Jak samodzielnie zaprojektować ogród
|

Jak samodzielnie zaprojektować ogród? Przegląd aplikacji

Czytając artykuł otrzymasz ogólne wskazówki, jak samodzielnie zaprojektować ogród. Będziesz wiedział od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę. Sam zdecydujesz, czy lepiej zlecić projektowanie ogrodu specjalistom, czy też poradzisz sobie z tym zadaniem bez ich pomocy. Poznasz także trzy aplikacje, które ułatwiają planowanie ogrodu. Marian wybrał te najpopularniejsze, łatwe w obsłudze i funkcjonalne. Sprawdź, o jakich mowa!

Każdy, kto posiada dom, chciałby zapewne, aby ogród tworzył spójną, harmonijną całość. Aby tak się stało, najlepiej pomyśleć o zagospodarowaniu działki w momencie, kiedy wybieramy projekt domu. Dlaczego tak wcześnie? Już na samym początku trzeba uwzględnić funkcjonalność działki. Zaplanować strefy: wejściową, relaksu, użytkową. To od usytuowania budynku, podjazdu, a niekiedy konieczności wywozu szamba będzie zależało, jak zorganizujemy przestrzeń.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Projektowanie małego ogrodu. Poznaj sposoby na optyczne powiększenie przestrzeni!

Jak samodzielnie zaprojektować ogród? Dobra wiadomość jest taka, że możecie wspomagać się aplikacjami przeznaczonymi do projektowania ogrodu. Dziś Marian opowie wam o trzech, na które warto zwrócić uwagę. Wybierajcie!

Jak samodzielnie zaprojektować ogród? Pierwsze kroki

Pierwszym etapem, który pozwoli samodzielnie zaprojektować ogród, jest analiza działki. Marian radzi, aby najpierw wziąć pod lupę to, co już mamy. Trzeba określić ukształtowanie terenu, zwrócić uwagę na warunki wodne i glebowe. Istotnym aspektem jest także nasłonecznienie. Wszystkie wymienione warunki są bardzo ważne, ponieważ to od nich zależy, jakie rośliny można posadzić oraz gdzie trzeba je rozmieścić. Kiedy już to wiemy, przechodzimy do dalszych etapów projektowania.

Czas na określenie swoich wymagań

Gdy już poznamy, jakie warunki panują na naszym podwórku, czas na określenie tego, jak samodzielnie zaprojektować ogród, aby spełniał on nasze oczekiwania. Dobrym pomysłem jest zastanowienie się, do czego ogród będzie wykorzystywany. Zazwyczaj są to funkcje użytkowe, wypoczynkowe, miejsce zabawy dla dzieci, ale także funkcja ozdobna.

Niektórzy decydują się wydzielić miejsce na warzywniak lub ogródek z ziołami. Innym wystarczy przepastny trawnik z dobrze zaplanowaną architekturą zieleni. Trzeba podjąć decyzję, jakie strefy będą w naszym ogrodzie oraz zaplanować ich usytuowanie.

Marian zapewnia was, że nie warto szczędzić czasu na projektowanie ogrodu i to nie tylko w Warszawie. Dzięki temu zyskacie praktyczną, łatwą w utrzymaniu, a do tego piękną przestrzeń wokół wymarzonego domu.

Jak samodzielnie zaprojektować ogród? Wybór roślinności

Kolejnym etapem jest wybór roślinności, który powinien być podyktowany warunkami panującymi na działce oraz waszymi upodobaniami.

Nie słuchajcie ogólnych rad, na temat tego, co jest aktualnie modne. Marian wam dobrze radzi, aby skupić się na tym, czego sami najbardziej chcemy i potrzebujemy. Tylko wtedy klimat panujący w ogrodzie zapewni spokojny wypoczynek.

Pamiętajcie, że na początek lepiej wybierać mniej wymagające rośliny, zwłaszcza jeśli nie macie za bardzo czasu, aby o nie systematycznie dbać. Jak samodzielnie zaprojektować ogród? Projekt ogrodu musi uwzględniać nie tylko kompozycje, ale także wymagania poszczególnych gatunków. Niektóre rośliny lubią glebę kwaśną, są odporne na zalewanie, z kolei inne nie zniosą wilgoci.

Jak zaprojektować swój ogród? Funkcjonalność

Następnym, ważnym aspektem jest to, gdzie założymy rabaty, posadzimy drzewa. Pomiędzy nimi musi przecież przejechać kosiarka. Ponadto przemyślana budowa ścieżek i murków ma znaczenie o tyle, że uniemożliwi przerost trawy, a tym samym ułatwi późniejsze prace przy pielęgnacji ogrodu. W ten sposób zaoszczędzicie sporo czasu na bieganie z ręczną podkaszarką.

Jak widać, „Diabeł tkwi w szczegółach”. Toteż skromnie nadmienię, że jeśli chodzi o projektowanie ogrodu Warszawa może skorzystać z usług Mariana lub innych doświadczonych firm.

Jak samodzielnie zaprojektować ogród? Kartka, kurs, aplikacja

Projektowanie ogrodu

Pomimo że projektowanie ogrodu wydaje się dużym wyzwaniem, wiele osób szuka sposobu na to, jak samodzielnie zaprojektować ogród. Można sobie z tym poradzić na kilka sposobów.

Jeśli macie dobrze rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną, wystarczy rozrysować projekt ogrodu na kartce. A może kręcą was kursy on-line? Bez trudu znajdziecie w Internecie te, które omawiają, jak samodzielnie zaprojektować ogród. roszę bardzo! Często można skorzystać z próbnych lekcji całkiem za darmo.

Jednak Marian jako fan nowinek technologicznych oraz ułatwiania sobie życia, poleca wam skorzystanie z programów, za pomocą których samodzielnie zaprojektujecie ogród. Są one dostępne w języku polskim. Pomogą wymyślić własny ogród, nawet jeśli nie macie doświadczenia w tej dziedzinie. Ale uprzedzam! Łatwo nie będzie. Od razu przygotujcie sobie porządny grafik prac, gdyż zajmie wam to niejeden wieczór.

Projektowanie ogrodu — 3 popularne aplikacje

Jak już wspomniałem, na rynku dostępne są aplikacje, które umożliwiają samodzielne projektowanie ogrodu wykorzystując wersję demo lub wnosząc niewielką opłatę. Oto trzy najpopularniejsze:

  1. Garden Puzzle – pozwala na projektowanie ogrodu w widoku panoramicznym i układanie roślin niczym puzzli. Jest to ciekawe rozwiązanie, pomocne szczególnie dla początkujących.
  2. Zaprojektuj Ogród – to narzędzie dostępne na on-line. Jest kolejną aplikacją do projektowania ogrodów w polskiej wersji językowej. Pozwala wybierać wśród wielu gatunków i rodzajów roślin, a po stworzeniu ogrodu w samą porę przypomni o najważniejszych pracach.
  3. MyGreenSpace – pomaga odpowiednio dobrać rośliny do ogrodu, ponieważ oferuje asystenta w tej kwestii. Ogród można zobaczyć w wersji 3D oraz pobawić się symulatorem wzrostu roślin.

Używanie wyżej wymienionych narzędzi wymaga poznania ich funkcji. Na szczęście znajdziecie w Internecie wiele przydatnych instrukcji. Jeśli lubicie oglądać filmy, skorzystajcie z wyszukiwarki YouTube. Wystarczy wpisać frazę: „narzędzie do projektowania ogrodu”, a ukaże się wam lista szczegółowych video poradników, jak samodzielnie zaprojektować ogród.

Jak zaprojektować ogród na podstawie zdjęcia z komórki? Zobacz, jakie to proste!

Projektowanie ogrodu Warszawa – dlaczego warto zlecić Marianowi?

Marian nie byłby sobą, gdyby nie zachęcił was do zlecenia projektu ogrodu w Warszawie lub okolicy specjalistom, którzy pomogą przełożyć wasze marzenia i pomysły na realny do realizacji plan.

Będziecie mieli pewność, że wasz ogród zyska na funkcjonalności, a jednocześnie spełni wasze oczekiwania. Jak znaleźć dobrą firmę oferującą usługi ogrodnicze Warszawa?

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Najlepsze usługi ogrodnicze Warszawa, jeśli szukasz ogrodnika, przeczytaj!

U Mariana projekt ogrodu powstaje w kilku etapach. W pierwszej kolejności spodziewajcie się wizyty na waszej działce. To czas, aby zapoznać się z terenem oraz panującymi warunkami do uprawy roślin, zebrać informacje o waszych preferencjach i oczekiwaniach.

Na tej podstawie ekipa Mariana przygotuje kilka projektów koncepcyjnych. Jeśli któryś z nich przypadnie wam do gustu, będzie podstawą do opracowania projektu wykonawczego.

Rośliny dobierzemy tak, aby ogród wyglądał dobrze o każdej porze roku. Będzie on gustowny, estetyczny, a co najważniejsze funkcjonalny. Zadbamy o kompozycję zieleni i zaaranżujemy przestrzeń, aby całość tworzyła harmonijną gamę kolorów, kształtów i faktur.

Każdy projekt ogrodu trzeba wdrożyć w życie. Zaoszczędzicie sporo czasu i pracy, jeśli zlecisz nam także jego realizację. Ciągle zastanawiasz się, czy warto?

Projektowanie ogrodów Warszawa – dowiedz się więcej!
Zadzwoń lub napisz do Mariana:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *