Co można zrobić ze śmieci
|

Co można zrobić ze śmieci? Recykling na co dzień

Z artykułu dowiesz się, co można zrobić ze śmieci. Przeczytasz też, jak odzyskuje się odpady i jak recykling wpływa na ochronę środowiska. Marian wyjaśni też, dlaczego warto przykładać się do segregacji odpadów w naszych domach.

Ostatnio upodobałem sobie temat recyklingu, gdyż większość odpadów da się ponownie wykorzystać: szkło, plastik, papier, odpadki organiczne, gruz! Warto więc dobrze zaplanować wywóz odpadów nie tylko w Warszawie, a przed odbiorem przyłożyć się do segregacji.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Wywóz odpadów segregowanych, czyli jak zaplanować sobie ich odbiór

Co można zrobić ze śmieci? Filtry do kawy, kuchenne kafelki, karoserie samochodów, a nawet oprawki do okularów powstają w wyniki odzysku. Kupujemy i najczęściej nie zastanawiamy się na tym. Drugie życie odpadów – o tym Marian opowie wam dzisiaj!

Rocznie wywozimy około 25% odpadów segregowanych. To za mało!

Śmieci nie da się wywieźć raz na rok, ale gdybyśmy składali je na kupkę przez ten czas, a potem zważyli, to jak pokazują dane GUS z 2017 roku, otrzymalibyśmy 321 kg na osobę.

Szacuje się, że odpady segregowane stanowią około 25% masy wszystkich odpadów oddawanych w gospodarstwach domowych. To bardzo słaby wynik, zważywszy że wynika on nie tyle z możliwości sortowania, co z faktu, że do segregacji podchodzimy na odczepnego. A grzeszków na sumieniu jest o wiele więcej.

Raport NIK wskazuje, że gminy borykają się z gospodarką odpadami z wielu powodów. Są to między innymi: zbyt niskie opłaty za wywóz odpadów, wysokie zaległości w uiszczaniu opłat śmieciowych sięgające niekiedy 30% w gminach wiejskich i 17% w miastach, nieskładanie przez dużą część mieszkańców deklaracji dotyczącej wywozu śmieci. Oczywiście problemy te rzutują na finansowanie całego systemu.

Coraz więcej jest śmieci do wywozu i to nie tylko w Warszawie. Z roku na rok utrzymuje się tendencja wzrostu. Zatrzymać lub cofnąć ten trend jest bardzo ciężko, jednak trzeba starać się, aby odpady segregowane miały większy udział w ogólnej masie, gdyż ma to wpływ na wywóz odpadów i wspiera recykling.

Recykling pozwala na oszczędność energii i chroni środowisko

Co można zrobić ze śmieci? To oczywiście bardzo złożony proces. Składa się z kilku etapów. Najpierw odpady wywozi się na teren zakładu, gdzie podlegają one ocenie. Waży się je i definiuje grupy, do jakich należą, np.: odpady komunalne, makulatura, szkło itd.

Tak segreguje się śmieci z Warszawy i okolicy

Istotnym etapem jest segregacja dokonywana przez ludzi z zastosowaniem specjalistycznego sprzętu. Oddziela się śmieci nadające się do powtórnego przetworzenia, co prowadzi do znacznego ograniczenia ilość odpadów, które trafią na składowiska.

W ten sposób wytwarza się surowce wtórne, które poddaje się procesowi prasowania, co umożliwia ich magazynowanie, a następnie przekazanie do dalszego odzysku. Co można zrobić ze śmieci? Na przykład w hucie szkła szkło z recyklingu jest przetapiane i od razu przerabiane na inne produkty. Każdy surowiec wtórny przechodzi inną drogą. Z niektórych produkuje się te same tworzywa, inne zaś służą do produkcji zupełnie nowych.

Segregując śmieci każdy z nas może dołożyć swoją, małą cegiełkę, by ograniczyć eksploatację surowców nieodnawialnych, których ziemskie zasoby kurczą się w zastraszającym tempie.

Kilka przykładów, co można zrobić ze śmieci

Marian wyczytał mnóstwo ciekawostek na temat tego, co można zrobić ze śmieci. I tak:

  • Papier oddany do recyklingu służy między innymi do produkcji papieru toaletowego, gazet, taśm maskujących i ochronnych, ale także banknotów! Tak moi kochani, pieniądze są produkowane ze śmieci. Wiecie, że tona makulatury pozwala oszczędzić około 17 drzew?
  • Plastik to też prawdziwa ciekawostka. Każdy wie, że powstają z niego kolejne butelki, torby foliowe i zabawki. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że przetworzony plastik może posłużyć do produkcji odzieży narciarskiej i okien PCV.
  • Szkło jest przerabiane na słoiki butelki, ale też blaty kuchenne i włókno szklane do izolacji. Co jednak z puszkami po napojach? Otóż to prawdziwy skarb, gdyż z 3 puszek można zrobić oprawki do okularów, a z 600 – rower! Niesamowite, co można zrobić ze śmieci!?

Odzysk odpadów segregowanych chroni środowisko

Wywóz odpadów

Co można zrobić ze śmieci? Tak wykorzystuje się gruz

Recykling gruzu jest wyjątkowo ważnym tematem, bo zazwyczaj tylko 10% tego typu odpadów nie nadaje się do ponownego wykorzystania. Gruz jest wstępnie sortowany ze względu na zawartość. Następnie poddaje się go kruszeniu za pomocą specjalnie przystosowanych maszyn. Tak przetworzony gruz to kruszywo budowlane, które sprawdza się równie doskonale, co naturalne.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Co zrobić z odpadami z budowy. Przeczytaj zanim zamówisz wywóz

Gruz po remoncie można także wykorzystać samodzielnie, np. do utwardzenia ścieżki w ogrodzie, czy też wzmocnienia fundamentów. Jednak uwaga! Nie każdy rodzaj gruzu się do tego nadaje. Jeśli jednak nie macie pomysłu, jak spożytkować gruz, lepiej dzwońcie po Mariana. Miło wiedzieć, że odpady nie wylądują w lesie, a grzecznie trafią do recyklingu.

Teraz już wiesz, co można zrobić ze śmieci? Pamiętaj! Segregujesz, nie marnujesz!
Wywóz śmieci Warszawa – Marian oddaje odpady do recyklingu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *