669 939 999 [email protected]

Łąka kwietna – pomysł na zakładanie zieleni miejskiej nie tylko w Warszawie

6 sierpnia 2021
Zakładanie zieleni miejskiej - łąka kwiatowa
  • Łąka kwietna na skwerze i w parku? Zakładanie zieleni miejskiej Warszawa

  • Jak przygotować glebę do wysiewu kwiatów na łące? O tym pamiętaj!

  • Ogród pełen natury? Pielęgnację zieleni zamów u Mariana!

Trawnik to niewątpliwe ozdoba, ale czy to jedyny sposób na efektowną zieleń? I czy na pewno sprawdzi się w każdym miejscu? Pomijam już fakt, że jego pielęgnacja wcale nie jest łatwa i prosta. Dzisiaj zaproponuję wam łąkę kwietną jako alternatywę dla tradycyjnych skwerów, przy których i tak nikomu nie chce się pracować . Często straszą wysokimi, nieestetycznymi trawami i chwastami. W każdym mieście znajdą się takie miejsca, gdzie dużo lepszym wyjściem będą polne, kolorowe kwiaty. Pomyślcie tylko, jaki to raj dla owadów! Jak wygląda takie zakładanie zieleni miejskiej Warszawa?

Zakładanie zieleni miejskiej Warszawa – co to takiego łąka kwietna?

Pod nazwą tą kryje się ciekawy sposób na zagospodarowanie różnego rodzaju brzydkich trawników i innych newralgicznych miejsc, gdzie nie ma kto o nie regularnie dbać i tym samym są dość kiepską wizytówką dla administratora tych, krótko mówiąc, nieużytków.

Kwietną łąkę możecie też założyć na swojej posesji, ponieważ to nic innego jak popularne kwitnące sezonowo rośliny, które spotkacie na łąkach i polach. Ma ona bardzo wiele zalet, a jej pielęgnacja sprawia dużo mniej kłopotu. W czasie najpełniejszego rozwoju jest przede wszystkim bardzo efektowna. Zdecydowanie bardziej od zaniedbanego trawnika. To przede wszystkim zasługa kolorowych kwiatów, które kojarzą się ze śpiewem skowronka, klekotem dzikich gęsi, rozgrzaną od czerwcowego słońca łąką, upajającymi zapachami i delikatnym wietrzykiem, który chłodzi nam czoło.

No i rozmarzyłem się, bo przyznam, że jako dziecko zdecydowanie lubiłem zabawy na takich przestrzeniach. Jeśli wasz ogród utrzymany jest w stylu naturalistycznym lub wiejskim, to zdecydowanie polecam wzbogacić go o taki wyjątkowy element.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Projektowanie ogrodu Warszawa – czym charakteryzuje się styl wiejski?

Reklama

Pielęgnacja zieleni miejskiej Warszawa – gdzie sprawdzą się kwietne łąki?

Kwietne łąki sprawdzą się przede wszystkim nie tylko w prywatnych ogrodach w stylu naturalistycznym i wiejskim, ale również wszędzie tam, gdzie gleba jest zbyt kiepska, żeby zasadzić na niej byliny i inne kwiaty ogrodowe lub wysiać efektowny trawnik.

Zakładanie zieleni z kwietną łąką krok po kroku.
Zobacz praktyczny poradnik!

Łąki kwietne zakłada się:

  • w pobliżu używanych ciągów pieszych, ale w co najmniej metrowej odległości, żeby przechodnie nie porzucali na nich śmieci,
  • obok uczęszczanych dróg, ale również w takiej odległości, żeby wyższe kwiaty nie zasłaniały widoczności kierowcom,
  • na zboczach, gdzie koszenie trawy jest szczególnie trudne oraz, m.in. miejskich nieużytkach, o które nie ma kto dbać.

Zakładanie zieleni miejskiej Warszawa z kwietną łąką nie powinno jednak odbywać się w pobliżu takich miejsc jak place zabaw, ponieważ roślinom nie sprzyja bieganie i udeptywanie ziemi. Wtedy raczej nic z tego nie będzie. Kwietne łąki przyciągają również wiele owadów, więc rozsądnie będzie dać im spokój – tak będzie lepiej dla nich, a także samych dzieci. Jeśli chodzi o alergeny, to w zależności od tego, jakie posadzicie na łące rośliny, mogą być one znacznie bardziej bezpieczne od pospolitych traw, które rosną w takich miejscach.

Przed wysiewem – jak przygotować teren pod łąkę kwietną?

Aby łączka prezentowała się okazale, trzeba przed sianiem przygotować teren. Na pewno ucieszy was to, że w tym wypadku nie są potrzebne szczególnie żyzne gleby, ponieważ polne kwiaty urosną na ziemi kiepskiej jakości.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Projektowanie ogrodu Warszawa, czyli jak robić tak, by się zbytnio nie narobić?

Powiem nawet, że jeżeli gleba będzie zbyt urodzajna, to trzeba będzie ją przemieszać z piaskiem, żeby ją nieco zubożyć. To sprawia, że pielęgnacja zieleni miejskiej Warszawa w postaci łączki nie jest specjalnie trudna i wymagająca.

Kwietna łąka będzie prezentować się okazale, gdy nie będą rosły na niej chwasty. Polecam więc teren przed sianem porządnie przekopać lub zaorać, jeśli to naprawdę duży kawałek, a także oczyścić. Następnie można zastosować herbicydy (np. Roundup), a po dwóch tygodniach, gdy pojawią się kiełki, zabieg powtórzyć. Dopiero potem można przystąpić do siana.

Jaki jest najwłaściwszy czas na wysiew polnych kwiatów? Najlepiej zrobić to wiosną po ostatnich przymrozkach. Zazwyczaj jest to czas od połowy kwietnia do końca maja. Potem silne słońce może zdecydowanie roślinom zaszkodzić. Zakładanie zieleni miejskiej Warszawa w postaci łąki z kwiatami można także rozpocząć jesienią.

Pielęgnacja zieleni miejskiej Warszawa – jakie rośliny wybrać?

Kwieciste pole wygląda pięknie, gdy jest barwnym i różnorodnym kobiercem. Zasiejcie więc rośliny, które są kolorowe, mają różne kształty i wielkości.

Łąka marzeń? Samodzielnie skomponuj mieszankę nasion!

Pielęgnacja zieleni miejskiej - łąka kwiatowa

Nie może też zabraknąć różnych gatunków traw, np. kostrzewy czerwonej czy wiechliny, roślin motylkowatych jak upajającej zapachem koniczyny, łubinu, wyki, a także roślin ozdobnych jak chaber bławatek, mak polny, rumianek, wrotycz czy krwawnik.

W zależności od gleby można pozwolić sobie na gatunki, które szczególnie lubują się w przesuszonych stanowiskach, np. gipsówka czy lebiodka pospolita lub w nieco bardziej mokrych, np. niezapominajka błotna czy bodziszek łąkowy.

O tym pamiętaj!
Nasiona wysiewa się na krzyż, najlepiej siewnikiem i pomieszane z piaskiem. Warto co dwa trzy lata dosiewać mieszanki kwiatów. Łąka kwietna powinna być raz lub dwa razy w roku ścięta.

Szukasz pomysłu na łąkę kwietną zamiast trawnika?
Zadzwoń lub napisz do Mariana!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie