Szambo zimą. Co warto zrobić
|

Szambo zimą, co warto zrobić? Jak zadbać o zbiornik zimą?

Z artykułu dowiesz się, jak zabezpieczyć szambo zimą. Znajdziesz również odpowiedź na pytanie, jak właściwie korzystać ze zbiornika tak, żeby szambo nie zamarzało.

W naszej szerokości geograficznej mroźna zima to wiąż nieodłączna część cyklu. Zanim nadejdą niskie temperatury, mamy czas, żeby się do nich przygotować. Duża część ludzi zastanawia się, czy są sprawdzone sposoby na to, by zbiornik na ścieki nie zamarzł. Zadają sobie także pytanie, jak właściwie zabezpieczyć i użytkować kanalizację i szambo.

Jak zabezpieczyć przydomową kanalizację zimą?

Jeśli kanalizacja lub szambo są dobrze zamontowane, to nie dojdzie do ich zamarznięcia. Niestety z dobrym montażem oraz właściwym wykonaniem instalacji różnie bywa. Może się zdarzyć, że zbiornik na ścieki lub rury zamarzną podczas silnych mrozów i wtedy mamy kłopot.

Jeśli trzeba zabezpieczyć przydomową kanalizację, najlepiej jest to zrobić późnym latem lub wczesną jesienią. Przed nadejściem mrozu trzeba zadbać o odpowiednie ocieplenie rur zarówno na zewnątrz, jak i w domu. Jeśli rura doprowadzająca ścieki nie zostanie ocieplona, to pod wpływem niskich temperatur może ulec zniszczeniu. Nie jest to skomplikowana praca, więc możemy ją wykonać samodzielnie.

W pierwszej kolejności ocieplamy rury na zewnątrz domu. Później zabezpieczamy te, które są w piwnicy lub na poddaszu. Jeśli położona instalacja doprowadzająca wodę na działkę nie jest w trakcie zimy używana, zamykamy do niej dopływ wody, a w miarę możliwości opróżniamy ją.


Czy szambo może zamarznąć?

W okresie zimy szambo nie zamarznie, jeśli ciągle dopływają nowe ścieki. Jest tak dlatego, że w zbiorniku zachodzą procesy biologiczne takie jak gnicie czy fermentacja. Co więcej, bakterie gnilne dobrze radzą sobie w niskich temperaturach. Jedynie nagły spadek temperatury może spowodować zatrzymanie procesów gnilnych. Dzieje się tak, jeśli szambo nie jest regularnie używane.

Jeśli mamy szambo w domku letniskowym, gdzie przebywamy tylko w sezonie letnim, należy przed zimą opróżnić zbiornik. Tak samo musimy zrobić, jeśli używamy regularnie szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków, ale planujemy dłuższy, zimowy wyjazd.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Szambo czy oczyszczalnia ścieków – co wybrać?

Innym powodem tego, że szambo bardzo rzadko zamarza jest to, że zbiorniki na ścieki są zakopywane głębiej niż w strefie przemarzania, która w naszych warunkach sięga zwykle nie głębiej niż 120 cm.

Kiedy jest ryzyko, że szambo zamarznie?

Częstą przyczyną zamarzania zbiornika są dwa przypadki. Pierwszy z nich to sytuacja przytoczona wyżej, czyli nieregularne użytkowanie, które może wywołać przepełnienie szamba. Drugi przypadek to zbyt płytkie zakopanie zbiornika w gruncie oraz źle położona instalacja do odprowadzania ścieków. Zbyt mały kąt nachylenia powoduje, że w rurze kanalizacyjnej zbiera się woda. Dzieje się tak zwykle, gdy za posadowienie zbiornika biorą się amatorzy.

Jak szambo musi być zakopane?

Rurę kanalizacyjną należy zakopać tak, aby nie znalazła się w strefie zamarzania. W różnych regionach Polski ta granica przebiega inaczej, np. na Suwalszczyźnie lub Podlasiu może ona wynosić nawet 140 cm w głąb ziemi. Musimy też pamiętać, że wszystko zależy od pogody. Przykładowo, jeśli w centrum Polski nie ma śniegu, to ziemia może głęboko zamarznąć. Dobrze jest więc zakopywać rury kanalizacyjne jak najgłębiej. Jeśli nie da się zakopać rur na odpowiednią głębokość, to trzeba je zaizolować. Możemy zastosować do tego kabel grzejny lub kupić fabrycznie zaizolowane rury.

Chcąc ustrzec się przed przyszłymi naprawami wynikłymi z zamarznięcia szamba, musimy uważać nie tylko na położenie rur na odpowiedniej głębokości, ale też na ich kąt nachylenia. Zbyt mały spadek rury sprawi, że zbierze się w niej woda, która podczas mrozu zamarznie, uszkadzając konstrukcję. Kąt nachylenia powinien wynosić 2,3 cm na metr bieżący rury. Oznacza to, że przykładowo spadek dziesięciometrowej rury powinien wynosić 20-30 cm.

Jak zapobiec przed usterkami szamba w zimie?

W ograniczeniu usterek spowodowanych zamarzaniem kanalizacji pomoże odpowiedni kont nachylenia rur odprowadzających ścieki, o czym pisałam powyżej. Pomocne będą również odpowiednie średnice rur. Często zdarza się tak, że kanalizacja lub szambo zamarzają dlatego, że jest źle położona instalacja odprowadzania ścieków. Trzeba zadbać również o właściwe wykonanie szamba, a potem jego użytkowanie. Zimą należy pamiętać, aby odśnieżać komin wywiewki i otwory wentylacyjne.

Szambo betonowe zimą

Ludzie często mają wątpliwości, czy montować szambo betonowe. Boją się, że zbiornik zamarznie. Jeśli szambo betonowe jest dobrej jakości, a także zostało odpowiednio głęboko zakopane, a my odpowiednio je użytkujemy, to nie ma się czym martwić.

Problemy zaczynają się wtedy, gdy źle zainstalowany jest zbiornik lub instalacja odprowadzająca ścieki. Szambo betonowe zimą może zamarznąć również wtedy, gdy używamy je sezonowo i nie opróżniamy przed nadejściem mrozów. Wtedy jest duże prawdopodobieństwo, że zbiornik zamarznie, a my będziemy musieli go naprawić.

Czy wybierać szambo przed zimą?

Była już mowa o tym, jak ważny jest dobry montaż szamba, a także dobre położenie instalacji. Żeby szambo nie zamarzło, możemy zrobić przed zimą jeszcze jedną rzecz. Dobrze jest zamówić wywóz. Zwiększy to przepustowość instalacji, a nieczystości nie będą cofać do rur, gdzie mogłyby zamarznąć i uszkodzić przepełnione szambo. Opróżnianie nie dotyczy tylko szamba używanego sezonowo. Jeśli akurat nasz zbiornik użytkujemy regularnie to przed zimą, wywóz też się przyda. Ważne jest również pamiętanie o odśnieżaniu otworów wentylacyjnych w pokrywie szamba lub komina wywiewki.

Opróżnianie szamba
Szambo zimą warto opróżnić

Preparaty do szamba warto stosować zimą

Preparaty do szamba stosujemy, gdy chcemy zmniejszyć ilość ścieków, a także zneutralizować brzydki zapach. Preparaty do szamba mogą się przydać także zimą.

Warto co jakiś czas rozpuszczać szambo. Taki zabieg pozwoli nam zaoszczędzić na wywozie ścieków, a także zapobiec zapychaniu się odpływów. Trzeba jednak robić to regularnie, gdyż brak systematyczności w stosowaniu preparatów do szamb prowadzi do niekontrolowanego gnicia tzw. zagniwania.

Dobry preparat do szamba

Preparat do rozpuszczania szamba musi spełniać kilka warunków:

  • skuteczność (bakterie będące składnikiem preparatu muszą samodzielnie się mnożyć i stworzyć w szambie odpowiedni ekosystem),

  • niewygórowana cena, (różnice cen są duże, a nie zawsze pokrywa się to ze skutecznością preparatu),

  • łatwy sposób zastosowania.

Nie zawsze jest też tak, że chodzi tylko o bakterie. Czasem trzeba szambo poddać dezynfekcji i wtedy nie szukamy bakterii do szamba. Zanim wybierzemy preparat do szamba, musimy wiedzieć, co chcemy osiągnąć.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak wybrać preparaty do szamba i jak je stosować?

Jak zabezpieczyć przydomową oczyszczalnię ścieków?

Przydomową oczyszczalnię trzeba wyposażyć w przegrody, w których będą ciepłe, rzadkie ścieki z budynku. Ma to na celu uniemożliwienie zmieszania się tych ścieków z tymi, które są już w odpływie.

Z osadnikiem jest podobnie jak z szambem. On musi być również zakopany głęboko, poniżej strefy zamarzania. Tak samo trzeba zrobić z instalacją rozsączającą, przy czym trzeba ją jeszcze zabezpieczyć agrowłókniną. Jeśli zakopanie osadnika głęboko w gruncie nie jest możliwe, zabezpieczamy jego górną część styropianem o grubości 5-10 cm.

Instalacja również musi mieć odpowiedni spadek – 25 mm na metr bieżący rury. Instalacja, która jest umieszczona płycej, musi być zaizolowana. Warto podczas budowy przydomowej oczyszczalni ścieków postarać się o rurę tłoczącą ze spadkiem w kierunku przepompowni oraz zaniechanie budowy zaworów przeciwzwrotnych. Unikniemy wtedy zalegania wody w rurach, która mogłaby zamarznąć.


 Podsumowanie

Szambo, jeśli jest właściwie użytkowane i właściwie zamontowane, nie zamarza. Spowodowane jest to procesami gnilnymi i fermentacyjnymi zachodzącymi w zbiorniku, w wyniku których utrzymuje się dodatnia temperatura. Tak samo jest z przydomową oczyszczalnią. Jeśli montaż jest odpowiedni, to nie zamarznie. Problem zaczyna się wtedy, jeśli szambo, instalacja odprowadzania ścieków i oczyszczalnia są źle zamontowane. Zbyt płytkie posadowienie szamba lub osadnika w gruncie, a także za słaby kont nachylenia rur sprawiają, że woda zalega w rurach i może zamarznąć. Receptą na zamarzanie szamb i przydomowych oczyszczalni jest więc ich umiejętny montaż.


Czy szambo zamarza zimą?

W okresie zimy prawidłowo zbudowane szambo nie zamarznie, jeśli ciągle dopływają nowe ścieki. Jest tak dlatego, że w zbiorniku zachodzą procesy biologiczne takie jak gnicie czy fermentacja. Bakterie gnilne dobrze radzą sobie w niskich temperaturach.

Jak głęboko zakopać szambo?

Szambo należy zakopać tak, aby nie znalazło się w strefie zamarzania, która wynosi od 80 do 120 cm. W niektórych regionach Polski ta granica przebiega inaczej, np. na Suwalszczyźnie lub Podlasiu może ona wynosić nawet 140 cm w głąb ziemi.

Dlaczego warto stosować preparaty do szamba?

Warto co jakiś czas rozpuszczać szambo. Taki zabieg pozwoli nam zaoszczędzić na wywozie ścieków, a także zapobiec zapychaniu się odpływów. Trzeba jednak robić to regularnie, gdyż brak systematyczności w stosowaniu preparatów do szamb prowadzi do niekontrolowanego gnicia tzw. zagniwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *