Wywóz szamba Warszawa, czyli jak wybrać biologiczne preparaty do szamba?

23 września 2019
Biopreparaty do szamba
  • Jakie warunki powinien spełniać dobry preparat do szamba?

  • W czym pomaga używanie biopreparatów?

  • Co powinniśmy wiedzieć o biologicznych preparatach do szamb?

  • Jakie są typy biopreparatów do szamb i przydomowych oczyszczalni?

Biopreparaty, czyli samodzielne oczyszczanie szamba

Jeśli mamy przepełniony zbiornik na ścieki wiadomą rzeczą jest, że jak najszybciej powinniśmy zamówić wywóz szamba. Ale, czy wiecie, że stosując pewne środki możecie w jakimś stopniu oczyścić ścieki w zbiorniku?

Szczególnie tyczy się to szamb ekologicznych i przydomowych oczyszczalni ścieków, które z założenia mają nam ułatwić redukcję nieczystości, a przy okazji zaoszczędzenie na wywozie
szamba.

Reklama

Oszczędny wywóz szamba, czyli jakie warunki muszą spełniać biopreparaty?

Wybierając biopreparat do szamba trzeba się kierować kilkoma czynnikami.

Pierwszym z nich jest obecność w preparacie bakterii, które później będą umiały same namnażać się w szambie (preparat zawiera tylko ich konkretną ilość, a kluczem do jego skuteczności jest stworzenie w szambie flory bakteryjnej, która utrzyma się przez dłuższy czas).

Drugim warunkiem zapewniającym powodzenie tego rozwiązania jest sposób stosowania biopreparatu. Powinniśmy robić wszystko zgodnie z instrukcją na opakowaniu specyfiku, gdyż w innym przypadku preparat zadziała słabiej lub w ogóle.

Ważny jest również typ stosowanego przez nas preparatu, gdyż na samym początku bakterie bez substancji wspomagających nie poradzą sobie np. z tłuszczem. Tak więc do bakterii w początkowej fazie stosowania biopreparatów należy dodawać tzw. aktywatory (środki ułatwiające rozpuszczanie tłuszczu).

Ponadto zalecane jest wspomaganie co jakiś czas biopreparatów bakteryjnych biopreparatami enzymatycznymi, które przyspieszają degradację pewnych związków pomagając w procesie oczyszczania szamba.

Oczywiście nieodzowną rzeczą jest sprawdzenie i porównanie cen środków obecnych na rynku. Nie trzeba kierować się wtedy tym czy dany preparat dostał jakieś wyróżnienie lub medal, bo nie ma to pokrycia w tym jak skutecznie on działa.

Jak dobrać biopreparat do szamba ekologicznego?

Dobierając preparat do szamba ekologicznego musimy kierować się konkretnymi potrzebami, gdyż rozwiązania uniwersalne mogą nie dać pożądanej przez nas skuteczności.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Wywóz szamba i pewne przeszkody, czyli czego w szambie być nie powinno?

Na przykład jeśli wiemy, że stosowane przez nas dotychczas bakterie nie radzą sobie z oczyszczaniem ścieków w szambie, bo zawartość tłuszczu jest większa niż początkowo sądziliśmy, dobrze jest zakupić biopreparat zawierający organizmy radzące sobie z tym rodzajem nieczystości.

Przed wywozem zadbaj o swoje szambo

Wywóz szamba Warszawa, czyli w czym pomagają biopreparaty?

Jeśli chcemy w naszym zbiorniku na ścieki zastosować środki, które będą z biegiem czasu oczyszczać musimy wiedzieć, na jakie kategorie są podzielone i co akurat jest nam potrzebne.

Pierwszą grupę biopreparatów możemy określić słowami „bakterie do szamba”. Są to środki podstawowe służące do oczyszczania przez bakterie ścieków, które sukcesywnie dostają się do zbiornika.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak zadbać o bezpieczny wywóz szamba? Warszawa i okolice – Marian pod telefonem

Drugą kategorią stosowanych środków są tzw. „preparaty na tłuszcz” stosowane wtedy gdy do szamba dostała się większa ilość tłuszczu lub wtedy, gdy zaobserwujemy, że obecna już w zbiorniku na ścieki, standardowa flora bakteryjna nie radzi sobie z tym wyzwaniem.

Trzecia grupa to środki do udrażniania rur. Często są to enzymatyczne preparaty zawierające jakąś ilość bakterii rozkładających tłuszcze (służą one do szybkiego oczyszczania rur ze złogów zanieczyszczeń odłożonych na wewnętrznych ścianach, natomiast niezbyt dobrze sprawdzają się w kolonizacji zbiornika, ponieważ bakterie tutaj stosowane mają zwykle duże zapotrzebowanie na energię i w szambie giną, nie mając dostępu do równie skoncentrowanego substratu).

Inną kategorią są środki przeznaczone do dezynfekcji szamba. Są to najczęściej chemiczne preparaty, których celem jest zabicie wszystkich bakterii ściekowych. I choć wydaje się to sprzeczne z koncepcją ekologicznego oczyszczania szamba, to dezynfekcja jest najprostszym sposobem na pozbycie się z szamba metanogenów, które przez produkcję metanu powodują wydzielanie się ze zbiornika na ścieki nieprzyjemnego zapachu.

Często też, gdy dochodzi do zachwiania równowagi ekosystemu w przydomowej oczyszczalni lub w szambie dezynfekcja, a później ponowna kolonizacja przez bakterie jest najprostszym rozwiązaniem.

Podsumowanie

Preparaty do przydomowych oczyszczalni ścieków i szamb wybieramy na podstawie kilku kryteriów: skuteczności (zdolność do namnażania się bakterii), rodzajów środków (podstawowe biopreparaty, środki do udrażniania rur, oraz preparaty do dezynfekcji przydomowej oczyszczalni i szamba).

Żeby wspomóc bakterie w oczyszczaniu szamb,a należy co jakiś czas dodawać preparaty enzymatyczne, a w początkowej fazie istnienia flory bakteryjnej wspomagaczem powinny być środki ułatwiające np. rozpuszczanie tłuszczu.

A jeśli wywóz szamba u Mariana wyda ci się dobrym rozwiązaniem możesz zadzwonić na numer 669 939 999 i zamówić wywóz szamba, który odbędzie się tak szybko, jak to możliwe.

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie