Wywóz odpadów do recyklingu! Co można zrobić ze śmieci?

2 października 2019
Wywóz odpadów przez Mariana
  • Roczny wywóz odpadów – ile śmieci produkujemy w naszych domach?

  • Wywóz odpadów do odzysku – jak segreguje Warszawa?

  • Wywóz śmieci do recyklingu – co można zrobić z odpadów nie tylko w Warszawie?

Ostatnio upodobałem sobie temat recyklingu, gdyż większość odpadów da się ponownie wykorzystać: szkło, plastik, papier, odpadki organiczne, gruz! Warto więc dobrze zaplanować wywóz odpadów nie tylko w Warszawie, a przed odbiorem przyłożyć się do segregacji.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Wywóz odpadów Warszawa, czyli jak zaplanować sobie ich odbiór?

Filtry do kawy, kuchenne kafelki, karoserie samochodów, a nawet oprawki do okularów powstają w wyniki odzysku. Kupujemy i najczęściej nie zastanawiamy się na tym. Drugie życie odpadów – o tym Marian opowie wam dzisiaj!

Rocznie wywozimy około 25% odpadów segregowanych. To za mało!

Śmieci nie da się wywieźć raz na rok, ale gdybyśmy składali je na kupkę przez ten czas, a potem zważyli, to jak pokazują dane GUS z 2017 roku, otrzymalibyśmy 321 kg na osobę.

Szacuje się, że odpady segregowane stanowią około 25% masy wszystkich odpadów oddawanych w gospodarstwach domowych. To bardzo słaby wynik, zważywszy że wynika on nie tyle z możliwości sortowania, co z faktu, że do segregacji podchodzimy na odczepnego. A grzeszków na sumieniu jest o wiele więcej.

Raport NIK wskazuje, że gminy borykają się z gospodarką odpadami z wielu powodów. Są to między innymi: zbyt niskie opłaty za wywóz odpadów, wysokie zaległości w uiszczaniu opłat śmieciowych sięgające niekiedy 30% w gminach wiejskich i 17% w miastach, nieskładanie przez dużą część mieszkańców deklaracji dotyczącej wywozu śmieci. Oczywiście problemy te rzutują na finansowanie całego systemu.

Coraz więcej jest śmieci do wywozu i to nie tylko w Warszawie. Z roku na rok utrzymuje się tendencja wzrostu. Zatrzymać lub cofnąć ten trend jest bardzo ciężko, jednak trzeba starać się, aby odpady segregowane miały większy udział w ogólnej masie, gdyż ma to wpływ na wywóz odpadów i wspiera recykling.

Reklama

Recykling pozwala na oszczędność energii i chroni środowisko

Jak przerabia się odpady? To oczywiście bardzo złożony proces. Składa się z kilku etapów. Najpierw odpady wywozi się na teren zakładu, gdzie podlegają one ocenie. Waży się je i definiuje grupy, do jakich należą, np.: odpady komunalne, makulatura, szkło itd.

Wywóz odpadów – tak segreguje się śmieci z Warszawy i okolicy

Istotnym etapem jest segregacja dokonywana przez ludzi z zastosowaniem specjalistycznego sprzętu. Oddziela się śmieci nadające się do powtórnego przetworzenia, co prowadzi do znacznego ograniczenia ilość odpdów, które trafią na składowiska.

W ten sposób wytwarza się surowce wtórne, które poddaje się procesowi prasowania, co umożliwia ich magazynowanie, a następnie przekazanie do dalszego odzysku. Takie rozwiązanie stosuje się np. w hucie szkła, gdzie szkło z recyklingu jest przetapiane i od razu przerabiane na inne produkty. Każdy surowiec wtórny przechodzi inną drogą. Z niektórych produkuje się te same tworzywa, inne zaś służą do produkcji zupełnie nowych.

Segregując śmieci każdy z nas może dołożyć swoją, małą cegiełkę, by ograniczyć eksploatację surowców nieodnawialnych, których ziemskie zasoby kurczą się w zastraszającym tempie.

Wywóz odpadów – to powstaje ze śmieci

Marian wyczytał mnóstwo ciekawostek na temat tego, co robi się z papieru oddanego do recyklingu. Otóż, powstaje z niego między innymi papier toaletowy, gazety, taśmy maskujące i ochronne, ale także banknoty! Tak moi kochani, pieniądze są produkowane ze śmieci. Tona makulatury pozwala oszczędzić około 17 drzew!

Wywóz odpadów segregowanych chroni środowisko

Plastik to też prawdziwa ciekawostka. Każdy wie, że powstają z niego kolejne butelki, torby foliowe i zabawki. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że przetworzony plastik może posłużyć do produkcji odzieży narciarskiej i okien PCV.

Szkło jest przerabiane na słoiki butelki, ale też blaty kuchenne i włókno szklane do izolacji. Co jednak z puszkami po napojach? Otóż to prawdziwy skarb, gdyż z 3 puszek można zrobić oprawki do okularów, a z 600 – rower! Niesamowite!? Zobaczcie, jakie cuda można zrobić ze śmieci.

Wywóz odpadów budowlanych Warszawa — tak wykorzystuje się gruz

Recykling gruzu jest wyjątkowo ważnym tematem, bo zazwyczaj tylko 10% tego typu odpadów nie nadaje się do ponownego wykorzystania. Gruz jest wstępnie sortowany ze względu na zawartość. Następnie poddaje się go kruszeniu za pomocą specjalnie przystosowanych maszyn. Tak przetworzony gruz to kruszywo budowlane, które sprawdza się równie doskonale, co naturalne.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Czy wywóz gruzu to konieczność?

Gruz po remoncie można także wykorzystać samodzielnie, np. do utwardzenia ścieżki w ogrodzie, czy też wzmocnienia fundamentów. Jednak uwaga! Nie każdy rodzaj gruzu się do tego nadaje. Jeśli jednak nie macie pomysłu, jak spożytkować gruz, lepiej dzwońcie po Mariana. Miło wiedzieć, że odpady nie wylądują w lesie, a grzecznie trafią do recyklingu.

Segregujesz? Nie marnujesz!
Wywóz odpadów Warszawa – Zamów u Mariana:)

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Upcykling a wywóz odpadów. Eco deco – domowe inspiracje - […] te pomysły można w dużej mierze nie tylko ograniczyć wywóz odpadów z gospodarstwa domowego, ale również stworzyć oryginalne, estetyczne…

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie