Przycinanie drzew i krzewów. Ogrodnik Marian radzi, jak to robić
Z artykułu dowiesz, się kiedy przycinamy drzewa i krzewy. Poznasz terminarz prac dla roślin ozdobnych i owocowych. Będziesz wiedzieć, których gatunków lepiej nie przycinać oraz jak uzyskać wyższe plony. Pracuj z Marianem, a Twój ogród za to Ci podziękuje!
Przycinanie drzew i krzewów, czyli las nie wszędzie mile widziany
Lubicie dziką i nieposkromioną niczym przyrodę, splątane ze sobą gałęzie drzew i krzewów tworzących cieniste gąszcze? No właśnie. Większość ludzi powie raczej że tak, ale są miejsca, gdzie drzewa i krzewy nie mogą rosnąć tak jak chcą, czy to ze względów bezpieczeństwa lub estetycznych. Taka sytuacja może mieć miejsce na prywatnej posesji. Niekiedy trzeba wystąpić o pozwolenie na wycięcie drzewa. Dowiedz się, jak wyciąć drzewo w Warszawie.
W mieście nie natkniemy się na rosnące według swego upodobania rośliny. Są one posadzone w z góry zaplanowanych miejscach, a urzędnicy zajmujący się miejską zielenią dbają o to, żeby wszystko było poprzycinane.
Taki zabieg jednak nie jest robiony tylko dla porządku. Niektórym drzewom i krzewom ułatwia on wzrost i odciąża je, gdyż martwe, nierokujące niczego odrosty, są usuwane w znakomitej większości.
Ponadto przycinanie dobrze wpływa na jakość plonów wydawanych przez drzewa owocowe. Ale jeśli chcemy przyciąć rosnące w naszym ogrodzie rośliny, musimy dowiedzieć się, kiedy przycinamy drzewa i krzewy, jaki jest na to odpowiedni termin i jakich krzewów przycinać nie można.
Do tego jeszcze przyda nam się wiedza o tym, które rośliny są wrażliwe na przymrozki, a które nie, gdyż od tego będzie zależał czas cięcia na wiosnę lub jesienią.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Błędy przy pielęgnacji ogrodu – jak ich uniknąć?
Kiedy przycinamy krzewy ozdobne?
Krzewy ozdobne to jedna z tych grup roślin, które wymagają systematycznego cięcia. Jeśli to zaniedbamy, krzewy ozdobne będą słabiej kwitnąć, stracą ładny kształt i zaczną zapadać na choroby grzybowe. Przycinanie pobudza ich wzrost, pomaga zachować zwartą formę i poprawia ich ogólną kondycję.
Przycinanie drzew i krzewów to podstawa pielęgnacji zieleni
W przypadku krzewów ozdobnych termin zabiegu uzależniony jest od gatunku. Przycinanie może więc odbyć się wiosną lub latem. Wszystko zależy również od tego, czy przycinamy krzewy kwitnące wiosną na pędach zeszłorocznych (przycina się je po kwitnieniu, na początku lata), czy te preferujące kwitnienie latem (tnie się wczesną wiosną).
Jakich krzewów nie przycinać?
Pomimo, że zabieg przycinania drzew i krzewów ma zasadniczo dobry wpływ na wzrost, kwitnienie, kształt czy owocowanie, są gatunki, które ze względu na delikatną budowę gorzej regenerują uszkodzenia po cięciu, a przez to mogą mieć słabsze kwiatostany. Do krzewów z tej grupy należą azalie, różaneczniki, oczary, magnolie i ostrokrzewy. Jeśli mamy w ogrodzie akurat te gatunki roślin pozwólmy im po prostu rosnąć odpowiednio je podlewając i nawożąc.
Chcesz mieć owoce dobrej jakości? Przycinanie drzew i krzewów czas zacząć!
Lekko kwaśne, czerwone porzeczki, słodkie jabłka papierówki, czereśnie, wiśnie, śliwki i inne – wszystkie te owoce możemy mieć na wyciągnięcie ręki we własnym ogrodzie, ale za nim zbierzemy te smakowitości trzeba wzmocnić krzewy owocowe, a zatem mieć na uwadze, kiedy przycinamy drzewa i krzewy.
Poznaj korzyści nawożenia roślin
Jednak nie wystarczy podlewanie i nawożenie nawet najlepszymi nawozami. Żeby osiągnąć pełny sukces, musimy co jakiś czas przycinać krzewy i drzewa owocowe.
Jeśli tego nie zrobimy, owoce będą gorszej jakości, a w przypadku drzew owocowych zbiory mogą sprawić więcej kłopotów, gdyż nieprzycinane drzewa będą rosnąć wysoko w górę, a nieformowane korony będą się zagęszczać. Ponadto wyrastające wszędzie drobne odrosty mogą sprawić, że drzewa wydadzą słabszy i gorszy jakościowo plon.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Narzędzia ogrodnicze, które ułatwią Ci prace
Krzewy owocowe takie jak aronia, porzeczka, borówka amerykańska czy malina owocująca jesienią na pędach tegorocznych przycinamy wczesną wiosną – luty, marzec. Natomiast krzewy owocujące na pędach jednorocznych oraz jeżyny przycinamy latem.
Jeśli chodzi o drzewa owocowe, przycinanie odbywa się w trzech terminach.
Rośliny odporne na mroźne temperatury (jabłonie, grusze) tniemy na przedwiośniu zanim podejmą wegetację (luty, marzec), te nieco delikatniejsze (śliwy, morele brzoskwinie) lepiej przycinać na początku kwietnia, a rośliny wrażliwe na przymrozki oraz na choroby grzybowe i kory (wiśnie, czereśnie) tniemy latem, po zbiorach. Trzeba również pamiętać, że forma cięcia zależy od gatunku, wieku i wrażliwości rośliny.
Podsumowanie
Jeśli chcemy mieć pięknie kwitnące krzewy ozdobne, dające duży i dobry jakościowo plon oraz drzewa i krzewy owocowe, musimy pielęgnować ogród systematycznie i z cierpliwością, przestrzegając terminów przycinania każdego gatunku. Jeśli chcemy olśnić sąsiadów pięknem naszych roślin i zaskoczyć smakiem owoców, powinniśmy włożyć dużo pracy w pielęgnację ogrodu i pamiętać, kiedy przycinamy drzewa i krzewy. To tak jak z moją pracą. Chcę by Warszawa była czysta i zielona, więc muszę włożyć w to dużo wysiłku.
Jeśli kogoś zainteresowały oferowane przeze mnie usługi ogrodnicze, może śmiało dzwonić pod numer: 669 939 999, a może nie będzie musiał dłużej szukać.