Projektowanie ogrodu Warszawa, czyli jak zagospodarować naturalne nierówności terenu?

13 listopada 2020
Skarpa w ogrodzie
  • Stromo nie znaczy źle, czyli jak góry i doliny mogą się przysłużyć?

  • Zakładanie ogrodu Warszawa, czyli środek listopada, a my… możemy na spokojnie zaplanować projekt ogrodu!

  • Projektowanie ogrodu Warszawa, czyli jak wykorzystać naturalne wzniesienia

  • Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jak sprawić by rośliny ozdobne stały się bardziej widoczne?

Witam serdecznie to znowu ja Marian. Ten od usług ogrodniczych w Warszawie. Kiedy nasz wymarzony dom jest już zbudowany, a wszystko w środku lśni świeżością i tchnie nowością, nasz wzrok kieruje się na podwórko za oknem, które przypomina najczęściej mini pustynię porośniętą gdzieniegdzie kępkami trawy i nielubianych przez nas chwastów. Często działka, która stanie się niedługo ogrodem nie jest kłopotliwa, płaskie ukształtowanie terenu sprawia, że zakładanie ogrodu nie tylko w Warszawie jest całkiem łatwe i jedynie z czym możemy mieć problem to z źle przyjmującymi się roślinami. Ale zdarza się i tak, że na działce jest jakaś skarpa, czy wzniesienie, które burzy myśl o prostym rozplanowaniu tego, gdzie jakie kwiaty posadzimy.

Zakładanie ogrodu Warszawa, czyli planowanie przy herbacie podczas listopadowej słoty

Listopad, a później zima mają wiele plusów, ale w szczególności jest nim dużo czasu na myślenie. Nie nadchodzi jeszcze wiosna, więc kupowanie roślin do ogrodu nie wchodzi w grę, a pierwszy grill ze znajomymi jest pieśnią dalekiej letniej przyszłości, więc na pewno jeśli teraz zaczniemy planowanie, we wiosnę łatwiej nam będzie zacząć zakładanie ogrodu i w lecie będziemy mogli się pochwalić naszym znajomym, jaki ogród mamy. Tym bardziej jeśli mamy nierówną powierzchnię, którą chcemy zagospodarować, możemy zająć się planami, w jaki sposób to zrobić.

Reklama

Jesień to dobra pora na projektowanie ogrodu nie tylko w Warszawie

Projektowanie ogrodu Warszawa. Stromo, nie znaczy źle, czyli jak góry i doliny mogą się nam przysłużyć?

Wzniesienia i skarpy mają kilka zalet, których żal nie wziąć pod uwagę podczas projektowania ogrodu nie tylko w Warszawie. Na przykład jeśli na szczycie takiej górki posadzimy rośliny ozdobne, będą one bardziej widoczne. Jeśli natomiast zdecydowaliśmy się na to, żeby wykorzystując skarpę zbudować kilka wznoszących się jeden nad drugim tarasów, wygraliśmy los na loterii, bo takie miejsca jeśli dobrze zaplanowaliśmy ich położenie, mogą przyczynić się do tego, że rozwój roślin będzie przebiegał równomiernie.

Kaskadowy układ tarasów sprawia, że nasłonecznienie roślin jest podobne co ułatwia im lepszy rozwój. Takie warunki sprawiają, że wszystkie rośliny posadzone w tego typu miejscu będą miały dobry pokrój i piękną barwę kwiatów i nie dojdzie do sytuacji, gdzie jeden krzew rozwinął się świetnie, a drugiemu idzie gorzej.

Skarpy są również dobre do wykorzystania podczas budowy małej architektury ogrodowej, np. małego wodospadu. Nierówności terenu mogą nam również ułatwić nawadnianie ogrodu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Urządzanie terenów zielonych w Warszawie i nie tylko. Czym jest mała architektura ogrodowa?

Projektowanie ogrodu Warszawa, czyli jak umocnić naturalne wzniesienia?

Utrzymanie ogrodu, którego część położona jest na wzniesieniu czy skarpie będzie trudne, gdyż zbocza mogą ulegać erozji. Ryzyko występuje szczególnie wtedy, gdy zakładając ogród przekopujemy zbocze, które wcześniej oczyściliśmy z dzikiej roślinności. Woda żłobi w miękkiej ziemi koleiny wypłukując jej cząsteczki. Podczas zimy mróz sprawia, że zamarznięta woda, która zwiększyła swoją objętość rozrywa strukturę gleby porywając z sobą jej luźne cząsteczki. Żeby uniknąć takich sytuacji powinniśmy zabezpieczyć wzniesienia za pomocą murków oporowych.

Możemy zrobić to na dwa sposoby: zbudować „suchy” murek oporowy, czyli taki, do którego spojenia nie stosujemy zaprawy lub murek oporowy związany zaprawą. Podczas budowy suchego murku oporowego nie trzeba kopać fundamentów. Wystarczy pierwszą warstwę murku zagłębić w grunt na wysokość 10-20 cm, ale taki murek nie może mieć więcej niż jeden metr wysokości. Natomiast murek związany zaprawą osadzamy na betonowym fundamencie sięgającym na głębokość 30 cm, a kamienie łączymy zaprawą cementową. Murek zbudowany w ten sposób jest bardziej stabilny od suchego i możemy pozwolić sobie na konstrukcję o wysokości większej niż 1 metr.

Budowę wyższych murków lepiej jednak zlecić fachowcom, gdyż trzeba przedtem wykonać obliczenia naporu gruntu i ewentualnie wzmocnić dodatkowo murek podczas budowy.

Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jakie rośliny sadzimy na skarpach?

Gdy planujemy rozmieszczenie roślin na skarpach, musimy pamiętać, że na takim wzniesieniu możemy mieć miejsca dobrze nasłonecznione, zacienione, a w najwyższych partiach wzniesienia suche i wietrzne, tak więc sadząc rośliny trzeba zapoznać się z ich wymaganiami.

Poznaj rośliny, które nadają się do obsadzenia skarpy

W miejscach nasłonecznionych można posadzić: pigwowiec pośredni, różę pomarszczoną, tawułę wczesną, gipsówkę, gęsiówkę kaukaską, czy jałowiec płożący.

W cieniu dobrze przyjmie się choina kanadyjska, porzeczka alpejska, czy barwinek pospolity.
Więcej możecie przeczytać tutaj.

Jeśli jednak ważniejsza jest podczas projektowania ogrodu kompozycja roślin, a ich wymagania są na drugim miejscu, można zamontować instalacje nawadniające, które ułatwią sprawę.

Ale jeśli chcecie by Marian ułatwił wam pracę w ogrodzie dzwońcie na numer: 669 939 999 lub piszcie na adres mailowy: kontakt@zamowmariana.pl, a problem możecie uważać za rozwiązany.

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie