Co zrobić z choinką po świętach

Co zrobić z choinką po świętach? Poznaj sprawdzone, ekologiczne pomysły i sposoby

Z artykułu dowiesz się, co zrobić z choinką po świętach. Marian wskaże, gdzie można oddać drzewko, by nie trafiło na śmietnik. Poznasz, czym kierować się przy zakupie, aby świąteczne drzewko wykorzystać ponownie.

Pytanie o to, co zrobić z drzewkiem, gdy skończą się święta, będzie się pojawiało coraz częściej, a odpowiedzią nie musi być wyrzucenie choinki na śmietnik. Jest wiele lepszych sposobów. Może się okazać, że nasza choinka jeszcze się przyda.

Jeśli odpowiednio o nią zadbamy, będzie mogła towarzyszyć nam przez wiele lat.

Jak uratować usychającą choinkę?

W grudniu każdego roku sprzedaje się w Polsce o koło sześciu milionów żywych drzewek. Większość z nich jest soczyście zielona, gęsta i bujna w Wigilię, ale po kilku dniach igły opadają, a my musimy ciągle odkurzać podłogę, aby wreszcie wyrzucić choinkę. Jednak tak nie musi być. Trzeba tylko wiedzieć, jaką choinkę kupić, a potem w jaki sposób o nią dbać, by jak najdłużej cieszyła nas swoim kolorem i zapachem.

Kup choinkę w dobrym stanie

Jadąc po choinkę, musimy wiedzieć kilka podstawowych rzeczy. Nie warto kupować drzewka wcześniej niż tydzień przed Wigilią, gdyż może nie dotrwać do świąt. Nie musimy się stresować, że zabraknie choinek, bo nawet dzień przed świętami można kupić ładne okazy. Jeśli z gałązek osypują się igły, nie kupujemy takiej choinki, bo po Wigilii szybko nam uschnie.

Jak wybrać trwałe drzewko?

Dobrze też jest wiedzieć, jakie gatunki są trwałe. Jeśli zależy nam na trwałości, kupujemy jodłę polską (może stać do sześciu tygodni) lub jeszcze bardziej wytrzymałą jodłę kaukaską (może stać do ośmiu tygodni). Najmniej wytrzymałym gatunkiem jest natomiast świerk. Gdy chcemy, by nasz iglak wytrzymał do wiosny, kiedy przesadzimy go do gruntu, to trzeba kupić egzemplarz, który był od początku hodowany w donicy i ma rozwinięty system korzeniowy.

Jodła kaukaska
Jodła kaukaska

Zadbaj o właściwą pielęgnację

Jest kilka sposobów na to, by kupione przez nas drzewko szybko nie uschło. Choinki nie lubią  zbyt wysokiej temperatury. Najlepiej, żeby w pomieszczeniu, gdzie stoi iglak, temperatura nie przekraczała 20 stopni Celsjusza. Nie stawiamy go blisko grzejnika lub kominka. Nie obejdzie się również bez stojaka z pojemnikiem na wodę. Musimy często sprawdzać, czy zbiornik jest pełen, gdyż cięte choinki piją dużo wody i trzeba je systematycznie podlewać. Przed włożeniem do stojaka dobrze jest przyciąć kawałek pnia.

Kiedy jest duży mróz, nie powinno się od razu wnosić choinki do domu. Najpierw stawiamy ją w chłodnym ganku lub sieni.

Gdzie wyrzucić choinkę?

Choinkę, która jest już niepotrzebna, możemy wystawić przed dom lub do altany śmietnikowej na odpady komunalne, jeśli mieszkamy w bloku. Wcześniej jednak należy sprawdzić, jakie zasady odbioru odpadów zielonych obowiązują w naszej gminie. Sprawdzamy również termin odbioru tego rodzaju śmieci w naszym miejscu zamieszkania. W dużych miastach odbiór choinek po świętach jest najczęściej raz lub dwa razy na tydzień.

Co zrobić z żywą choinką po świętach?

Żywej choinki nie trzeba wyrzucić. Jest wiele sposobów na to, by dać jej drugie życie. Możemy przesadzić ją do ziemi, oddać do punktu zbiórki zielonych odpadów, przerobić na opał, węgiel drzewny lub wykorzystać w pryzmach kompostowych. Gałązki z takiej choinki mogą być dobrym materiałem na ściółkę albo nawóz, który będzie dobry dla roślin kwasolubnych.

Gdzie oddać choinkę?

Większość gmin, a także firm, które oferują wywóz odpadów, mają na swoich stronach internetowych instrukcje, co zrobić z choinką po świętach. W niektórych miastach iglaki o wysokości 1,50 cm można wrzucić do odpadów bio lub zmieszanych. Natomiast większe drzewa odbierane są podczas zbiórek odpadów gabarytowych.

Jeśli nie wiemy, co zrobić z choinką po świętach, zajrzyjmy na lokalne strony internetowe, gdzie często po Bożym Narodzeniu są ogłoszenia o akcjach zbierania iglaków z naszych domów.

Punkt odbioru zielonych odpadów

Jeśli nie chcemy, by nasza choinka po wyrzuceniu tkwiła w śmietniku, możemy oddać ją do punktu zbiórki zielonych odpadów, gdzie będzie zaklasyfikowana jako bioodpad. Jeśli nie możemy z jakiegoś powodu czekać na wyznaczony termin zbiórki zielonych odpadów, możemy sami zawieść drzewko do takiego punktu. Przedtem musimy pozbyć się z niego bombek, lampek i innych ozdób, żeby mogło być zaklasyfikowane jako odpad biodegradowalny.

Akcje i zbiórki publiczne

Jeśli żywa choinka została pozyskana w sposób legalny, np. ze szkółki lub nadleśnictwa, jest ona ekologiczna i biodegradowalna. Nadaje się do przekazania na biomasę, która przyda się do ogrzewania mieszkań.

Inną ważną akcją jest wymiana drzewek. Polega to na tym, że ludzie po świętach przynoszą drzewka w miejsce zbiórki, a inni mogą zabrać, np. żeby posadzić w ogródku.

Choinkę można również oddać na publiczne zbiórki do lasów miejskich. Pomimo dość małego odzewu akcje takie coraz bardziej zyskują na popularności.

Ogrody zoologiczne

Choinka może służyć również jako pokarm dla zwierząt. Niekiedy możemy ją oddać do zoo, jeśli organizuje ono taką zbiórkę. Często gałązki rośliny pokryte są resztkami spreju czy włosów anielskich. Zwierzęta mogłyby się rozchorować. Z tego powodu nie każde zoo chce organizować takie akcje.

Co zrobić z choinką w doniczce po świętach?

Drzewko, które było od początku uprawiane w donicy, nadaje się na to, żeby zostać z nami na dłużej. Najpierw wystawiamy je w pojemniku na taras w miejscu osłoniętym od wiatru. Dobrze jest ocieplić donicę agrowłókniną lub zastosować ścianki ochronne. Na wiosnę przesadzamy choinkę do większego pojemnika ze świeżą ziemią, przenosimy do ogrodu i zakopujemy w gruncie. W następne święta możemy iglaka wykopać i po wcześniejszym hartowaniu, znów przynieść do domu.

Po świętach znowu wraca do ogrodu. Doniczki z choinką nie mogą przebywać w domu dłużej niż 10 dni.

Jak wsadzić choinkę po świętach?

Jeśli chcemy posadzić choinkę w ogrodzie, najlepiej robić to na przełomie kwietnia i maja. Wcześniej trzymamy ją w chłodnym miejscu. Kiedy planujemy przesadzenie, musimy być pewni, że ziemia nie jest zmarznięta, gdyż choinka może się nie przyjąć z powodu złego ukorzenienia.

Jak wykorzystać suchą choinkę we własnym ogrodzie?

Suche igły i gałązki choinki mogą służyć jako osłona dla bylin i innych roślin, które trzeba okrywać podczas zimy. Gałęzie drzewka odpowiednio pocięte mogą być składnikiem węgla drzewnego, a kompost z dużą ilością roślin iglastych będzie doskonały jako ściółka lub nawóz dla roślin kwasolubnych takich jak magnolia, różanecznik, czy hortensja.


Żywa choinka w bloku. Co z nią zrobić?

Co zrobić z choinką po świętach, jeśli mieszka się w bloku? – głowi się niejedna osoba. Mieszkając w bloku, nie możemy posadzić choinki w ogrodzie, przerobić jej na węgiel drzewny, czy na kompost, który wspomoże rozwój roślin kwasolubnych. Niektórzy ludzie kupują drzewka w doniczkach, a potem sadzą w wolnej przestrzeni między blokami. Nie jest to jednak dobry pomysł na to, co zrobić z choinką po świętach, bo gdy roślina urośnie, może przeszkadzać sąsiadom, a przecież zieleń ma umilać, a nie uprzykrzać życie. W takim wypadku najlepiej jest skontaktować się ze spółdzielnią mieszkaniową i spytać, gdzie będą sadzone drzewka. Choinkę można też oddać do punktu zbiórki zielonych odpadów lub zostawić w altanie śmietnikowej.

Jak pozbyć się ozdób choinkowych?

Jeśli nie chcemy ozdób choinkowych zachować do następnego roku, segregujemy je tak, jak inne odpady.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak segregować śmieci? Instrukcja Mariana

Światełka klasyfikujemy jako elektrośmieci. Należy je zawieźć je do PSZOK lub wrzucić do odpowiedniego pojemnika na tego typu odpady. Ozdoby zrobione z tworzywa sztucznego wrzucamy do pojemników na plastik i metal. Bombek, pomimo że tłuką się w drobne kawałki, nie wrzucamy do pojemnika ze szkłem, ale do odpadów zmieszanych.


Co można zrobić z choinką, by nie wyrzucać jej na śmietnik?

Ekologiczne sposoby na zagospodarowanie choinki:
1. Oddaj choinkę na akcje i zbiórki publiczne.
2. Choinkę w doniczce posadź wiosną w ogrodzie.
3. Suchą choinkę wykorzystaj w ogrodzie, np. do okrywania roślin przed mrozem.

Jaką choinkę kupić, aby długo stała?

Jeśli zależy nam na trwałości, kupujemy jodłę polską (może stać do sześciu tygodni) lub jeszcze bardziej wytrzymałą jodłę kaukaską (może stać do ośmiu tygodni). Najmniej wytrzymałym gatunkiem jest świerk. Gdy planujemy przesadzić choinkę do gruntu, to trzeba kupić egzemplarz, który był od początku hodowany w donicy i ma rozwinięty system korzeniowy.

Jak wykorzystać suchą choinkę w ogrodzie?

Suche igły i gałązki choinki mogą służyć jako osłona dla bylin i innych roślin, które trzeba okrywać podczas zimy. Gałęzie drzewka odpowiednio pocięte mogą być składnikiem węgla drzewnego, a kompost z dużą ilością roślin iglastych będzie doskonały jako ściółka lub nawóz dla roślin kwasolubnych takich jak magnolia, różanecznik, czy hortensja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *