669 939 999 [email protected]

Szukasz prezentu pod choinkę? Pielęgnacja ogrodu Warszawa – 3 książki, które ucieszą miłośnika ogrodów

10 grudnia 2021
Pielęgnacja ogrodu - książki nie tylko dla warszawiaków
  • Pielęgnacja ogrodu Warszawa – dla kogo książka na prezent?

  • Jaką książkę o pielęgnacji ogrodu nie tylko w Warszawie wybrać?

  • Pielęgnacja ogrodu dla warszawiaków i nie tylko – 3 bestsellery Mariana

Skarpety bożonarodzeniowe już przygotowane? To teraz zastanówcie się, co do nich włożyć! Ja wiem, nie jest łatwo co roku wymyślać nowy prezent dla bliskiej osoby, dlatego polecam wam skorzystać z najwygodniejszej opcji, czyli klasycznych upominków w postaci książek – dla każdego miłośnika pielęgnacji ogrodu będzie to strzał w dziesiątkę. Zobaczcie propozycje Mariana!

Pielęgnacja ogrodu – wielka księga nie tylko dla warszawiaków

„Wielka księga ogrodnika i działkowca” autorstwa Wolfganga Kawollek jest naprawdę wielka – liczy ponad 700 stron! Zdecydowanie więc zrobi wrażenie już samą swoją posturą. A nie tylko warszawiacy lubią robić wrażenie! Święta to najlepszy czas, aby pochwalić się swoją hojnością. Możecie być też pewni, że książka nie zniknie wśród innych skarpet, kubków, kapci, ręczników, piżam i czekoladek, które robią za świąteczne prezenty. Pomyślcie, co wolelibyście dostać – kolejne skarpety w renifery czy praktyczną książkę o pielęgnacji ogrodu nie tylko w Warszawie?

Reklama

Wielka księga ogrodnika i działkowca dla fana pielęgnacji ogrodu

Wielka księga o pielęgnacji ogrodu nie tylko dla Warszawy

Z takim kompendium pielęgnacja ogrodu Warszawa będzie znacznie łatwiejsza. Po pierwsze znajdziecie w niej informacje, jak od podstaw stworzyć ogrodowy azyl na miarę swoich potrzeb. Każdy przecież jest inny i każdy chciałby mieć wyjątkowy ogród. Dlatego uważam, że odwzorowywanie gotowych projektów jest dobre dla leniwych, ale nie dla prawdziwych pasjonatów ogrodnictwa i zapalonych działkowców. Książka pomoże więc zaprojektować przestrzeń, wybrać odpowiednie rośliny, podpowie, jakich użyć materiałów do budowy ścieżek, murków, płotków, jak nawozić i pielęgnować poszczególne rośliny, w tym kwiaty, warzywa i owoce.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jakie błędy popełniamy przy pielęgnacji ogrodu? Tego unikaj!

W książce znajduje się bardzo dużo zdjęć, schematów, rycin, które zdecydowanie ułatwią pracę nad swoim kawałkiem zieleni. Mówię „kawałkiem”, bo wcale nie musicie być wielkim posiadaczem ziemskim, aby z niej efektywnie skorzystać. Ona przyda się nawet tym, którzy dopiero zaczynają od doniczek z ziołami umieszczonymi na balkonie!

Pielęgnacja ogrodu Warszawa – Vademecum cięcia roślin

Moją drugą książkową propozycją do świątecznej skarpety jest „Vademecum cięcia roślin”. Jest to praca zbiorowa od wydawnictwa Multico. Dlaczego wybrałem właśnie tę książkę? Bardzo wielu pasjonatów ogrodnictwa sadzenie i pielenie ma bardzo dobrze opanowane, ale jeśli chodzi przycinanie roślin, to tu mają zdecydowanie do nadrobienia. Kiepskie cięcie sprawia, że roślina przestaje rosnąć lub nie rozwija się jak należy. Nie wspomnę o tym, że w ten sposób można wyrządzić jej krzywdę. Fachowa wiedza z tego zakresu przyda się nawet tym, którym się wydaje, że w tej dziedzinie wszystko wiedzą. A takich zazwyczaj jest najwięcej. Nie żebym wytykał komuś niewiedzę o pielęgnacji ogrodu, chcę tylko pomóc – wystarczy mi, że rośliny będą zadowolone.

Vademecum cięcia roślin – must have pielęgnacji ogrodu Warszawa

Cięcie roślin - must have pielęgnacji ogrodu

Co znajdziecie w tej książce? To nie tylko porady, jak ma wyglądać prawidłowa pielęgnacja ogrodu Warszawa, jeśli chodzi o właściwe przycinanie i tym samym uzyskanie znacznie lepszych efektów w postaci obfitego kwitnienia czy owocowania, ale również wskazówki jak przycinać krzewy w fantazyjne kształty. Mogę nawet przypuszczać, że z tą książką obdarowana osoba ma szansę stać się mistrzem przycinania, zupełnie jak Edward Nożycoręki! Tak czy siak jest to pozycja, której nie powstydzi się nawet wielki znawca pielęgnacji ogrodu w Warszawie i nie tylko. Zdecydowanie powinna znaleźć się na półce, nawet jeśli ma do niej zajrzeć tylko kilka razy do roku.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
6 ciekawych blogów o pielęgnacji ogrodu. Subiektywny ranking Mariana

Pielęgnacja ogrodu Warszawa – planer na każdą porę roku

Ja wiem, że w książkach nie powinno się pisać, ale ilość fiszek w ulubionych pozycjach czasem przyprawia o zawrót głowy i ostatecznie nie można się już połapać, gdzie co się znajduje. Dlatego z czystym sumieniem polecam wam również do bożonarodzeniowej skarpety „Planer zaradnego ogrodnika” autorstwa Alicji i Lucyny Grabowskich. No tutaj to już macie pakiet 3w1 – nie dość, że znajdziecie w nim wszystkie kluczowe informacje, które są niezbędne w pracy ogrodnika, to także dokładny kalendarz, kiedy te prace ogrodowe należy wykonywać. Ale to oczywiście nie wszystko – dodatkową zaletą jest to, że możecie przechowywać tam swoje notatki. Z tymi notatkami to jest świetna sprawa – macie okazję nauczyć się na własnych błędach, jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja ogrodu.

Pielęgnacja ogrodu Warszawa pod ręką – Planer zaradnego ogrodnika

Mnie samemu nie raz zdarzało się, że zapominałem o swoich wielkich odkryciach z zakresu ogrodnictwa – jak je zapisałem, to w kolejnym roku nie miały prawa umknąć z pamięci. A teraz notatek nie będziecie mieli w osobnym zeszycie, ale w książce, która jest świetnym kompendium ogrodnictwa. Co jeszcze w niej znajdziecie? Właściwe wszystko to, co jest niezbędne, aby pielęgnacja ogrodu Warszawa przyniosła wam 100% satysfakcji. Szczegółowe informacje zostały rozłożone tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu, czyli dokładnie zaplanowane na każdą porę roku, a wy możecie tam jeszcze dodawać swoje notatki. Czego można chcieć więcej?

Pielęgnacja ogrodu Warszawa – a jednak więcej ciekawych książek
Zobacz!

Mam nadzieję, że spodoba wam się choć jedna z moich propozycji. Pamiętajcie, aby świąteczna skarpeta był na tyle duża, żeby zmieścić w niej książkę! Niektóre są naprawdę potężne! A taki efektowny prezent pod choinką to super sprawa – nawet dla minimalistów!

Pielęgnacja ogrodu Warszawa – chcesz być na bieżąco?
Czytaj blog Mariana!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie