Usługi ogrodnicze Warszawa, czyli kiedy najlepiej jest sadzić drzewa

9 września 2019
Sadzenie drzew i krzewów
  • Usługi ogrodnicze Warszawa – jaka pora roku jest najlepsza do sadzenia drzew?

  • Drzewa z gołym korzeniem lub z bryłą korzeniową – w jakim miesiącu sadzić?

  • Usługi ogrodnicze Warszawa – jaka jest najlepsze pogoda do sadzenia drzew owocowych?

Jesień nadchodzi dużymi krokami, czyli usługi ogrodnicze Warszawa

Siedzę sobie, jak zwykle wieczorem, pisząc dla was kolejnego posta i jakoś tak czuję, że wszystko zaczyna się zmieniać. Jest już początek września, dzieci idą do szkoły, my dorośli musimy wrócić do pracy popadając w spokojną rutynę. Dni są jednak jeszcze ciepłe jak w czerwcu, lipcu i sierpniu, ale niestety są to ostatnie tygodnie, kiedy możemy założyć krótkie spodenki i podkoszulki, a panie letnie sukienki i wrzesień jest ostatnim miesiącem, w czasie którego będziemy czuli się lekko idąc ulicą bez ciężkiej jesiennej kurtki, szalika i czapki.

Reklama

Musimy się również przygotować na krótkie, ciemne, wietrzne, deszczowe i zimne dni zaprawione wszechobecną melancholią. No cóż. Może dlatego, że ciepłolubny Marian wyczuwa nadejście jesiennej, a później zimowej pogody zaczyna tęsknić za latem, które przecież jeszcze na dobre nie zniknęło.

Ale podczas jesieni można zająć się własnym ogrodem z myślą, jak on będzie wyglądał na przyszłą wiosnę.

Nie wiesz jak pielęgnować swój ogród? Zamów usługi ogrodnicze u Mariana!

Dzisiaj opowiem więc wam trochę o sadzeniu drzew i spróbuję odpowiedzieć na pytanie, kiedy najlepiej sadzić: jesienią, czy wiosną.

Usługi ogrodnicze Warszawa, czyli przekonania ogrodników

Zarówno sadzenie drzew jesienią jak i wiosną ma tylu przeciwników jak i zwolenników, a każda grupa ma racjonalne argumenty za poparciem swojej tezy. To w jakiej porze roku posadzimy dane drzewo zależy od jego gatunku lub cechy odmiany, którą wybraliśmy. Jakie są wady i zalety sadzenia drzew wiosną i jesienią?

Po każdej z wymienionych powyżej pór roku następuje inna, która z różnych względów jest ciężka dla sadzonek. W lecie jest szczególnie w ostatnich latach większe ryzyko suszy, a w zimie mrozy (w dzisiejszych czasach dużo łagodniejsze, więc jeśli roślina zasadzona wczesną jesienią, dobrze się ukorzeniła i przygotowała do zimy, będzie to dla niej normalna pora, po której nadejdzie wiosna).

Argumentem ogrodników sadzących wczesną jesienią jest to, że roślina ma więcej czasu na ukorzenienie się (kilka tygodni przed mrozami oraz cała wiosna), co wzmocni ją przed suszą.

Zwolennicy sadzenia drzew i krzewów wiosną mają argument w postaci szybkiego wzrostu roślin w czasie mocnych wiosennych opadów, a poza tym dla niektórych gatunków letnia susza może być wskazana.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Usługi ogrodnicze Warszawa, czyli kiedy przycinamy drzewa i krzewy

Usługi ogrodnicze Warszawa, czyli kiedy sadzić drzewa?

Drzewa i krzewy ozdobne można sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią. Zwiększona częstotliwość opadów i wilgoć gleby ułatwiają przyjęcie się sadzonki i ukorzenienie. Choć, jak wspomniałem wyżej, wiosna z powodu suszy może być ryzykowna. Ale wszystko zależy od tego, czy sadzimy drzewa posiadające bryłę korzeniową, czy też z gołymi korzeniami.

Rośliny, które gorzej sobie radzą sobie z odbudową systemu korzeniowego, sadzimy od marca do połowy kwietnia. Natomiast drzewa liściaste (klony, lipy, dęby, jarząby) kupowane z tzw. gołym korzeniem sadzi się po zakończeniu wegetacji, gdy utracą liście.

Pielęgnacja zieleni – zobacz, jak dobrze posadzić drzewo na działce

Najlepszym okresem do sadzenia drzew owocowych jest natomiast druga połowa października i początek listopada – wilgoć w glebie ułatwi przyjęcie się sadzonek, a ponad te młode drzewka zdążą w pewnym stopniu zregenerować uszkodzone podczas kopania korzenie i wytworzą nowe.

Natomiast rośliny zimozielone należy sadzić zaraz po zakończeniu ich wzrostu, a więc od końca sierpnia do połowy września, gdyż dobrze przyjmują się one w dobrze wygrzanej glebie po dopiero co przeszłym lecie i zdążą się ukorzenić przed nadejściem mrozów.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak zabezpieczyć ogród przed zimą? Usługi ogrodnicze Warszawa

To samo dotyczy drzew i krzewów iglastych – żywotników, cyprysików, jałowców itp. Zaleca się jednak, aby sadzić wtedy raczej rośliny sprzedawane w pojemnikach oraz kopane z gruntu. Jeśli chcecie przeczytać o innych ogrodniczych ciekawostkach i poradach możecie zajrzeć tutaj.

Usługi ogrodnicze w Warszawie, czyli zwięzłe podsumowanie

Co do tego, czy sadzić drzewa i krzewy wiosną lub jesienią zdania ogrodników są podzielone. Ci argumentujący za jesiennymi miesiącami wskazują na ryzykowność wiosny z powodu możliwej suszy, a jesień może być problematyczna ze względu na szybko pojawiające się mrozy.

Podejmując decyzję o jakiej porze roku będziemy sadzić drzewa i krzewy musimy wziąć pod uwagę kilka czynników np. odbudowa korzeni uszkodzonych po wykopywaniu, rodzaj kupowanego drzewa (liściaste, iglaste, zimozielone), a także czy kupujemy roślinę z gołym korzeniem czy z bryłą.

Dopiero po rozważeniu tych kilku czynników możemy zdecydować o tym, kiedy posadzić roślinę z mniejszym prawdopodobieństwem jej przesuszenia czy przemarznięcia. I będziemy mogli cieszyć nią oko w czasie wiosennych i letnich dni.

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie