Jak założyć ogród krok po korku
|

Jak założyć ogród kork po korku? Checklista Mariana

Czytając artykuł zainspirujesz się do stworzenia planu, jak założyć ogród. Będziesz wiedział, od czego zacząć. Poznasz zakres robót ziemnych. Poradzisz sobie z przygotowaniem gleby, a także bez problemu wybierzesz rośliny dla siebie. Dowiesz się, jak kupować rośliny dobrej jakości, a których unikać. Marian odpowie także, kiedy warto skorzystać z pomocy profesjonalnego ogrodnika.

Jak założyć ogród? Okazuje się, że to nie taka prosta sprawa. Trzeba dobrze się przygotować do tego przedsięwzięcia, a przede wszystkim trochę poszperać. Dziś Marian postanowił podpowiedzieć wam, co zrobić krok po kroku. Poniżej znajdziecie checklistę, która przyda się podczas samodzielnego zakładania ogrodu. Pamiętajcie, jeżeli chodzi o usługi ogrodnicze, Warszawa może liczyć na kompleksową pomoc Mariana.

1. Jak założyć ogród? Stwórz szczegółowy plan

Zakładanie ogrodu nie tylko w Warszawie powinno rozpocząć się od stworzenia szczegółowego projektu. W tym celu możecie skorzystać z dedykowanych programów. Najpierw Marian radzi zastanowić się nad ogólnymi celami – jak założyć ogród. To pozwoli ustalić kolejność planowanych robót oraz wstępnie oszacować koszty.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak samodzielnie zaprojektować ogród? Przegląd aplikacji

Już na tym etapie warto zweryfikować, jaka gleba występuje na działce, aby potem dobrać rośliny do jej rodzaju. Warto też zaplanować takie kwestie, jak oświetlenie i jego lokalizacja, wyznaczyć miejsce dla murów oporowych, skalniaków, ścieżek, ogrodzenia oraz innych elementów jak na przykład oczka wodne.

Dobrze przygotowany plan pozwoli wykonać prace we właściwej kolejności, a także zgromadzić niezbędne materiały na czas. Przypomnę tylko, że zamiast wywozić odpady pozostałe po budowie, można je śmiało wykorzystać do budowy tzw. małej architektury ogrodowej.

2. Jak założyć ogród? Rozpocznij od robót ziemnych

Jeśli wiecie już, jak ma wyglądać ogród, następnym krokiem będą roboty ziemne. Najpierw należy uporządkować teren: usunąć śmieci i inne zanieczyszczenia. Następnie trzeba zająć się ukształtowaniem działki. Wiąże się to z nawiezieniem lub wybraniem ziemi w zależności od tego, czy chcemy założyć oczko wodne, czy też usypać ozdobne skarpy.

Marian radzi dobrze przemyśleć kwestie wytyczenia utwardzonych ścieżek, aby w przyszłości uniknąć przesadzania roślin, rozkopywania rabat czy niszczenia trawnika. Nawet niewielkie urozmaicenie rzeźby terenu sprawi, że ogród będzie wydawał się większy i przytulniejszy.

Ponadto na etapie robót ziemnych warto pamiętać o doprowadzeniu instalacji wodnej, kanalizacyjnej oraz elektrycznej do każdego miejsca, gdzie będzie to potrzebne. Ziemia nawieziona do ogrodu powinna być dostosowana do rodzaju roślin, które chcecie uprawiać w przyszłości.

3. Jak założyć ogród? Przygotuj glebę dla roślin

Rośliny potrzebują dobrej gleby do prawidłowego wzrostu. Tymczasem po budowie często jest ona mocno ubita i gliniasta. Zanim przystąpimy do zakładania ogrodu, trzeba to poprawić. Marian radzi, aby ziemię przekopać i użyźnić nawozem naturalnym. Możliwości jest całkiem sporo. Oto kilka przykładów.

  • Workowany kompost kupicie w każdym sklepie ogrodniczym. Stosuje się go jesienią lub na wiosnę. Trzeba pamiętać, aby po rozłożeniu dobrze wymieszać glebę.
  • Obornik, którym nawozimy ziemię jesienią. Chociaż dzisiaj trudniej go dostać niż kilkanaście lat temu, warto się o niego postarać, gdyż jest bardzo bogaty w minerały.
  • Nawozy zielone wymagają nieco więcej zachodu, za to skutecznie budują próchnicę. Do użyźniania gleby nadaje się łubin, seradela czy wyka, które wysiewamy od marca do lipca i przekopujemy w tym samym roku.

No to łopata w dłoń i słuchawki na uszy, jeśli sąsiad nie trawi muzyki.

W takim tempie Marian zakłada ogród, a wy?

Sztuczne nawozy mogą negatywnie wpłynąć na stan gleby, dlatego poleca się stosować je w drugiej kolejności. Pamiętajcie, że już na tym etapie warto wyznaczyć strefy, gdzie będzie trawnik, rabaty, klomby. To także dobry moment, aby wytyczyć ścieżki i miejsca do odpoczynku.

4. Jak założyć ogród? Wybierz i kup rośliny

Kiedy gleba jest przygotowana do sadzenia roślin, można wybrać się na zakupy. Z doświadczenia podpowiem wam, że najlepiej wybierać rośliny łatwe w uprawie i niewymagające szczególnych warunków. Na początku każdy jest pełen zapału do dbania o ogród, ale z wraz z upływem miesięcy i lat zaczyna brakować czasu i siły. Wówczas docenia się rośliny, którym nie trzeba poświęcać aż tyle uwagi.

Poza tym dobre są także rośliny, które będą dobrze rozwijały się na typie gleby występującym na naszej działce. Przy zakładaniu ogrodu nie można zapominać, że różne rośliny sadzi się bądź sieje w różnych porach roku. Popularne tuje najlepiej sadzić jesienią, z kolei niektóre kwiaty sieje się dopiero na wiosnę.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Kiedy sadzić drzewa w ogrodzie?

5. Jak założyć ogród? Zbuduj niepowtarzalny klimat

Marian to perfekcjonista. Lubię dopieszczone projekty. Powiem wam, że nic tak nie buduje klimatu, jak dobrze osadzone altany, pergole, trejaże. Zdecydowanie upiększają każdą przestrzeń i budują niepowtarzalny klimat. Każdy lubi co innego, ale skromnie zasugeruję, że lepiej unikać dużego zróżnicowania kolorów, postawić na kilka ulubionych barw.

Usługi ogrodnicze Warszawa – postaw na szyk i prostotę

Zakładanie ogrodów

Zbyt różnobarwne kwiaty, krzewy i drzewa mogą sprawić, że ogród będzie wyglądał po prostu na zaniedbany i chaotyczny. Czasem, zamiast kupować kolejne sadzonki bylin, lepiej zostawić więcej miejsca na trawnik i zapewnić dzieciom przestrzeń do zabawy, a dorosłym do odpoczynku przy stylowym, murowanym grillu lub nad dyskretnie wkomponowanym oczkiem wodnym.

Usługi ogrodnicze Warszawa – systematycznie dbaj o to, co masz

Jest to chyba najlepsza rada, jaką Marian może dać wszystkim tym, którzy zakładają ogród w Warszawie i nie tylko. Bez względu na to, czy w ogrodzie znajduje się mały klomb, ścieżka i jedno drzewo, czy też wymyślne krzewy, kolorowe kwiaty, a w kącie mały warzywnik, o wszystko trzeba dbać. Trochę mniej pracy będziemy mieli, jeśli ograniczymy się do posadzenia kilku roślin i większość terenu przeznaczymy na trawnik, który jednak trzeba systematycznie podlewać.

Pamiętajmy jeszcze o konserwacji ławek, czyszczeniu wodnych oczek, odchwaszczaniu chodniczków, regularnym koszeniu. Sporo tego! Jeżeli macie wątpliwości, jak dbać o ogród, pytajcie Mariana. A co, jeśli brakuje wam czasu lub zwyczajnie nie lubicie grzebać w ziemi?

Usługi ogrodnicze Warszawa – wykorzystaj doświadczenie Mariana:)
Zadzwoń lub napisz!

Popularne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *