669 939 999 [email protected]

Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli porady Mariana jak dbać o swój ogród

14 maja 2021
Kwiaty w ogrodzie
  • Pielęgnacja ogrodu Warszawa, czyli jak walczyć z chwastami?

  • Pielęgnacja zieleni Warszawa. Kiedy nawozić rośliny?

  • Pielęgnacja ogrodu Warszawa, czyli jak zabrać się za ściółkowanie?

  • Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli kiedy podlewać ogród?

Pielęgnacja ogrodu Warszawa, czyli trochę o tym, że rośliny zawsze potrzebują naszego czasu

Kiedy projektowanie ogrodu nie tylko w Warszawie, a później jego zakładanie jest już za nami, marzymy, żeby to już był koniec. Chciałoby się, żeby rośliny same o siebie zadbały, a my tylko patrzylibyśmy jakie one piękne. Ale nie ma tak łatwo. Można powiedzieć, że właśnie teraz rozpoczyna się całoroczna, długa i żmudna praca, przy której zakładanie ogrodu wydawało się łatwe. Teraz dopiero czeka nas podlewanie, pielenie, nawożenie, ściółkowanie, czy przycinanie drzew i krzewów. A i tak chwilowy przymrozek w marcu i kwietniu, czy susza w miesiącach letnich lub szkodniki mogą zniweczyć nasze starania i ulubione kwiaty nam uschną.

Ale tak czarny scenariusz zdarza się rzadko i jeśli pielęgnacja ogrodu zostanie przez nas dobrze zaplanowana, możemy uchronić rośliny przed mrozem, suszą i chorobami. O tym jak wszystko zaplanować i zrobić napiszę w tym poście, w którym dowiecie się, jak walczyć z chwastami, czy o tym w jaki sposób podlać dobrze ogród, dzięki czemu pielęgnacja ogrodu nie tylko w Warszawie nie będzie sprawiała wam żadnych problemów.

Reklama

Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jak podlewać ogród?

Czynnością, którą powtarzamy w ogrodzie najczęściej jest podlewanie. Wydaje się, więc ona prosta i niewymagająca przemyślanych ruchów. Czasami lejemy wodę z konewki na rabaty, czy grządki i myślimy, że robimy to dobrze, ale nawet taką czynność jak podlewanie trzeba wykonywać mając wiedzę ogólną o tym, co lubią, a czego nie lubią rośliny, które mamy w ogrodzie.

Podlewanie to podstawa pielęgnacji ogrodu nie tylko w Warszawie

Najlepszą metodą podlewania jest powolne zraszanie, dzięki któremu woda nie spływa na ścieżkę lub trawnik, ale powoli wsiąka w ziemię tam, gdzie powinna. Najlepsza pora do podlewania ogrodu to poranek lub wieczór, a częstotliwość podlewania zależy od okoliczności pogodowych. Na początku wiosny podlewamy ogród co 5 lub 6 dni, gdy zaczynają się upały, powinniśmy to robić co 2 lub 3 dni, a czasem nawet codziennie, w dni chłodne i wilgotne nie musimy podlewać ogrodu.

pielęgnacja ogrodu

Pielęgnacja ogrodu Warszawa. Jak nawozić rośliny?

Pielęgnacja zieleni wymaga od nas wielkiej uważności i przywiązania do szczegółów, ponieważ musimy dostrzegać pierwsze symptomy chorobowe, czy niedoboru składników pokarmowych u roślin.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja ogrodu Warszawa – poznaj ekologiczne sposoby na szkodniki i choroby

Widocznymi dla oka zmianami świadczącymi o takim niedoborze są: bladość liści, brązowienie igieł, czy mały wzrost. Receptą na taki stan rzeczy jest nawożenie roślin. Możemy wykorzystywać do tego nawozy mineralne lub nawóz organiczny (obornik, kompost, nawóz zielony), dzięki czemu rośliny znowu będą lepiej rosnąć i wyglądać.

Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jak walczyć z chwastami?

Kolejną czynnością, z którą każdy ogrodnik jest za pan brat, jest pielenie, bo chwasty to tacy wredni i uparci sąsiedzi, których jeśli wyprosimy i myślimy, że dadzą sobie spokój to niestety, ale grubo się mylimy. Kiedy usuwamy je ręcznie możemy nie zauważyć pozostawionego w ziemi kawałka korzenia, co spowoduje odrost chwastów. Lecz jest kilka sposobów na to, żeby pielęgnacja zieleni Warszawa była skuteczna i żeby chwasty nie hamowały wzrostu roślin, na których nam zależy. Miejsce które wytypowaliśmy na grządkę możemy przekopać i zostawić je na kilka tygodni w spokoju, a żeby jeszcze bardziej osłabić chwasty, możemy to miejsce przykryć ściółką lub czarną folią.

Innym sposobem na pozbycie się chwastów jest wysiewanie przez dwa lata w szczególnie opanowanym przez nie miejscu roślin na nawóz zielony, które zabierają chwastom składniki pokarmowe i dostęp do światła powodując ich stopniowe zamieranie.

Innym sposobem, na walkę z chwastami, który nie jest naturalny są herbicydy, które dzielą się na kontaktowe (takie, które uszkadzają chwast w miejscu, w którym się z nim zetkną, trzeba więc dokładnie pokryć roślinę takim preparatem) i układowe (są one wchłaniane przez roślinę, ten rodzaj herbicydów stosuje się dolistnie lub doglebowo, zakłóca on procesy życiowe chwastów, co widać już po dwóch tygodniach, a sam chwast obumiera po miesiącu).

Poznaj metody na pielęgnację trawnika bez chwastów

Pielęgnacja ogrodu Warszawa, czyli co to jest ściółkowanie?

Zabieg ten polega na przykryciu gleby ściółką, na którą może składać się siano, słoma, kompost, żwir, wełna drzewna, rozdrobniona kora, trociny, wióry drzewne, a przy roślinach kwasolubnych igliwie sosnowe, gdyż ma kwaśny odczyn. Ściółkowanie ułatwia odchwaszczenie gleby, chroni ziemię przed złymi warunkami atmosferycznymi, zapewnia odpowiednią wilgotność i ciepło. Zabieg rozpoczynamy wczesną wiosną, ale po całkowitym rozmrożeniu gleby. Najpierw spulchniamy ziemię i usuwamy chwasty, potem kładziemy między roślinami kilkucentymetrową, niezbyt grubą i równomiernie rozłożoną warstwę ściółki. Grubość warstwy zależy od tego, co ściółkujemy i jakiego materiału używamy. Trzeba pamiętać o tym, by co jakiś czas uzupełniać ściółkę, gdyż może ją wywiać wiatr lub wypłukać deszcz. Przeczytaj także.

Usługi ogrodnicze Warszawa, czyli kiedy przycinać drzewa i krzewy?

Jeśli mamy w swoim ogrodzie drzewa i krzewy ozdobne zabiegiem pielęgnacyjnym, który będziemy musieli wykonać, będzie przycinanie drzew i krzewów. Ale nie musicie tego robić sami. Od tego są usługi ogrodnicze Warszawa, żeby ulżyć wam w pracy, a ja Marian jestem pasjonatem, więc jeśli zadzwonicie pod numer: 669 939 999 lub napiszecie na adres mailowy: [email protected], możecie być pewni, że wykonane przeze mnie usługi ogrodnicze Warszawa sprawią, że wasz ogród będzie jeszcze piękniejszy, a dzięki przycinaniu drzew i krzewów rośliny będą zdrowiej się rozwijać.

Ale jeśli lubicie sami pracować w ogrodzie i pielęgnacja zieleni jest dla was tak samo jak dla mnie przyjemnością, to musicie wiedzieć kilka ważnych rzeczy o przycinaniu drzew i krzewów. Nie wszystkie rośliny przycinamy w tym samym czasie. Zależy to od ich pory kwitnienia i gatunku. Są i takie krzewy, których nie przycinamy, gdyż źle to znoszą z uwagi na delikatną budowę, a ich przycięcie może spowodować pojawianie się słabszych niż wcześniej kwiatostanów. Więcej o przycinaniu drzew i krzewów możecie przeczytać na moim blogu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Usługi ogrodnicze Warszawa, czyli kiedy przycinamy drzewa i krzewy

A ja już jadę, by znowu coś przyciąć lub przesadzić, gdyż jest to moja pasja i lubię, gdy wykonywane przeze mnie usługi ogrodnicze w Warszawie mogą komuś ulżyć życie.

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Ogród na cztery pory roku – kreatywna pielęgnacja ogrodu - […] zupełnie nowych i nieznanych, a także odrzucania tych, które do tej pory stanowiły kanon w pielęgnacji ogrodu, np. przekopywania…

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie