Projektowanie ogrodu Warszawa – czym charakteryzuje się styl wiejski?

22 lutego 2021
Sad w wiejskim ogrodzie
  • Projektowanie ogrodu Warszawa – co powinno znaleźć się w stylu wiejskim?

  • Ogród wiejski – jakie kwiaty, drzewa i krzewy posadzić nie tylko w Warszawie?

  • Zakładanie ogrodu Warszawa – czym podkreślić sielski nastrój?

Tu ogóreczek, tam rzodkieweczka, szczypiorek, słodkie truskawki, cierpkie porzeczki – to zdecydowanie ma swój urok! A gdzie tak jest? Oczywiście w wiejskim ogródku, w którym znajdują się zarówno kwiaty, warzywa jak i owoce. Zakładanie ogrodu w stylu wiejskim ma niewątpliwe zalety, ale pamiętajcie też o tym, że oczekuje on od was nieco więcej pracy i czasu niż inne rodzaje ogrodów. Odradzam wam więc go, gdy jesteście strasznie zabiegani, no chyba że lubicie takie wyzwania, więc posłuchajcie, na czym polega projektowanie ogrodu Warszawa w stylu wiejskim.

Reklama

Różnorodność i chaos pod kontrolą – czym charakteryzuje się projekt ogrodu wiejskiego?

Jako specjalista od zieleni powiem wam, że wcale nie tak łatwo ująć ogród wiejski w ramy, ale na pewno posiada on kilka cech, które zdecydowanie odróżniają go spośród innych i to jest właśnie ta różnorodność, czyli kwiaty, warzywa i owoce. Na pierwszy rzut oka może wydawać się on dość chaotyczny i dziki, ale tak naprawdę wcale taki nie jest.

Zakładanie ogrodu w stylu wiejskim nie tylko w Warszawie – Zobacz przykład!

Wyobraźcie sobie przyklasztorny ogórek, który służy głównie samozaopatrzeniu w rośliny dekoracyjne oraz użytkowe, w tym także warzywa i owoce. Na pewno zauważycie tam dużo zieleni, kolorowych kwiatów, które można zerwać do wazonów, a także wielkie liście rabarbaru, które wykorzystacie do ciasta, kępy aromatycznej mięty i melisy, jasnozielone główki sałaty czy ciemnozielone krzaczki bukszpanu, z którego powstaną ozdobne wianki, bukiety czy palmy na kościelne święta. To jest właśnie projekt ogrodu w stylu wiejskim.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Projektowanie ogrodu Warszawa – czym kierować się przy wyborze stylu?

Rabaty i ścieżki – od czego zacząć projektowanie ogrodu wiejskiego nie tylko w Warszawie?

Ogród w stylu wiejskim, mimo że wydaje się nieco chaotyczny, to ma dokładnie określone rabaty oraz ścieżki. Musi być w nim praktycznie i funkcjonalnie. Jeśli będziecie chcieli dostać się do krzaczków truskawek, to przecież nie możecie po drodze podeptać wschodzących buraczków czy rzodkiewek.

Duże rabaty są więc podzielone na mniejsze, pomiędzy którymi dostrzeżecie także praktyczne ścieżki do krzaczka porzeczek czy kwitnących róż. Bo kwiaty tutaj zazwyczaj rosną pomiędzy ziołami oraz warzywami. Dzięki temu jest zielono i kolorowo. Co ważne, nie uświadczycie tutaj ścieżek z kostki brukowej czy innych tego rodzaju materiałów. Jest skromnie, czyli kora, ściółka, ewentualnie żwirek lub po prostu trawa. Polecam wam chodzić w nim boso!

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Projektowanie ogrodu – z jakich materiałów zrobić ścieżki ogrodowe w Warszawie?

Rabaty wyznacza się raczej dość naturalnie, czyli przy pomocy samych roślin, np. żywopłotów czy bukszpanów, mogą zdarzyć się także zwykłe polne otoczaki. Zakładanie ogrodu Warszawa w stylu wiejskim zacznijcie więc od zaplanowania, gdzie znajdą się poszczególne rabaty i ścieżki.

Zakładanie ogrodu Warszawa – jakie kwiaty pasują do ogrodu wiejskiego?

Nie może zabraknąć tutaj kwiatów jednorocznych. Można co roku wysiewać inne, a można wciąż te same. Projektowanie ogrodu wiejskiego opiera się na zasadzie im bardziej różnorodnie i kolorowo, tym lepiej. Jak dla mnie ogród wiejski pachnie maciejką, więc nie powinno jej tutaj zabraknąć. Można wysiać ją w doniczki lub wyznaczyć przy jej pomocy rabatki. Upojny zapach, jaki wieczorami roztacza, jest jedyny w swoim rodzaju. Jakie jeszcze kwiaty jednoroczne? Na przykład efektowne nasturcje, ślazówki, nagietki, cynie.

Zakładanie ogrodu Warszawa w stylu wiejskim to także wybór odpowiednich bylin. Jak dla mnie w wiejskim ogrodzie nie może zabraknąć tulipanów, żonkili czy krakusów, ale to oczywiście wiosną, potem sprawdzą się ostróżka, łubin, niezapominajka, stokrotka i na przykład efektowna miechunka, która ususzona posłuży do wyjątkowych zimowych kompozycji. Ogród w stylu wiejskim to także krzewy i nieduże drzewa jak róże, hortensje, kaliny, jarzębiny. Na wyznaczenie rabat przyda się także lawenda, smagliczka czy żagwin.

Projektując ogród wiejski w Warszawie i nie tylko pamiętaj o ziołach

Zioła w ogrodzie wiejskim

No i teraz Marian przejdzie do najważniejszego. Pamiętajcie o ziołach, warzywach i owocach. Ich również nie powinno tutaj zabraknąć. Jeśli chodzi o zioła, to może pozwolić sobie na wiele. Nie tylko mięta i koperek, także bazylia, tymianek, melisa i co tylko wam się zamarzy. Owoce i warzywa wybierzcie takie, które preferujecie i będziecie mieli czas je odpowiednio pielęgnować. Może poziomki, rabarbar i koktajlowe, kolorowe pomidorki?

Jak założyć ogródek ziołowy?
Dowiedz się więcej!

Sielsko anielsko – projektowanie ogrodu Warszawa po wiejsku

Aby jeszcze podkreślić ten klimat sielskości, warto projektowanie ogrodu Warszawa w stylu wiejskim wzbogacić również o elementy i dekoracje, które właśnie kojarzą się z prawdziwą wsią, choć nieco już przebrzmiałą, czyli na przykład studnia z kamieni, niskie murki z cegiełek, drewniane płotki, wiklinowe koszyki, drewniane koła od wozu, beczki, doniczki, stare miedziane konewki oraz wiele innych, które dodadzą swojskiego klimatu.

Kiedy projekt ogrodu wiejskiego sprawdzi się w Warszawie?
Zapytaj Mariana – Zadzwoń lub napisz!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Projektowanie ogrodów – gotowe przepisy! Warsztaty ogrodowe - […] cenią odrobinę rustykalny styl. Pełno w niej inspiracji na ozdoby vintage charakterystyczne dla projektowania ogrodów wiejskich. Cudownie wyglądają wśród…

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie