Jak wybrać preparaty do szamba
|

Jak wybrać preparaty do szamba i jak je stosować?

Czytając artykuł, dowiesz się, jak wybrać preparaty do szamba. Poznasz ogólne zasady, którymi warto się kierować, aby kupić skuteczny środek, odpowiedni do Twoich potrzeb. Marian wyjaśni, jakie są rodzaje preparatów i jak one działają. Dzięki temu będziesz wiedział, kiedy je stosować, nie wydasz pieniędzy na darmo, a efekt mile Cię zaskoczy.

Biopreparaty, czyli samodzielne oczyszczanie szamba

Jeśli mamy przepełniony zbiornik na ścieki wiadomą rzeczą jest, że jak najszybciej powinniśmy zamówić wywóz szamba. Zapewne wiecie, że stosując biopreparaty możecie w jakimś stopniu oczyścić ścieki w zbiorniku. Warto więc wiedzieć, jak wybrać preparaty do szamba? Szczególnie tyczy się to szamb ekologicznych i przydomowych oczyszczalni ścieków, które z założenia mają nam ułatwić redukcję nieczystości, a przy okazji zaoszczędzenie na wywozie szamba.

Zadbaj o swoje szambo – stosuj biopreparaty!

Jak wybrać preparaty do szamba? Ogólne zasady

W tej kwestii trzeba się kierować kilkoma czynnikami określającymi, jak wybrać preparaty do szamba.

  • Pierwszym z nich jest obecność w preparacie bakterii, które później będą umiały same namnażać się w szambie (preparat zawiera tylko ich konkretną ilość, a kluczem do jego skuteczności jest stworzenie w szambie flory bakteryjnej, która utrzyma się przez dłuższy czas).
  • Drugim warunkiem zapewniającym powodzenie tego rozwiązania jest sposób stosowania biopreparatu. Powinniśmy robić wszystko zgodnie z instrukcją na opakowaniu specyfiku, gdyż w innym przypadku preparat zadziała słabiej lub w ogóle.
  • Trzeci warunek to typ preparatu, który zastosujemy, gdyż na samym początku bakterie bez substancji wspomagających nie poradzą sobie np. z tłuszczem. Tak więc do bakterii w początkowej fazie stosowania biopreparatów należy dodawać tzw. aktywatory (środki ułatwiające rozpuszczanie tłuszczu).

Ponadto zalecane jest wspomaganie co jakiś czas biopreparatów bakteryjnych biopreparatami enzymatycznymi, które przyspieszają degradację pewnych związków pomagając w procesie oczyszczania szamba.

Oczywiście nieodzowną rzeczą jest sprawdzenie i porównanie cen środków obecnych na rynku. Nie trzeba kierować się wtedy tym, czy dany preparat dostał jakieś wyróżnienie lub medal, bo nie ma to pokrycia w tym, jak skutecznie on działa.

Jak wybrać preparaty do szamba ekologicznego?

Dobierając preparat do szamba ekologicznego musimy kierować się konkretnymi potrzebami, gdyż rozwiązania uniwersalne mogą nie dać pożądanej przez nas skuteczności.

Na przykład jeśli wiemy, że stosowane przez nas dotychczas bakterie nie radzą sobie z oczyszczaniem ścieków w szambie, bo zawartość tłuszczu jest większa niż początkowo sądziliśmy, dobrze jest zakupić biopreparat zawierający organizmy radzące sobie z tym rodzajem nieczystości.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Szambo czy oczyszczalnia ścieków – co wybrać?

Jak wybrać biopreparaty do szamba? Rodzaje środków

Jeśli chcemy w naszym zbiorniku na ścieki zastosować środki, które będą z biegiem czasu oczyszczać, musimy wiedzieć, jak wybrać preparaty do szamba – na jakie kategorie one są podzielone i co akurat jest nam potrzebne.

  • Pierwszą grupę biopreparatów możemy określić słowami „bakterie do szamba”. Są to środki podstawowe służące do oczyszczania przez bakterie ścieków, które sukcesywnie dostają się do zbiornika.
  • Drugą kategorią stosowanych środków są tzw. „preparaty na tłuszcz” stosowane wtedy gdy do szamba dostała się większa ilość tłuszczu lub wtedy, gdy zaobserwujemy, że obecna już w zbiorniku na ścieki, standardowa flora bakteryjna nie radzi sobie z tym wyzwaniem.
  • Trzecia grupa to środki do udrażniania rur. Często są to enzymatyczne preparaty zawierające jakąś ilość bakterii rozkładających tłuszcze (służą one do szybkiego oczyszczania rur ze złogów zanieczyszczeń odłożonych na wewnętrznych ścianach, natomiast niezbyt dobrze sprawdzają się w kolonizacji zbiornika, ponieważ bakterie tutaj stosowane mają zwykle duże zapotrzebowanie na energię i w szambie giną, nie mając dostępu do równie skoncentrowanego substratu).
  • Czwarto grupa to środki przeznaczone do dezynfekcji szamba. Są to najczęściej chemiczne preparaty, których celem jest zabicie wszystkich bakterii ściekowych. I choć wydaje się to sprzeczne z koncepcją ekologicznego oczyszczania szamba, to dezynfekcja jest najprostszym sposobem na pozbycie się z szamba metanogenów, które przez produkcję metanu powodują wydzielanie się ze zbiornika na ścieki nieprzyjemnego zapachu.

Często też, gdy dochodzi do zachwiania równowagi ekosystemu w przydomowej oczyszczalni lub w szambie dezynfekcja, a później ponowna kolonizacja przez bakterie jest najprostszym rozwiązaniem.

Podsumowanie

Jak wybrać preparaty do szamba? Preparaty do przydomowych oczyszczalni ścieków i szamb wybieramy na podstawie kilku kryteriów: skuteczności (zdolność do namnażania się bakterii), rodzajów środków (podstawowe biopreparaty, środki do udrażniania rur, oraz preparaty do dezynfekcji przydomowej oczyszczalni i szamba).

Żeby wspomóc bakterie w oczyszczaniu szamba, należy co jakiś czas dodawać preparaty enzymatyczne, a w początkowej fazie istnienia flory bakteryjnej wspomagaczem powinny być środki ułatwiające np. rozpuszczanie tłuszczu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Wywóz szamba Warszawa bez niespodzianek! Z Marianem to możliwe

A jeśli wywóz szamba u Mariana wyda ci się dobrym rozwiązaniem, możesz zadzwonić na numer 669 939 999 i zamówić wywóz szamba, który odbędzie się tak szybko, jak to możliwe.

Opróżnianie szamba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *