli podoba Ci się kontrolowany nieład, lubisz wypoczywać wśród róż i bluszczy, zapytaj Mariana, czy wystarczy Ci miejsca na założenie angielskiego ogrodu w Warszawie.

Dzisiaj nad moją głowę przefrunął klucz dzikich kaczek. Skąd wiedziałem, że to kaczki? Takiego hałasu narobiły kwakaniem, że nie sposób pomylić je z innymi ptakami. Przyznam się, że nasunęły mi myśl o niedużych stawach i strumykach, które przyuważycie w wielkich ogrodach otaczających rezydencje arystokracji. W nich również taplają się te poczciwe mniej i bardziej kolorowe ptaszyska, bo projektowanie ogrodu w angielskim stylu nie tylko w Warszawie nawiązuje do natury z pozoru nie tkniętej ludzką ręką. Jeśli więc chcą się tam zasiedlić kaczki, to nie można im tego absolutnie zabronić.

Projektowanie ogrodu w stylu angielskim, czyli w zgodzie z naturą

Głównym założeniem stylu angielskiego jest naśladowanie natury, ale w jej znacznie bardziej sentymentalnej i romantycznej odsłonie. Takie ogrody i parki projektowano więc przy wielkich i bogatych posiadłościach, gdzie można było pozwolić sobie na drzewa, bluszcze, pagórki, romantyczne i osłonięte od ludzkiego wzroku zakątki, nieduże stawy z dzikim ptactwem i upajające swoim zapachem różane rabaty. Taki ogród z biegiem czasu nabiera coraz więcej charakteru i klimatu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Styl ogrodu – czym kierować się przy wyborze stylu?

Pod drzewami stawia się zachęcające do rozmowy we dwoje ławeczki, które często przed wścibskim okiem przysłaniają bluszcze, a wypielęgnowane i szerokie trawniki aż proszą się o urządzenie pikniku na łonie natury.

Projekt orgodu w stylu angielskim służy przede wszystkim rekreacji

Ogród angielski jest równie piękny i okazały jak ogród w stylu francuskim, tylko że nie uświadczycie w nim regularnych kształtów i równo przyciętych krzewów. Tutaj ma być jak natura chciała. Nie znaczy to jednak, że projektowanie ogrodu w stylu angielskim i jego późniejsza pielęgnacja nie wymagają pracy. Wbrew pozorom roślinom trzeba poświęcić sporo czasu, aby rosły bujnie, a przy tym stwarzały wrażenie naturalnego krajobrazu.

Projektowanie ogrodu, czyli jakie kwiaty i krzewy posadzić w ogrodzie angielskim

Ma być jak najbardziej naturalnie, więc wybieramy takie rośliny, które są typowe dla danego środowiska. Mogą więc być to stokrotki, rumianki, niezapominajki, a także inne o pięknych liściach, które będą ozdobą przez cały sezon. Chodzi o to, żeby rosły w naturalnych kępach i współgrały ze sobą kolorystycznie, więc unikamy tego, co egzotyczne i nienaturalne.

Rabaty nie powinny być proste i o regularnych kształtach, a raczej trzeba pozwolić krzewom i roślinom rosnąć według własnego widzimisię. Możecie pozwolić sobie też na przebiśniegi, krokusy, czy tulipany, które wczesną wiosną utworzą efektowne i romantyczne kobierce.

W ogrodzie angielskim nie powinno zabraknąć róż, które nie tylko są bardzo efektowne, ale również pięknie pachną i nadają wyjątkowo romantycznego charakteru każdemu ogrodowi. Najlepiej gdy będą to odmiany pnące o licznych i intensywnie pachnących kwiatach. Posadźcie w nim także jaśminy, berberysy czy budleje.

Pnącza, czyli obowiązkowy element projektowania ogrodu w stylu angielskim

Zakładanie angielskiego ogrodu to także przede wszystkim rośliny szczególnie ekspansywne, które ukryją romantyczne zakątki przed ludzkimi spojrzeniami, czyli chodzi tutaj głównie o rośliny pnące. Efektownie oplatają drzewa, krzewy, drewniane altany, kamienne murki dodając głębi całej zieleni znajdującej się w ogrodzie. Nie może więc zabraknąć bluszczów, dzikiego wina, pnącej hortensji, powojników i wiciokrzewów.

Są to gatunki mało wymagające i mrozoodporne, więc nie potrzebują też wyszukanej pielęgnacji. Nie trzeba ich równo przycinać, tak samo zresztą jak innych krzewów czy drzew, a nawet jeśli się za to weźmiecie sami, to nie musicie zupełnie martwić się tym, że zrobicie to niesymetrycznie. Wskazane jest wręcz unikanie geometrycznych form.

Rośliny dobieramy tak, aby kształt i kolor liści różniły się od siebie tworząc ciekawe kompozycje. Malownicze kępy uzyskacie sadząc rośliny piętrowo i w niedużej odległości, aby nie tworzyły się puste miejsca. Rozłożyste drzewa oplecione pnączami, pod nimi ciasno rosnące krzewy i rośliny płożące się po ziemi to znak rozpoznawalny angielskiego stylu.

A może powiecie: „Co ten Marian bredzi! Nie mamy przecież wielkich rezydencji ze 100-letnim zamkiem otoczonym wielohektarowym parkiem.

Zakładanie angielskiego ogrodu w Warszawie na małej powierzchni

Projektowanie ogrodu, czyli co jeszcze charakteryzuje styl angielski

Ma być romantycznie, nieco sentymentalnie, więc sprawdzą się takie dodatki jak kręte ścieżki z naturalnych materiałów, np. kamienie czy drewno. Wzdłuż ścieżek mogą znaleźć się niewysokie murki, które oczywiście będą porastały powoje i bluszcze, a także altany i ławeczki.

Ważnym elementem są wypielęgnowane trawniki, na których można rozłożyć koc i odpocząć. Możecie się również zdecydować na ziołowy ogródek, ponieważ niektóre zioła nie dość, że efektownie wyglądają, kwitną, to także często pięknie i intensywnie pachną.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Koszenie trawnika – jak to robić prawidłowo?

Żeby jednak uzyskać efekt takiego urokliwego i pozornie dzikiego ogrodu, trzeba projektowanie ogrodu w stylu angielskim rozpocząć od dokładnego zaplanowania każdego, nawet najmniejszego elementu.

Lubisz wypoczywać na łonie natury? Zdecyduj się na styl angielski
Projektowanie ogrodów Warszawa – Zadzwoń lub napisz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *