Jak wybrać rośliny do oczka wodnego
|

Jak wybrać rośliny do oczka wodnego?

Z artykułu dowiesz się, jak wybrać rośliny do oczka wodnego. Marian wyjaśni, jak zaplanować strefy oczka wodnego. Wybierzesz rośliny, które oczyszczają wodę. Poznasz zasady dbania o oczko wodne przez cały rok.

Gdy planujemy w swoim ogrodzie oczko wodne lub już je mamy to oznaka, że czas zastanowić się nad tym, jak wybrać rośliny do oczka wodnego. Podobnie jak w przypadku tradycyjnego ogrodu, tak samo jeśli chodzi o oczko wodne, wybór powinien być dobrze przemyślany. Marian da wam kilka wskazówek, które rośliny pomogą utrzymać czystą wodę, a także jak sprawić, by oczko było zadbane przez cały rok. Zapraszam do lektury!

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak zadbać o oczko wodne zimą?

Jak wybrać rośliny do oczka wodnego, co posadzić?

Rośliny w oczku wodnym powinny być sadzone w zależności od danej strefy. Będzie to wyglądało dobrze, a pielęgnacja ogrodu i oczka łatwiejsza nie tylko w Warszawie. Marian przerabiał ten temat już nie raz i wie, że w poszczególnych strefach sprawdzają się następujące rośliny:

  1. strefa błotna — dla tych, którym marzy się przy zbiorniku zielona gęstwina. Rośliny sprawdzające się najlepiej to: kaczeńce, kosaćce, niezapominajki, trzcina, pałka, czerwień i wiązówka błotna. Podłoże dla takich roślin stanowi agrowłóknina i odpowiednie koszyki.
    strefa wody płytkiej — sięga do ok. 30 cm. W tej strefie można sadzić wspomnianą już pałkę wodną, trzciny, a także osokę aloesową i strzałkę wodną.
  2. strefa wody głębokiej – mamy z nią do czynienia, gdy mówimy o głębokościach pomiędzy 30 a 150 cm. Ta strefa to idealne środowisko dla lilii wodnych, grzybieni, grążeli, grzybieńczyków. W tym środowisku dobrze odnajdą się także rośliny podwodne jak rdestnica i moczarka kanadyjska.
  3. strefa powierzchniowa – daje miejsce do rozwoju roślin pływających, czyli niezakorzenionych w podłożu. To sposób na zapewnienie efektownego wyglądu oczka wodnego. Do roślin tego rodzaju należą m.in.: salwinia pływająca, rzęsa i pistia rozetkowa.

Zobacz, co musisz wiedzieć o roślinach wodnych!

Jak wybrać rośliny do oczka wodnego oczyszczające wodę?

Marian uwielbia łączenie przyjemnego z pożytecznym, dlatego swoim klientom niejednokrotnie poleca, jak wybrać rośliny do oczka wodnego, które nie tylko będą ozdobą zbiornika, ale także oczyszczą wodę.

Wybieramy rośliny, które oczyszczają wodę

Ogród jak założyć
Ogród jak założyć

Oto te najpiękniejsze, najskuteczniejsze i najbardziej efektowne:

  • limnobium gąbczaste — to roślina pływająca po powierzchni, gdzie tworzy swoisty „zielony dywan”. Szybko się rozrasta i pobiera z wody duże ilości substancji odżywczych. Pomaga pozbyć się glonów. Niestety nie zimuje w oczku, ale z łatwością można jej w tym pomóc, zabierając ją na zimę do akwarium.
  • salwinia uszkowata – tworzy podobny efekt do limnobium gąbczastego. To wodna paprotka, która osiąga niewielkie rozmiary. Rozrasta się szybko, opanowując zbiornik i gwarantując czystą wodę. Podobnie jak limnobium można ją zimować w domowym akwarium.
  • azolla karolińska — kolejna pływająca paprotka na naszej liście w kolorze zielonym o czerwonym zabarwieniu. Na powierzchni wody tworzy dywanik. Łatwo kontrolować jej wzrost, dlatego sprawdzi się w małych oczkach.
  • rogatek sztywny – bardzo popularna roślina, która pomaga pozbyć się glonów z oczka wodnego. Co więcej, ryby także korzystnie patrzą na rogatka, jako miejsce do odbywania tarła. Wprowadzenie tej rośliny do oczka jest bardzo łatwe. W przeciwieństwie do innych wspomnianych wcześniej roślin zimuje w oczku wodnym.
  • hiacynt wodny — to prawdziwie efektowna roślina o fioletowych kwiatach, która także pomaga oczyścić oczko.

Jak dbać o zbiornik wodny przez cały rok?

Podstawą pielęgnacji oczka wodnego jest przede wszystkim odpowiednie przygotowanie. Pisałem już na blogu o tym, że podstawą czystego i zadbanego zbiornika jest pompa i filtr, a także o tym, kiedy trzeba mieć pozwolenie na budowę.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak założyć oczko wodne w ogrodzie krok po kroku?

Kolejnym ułatwieniem dla posiadacza oczka z całą pewnością będą wymienione rośliny. Jednak czym jest oczko bez rybek? Marian jako wierny miłośnik wszystkich żywych stworzeń poleca także ryby oczyszczające wodę i żywiące się glonami. Jednak pielęgnacja oczka, podobnie jak pielęgnacja ogrodu wymaga ingerencji właściciela.

Raz na jakiś czas trzeba oczyścić wnętrze zbiornika, a nawet użyć odpowiedniego do tego celu odkurzacza. Pobiera on wodę ze zbiornika, a następnie oczyszcza ją za pomocą filtrów znajdujących się w jego wnętrzu. Liście można samodzielnie wyławiać, a jeśli jest ich więcej, wówczas warto nad powierzchnią wody roztoczyć siatkę.

Nie masz profesjonalnego sprzętu do oczyszczania wody?
Pielęgnacja ogrodu Warszawa – Dzwoń po Mariana!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *