Pielęgnacja ogrodu Warszawa. Jakie prace wykonać w październiku?

16 września 2021
Pielęgnacja ogrodu w październiku
  • Pielęgnacja zieleni Warszawa. Kiedy odchwaszczamy rośliny?

  • Zakładanie ogrodu Warszawa. Co robimy w drugiej połowie października?

  • Ogród jesienią Warszawa. Kiedy sadzić drzewa z tzw. gołym korzeniem?

  • Pielęgnacja ogrodu Warszawa. Czy w październiku sadzimy rośliny wieloletnie?

  • Mała architektura ogrodu Warszawa. Jak dbać o staw i oczko wodne?

Reklama

Ogród jesienią Warszawa, czyli gdy nadchodzi październik

Niebo zasnute jest ciemnymi chmurami, z których pada deszcz. Powietrze jest zimne i wilgotne, a więc nieprzyjemne. Zamiast pielęgnacji ogrodu marzy nam się herbata i koc, ale niestety z leniuchowaniem musimy poczekać do grudnia. Teraz mimo zimna i chłodu trzeba zajrzeć na podwórko, gdyż pielęgnacja zieleni nie tylko w Warszawie nie jest czymś, co może czekać. Nie możemy jednak robić wszystkiego na raz, gdyż kiedy indziej odchwaszczamy rośliny, a w innym czasie wykopujemy byliny nie zimujące w gruncie.

Reklama

Pielęgnacja ogrodu nie tylko w Warszawie, czyli jak rozpocząć październik?

W pierwszej połowie października częścią pielęgnacji ogrodu może być jeszcze podlewanie i odchwaszczanie roślin. Nie zapomnijmy o roślinach iglastych, zimozielonych czy uprawianych w pojemnikach. Zobacz więcej!

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Systemy nawadniające ułatwią pielęgnację ogrodu nie tylko w Warszawie

W tym okresie możemy sadzić rośliny cebulowe, kwitnące wiosną takie jak krokusy, przebiśniegi, śnieżyce, tulipany. W tym okresie sadzimy również rośliny zimotrwałe jednoroczne (nagietki, smagliczki), oczyszczamy skrzynki z letnimi dekoracjami i sadzimy w nich iglaki czy wrzosy, czyścimy przekwitnięte kwiatostany, grabimy liście i zbieramy nasiona roślin jednorocznych.

Jesienna pielęgnacja ogrodu

Jesienne usługi ogrodnicze

Kiedy chcemy przesadzić jakieś drzewo, czy krzew to październik jest dobrym czasem, gdyż ziemia jest jeszcze ciepła, a deszcze sprzyjają regeneracji korzeni. Trzeba tylko pamiętać, że przesadzamy drzewa, które już zrzuciły liście.

Jeśli w naszym ogrodzie rosną byliny niezimujące w gruncie np. dalie, mieczyki lub kanny, to po pierwszych przymrozkach ścinamy ich pędy i wykopujemy karpy. Cebule wpierw osuszamy, układamy w skrzynkach i przysypujemy torfem. Potem wstawiamy do chłodnego pomieszczenia. Jeżeli byliny rosły w donicach, również ścinamy pędy, aby donice zajmowały mało miejsca i ustawiamy je jedna na drugiej.

Pielęgnacja zieleni Warszawa. Jak dbać o trawnik w październiku?

W tym okresie przygotowujemy trawnik do, że tak powiem, snu zimowego. Nie nawozimy go, gdyż pobudzona trawa źle przezimuje. Możemy go jeszcze jednak kosić, ale nie tak często jak na wiosnę czy w lato. Można też wykonać jesienną wertykulację i aerację. Ważnymi zabiegami, które musimy zastosować są: systematyczne grabienie (najlepiej lekkimi grabiami, a jeśli jest dużo odpadów można zastosować ręczne zbieracze do liści i trawy), a jeśli nie zrobiliśmy tego we wrześniu, to docinamy krawędzie trawnika. Służy do tego szpadelek, nóż do przycinania kantów. Zobacz więcej!

Mała architektura ogrodu Warszawa. Jakie prace wykonać w październiku przy oczku wodnym?

Jeśli posiadamy staw czy oczko wodne, musimy zwracać uwagę na to, czy wpadają do niego liście. Jeśli tak, musimy je wyławiać, zanim opadną na dno. Żeby uniknąć wpadania liści do stawu, możemy wcześniej przykryć go siatką. Jeśli nie usunęliśmy szlamu z dna, to robimy to teraz. Wcześniej jednak przycinamy rośliny natleniające do połowy, a ich odcięte części wyławiamy, gdy pogoda jest umiarkowana, woda ma temperaturę ok. 12 stopni, a ryby są aktywne – możemy jeszcze dokarmiać. Podajemy tyle karmy, aby została natychmiast zjedzona, resztę wyławiamy, wyjmujemy pompy fontannowe, oczyszczamy je dokładnie, robimy przegląd techniczny i przenosimy do pomieszczenia na zimę.

Pielęgnacja ogrodu – jak oczyścić oczko wodne?

Usługi ogrodnicze Warszawa. Jak sprawić, by się nie napracować?

Pielęgnacja zieleni w październiku może wydać nam się ciężka. Musimy dopilnować by ogród był przygotowany do zimy, a jeśli jest w nim mała architektura ogrodu, to mamy więcej pracy. Przesadzanie drzew, sadzenie roślin cebulowych, koszenie trawnika i docinanie go.

Może ci się odechcieć ogrodu nawet, gdy pomyślisz sobie o zaletach jego posiadania. Ale mam dla ciebie dobrą wiadomość. Nie jesteś z tym sam! Jeśli chcesz, to mogą ci przyjść z pomocą usługi ogrodnicze Warszawa! Zamów Mariana i odetchnij z ulgą!

PRZECZYTAJ TAKŻE!
Szukasz ogrodnika? Poznaj najlepsze usługi ogrodnicze w Warszawie i okolicy

Jeśli wcześniej chcesz mnie bliżej poznać, nie ma problemu, gdyż prowadzę bloga, na którym piszę o sobie, swojej pracy, a dla tych, którzy lubią sami zająć się pielęgnacją zieleni, piszę teksty, które pomogą im w zakładaniu ogrodu.

Wejdź na bloga Zamów Mariana, poznaj mnie i zdecyduj, czy chcesz skorzystać z moich usług. Jeśli tak to zadzwoń na numer: 669 939 999 lub napisz maila na adres: kontakt@zamowmariana.pl. Odpowiem na wszystkie twoje pytania, porozmawiamy o usługach ogrodniczych, które mam wykonać i pamiętaj – zamówisz Mariana, a zyska na tym twój ogród i ty!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie