Projektowanie ogrodu Warszawa, czyli jak robić tak, by się zbytnio nie narobić?

20 listopada 2020
Osoba odpoczywająca w ogrodzie
  • Zakładanie ogrodu w Warszawie. Zieleń samoobsługowa, jak to zrobić?

  • Projektowanie ogrodu Warszawa, czyli jak ułatwić sobie życie?

  • Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jakie rośliny posadzić w ogrodzie dla leniwych, a z jakich zrezygnować?

  • Mała architektura ogrodowa w Warszawie, czyli co przyda się w ogrodzie lenia

  • Pielęgnacja ogrodu Warszawa. Samo podlewające się rośliny! Czy to możliwe?

Projektując ogród często mamy już dosyć na samym początku. Dopiero co zbudowaliśmy dom i chcemy mieć ogród, a nie gołą ziemię, ale jak tylko pomyślimy o tym, że będzie trzeba pielić, przycinać, przekopywać grządki, kosić latać kilka godzin z wężem ogrodowym, żeby nic nie wyschło, to może nam zrobić się niedobrze. A jeszcze jak zdamy sobie sprawę, że taka harówka czeka nas co roku, to niektórzy mogą pomyśleć „trudno, będzie goła ziemia”. Nie trzeba jednak od razu się poddawać. Ogród może być ładny, a wcale nie musimy ciągle czegoś w nim robić. Wystarczy, że dobierzemy odpowiednie rośliny i stworzymy ogród, w którym będziemy odpoczywać, a nie pracować.

Zakładanie ogrodu Warszawa, czyli jak leń może stać się ogrodnikiem?

Planując założenie ogrodu powinniśmy wiedzieć, czy jesteśmy gotowi poświęcić mu dużo pracy, czy jesteśmy zmęczeni po pięciodniowej aktywności zawodowej, więc sobotę i niedzielę wolimy spędzić wylegując się w ogrodzie. Jeśli jesteśmy w tej drugiej sytuacji, to ogród mniej angażujący nas w rozwój roślin będzie dobrym pomysłem.

Podczas planowania musimy wiedzieć, jakie rośliny są łatwe w pielęgnacji, a jakie przeciwnie, co pomoże nam w ich wyborze.. Tak samo jest z architekturą ogrodową nie tylko w Warszawie. Ponadto warto jest zadbać o zamontowanie systemu nawadniającego, co nam bardzo ułatwi życie, a o czym także napiszę w tym poście.

Reklama

Pielęgnacja zieleni w Warszawie – z czego trzeba zrezygnować?

Częścią ogrodu łatwego i nieczasochłonnego podczas pielęgnacji na pewno nie może być warzywnik, gdyż często musimy pielić grządki. Z trawnika, który trzeba kosić co tydzień lepiej również zrezygnować, ponieważ dużo czasu zajmuje podlewanie, odchwaszczanie i walka z kretami.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jak prawidłowo skosić trawnik

Mała architektura ogrodowa w Warszawie. Co nie przyda się w ogrodzie dla wygodnickich?

Podczas projektowania ogrodu trzeba będzie niestety zrezygnować z oczka wodnego, ponieważ dużo pracy jest przy wyławianiu liści lub oczyszczaniu z glonów. Nie polecam też basenu kąpielowego, gdyż nieodzowne jest ciągłe dbanie o czystość wody, a jeśli ktoś nie ma czasu lub jest zapominalski, basen po jakimś czasie nie będzie się nadawał do kąpieli.

Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jakie rośliny sprzyjają leniwym?

Wybierając gatunki roślin lepiej kupić takie, które są łatwe w uprawianiu i nie wymagają ciągłego przycinania i nawożenia. Powinny być mrozoodporne i przystosowane do naszego klimatu. Zamiast trawnika możemy pokusić się o założenie kwietnej łąki, która poza tym, że jest piękna nie wymaga częstego koszenia, a jedynie dwa razy w sezonie, w cienistych miejscach pod drzewami sprawdzą się kobierce z bylin.

Nie masz czasu na pielęgnację ogrodu? Postaw na byliny!

Na rabatach najlepiej sadzić rośliny grupami, po kilka sztuk tego samego gatunku lub takie, które mają zbliżone wymagania. Pomaga to w pielęgnacji i polepsza efekt wizualny.

Jeśli ogród dla zapracowanych ma otaczać żywopłot, to wybieramy takie rośliny, które nie wymagają formowania np. krzewuszki, ponieważ zminimalizuje to ilość pracy przy takim żywopłocie. Więcej możecie przeczytać tutaj.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja zieleni Warszawa – co uprawiać w mieście? Pożyteczne rośliny

Pielęgnacja zieleni Warszawa, czy jeśli często wyjeżdżamy, ogród jest dobrym pomysłem?

Od razu odpowiem, że tak! Minęły czasy, w których jedyną możliwością podlania ogrodu było bieganie kilka godzin dziennie z wężem ogrodowym lub konewką. Jest to co prawda sposób generujący mniejsze koszta, ale męczący i zabierający mnóstwo czasu, który możemy przeznaczyć na ciekawsze rzeczy. Żeby ułatwić sobie pielęgnacje ogrodu nie tylko w Warszawie, możemy zamontować system automatycznego nawadniania.

Pielęgnacja ogrodu – jak w prosty sposób nawodnić rośliny? Zobacz poradnik!

Co prawda za zamontowanie systemu zapłacimy więcej, ale później zaoszczędzimy wodę, którą wykorzystywaliśmy w większej ilości, gdy podlewaliśmy wężem. Więcej o tym, czy warto zamontować taki system przeczytacie tutaj.

Tak, więc nawet jeśli kochamy długie podróże, nie musimy się martwić. Powinniśmy tylko zaprojektować ogród w taki sposób, żeby podczas naszej nieobecności sam sobie radził.

Ale jeśli potrzebna będzie pomoc, bo trzeba coś przyciąć, przesadzić lub skosić, to jestem do usług. Wystarczy zadzwonić pod numer: 669 939 999 lub napisać maila na adres: kontakt@zamowmariana.pl, a w mig się zjawię.

Jeśli jednak przed zamówieniem usługi wolisz się dowiedzieć o mnie czegoś więcej, to zajrzyj na mojego bloga. Są tam historie z pracy, ciekawostki o ogrodach i porady, które mogą się przydać.

A tym czasem już jadę, bo praca czeka, a jak już wiecie jestem człowiekiem punktualnym, a ponadto pasjonatem, który swoją robotę po prostu lubi.

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie