Projektowanie małego ogrodu
|

Projektowanie małego ogrodu. Poznaj sposoby na optyczne powiększenie przestrzeni!

Z artykułu dowiesz się, jak optycznie powiększyć przestrzeń. Projektowanie małego ogrodu to ciekawe wyzwanie. Czytając artykuł poznasz sposoby na optyczne powiększenie przestrzeni. Dowiesz się, jakie formy i kształty stosować. Co zrobić, aby wykorzystać przestrzeń poza swoim ogrodzeniem do stworzenia wrażenia większego ogrodu poza swoim ogrodzeniem i odsunąć granice działki. Mały, większy ogród. Przekonaj się, na ile to możliwe.

W małym ogrodzie podstawowym ograniczeniem jest wielkość działki oraz budynki znajdujące się na niej. Dlatego, projektując taki ogród nie tylko w Warszawie, ważny jest każdy szczegół: rośliny, kolorystyka, rodzaj materiału użytego do budowy czy rozmieszczenie elementów. Nie można zagracić przestrzeni, a jednocześnie trzeba przełamać monotonię. Warto więc rozważyć, czy zlecić projektowanie małego ogrodu profesjonalistom. Tym z was, którzy chcą zdać się na siebie, Marian zdradzi dziś kilka zasad, które sprawią, że ogród będzie wydawał się większy niż w rzeczywistości.

Mały, wielki ogród? Nie zamykaj się na świat!

Wiadomo, że każdy chce mieć prywatną i spokojną przestrzeń, jednak w przypadku małych ogrodów lepiej zrezygnować z masywnych płotów. Nasadzenia z jednogatunkowych drzew, np. popularnych tuji, zamyka i wizualnie pomniejsza teren. Wszelkie zabudowane mury i gęste żywopłoty sprawią, że ogród traci głębię. Rozpoczynając projektowanie małego ogrodu, warto mieć to na uwadze.

Zdecydowanie lepiej postawić na zatarcie granicy działki i zastosować nieregularne, piętrowe nasadzenia. Takie „warstwy” zapewnią prywatność, a także nadadzą ogrodowi głębi, nie zasłaniając jednocześnie całkowicie sąsiednich działek. Do tego celu wykorzystajcie pnącza, gdyż rosną szybko i zajmują mało miejsca.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jakie pnącza wybrać do ogrodu?

Możecie także „zapożyczyć” atrakcyjne widoki z otoczenia stosując w ogrodzeniu tzw. okna widokowe. Postawcie na ogrodzenia ażurowe, pergole czy otwory w żywopłocie. Dzięki temu będzie zza nich przebijał sąsiedni teren i ogród optycznie wyda się większy.

Innym pomysłem jest zapożyczanie dużych drzew z działki sąsiada, na które w małym ogrodzie brakuje miejsca. Wystarczy, że tak rozplanujecie nasadzenia, aby granice pomiędzy waszymi roślinami były jak najmniej widoczne.

Projektowanie małego ogrodu – Pobaw się perspektywą!

Sztuczka, którą Marian poleca wszystkim, to zabawa perspektywą. Można to robić na kilka sposobów, które zaowocują optycznym powiększeniem ogrodu, pełnym ciekawych zakamarków. Takie projektowanie malego ogrodu w Warszawie może przydać się szczególnie. W miastach działki są niewielkie i trzeba na nich zmieścić dom, garaż, miejsce zabaw dla dzieci, no i oczywiście ogródek. Oto kilka rad, jak zagrać perspektywą:

  • osie widokowe i akcenty – jeżeli ogród jest wąski i długi prowadzimy osie poprzecznie, jeżeli krótki i szeroki – w głąb ogrodu. Regularne rabaty, zbiorniki wodne, ścieżki o zróżnicowanym wzorze nawierzchni, prowadzone według tej zasady, optycznie skrócą lub wydłużą przestrzeń. Akcenty w postaci dekoracyjnej ławki, ozdobnych kamieni, małego natrysku także wpłyną na proporcje działki.

Zakładanie małego ogrodu – Stosujemy akcenty skupiające uwagę

  • zróżnicowanie terenu — pagórki i obniżenia sprawią, że ogród wyda się większy. Dodatkowo uzyskacie podział na odrębne wnętrza, np. dobrym pomysłem jest obniżenie o kilkanaście centymetrów placyku przeznaczonego na wypoczynek, czy podniesienie terenu wokół trawnika.
  • nawierzchnie – wykorzystanie różnych wzorów powiększy przestrzeń i wpłynie na zmianę proporcji. Krótki ogród wydłużycie stosując nawierzchnię ułożoną w wyraźnie podłużne rzędy, długi lecz wąski poszerzycie stosując nawierzchnię w wyraźnie poprzeczne rzędy.
  • roślinność – warto pokusić się także o uzyskanie efektu bujnej roślinności. Skalniaki to jeden ze sposobów na wyeksponowanie ciekawych i efektownych gatunków roślin oraz stworzenie akcentu skupiającego wzrok.

Trzy pomysły na projekt niewielkiego ogródka przy bloku. Zobacz!

Zakładanie małego ogrodu – Stosuj płynne formy i kształty!

Projektowanie małego ogrodu wymaga sporo uwagi i sprytu. W celu ułatwienia sobie tego przedsięwzięcia można zaprzyjaźnić się z opływowymi, krętymi kształtami. Ogród pełen takich form będzie się wydawał nie tylko większy, ale dobrze rozplanowany i harmonijny.

Kanciaste kształty jak prostokąty i kwadraty oraz zamknięte linie znacznie pomniejszają przestrzeń. Przywodzą na myśl zamknięte klatki. Dotyczy to wszystkich elementów ogrodu. Opływowy kształt warto zatem nadać:

  • ścieżkom i chodnikom,
  • rabatkom z kwiatami,
  • trawnikom oraz innymi skupiskom roślinności, które go okalają,
  • oczkom i innym zbiornikom wodnym znajdującym się w ogrodzie.

Projektowanie małego ogrodu – przesuń granice działki!

Wiele osób może się zastanawiać, co ten Marian opowiada. Przecież jeśli za płotem jest cudza działka, ogrodu nie da się przesunąć nawet o milimetr. Można uzyskać takie złudzenie, ale trzeba znać kilka trików. Po pierwsze, wszelkie ścieżki prowadzące w głąb ogrodu powinny się zwężać. Wówczas będziemy mieć wrażenie, że prowadzą znacznie dalej niż w rzeczywistości. Po drugie, taras prowadzący z domu może zmieniać się w coraz węższy chodnik.

Podobny efekt można uzyskać przy pomocy roślin. Im głębiej patrzymy w ogród, sadzimy coraz mniejsze rośliny. Osoba stojąca na tarasie, tuż przy domu, będzie miała wrażenie, że są one znacznie mniejsze, bo znajdują się dalej.

Podsumowując, żeby powiększyć ogród, nie trzeba wcale kupować sąsiedniej działki. Jest wiele sposobów, aby w małym ogrodzie stworzyć przytulną, ale komfortową i przestronną przestrzeń.

Warto także sięgnąć po narzędzia ułatwiające projektowanie małego ogrodu. Warszawa i inne miasta mogą korzystać z darmowych lub płatnych aplikacji. Na podstawie planu łatwiej wdrożyć wszelkie pomysły.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak samodzielnie zaprojektować ogród? Przegląd aplikacji

A może potrzebujesz wsparcia Mariana? Projektowanie małego ogrodu Warszawa – zleć profesjonalistom! Zadzwoń lub napisz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *