669 939 999 [email protected]

Zakładanie ogrodu Warszawa – kiedy i z czego zbudować murek oporowy?

14 października 2021
Zakładanie ogrodu Warszawa - murki oporowe
  • Projektowanie ogrodu Warszawa – dla kogo murek oporowy?

  • Zakładanie ogrodu Warszawa – z czego zbudować mur oporowy?

  • Murek oporowy – czy potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Z murami oporowymi stykam się w swojej pracy bardzo często. Są to popularne struktury ogrodowe, których zadaniem jest organizacja, uporządkowanie i kształtowanie przestrzeni. W poniższym wpisie podpowiem Wam, jak wykonać taki mur, a także napiszę nieco o jego zastosowaniu.

Projektowanie ogrodu Warszawa – kiedy warto postawić murek oporowy?

Kiedy warto postawić murek ogrodowy? Otóż zwykle wtedy, gdy ma się do czynienia z ogrodem piętrowym. Ja najczęściej stawiam takie konstrukcje na dużych pochyłościach terenu. Dzięki temu mam pewność, że ziemia nie będzie obsuwać się w stronę niższych poziomów. Chcę pokazać, że budowa takiego muru nie jest zbyt dużym problemem. Dużo trudniejsze jest przygotowanie samego terenu. O ile w przypadku naturalnie ukształtowanego gruntu zakładanie ogrodu w Warszawie i nie tylko, składającego się z kilku „pięter”, nie jest aż tak trudne, o tyle w przypadku gruntu płaskiego potrzebne jest sporo ziemi i ciężkiego sprzętu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Projektowanie ogrodu Warszawa, czyli jak zagospodarować naturalne nierówności terenu?

Wracając do tematu, mur oporowy będzie zatem swoistym ogrodzeniem, którego zadaniem jest powstrzymanie bocznego nacisku gruntu, cieczy, pasku, kamieni i wielu innych struktur. W swoim zawodowym życiu postawiłem już sporo takich murów. Miały one najczęściej postać ściany grawitacyjnej, ściany oporowej lub wspornikowej. W związku z tym, że konstrukcje te stoją do dziś, chętnie podzielę się przed Wami swoimi uwagami.

Reklama

Jak może wyglądać murek oporowy w ogrodzie? Zobacz przykłady!

Zakładanie ogrodu Warszawa – z czego można wykonać murek oporowy?

Od razu zaznaczam, że praktycznie z wszystkiego! Oczywiście muszą być to materiały wystarczająco wytrzymałe, gdyż znoszą one bardzo duże obciążenia. Najczęściej buduję mury z bloków betonowych, pustaków lub cegieł. Zdarza mi się też realizować podobne inwestycje z drewna, choć – biorąc pod uwagę jego właściwości – podchodzę do takich konstrukcji z pewną rezerwą. Oto lista materiałów, które mogę Wam polecić:

  1. Elementy prefabrykowane – projektowanie ogrodu w Warszawie w oparciu o strukturę piętrową może (a nawet powinno) być oparte na elementach prefabrykowanych. O ich trwałości świadczy to, że produkuje się je z betonu. Niestety, przedkłada się on na dużą masę pojedynczego bloku. Co jednak ważne – nie musiałem w trakcie budowy takiego muru korzystać z ciężkiego sprzętu. Zaleta prefabrykatów jest ich łatwe układanie, dzięki czemu praca przebiega w miarę sprawnie.
  2. Gabiony – powiem szczerze, że sam – gdy po raz pierwszy usłyszałem tę nazwę – nie miałem pojęcia o jaką konstrukcję chodzi. Na szczęście po kilku latach solidnej pracy w branży doszedłem do wniosku, że gabiony, czyli metalowe kosze, to bardzo ciekawe i funkcjonalne rozwiązanie. Konstrukcja ta zapewnia maksymalną stabilność i jednocześnie przepuszcza wodę.
  3. Pustaki szalunkowe – bardzo lubię to tworzywo, gdyż nie tylko pięknie wygląda, ma ciekawą, ozdobną fugę, ale też jest łatwe w montażu. Mur z pustaków nie wymaga zastosowania spoin, dzięki czemu proces jego układania odbywa się szybko. Zakładanie ogrodu Warszawa z wykorzystaniem pustaków jest dość ekonomicznym rozwiązaniem, dzięki czemu jest to opcja dla osób z mniejszym budżetem.
  4. Kamień – w swojej karierze stawiałem już mury oporowe z kamienia. Doszedłem tez do wniosku, że projektowanie ogrodu Warszawa z uwzględnieniem tego materiału to najbezpieczniejsze i najtrwalsze rozwiązanie. Pewnym problemem może okazać się wybór określonego rodzaju skały, gdyż granit i piaskowiec prezentują się zupełnie inaczej. Ostatnio mój klient zamówił sobie murek oporowy z kamienia polnego. Przyznam, że taki wybór był dla mnie dość zaskakujący. Mimo to – po realizacji inwestycji – zauważyłem, że materiał ten doskonale komponuje się z resztą ogrodowej aranżacji.

Projektowanie ogrodu Warszawa – rabaty, murki, kaskady w zasięgu ręki

Projektowanie ogrodu Warszawa - murki oporowe

Ok, nie mogłem się powstrzymać, by nie napisać kilku słów na temat murów drewnianych. Moim zdaniem inwestycję w nie bywają ryzykowne. Wyjątkiem są dwie sytuacje: pierwsza, gdy obciążenie jest małe, a druga – gdy drewno ma tu wyłącznie formę dekoracyjną i jest wykończeniem dla trwałego, np. betonowego muru.

Pozwolenie na budowę – co mówią przepisy?

Przyznam szczerze, że obowiązujące przepisy budowlane często zniechęcają moich klientów do stawiania murów oporowych. O ile zakładanie ogrodu Warszawa na prywatnej działce nie wiąże się z jakimikolwiek szczególnymi obostrzeniami, to inwestycja w mur już tak. Nie można tego typu przedsięwzięcia zaliczyć jako małej architektury ogrodowej.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Projektowanie ogrodu w Warszawie i nie tylko, czyli trochę o tym, po co nam mała architektura ogrodowa

Zgodnie z prawem budowlanym istnieje konieczność uzyskania stosownego pozwolenia i to niezależnie od tego, gdzie owy mur jest usytuowany. W praktyce oznacza to, że inwestycja w mur wiąże się praktycznie z tymi samymi formalnościami, co budowa domu. Tutaj przeczytacie więcej na ten temat. Jeśli macie jakiekolwiek pytania co do projektowania i budowy murów oporowych, to piszcie lub dzwońcie śmiało.

Projektowanie ogrodu Warszawa – jak zagospodarować wzniesienia i skarpy?
Zapytaj Mariana!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie