Wiosenne czyszczenie Warszawy – sprawdź, kiedy posprzątają twoją ulicę!

9 kwietnia 2021
Nocne sprzątanie ulic Warszawy
 • Wiosenne sprzątanie ulic Warszawa – gdzie sprawdzić harmonogram?

 • Bezpieczne chodniki i jezdnie – jak zgłosić zanieczyszczenia?

 • Czyszczenie placów w Warszawie i okolicy – kiedy zamówić Mariana?

Kiedy widoczne są pierwsze oznaki wiosny, coraz chętniej korzystamy z relaksu na świeżym powietrzu. Jednak topniejące śniegi nie pozostawiają złudzeń, że wiosna to czas porządków. I nie chodzi jedynie o pozbycie się zaległej odzieży z szafy. Czyszczenia wymagają także nasze ulice, chodniki oraz place. Na czym to wszystko polega i dlaczego jest tak ważne? Opowie dziś Marian – pasjonat, który codziennie dba, żeby ulice w stolicy były czyste i bezpieczne zarówno dla pieszych, jak i kierowców.

Sprzątanie ulic Warszawa – na czym polegają prace po zimie?

Żeby opowiedzieć, na czym polega wiosenne sprzątanie ulic w Warszawie, muszę wspomnieć, jak to wygląda w trakcie zimy. Wiadomo, raz pada śnieg, potem się topi, przychodzi mróz i znowu niskie temperatury, a następnie niespodziewana odwilż. Dlatego trzeba pozbywać się śniegu i lodu z jezdni i chodników, jak najszybciej się da. Nie można dopuścić, żeby piesi przewracali się przez zaśnieżone czy oblodzone chodniki. Dzieci często dziwią się, kiedy na ich bucikach pojawiają się białe smugi, a przy drzwiach wejściowych można pobawić się piaskiem. To właśnie efekt prac w zimie. Trzeba odśnieżyć oraz zapobiec śliskiej nawierzchni na jezdniach i chodnikach. Do tego najczęściej używamy soli i piasku.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Sprzątanie ulic Warszawa, czyli co sypać zimą na drogi?

A kiedy już przychodzi wiosna i wyższe temperatury, śnieg zamienia się w brudne błoto, przez które też może dojść do niechcianych wypadków. Piasek, którym posypuje się chodniki i jezdnie, w połączeniu z różnymi pyłami tworzy śliską powłokę i wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do tragedii.

Reklama

Wiosenne czyszczenie ulic – Warszawa sprząta z Marianem

Czyszczenie ulic w Warszawie

Dlatego warto zawołać Mariana, żeby zrobił porządek. Wsiadam za kierownicę mojej maszyny i skutecznie pozbywam się pośniegowego brudu. Najpierw zamiatam, a potem myję jezdnie, chodniki, zatoczki, czyszczę warszawskie place. Pomagam firmom, instytucjom, wspólnotom mieszkaniowym.

Ty też odpowiadasz za sprzątanie ulic w Warszawie

Tak naprawdę to wszyscy powinniśmy dbać o czystość miasta. Najważniejsze drogi sprząta ZOM, te mniejsze urzędy dzielnic, a o uliczki osiedlowe muszą zadbać wspólnoty osiedlowe lub administracja osiedli.

Obowiązek sprzątania ulic w Warszawie mają:

 • urzędy dzielnic,
 • Zarząd Terenów Publicznych na wybranych ulicach Dzielnicy Śródmieście,
 • Zarząd Praskich Terenów Publicznych na wybranych ulicach Dzielnicy Praga-Północ,
 • Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad odnośnie dróg ekspresowych
 • inni właściciele i zarządcy terenów, np. w zakresie dróg osiedlowych.

Właściciele prywatnych posesji o czystość przyległego chodnika muszą zadbać sami. Szczególnie zimą, kiedy napada dużo śniegu. Zima może zaskoczyć drogowców, ale nie może zaskoczyć właścicieli domów. Dotyczy to również małych, kilkurodzinnych wspólnot skupionych wokół skwerów. Gdy napada śnieg, trzeba się go pozbyć z chodnika i dachu, żeby nikomu na głowę nie spadł twardy sopel lodu, albo żeby przez to nikt nogi nie złamał. Latem także jest sporo pracy. Trzeba pozamiatać chodnik, niekiedy wyszorować kostkę brukową. Nie zrobicie tego dobrze przy pomocy mopa i miotły.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Czyszczenie placów Warszawa – jak usunąć zabrudzenia z kostki brukowej?

Ale spokojnie! Czyszczenie placów Warszawa nie przestraszy Mariana. Chętnie przyjadę zimą, gdy zabraknie wam piasku. Ustawię skrzynkę tak, żeby było bezpiecznie, a jak będzie trzeba, to odśnieżę i skuję lód.

Wiosną, gdy śnieg stopnieje, posprzątam pozostały na chodnikach i uliczkach piasek, a także wyczyszczę plac wokół domu czy firmy. Usuwanie mchu lub plam z oleju to uciążliwe zajęcie, jeśli nie posiadacie profesjonalnego sprzętu. Lepie zawołać Mariana i zrelaksować się w tym czasie, na przykład przy dobrej muzyce.

Czyszczenie placów Warszawa – Off Topic Mariana

Gdzie sprawdzić kalendarz sprzątania? Warszawa i okolice

Nie można oczyścić całej stolicy w jeden dzień. Stąd takie zadania jak sprzątanie ulic Warszawa zorganizowane są w odpowiedniej kolejności. Osoby odpowiedzialne, sporządzają specjalny kalendarz, według którego odbywają się prace na ulicach. Można to łatwo sprawdzić na stronie internetowej. Pewnie zapytacie: „Ale jakiej?”. Takie informacje publikują zarządcy ulic. Jeżeli chodzi o główne ulice, którymi zajmuje się ZOM, to właśnie na ich stronach można znaleźć kalendarz prac razem z mapką. I podobnie, w zależności od tego, kto zarządza daną drogą, ten ma obowiązek poinformować o organizacji prac porządkowych.

Kiedy posprzątają twoją ulicę?
Sprawdź w kalendarzu!

Sprzątanie ulic Warszawa – zgłoś zanieczyszczenie!

Już nie raz słyszałem, że ludzie spowodowali wypadek, bo droga brudna i śliska. Nie była posprzątana, a brud z dodatkiem warunków atmosferycznych zrobił swoje. Czasem bywa tak, że brudu nanoszą maszyny lub pojazdy pracujące na pobliskiej budowie. Jeżeli firma odpowiedzialna za budowę nie posprząta powstałych zanieczyszczeń, jest odpowiedzialna za potencjalne wydarzenia.

Ostatnio w gazecie czytałem o wypadku motocyklisty, który wpadł w poślizg przez błoto na jezdni. Obok był wjazd na budowę i firma zarządzająca pracami nie posprzątała jezdni. Dlatego, kiedy widzicie, że na jezdni jest bałagan, zgłoście to odpowiednim służbom.

Sprzątanie ulic w Warszawie możecie zgłosić na kilka sposobów:

 1. przez portal Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115,
 2. przez aplikację mobilną Warszawa 19115,
 3. przez całodobowy telefon 19115.

Jeżeli zarządca drogi nie zareaguje, to można również zadzwonić na policję. Mundur działa nawet na urzędników. Ważne jest, żeby dbać o swoje bezpieczeństwo, a także o osoby z najbliższego otoczenia.

Prowadzisz firmę budowlaną lub z podobnej branży – Zadzwoń lub napisz!
Czyszczenie ulic i placów Warszawa – Marian załatwi brudne sprawy za ciebie!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie