Jakie błędy popełniamy przy pielęgnacji ogrodu? Tego unikaj!

23 stycznia 2020
Stokrotki w ogrodzie
  • Pielęgnacja ogrodu – jak prawidłowo wybrać rośliny

  • Pielęgnacja zieleni – o czym musisz wiedzieć?

  • Potrzebujesz porady? Zamów usługi ogrodnicze Warszawa u Mariana!

Ogród jest miejscem na relaks i odpoczynek, dlatego warto zadbać, aby wyglądał efektownie i był zadbany. Jednak Marian zauważył kilka mankamentów popełnianych przez właścicieli ogrodów, które mogą sprawić, że nie będzie on wyglądał dobrze. Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas pielęgnacji ogrodów i jaki mogą mieć one wpływ na stan roślin? Poznajcie małe podsumowanie od Mariana.

Zakładanie ogrodu – niewłaściwy dobór roślin

Pierwszym grzechem, jaki popełniany, jest zły dobór roślin do warunków glebowych i atmosferycznych już na etapie zakładania ogrodów. Szukasz roślin do ogrodu? Zobacz katalog. Pielęgnacja zieleni obejmuje przede wszystkim odpowiedni dobór roślin.

Z tego, co Marian zaobserwował, błędy najczęściej polegają na tym, że:

  • rośliny, które lubią glebę z dużą zawartością wapnia, są sadzone na kwaśnej glebie,
  • rośliny, które preferują glebę przepuszczalną, sadzone są na glebach piaszczysto-gliniastych,
  • sadzi się delikatne rośliny, które choć są piękne i efektowne, to niestety nie są w stanie przetrzymać zimy,
  • rośliny są na tyle słabe i podatne na działanie mrozu, że nawet okrywanie roślin na zimę nie pomaga.

Reklama

Pielęgnacja zieleni Warszawa – Marian dba o każdy szczegół

Rośliny rosnące w niewłaściwych warunkach są narażone na choroby, atak szkodników oraz szybkie zniszczenie.

Co za dużo, to niezdrowo! O racjonalnej pielęgnacji ogrodu

Kolejnym błędem popełnianym podczas pielęgnacji i zakładania ogrodów są dwa punkty, które wiążą się z nadgorliwością. Sam Marian przyznaje, że zdarzyło mu się je popełnić, sprawiając, że pielęgnacja zieleni nie była skuteczna.

Pierwszym z nich jest zbyt gęste sadzenie roślin. Kiedy znajdują się one blisko siebie, ograniczają nawzajem swój wzrost i przeszkadzają w rozwoju. Utrudnione jest także właściwe zakorzenienie w glebie gwarantujące właściwy wzrost.

Drugim przejawem „zbytniego” dbania o ogród może być niewłaściwe przycinanie żywopłotów. Jeśli żałuje się kilku gałązek żywopłotu i zwleka z jego przycięciem, może być on później rzadki i nieestetyczny. Cięcie sprawia, że żywopłot się zagęszcza. W razie wątpliwości przycinanie zawsze można skonsultować z doświadczonym ogrodnikiem lub obejrzeć film instruktażowy w Internecie.

Pielęgnacja ogrodu – jak przycinać żywopłot?

Skuteczna pielęgnacja zieleni. Podlewanie to podstawa!

Liczne błędy związane z pielęgnacją ogrodu, które Marian widział już w swojej karierze, dotyczą podlewania trawników i innych roślin. Podstawowym błędem w podlewaniu trawnika jest jego powierzchowne oblewanie wodą, które może mieć opłakane skutki, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy jest bardzo sucho.

Trawnik należy podlewać dogłębnie, by woda wniknęła w glebę i dotarła do korzeni. Tylko taki sposób podlewania zagwarantuje piękny, gęsty i stale zielony trawnik.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jak prawidłowo skosić trawnik

Błędy przy podlewaniu popełniane są także w przypadku drzewek, krzewów i innych roślin. Każda osoba posiadająca ogród musi wiedzieć, że dostarczanie wody ma kluczowy wpływ na rozwój roślin w pierwszym okresie wegetacyjnym. Oznacza to, że rośliny powinny być podlewane regularnie jesienią i wiosną — w zależności od tego, kiedy przypada pierwszy okres wzrostu. Tylko wtedy pielęgnacja ogrodu ma sens i jest skuteczna.

Pielęgnacja ogrodu – sadzenie i okrywanie roślin

Marian już dużo w życiu widział i zauważył, że często ludzie mają tendencje do dwóch zachowań związanych z prowadzeniem ogrodu. Po pierwsze zbyt późno sadzą rośliny (zobacz kalendarz ogrodnika)  przez co nie mają one wystarczająco dużo czasu na wzrost. Ogromną rolę czas sadzenia roślin odgrywa jesienią. Zbyt późne posadzenie roślin może narazić je na mróz i osłabienie.

Innym problemem przeciwnej natury może być zbyt wczesne okrywanie roślin na zimę. Sporadyczne przymrozki nie uszkodzą roślin, niebezpieczne jest dopiero zamarznięcie wierzchniej warstwy gleby. Nadmierne okrycie może prowadzić do przegrzania roślin, a wtedy najlepsza pielęgnacja ogrodu im nie pomoże.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja zieleni, czyli jak sprawić, by w ogrodzie cały rok królowała zieleń?

Pielęgnacja zieleni Warszawa – Zadzwoń, jeśli potrzebujesz pomocy

Kłopoty związane z pielęgnacją zieleni mogą dotyczyć nawyków związanych z nawożeniem. Dbając o dany rodzaj roślin, należy zapoznać się z informacjami, jaki nawóz zastosować i w jakiej porze roku wykonać nawożenie. Tylko wtedy zaowocuje to wzrostem, dużym kwitnieniem oraz obfitymi plonami w przypadku warzyw.

Koniecznie też trzeba obserwować wygląd rośliny. W przypadku choroby lub widocznych zmian koniecznie wdrożyć szybkie i skuteczne działania. W przeciwnym razie roślina może ulec zniszczeniu, zostać osłabiona przez szkodniki lub nie wydać plonów.

Twój ogród nie wygląda dobrze? Zasięgnij porady eksperta!
Pielęgnacja zieleni Warszawa – Zadzwoń do Mariana:)

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie