Projektowanie ogrodu w stylu wiejskim
|

Projektowanie ogrodu w stylu wiejskim, uroczy ogród pełen warzyw, kwiatów i ziół

Z artykułu dowiesz się, czym charakteryzuje się projektowanie ogrodu w stylu wiejskim. Będziesz wiedział, jakie kwiaty, drzewa i krzewy posadzić w takim ogrodzie. Marian podpowie też, jak podkreślić sielski nastrój. A jeśli kochasz zioła, już nie będziesz kupował ich w sklepie. Wystarczy, że odwiedzić własną grządkę.

Tu ogóreczek, tam rzodkieweczka, szczypiorek, słodkie truskawki, cierpkie porzeczki – to zdecydowanie ma swój urok! A gdzie tak jest? Oczywiście w wiejskim ogródku, w którym znajdują się zarówno kwiaty, warzywa jak i owoce. Projektowanie ogrodu w stylu wiejskim ma niewątpliwe zalety, ale pamiętajcie też o tym, że w wiejskim ogrodzie będzie nieco więcej pracy niż innych rodzajach ogrodów. Odradzam wam więc go, gdy jesteście strasznie zabiegani, no chyba że lubicie takie wyzwania.

Różnorodność i chaos pod kontrolą – czym charakteryzuje się projektowanie ogrodu w stylu wiejskim?

Jako specjalista od zieleni powiem wam, że wcale nie tak łatwo ująć ogród wiejski w ramy, ale na pewno posiada on kilka cech, które zdecydowanie odróżniają go spośród innych i to jest właśnie ta różnorodność, czyli kwiaty, warzywa i owoce. Na pierwszy rzut oka może wydawać się on dość chaotyczny i dziki, ale tak naprawdę wcale taki nie jest.

Zakładanie ogrodu w stylu wiejskim – Zobacz przykład!

Wyobraźcie sobie przyklasztorny ogórek, który służy głównie samozaopatrzeniu w rośliny dekoracyjne oraz użytkowe, w tym także warzywa i owoce. Na pewno zauważycie tam dużo zieleni, kolorowych kwiatów, które można zerwać do wazonów, a także wielkie liście rabarbaru, które wykorzystacie do ciasta, kępy aromatycznej mięty i melisy, jasnozielone główki sałaty czy ciemnozielone krzaczki bukszpanu, z którego powstaną ozdobne wianki, bukiety czy palmy na kościelne święta. Na tym właśnie polega projektowanie ogrodu w stylu wiejskim.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Styl ogrodu – czym kierować się przy wyborze stylu?

Rabaty i ścieżki – od czego zacząć projektowanie ogrodu wiejskiego?

Ogród w stylu wiejskim, mimo że wydaje się nieco chaotyczny, to ma dokładnie określone rabaty oraz ścieżki. Musi być w nim praktycznie i funkcjonalnie. Jeśli będziecie chcieli dostać się do krzaczków truskawek, to przecież nie możecie po drodze podeptać wschodzących buraczków czy rzodkiewek.

Duże rabaty są więc podzielone na mniejsze, pomiędzy którymi dostrzeżecie także praktyczne ścieżki do krzaczka porzeczek czy kwitnących róż. Bo kwiaty tutaj zazwyczaj rosną pomiędzy ziołami oraz warzywami. Dzięki temu jest zielono i kolorowo. Co ważne, nie uświadczycie tutaj ścieżek z kostki brukowej czy innych tego rodzaju materiałów. Jest skromnie, czyli kora, ściółka, ewentualnie żwirek lub po prostu trawa. Polecam wam chodzić w nim boso!

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Z czego zrobić ścieżki w ogrodzie?

Rabaty wyznacza się raczej dość naturalnie, czyli przy pomocy samych roślin, np. żywopłotów czy bukszpanów, mogą zdarzyć się także zwykłe polne otoczaki. Projektowanie ogrodu w stylu wiejskim zacznijcie więc od zaplanowania, gdzie znajdą się poszczególne rabaty i ścieżki.

Jakie kwiaty pasują do ogrodu wiejskiego?

Nie może zabraknąć tutaj kwiatów jednorocznych. Można co roku wysiewać inne, a można wciąż te same. Projektowanie ogrodu w stylu wiejskim opiera się na zasadzie im bardziej różnorodnie i kolorowo, tym lepiej. Jak dla mnie ogród wiejski pachnie maciejką, więc nie powinno jej tutaj zabraknąć. Można wysiać ją w doniczki lub wyznaczyć przy jej pomocy rabatki. Upojny zapach, jaki wieczorami roztacza, jest jedyny w swoim rodzaju. Jakie jeszcze kwiaty jednoroczne? Na przykład efektowne nasturcje, ślazówki, nagietki, cynie.

Projektowanie ogrodu w stylu wiejskim to także wybór odpowiednich bylin. Jak dla mnie w wiejskim ogrodzie nie może zabraknąć tulipanów, żonkili czy krakusów, ale to oczywiście wiosną, potem sprawdzą się ostróżka, łubin, niezapominajka, stokrotka i na przykład efektowna miechunka, która ususzona posłuży do wyjątkowych zimowych kompozycji. Ogród w stylu wiejskim to także krzewy i nieduże drzewa jak róże, hortensje, kaliny, jarzębiny. Na wyznaczenie rabat przyda się także lawenda, smagliczka czy żagwin.

Projektując ogród wiejski pamiętaj o ziołach

Projektowanie ogrodu - w jakim stylu

No i teraz Marian przejdzie do najważniejszego. Pamiętajcie o ziołach, warzywach i owocach. Ich również nie powinno tutaj zabraknąć. Jeśli chodzi o zioła, to może pozwolić sobie na wiele. Nie tylko mięta i koperek, także bazylia, tymianek, melisa i co tylko wam się zamarzy. Owoce i warzywa wybierzcie takie, które preferujecie i będziecie mieli czas je odpowiednio pielęgnować. Może poziomki, rabarbar i koktajlowe, kolorowe pomidorki?

Sielsko, anielsko – projektowanie ogrodu po wiejsku

Aby jeszcze podkreślić ten klimat sielskości, warto projektowanie ogrodu w stylu wiejskim wzbogacić również o elementy i dekoracje, które właśnie kojarzą się z prawdziwą wsią, choć nieco już przebrzmiałą, czyli na przykład studnia z kamieni, niskie murki z cegiełek, drewniane płotki, wiklinowe koszyki, drewniane koła od wozu, beczki, doniczki, stare miedziane konewki oraz wiele innych, które dodadzą swojskiego klimatu.

Kiedy projekt ogrodu wiejskiego sprawdzi się w Warszawie? Zapytaj Mariana – Zadzwoń lub napisz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *