Pługi śnieżne w pigułce
|

Pługi śnieżne w pigułce. Tanie, drogie, dla amatorów i profesjonalne

Z artykułu dowiesz się, jak wybierać pługi śnieżne. Będziesz również wiedzieć, z jakiego tworzywa się je buduje oraz co będzie potrzebne, aby zamontować urządzenie do wybranego przez Ciebie pojazdu.

Pług śnieżny, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenie używane do zgarniania śniegu. Zimą często spotykamy drogowców z zamontowaną z przodu pojazdu specjalną łopatą. Do ulic i dróg używa się dużej mocy ciągnika.

Obecnie nowoczesne pługi śnieżne występują w różnych rozmiarach i kształtach, dzięki czemu będzie mogła sobie na nie pozwolić firma, a także osoba prywatna. Warto postawić na takie rozwiązanie. Jest ono alternatywą dla biegania po parkingu czy podwórku z ciężką łopatą pełną śniegu.

Co to jest pług śnieżny i do czego służy?

Dzisiaj pług śnieżny ma szerokie zastosowanie. Służy do usuwania śniegu z chodników, podjazdów, parkingów czy placów. Można go także używać do usuwania piasku lub obornika z pola. Montuje się go także do mniejszych pojazdów, np. takich jak traktorek ogrodniczy czy quad.

Pług wyposażony jest w odkładnicę (guma, w dolnej części urządzenia, stykająca się z odśnieżaną powierzchnią) i lemiesze. Te ostatnie montuje się w taki sposób, żeby w razie najechania na przeszkodę była możliwość cofnięcia pojazdu razem z przyczepionym do niego pługiem.

Zwykle wydaje nam się, że pług jest zbudowany z metalu. Obecnie nie zawsze tak jest. Klientom oferuje się lżejsze odpowiedniki zbudowane z tworzyw sztucznych. Mają one tę zaletę, że są mniej podatne na korozję. Bierze się to stąd, że używane materiały do takich produktów, są odporniejsze na działanie soli drogowej.

Pługi śnieżne do odśnieżania
Pługi śnieżne do odśnieżania

Jak działa pług do odśnieżania?

Pługi działają w różny sposób. Te urządzenia, które przeznaczone są do odśnieżania miast podczas zgarniania białego puchu, usypują śnieżne wały w pobliżu chodników. Te urządzenia, które przeznaczone są do odśnieżania na końcu miejscowości, muszą robić odrzut śniegu na pobocze drogi. Pług śnieżny działa za pomocą lemiesza odrzucającego śnieg wprost lub na bok. Nowoczesne modele steruje się pneumatycznie albo hydraulicznie z kabiny, w której siedzi operator. Dzięki takim ulepszeniom odśnieżanie przestaje być takie ciężkie.

Pługi śnieżne – jakie stosować kryteria wyboru?

Decydując się na zakup pługa śnieżnego, musimy zwrócić uwagę na wiele ważnych czynników. Pług montujemy zawsze do pojazdu. Może to być np. traktorek ogrodniczy, ciągnik lub quad. Pług musi więc być dopasowany wielkością do nośnika. Przykładowo – nie kupimy dużego pługa, jeśli mamy tylko traktorek ogrodniczy, bo silnik pojazdu jest zbyt mało wydajny, żeby uciągnąć dużą maszynę. Pług musi, więc mieć odpowiedni rozmiar, żeby dobrze odgrywał swoją rolę.

Inne rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę to: możliwość zmieniania kierunku odśnieżania (nowoczesne modele wyposażone są w obrotowy mechanizm, który umożliwia poruszanie się w lewo, w prawo lub na wprost), wymiary lemiesza i grubość, a także jakość gumy stanowiącej wykończenie pługów.

Zanim kupimy pług, dobrze jest uzyskać informacje, z jakich materiałów go zbudowano. W większości przypadków producenci wykorzystują do budowy stal odporną na korozję. Sprawdzajmy także grubość blachy. Im jest grubsza, tym urządzenie będzie trwalsze.

Jakie funkcje mają pługi do śniegu?

Nowoczesne pługi do odśnieżania mają wiele funkcji ułatwiających zgarnianie śniegu. Pługi można ustawić w literę v, x lub y, dzięki czemu łatwiejsze będzie odśnieżenie terenu, który ma nieregularne ukształtowanie. Inną przydatną funkcją jest możliwość dostosowywania pługa do szerokości dróg, co też ułatwia odśnieżanie.

Jeśli kupujemy pług śnieżny to, warto wybrać taki, który jest wyposażony w odbojniki, zaciski antywibracyjne lub regulowane koła. Zmniejszy to możliwość awarii i pług będzie nam dłużej służył. Jeśli pług będziemy montować do różnych pojazdów, pomyślmy o modelu uniwersalnym. Ważne jest również, żeby sposób mocowania nie utrudniał swobodnego odśnieżania, a urządzenie można było dostosowywać do różnej szerokości dróg.

Rodzaje pługów i ich mocowanie do różnych pojazdów

Urządzenia te zostały podzielone na trzy kategorie: lekką, średnią i ciężką. Podział ten opiera się na masie i mocy ciągnika, do którego będzie zamontowany pług. W ramach każdej kategorii pługi są wyposażone w odpowiednie dla nich klasy mocowań i zabezpieczenia.

Każda kategoria sprawdza się w innych miejscach, np. pługiem lekkim wygodnie odśnieżymy wąskie drogi osiedlowe, chodniki, czy tereny wokół hal magazynowych lub przedsiębiorstw. Z kolei pług ciężki bardzo dobrze sprawdzi się podczas odśnieżania pasów drogowych, czy dużych powierzchni.

Ręczne pługi do odśnieżania prywatnych posesji

Pługi ręczne są szersze niż łopata, więc odśnieżanie małych powierzchni, w tym chodnika przed domem, dzięki takiemu urządzeniu jest dużo szybsze.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Czym posypać chodnik, aby nie było ślisko

Ręczny pług śnieżny składa się z głowicy i rękojeści. Wybierając zakup takiego urządzenia, trzeba zwracać uwagę na okucia głowicy, czyli roboczej części pługa. Narzędzia z metalową lub niekorodującą aluminiową listwą są bardzo dobre do usuwania mokrego, lub zbitego śniegu. Taki pług jest na tyle lekki, że nie nadwyręża mięśni kręgosłupa. Są też pługi wyposażone w składaną rękojeść, dzięki czemu narzędzie jest łatwe w przechowaniu.


Pługi śnieżne do traktorów dla wymagających

Pług zamocowany do ciągnika znajdzie zastosowanie, jeśli mamy do odśnieżenia duży obszar. Dobrze jest postawić na takie rozwiązania, które gwarantują trwałość urządzenia. Warto wybierać sprzęt wyposażony w trójkątne sprzęgła, płyty mocujące z podnośnikiem, czy wytrzymałe układy zawieszenia. Zapobiegnie to szybkiemu psuciu się pługa, dzięki czemu zaoszczędzimy pieniądze.

Pługi śnieżne do kosiarek traktorowych

W osprzęt zimowy można wyposażyć również samojezdne kosiarki traktorowe. Do takiego pojazdu można doczepić pług lemieszowy lub odśnieżarkę wirnikową. Robi się to za pomocą specjalnego adaptera. Nie ma on innych funkcji, które moglibyśmy wykorzystać wiosną, latem lub jesienią, ale nie przeszkadza w koszeniu i innych pracach ogrodniczych. Jeśli zamierzamy wykorzystać traktorek zimą jako nośnik do pługa śnieżnego, powinniśmy dokupić również łańcuchy na koła. Nie jest więc konieczne odczepianie adaptera na wiosnę.

Pługi śnieżne do quadów dla wybrednych

Pługi śnieżne możemy montować również do quadów. Trzeba jednak pamiętać o dopasowaniu szerokości pługa do naszego pojazdu. Zwróćmy też uwagę na mocowania. Są wśród nich takie, które są uniwersalne i pasują do każdego quada. Są również takie, które pasują tylko do konkretnych modeli. Jeśli trafiło nam się takie mocowanie, które nie pasuje do naszego pojazdu, to musimy dokupić odpowiednie płyty montażowe. Niezbędną rzeczą jest także wyciągarka, którą mocujemy z przodu pojazdu. Umożliwia ona sterowanie, więc bez niej pług do quada będzie bezużyteczny.

Pług do wózka widłowego dla zakładów pracy i firm

Pług śnieżny doczepiony do wózków widłowych to dobre rozwiązanie do magazynów i terenów przy zakładach. Łatwiej będzie odśnieżyć parking lub plac, po którym porusza się stosunkowo niewielkich rozmiarów wózek widłowy.

Pług śnieżny obrotowy w trzech odmianach

Pługi czołowe to najczęstszy rodzaj pługa. Występuje on w trzech odmianach: pług obrotowy, prosty lub V-pług. Pługi obrotowe odgarniają śnieg w lewo lub w prawo. Wydmuchują go, żeby zrobić większą przestrzeń. Są w tym podobne do dmuchaw śnieżnych.

Pług śnieżny strzałkowy do głębokiego śniegu

Pług strzałkowy to inaczej pług jednolemieszowy. Dobrze się sprawdza podczas odśnieżania dróg. Inna opcja to pług dwulemieszowy. W zależności od tego jakie ma ustawienie, może mieć kształt strzałkowy, jednostronny lub zagarniający.

Pług strzałkowy sprawdzi się, jeśli oczyszczamy duże powierzchnie i potrzebujemy różnych ustawień. Pługi typu V przeznaczone są do głębokiego śniegu.

Bezpieczeństwo i komfort użytkowania pługu śnieżnego

Bardzo ważną kwestią przy wyborze pługu jest bezpieczeństwo maszyn. Kupując pług do śniegu, wybierzmy taki z podwyższoną stabilnością korpusu odsłony. Nowoczesne modele są też zaopatrzone w funkcje, które chronią je przed uszkodzeniami, ułatwiając jednocześnie pracę operatorowi ciągnika.

Takimi rozwiązaniami są przykładowo modele wyposażone w system zabezpieczający elementy robocze, na który składają się antywibracyjne zaciski, odbojniki czy regulowane koła podporowe.

Dobrze jest również, żeby pług posiadał sterowanie multifunkcyjne, gdyż umożliwia ono wykorzystanie w pełni ustawień maszyny. Szczególnie sprawdza się ono wtedy, gdy pług posiada podwójny lemiesz.

Odpowiednia wielkość i łatwość montażu pługów

Istotną rzeczą jest wygodny sposób montażu pługa śnieżnego. Pług można mocować do ciągnika na ładowaczu czołowym. Jest on jednak wtedy mniej stabilny, wobec czego odśnieżanie jest utrudnione. Zaletą mocowania pługa na ładowaczu czołowym jest jego wyższe uniesienie, czyli również można usypać śnieg w wyższe sterty.

Najbardziej polecane rozwiązanie to zamocowanie pługa na przednim TUZ-ie ciągnika. Zawieszenie z przodu traktora wpływa na dociążenie jego przedniej osi i ułatwia manewrowanie.

Mocowanie pługu powinno zapewniać dużą swobodę operatorowi, żeby wykorzystać jak najbardziej możliwości narzędzia. Mocowania nowoczesnych modeli opierają się np. na trójpunktowych układach zawieszenia, płytach montujących z podnośnikiem lub trójkątnych sprzęgłach. Są także pługi mające funkcję elektromagnetycznego przełączania dla pojazdów transportowych. Taka funkcja ma jeden obwód sterowania działania dwustronnego.

Ważna jest wygoda użytkowania, a także mocowania pługa do wybranego przez nas pojazdu. Dlatego tak istotne jest, żeby urządzenie miało uniwersalne mocowanie. Wtedy nie będzie problemu z montażem, a potem z obsługą pługa śnieżnego.

Gdzie stosuje się pługi śnieżne?

Zimą często spotykamy drogowców z zamontowanym z przodu pojazdu pługiem do odśnieżania ulic i dróg. Obecnie pługi śnieżne występują w różnych rozmiarach i kształtach, dlatego znajdują zastosowanie w zakładach pracy do odśnieżania placów, parkingów, hal magazynowych. Korzystają z nich także osoby prywatne, montując pług na mniejszych pojazdach, np. na kosiarkach traktorowych czy quadach.

Na jakim pojeździe można zamontować pług do śniegu?

Pługi śnieżne można montować na różnych pojazdach. Są to: ciągniki i traktory rolnicze, samobieżne kosiarki, wózki widłowe, quady.

Czy warto kupić ręczny pług do odśnieżania?

Pługi ręczne są bardzo dobre do usuwania mokrego lub zbitego śniegu. Odśnieżanie małych powierzchni, w tym chodnika przed domem jest dużo szybsze i łatwiejsze. Pług jest na tyle lekki, że nie nadwyręża mięśni kręgosłupa. Często ma składaną rękojeść, dzięki czemu narzędzie łatwo przechowywać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *