Usługi ogrodnicze Warszawa, czyli kiedy przycinamy drzewa i krzewy

16 września 2019
Przycinanie drzew owocowych
  • Usługi ogrodnicze Warszawa, czyli terminy przycinania krzewów ozdobnych.

  • Usługi ogrodnicze w Warszawie, czyli kiedy przycinać drzewa i krzewy owocowe?

  • Usługi ogrodnicze Warszawa, czyli jakich krzewów nie przycinać?

Usługi ogrodnicze w Warszawie, czyli las nie wszędzie mile widziany

Lubicie dziką i nieposkromioną niczym przyrodę, splątane ze sobą gałęzie drzew i krzewów tworzących cieniste gąszcze? No właśnie. Większość ludzi powie raczej że tak, ale są miejsca, gdzie drzewa i krzewy nie mogą rosnąć tak jak chcą, czy to ze względów bezpieczeństwa lub estetycznych.

W mieście nie natkniemy się na rosnące według swego upodobania rośliny. Są one posadzone w z góry zaplanowanych miejscach, a urzędnicy zajmujący się miejską zielenią dbają o to, żeby wszystko było poprzycinane.

Taki zabieg jednak nie jest robiony tylko dla porządku. Niektórym drzewom i krzewom ułatwia on wzrost i odciąża je, gdyż martwe, nierokujące niczego odrosty, są w znakomitej większości usuwane.

Ponadto przycinanie dobrze wpływa na jakość plonów wydawanych przez drzewa owocowe. Ale jeśli chcemy przyciąć rosnące w naszym ogrodzie rośliny musimy dowiedzieć się, kiedy jest na to odpowiedni termin i jakich krzewów przycinać nie można.

Do tego jeszcze przyda nam się wiedza o tym, które rośliny są wrażliwe na przymrozki, a które nie, gdyż od tego będzie zależał czas cięcia na wiosnę lub jesienią.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jakie błędy popełniamy przy pielęgnacji ogrodu? Tego unikaj!

Reklama

Usługi ogrodnicze w Warszawie, czyli kiedy przycinać krzewy ozdobne

Krzewy ozdobne to jedna z tych grup roślin, które wymagają systematycznego cięcia. Jeśli to zaniedbamy, krzewy ozdobne będą słabiej kwitnąć, stracą ładny kształt i zaczną zapadać na choroby grzybowe. Przycinanie pobudza ich wzrost, pomaga zachować zwartą formę i poprawia ich ogólną kondycję.

Przycinanie krzewów to podstawa pielęgnacji zieleni

W przypadku krzewów ozdobnych termin zabiegu uzależniony jest od gatunku. Przycinanie może więc odbyć się wiosną lub latem. Wszystko zależy również od tego, czy przycinamy krzewy kwitnące wiosną na pędach zeszłorocznych (przycina się je po kwitnieniu, na początku lata), czy te preferujące kwitnienie latem (tnie się wczesną wiosną).

Usługi ogrodnicze w Warszawie, czyli jakich krzewów nie przycinać

Pomimo, że zabieg przycinania drzew i krzewów ma zasadniczo dobry wpływ na wzrost, kwitnienie, kształt czy owocowanie, są gatunki, które ze względu na delikatną budowę gorzej regenerują uszkodzenia po cięciu, a przez to mogą mieć słabsze kwiatostany. Do krzewów z tej grupy należą azalie, różaneczniki, oczary, magnolie i ostrokrzewy. Jeśli mamy w ogrodzie akurat te gatunki roślin pozwólmy im po prostu rosnąć odpowiednio je podlewając i nawożąc.

Chcesz mieć owoce dobrej jakości? Zacznij przycinać drzewa i krzewy

Lekko kwaśne, czerwone porzeczki, słodkie jabłka papierówki, czereśnie, wiśnie, śliwki i inne – wszystkie te owoce możemy mieć na wyciągnięcie ręki we własnym ogrodzie, ale za nim zbierzemy te smakowitości trzeba wzmocnić krzewy owocowe.

Pielęgnacja zieleni. Poznaj korzyści nawożenia roślin

Jednak nie wystarczy podlewanie i nawożenie nawet najlepszymi nawozami. Żeby osiągnąć pełny sukces, musimy co jakiś czas przycinać krzewy i drzewa owocowe.

Jeśli tego nie zrobimy, owoce będą gorszej jakości, a w przypadku drzew owocowych zbiory mogą sprawić więcej kłopotów, gdyż nieprzycinane drzewa będą rosnąć wysoko w górę, a nieformowane korony będą się zagęszczać. Ponadto wyrastające wszędzie drobne odrosty mogą sprawić, że drzewa wydadzą słabszy i gorszy jakościowo plon.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Marzysz o pięknym ogrodzie? Te narzędzia i usługi ogrodnicze Warszawa ułatwią Ci pracę

Krzewy owocowe takie jak aronia, porzeczka, borówka amerykańska czy malina owocująca jesienią na pędach tegorocznych przycinamy wczesną wiosną – luty, marzec. Natomiast krzewy owocujące na pędach jednorocznych oraz jeżyny przycinamy latem.

Jeśli chodzi o drzewa owocowe, przycinanie odbywa się w trzech terminach.

Rośliny odporne na mroźne temperatury (jabłonie, grusze) tniemy na przedwiośniu zanim podejmą wegetację (luty, marzec), te nieco delikatniejsze (śliwy, morele brzoskwinie) lepiej przycinać na początku kwietnia, a rośliny wrażliwe na przymrozki oraz na choroby grzybowe i kory (wiśnie, czereśnie) tniemy latem, po zbiorach.

Trzeba również pamiętać, że forma cięcia zależy od gatunku, wieku i wrażliwości rośliny. Jeśli chcecie dowiedzieć się jeszcze czegoś o pielęgnacji zieleni nie tylko w Warszawie, możecie zajrzeć tutaj.

Podsumowanie

Jeśli chcemy mieć pięknie kwitnące krzewy ozdobne, dające duży i dobry jakościowo plon oraz drzewa i krzewy owocowe, musimy pielęgnować ogród systematycznie i z cierpliwością, przestrzegając terminów przycinania każdego gatunku. Jeśli chcemy olśnić sąsiadów pięknem naszych roślin i zaskoczyć smakiem owoców, powinniśmy włożyć dużo pracy w pielęgnację ogrodu. To tak jak z moją pracą. Chcę by Warszawa była czysta i zielona, więc muszę włożyć w to dużo wysiłku.

Jeśli kogoś zainteresowały oferowane przeze mnie usługi ogrodnicze, może śmiało dzwonić pod numer: 669 939 999, a może nie będzie musiał dłużej szukać.

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Pielęgnacja zieleni jesienią i zimą. Maja w ogrodzie radzi - […] podczas jesieni wymagająca dużego nakładu pracy, a także znajomości odpowiednich terminów przycinania drzew i krzewów, ściółkowania, czy okrywania co…

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie