Kiedy sadzić drzewa w ogrodzie
|

Kiedy sadzić drzewa w ogrodzie?

Z artykułu dowiesz się, kiedy sadzić drzewa w ogrodzie, jaka pora roku jest do tego najlepsza. Przeczytasz też, w jakim miesiącu sadzić drzewa z gołym korzeniem lub z bryłą korzeniową. Czy pogoda ma znaczenie? Poznaj zdanie eksperta Mariana!

Jesień nadchodzi dużymi krokami

Siedzę sobie, jak zwykle wieczorem, pisząc dla was kolejnego posta i jakoś tak czuję, że wszystko zaczyna się zmieniać. Jest już początek września, dzieci idą do szkoły, my dorośli musimy wrócić do pracy popadając w spokojną rutynę. Dni są jednak jeszcze ciepłe jak w czerwcu, lipcu i sierpniu, ale niestety są to ostatnie tygodnie, kiedy możemy założyć krótkie spodenki i podkoszulki, a panie letnie sukienki i wrzesień jest ostatnim miesiącem, w czasie którego będziemy czuli się lekko idąc ulicą bez ciężkiej jesiennej kurtki, szalika i czapki.

Musimy się również przygotować na krótkie, ciemne, wietrzne, deszczowe i zimne dni zaprawione wszechobecną melancholią. No cóż. Może dlatego, że ciepłolubny Marian wyczuwa nadejście jesiennej, a później zimowej pogody zaczyna tęsknić za latem, które przecież jeszcze na dobre nie zniknęło.

Ale podczas jesieni można zająć się własnym ogrodem z myślą, jak on będzie wyglądał na przyszłą wiosnę. Dzisiaj opowiem więc wam trochę o sadzeniu drzew i spróbuję odpowiedzieć na pytanie, kiedy najlepiej sadzić drzewa w ogrodzie – jesienią czy wiosną.

Nie wiesz, kiedy sadzić drzewa w ogrodzie? Zamów Mariana!

Pielęgnacja ogrodu - przycinamy drzewa i krzewy

Jesień czy wiosna, czyli przekonania ogrodników

Zarówno sadzenie drzew jesienią jak i wiosną ma tylu przeciwników jak i zwolenników, a każda grupa ma racjonalne argumenty za poparciem swojej tezy. To, kiedy sadzić drzewa w ogrodzie zależy od ich gatunku lub odmiany, którą wybraliśmy. Jakie są wady i zalety sadzenia drzew wiosną i jesienią?

Po każdej z wymienionych powyżej pór roku następuje inna, która z różnych względów jest ciężka dla sadzonek. W lecie jest szczególnie w ostatnich latach większe ryzyko suszy, a w zimie mrozy (w dzisiejszych czasach dużo łagodniejsze, więc jeśli roślina zasadzona wczesną jesienią, dobrze się ukorzeniła i przygotowała do zimy, będzie to dla niej normalna pora, po której nadejdzie wiosna).

Kiedy sadzić drzewa w ogrodzie? Argumentem ogrodników sadzących wczesną jesienią jest to, że roślina ma więcej czasu na ukorzenienie się (kilka tygodni przed mrozami oraz cała wiosna), co wzmocni ją przed suszą.

Zwolennicy sadzenia drzew i krzewów wiosną mają argument w postaci szybkiego wzrostu roślin w czasie mocnych wiosennych opadów, a poza tym dla niektórych gatunków letnia susza może być wskazana.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Przycinanie drzew i krzewów. Ogrodnik Marian radzi, jak to robić

Kiedy sadzić drzewa w ogrodzie? Marian podpowiada

Drzewa i krzewy ozdobne można sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią. Zwiększona częstotliwość opadów i wilgoć gleby ułatwiają przyjęcie się sadzonki i ukorzenienie. Choć, jak wspomniałem wyżej, wiosna z powodu suszy może być ryzykowna. Ale wszystko zależy od tego, czy sadzimy drzewa posiadające bryłę korzeniową, czy też z gołymi korzeniami.

Rośliny, które gorzej sobie radzą sobie z odbudową systemu korzeniowego, sadzimy od marca do połowy kwietnia. Natomiast drzewa liściaste (klony, lipy, dęby, jarząby) kupowane z tzw. gołym korzeniem sadzi się po zakończeniu wegetacji, gdy utracą liście.

Zobacz, jak dobrze posadzić drzewo na działce

Kiedy sadzić drzewa w ogrodzie? Najlepszym okresem do sadzenia drzew owocowych jest natomiast druga połowa października i początek listopada – wilgoć w glebie ułatwi przyjęcie się sadzonek, a ponad te młode drzewka zdążą w pewnym stopniu zregenerować uszkodzone podczas kopania korzenie i wytworzą nowe.

Natomiast rośliny zimozielone należy sadzić zaraz po zakończeniu ich wzrostu, a więc od końca sierpnia do połowy września, gdyż dobrze przyjmują się one w dobrze wygrzanej glebie po dopiero co przeszłym lecie i zdążą się ukorzenić przed nadejściem mrozów.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak dbać o ogród? Podstawowe prace pielęgnacyjne

To samo dotyczy drzew i krzewów iglastych – żywotników, cyprysików, jałowców itp. Zaleca się jednak, aby sadzić wtedy raczej rośliny sprzedawane w pojemnikach oraz kopane z gruntu. Jeśli chcecie przeczytać o innych ogrodniczych ciekawostkach i poradach możecie zajrzeć tutaj.

Kiedy sadzić drzewa w ogrodzie, czyli zwięzłe podsumowanie

Co do tego, kiedy sadzić drzewa w ogrodzie – czy sadzić drzewa i krzewy wiosną lub jesienią – zdania ogrodników są podzielone. Ci argumentujący za jesiennymi miesiącami wskazują na ryzykowność wiosny z powodu możliwej suszy, a jesień może być problematyczna ze względu na szybko pojawiające się mrozy.

Podejmując decyzję o jakiej porze roku będziemy sadzić drzewa i krzewy musimy wziąć pod uwagę kilka czynników np. odbudowa korzeni uszkodzonych po wykopywaniu, rodzaj kupowanego drzewa (liściaste, iglaste, zimozielone), a także czy kupujemy roślinę z gołym korzeniem czy z bryłą.

Dopiero po rozważeniu tych kilku czynników możemy zdecydować o tym, kiedy posadzić roślinę z mniejszym prawdopodobieństwem jej przesuszenia czy przemarznięcia. I będziemy mogli cieszyć nią oko w czasie wiosennych i letnich dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *