murki oporowe w ogrodzie
|

Murek oporowy w ogrodzie, jak przy zakładaniu ogrodu robić murki

Z murami oporowymi stykam się w swojej pracy bardzo często. Są to popularne struktury ogrodowe, których zadaniem jest organizacja, uporządkowanie i kształtowanie przestrzeni. W poniższym wpisie podpowiem Wam, jak wykonać taki mur, a także napiszę nieco o jego zastosowaniu.

  • Projektowanie ogrodu Warszawa – dla kogo murek oporowy?
  • Zakładanie ogrodu Warszawa – z czego zbudować mur oporowy?
  • Murek oporowy – czy potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Kiedy warto postawić murek oporowy przy projektowaniu ogrodu Warszawa

Kiedy warto postawić murek ogrodowy? Otóż zwykle wtedy, gdy ma się do czynienia z ogrodem piętrowym. Ja najczęściej stawiam takie konstrukcje na dużych pochyłościach terenu. Dzięki temu mam pewność, że ziemia nie będzie obsuwać się w stronę niższych poziomów. Chcę pokazać, że budowa takiego muru nie jest zbyt dużym problemem. Dużo trudniejsze jest przygotowanie samego terenu. O ile w przypadku naturalnie ukształtowanego gruntu zakładanie ogrodu w Warszawie i nie tylko, składającego się z kilku „pięter”, nie jest aż tak trudne, o tyle w przypadku gruntu płaskiego potrzebne jest sporo ziemi i ciężkiego sprzętu.

PRZECZYTAJ

Projektowanie ogrodu Warszawa, czyli jak zagospodarować naturalne nierówności terenu?

Wracając do tematu, mur oporowy będzie zatem swoistym ogrodzeniem, którego zadaniem jest powstrzymanie bocznego nacisku gruntu, cieczy, pasku, kamieni i wielu innych struktur. W swoim zawodowym życiu postawiłem już sporo takich murów. Miały one najczęściej postać ściany grawitacyjnej, ściany oporowej lub wspornikowej. W związku z tym, że konstrukcje te stoją do dziś, chętnie podzielę się przed Wami swoimi uwagami.

Jak może wyglądać murek oporowy w ogrodzie? Zobacz przykłady!

Zakładanie ogrodu Warszawa – z czego można wykonać murek oporowy?

Od razu zaznaczam, że praktycznie z wszystkiego! Oczywiście muszą być to materiały wystarczająco wytrzymałe, gdyż znoszą one bardzo duże obciążenia. Najczęściej buduję mury z bloków betonowych, pustaków lub cegieł. Zdarza mi się też realizować podobne inwestycje z drewna, choć – biorąc pod uwagę jego właściwości – podchodzę do takich konstrukcji z pewną rezerwą. Oto lista materiałów, które mogę Wam polecić:

  1. Elementy prefabrykowane – projektowanie ogrodu w Warszawie w oparciu o strukturę piętrową może (a nawet powinno) być oparte na elementach prefabrykowanych. O ich trwałości świadczy to, że produkuje się je z betonu. Niestety, przedkłada się on na dużą masę pojedynczego bloku. Co jednak ważne – nie musiałem w trakcie budowy takiego muru korzystać z ciężkiego sprzętu. Zaleta prefabrykatów jest ich łatwe układanie, dzięki czemu praca przebiega w miarę sprawnie.
  2. Gabiony – powiem szczerze, że sam – gdy po raz pierwszy usłyszałem tę nazwę – nie miałem pojęcia o jaką konstrukcję chodzi. Na szczęście po kilku latach solidnej pracy w branży doszedłem do wniosku, że gabiony, czyli metalowe kosze, to bardzo ciekawe i funkcjonalne rozwiązanie. Konstrukcja ta zapewnia maksymalną stabilność i jednocześnie przepuszcza wodę.
  3. Pustaki szalunkowe – bardzo lubię to tworzywo, gdyż nie tylko pięknie wygląda, ma ciekawą, ozdobną fugę, ale też jest łatwe w montażu. Mur z pustaków nie wymaga zastosowania spoin, dzięki czemu proces jego układania odbywa się szybko. Zakładanie ogrodu Warszawa z wykorzystaniem pustaków jest dość ekonomicznym rozwiązaniem, dzięki czemu jest to opcja dla osób z mniejszym budżetem.
  4. Kamień – w swojej karierze stawiałem już mury oporowe z kamienia. Doszedłem tez do wniosku, że projektowanie ogrodu Warszawa z uwzględnieniem tego materiału to najbezpieczniejsze i najtrwalsze rozwiązanie. Pewnym problemem może okazać się wybór określonego rodzaju skały, gdyż granit i piaskowiec prezentują się zupełnie inaczej. Ostatnio mój klient zamówił sobie murek oporowy z kamienia polnego. Przyznam, że taki wybór był dla mnie dość zaskakujący. Mimo to – po realizacji inwestycji – zauważyłem, że materiał ten doskonale komponuje się z resztą ogrodowej aranżacji.

Rabaty, murki, kaskady w zasięgu ręki przy projektowaniu ogrodu

murki oporowe przy projektowaniu ogrodu
murki oporowe przy projektowaniu ogrodu

Ok, nie mogłem się powstrzymać, by nie napisać kilku słów na temat murów drewnianych. Moim zdaniem inwestycję w nie bywają ryzykowne. Wyjątkiem są dwie sytuacje: pierwsza, gdy obciążenie jest małe, a druga – gdy drewno ma tu wyłącznie formę dekoracyjną i jest wykończeniem dla trwałego, np. betonowego muru.

Pozwolenie na budowę – co mówią przepisy?

Przyznam szczerze, że obowiązujące przepisy budowlane często zniechęcają moich klientów do stawiania murów oporowych. O ile zakładanie ogrodu Warszawa na prywatnej działce nie wiąże się z jakimikolwiek szczególnymi obostrzeniami, to inwestycja w mur już tak. Nie można tego typu przedsięwzięcia zaliczyć jako małej architektury ogrodowej.

PRZECZYTAJ

Projektowanie ogrodu w Warszawie i nie tylko, czyli trochę o tym, po co nam mała architektura ogrodowa

Zgodnie z prawem budowlanym istnieje konieczność uzyskania stosownego pozwolenia i to niezależnie od tego, gdzie owy mur jest usytuowany. W praktyce oznacza to, że inwestycja w mur wiąże się praktycznie z tymi samymi formalnościami, co budowa domu. Tutaj przeczytacie więcej na ten temat. Jeśli macie jakiekolwiek pytania co do projektowania i budowy murów oporowych, to piszcie lub dzwońcie śmiało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *