Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jakie pnącza wybrać do ogrodu?

13 sierpnia 2020
Bluszcz pnący się po ogrodzeniu
  • Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jak sprawić, by nawet w małym ogródku można było mieć trochę prywatności?

  • Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jakie pnącza wybrać?

  • Pielęgnacja zieleni Warszawa, a więc jakimi kryteriami się kierować przy wyborze pnączy?

  • Pielęgnacja zieleni Warszawa – jak silne nasłonecznienie będzie korzystne?

Witam serdecznie. To znowu ja Marian. Kiedy mieszkamy w dużym mieście i jakimś cudem udało nam się z mieszkaniem tak, że jest jeszcze ogród, to zostaje jeden, denerwujący problem. Ogródki miejskie są zazwyczaj niewielkie, przez co łatwiej jest sąsiadowi podglądać drugiego sąsiada, co jest dyskomfortową sytuacją. Jeśli sąsiedzi rozumieją potrzebę prywatności, to problemu nie ma, ale jeśli są to ludzie ekscytujący się możliwością obserwowania życia innych, to trzeba radzić sobie na inne sposoby.

Projektując ogród pomyślmy o tym, jak zrobić z niego zaciszne, dające nam wytchnienie od innych, miejsce.

Jeśli mamy ogródek, ale w koło słychać szum samochodów i na dodatek zza płotu ciągle ktoś się nam przygląda, możemy obsadzić ogrodzenie pnącymi roślinami. W tej roli dobrze się sprawią gatunki wieloletnie, które rozwijając się tworzą szczelną, zieloną, często obficie kwitnącą zasłonę, nieco wygłuszającą szum samochodów i utrudniającą zaglądanie innym do twojego ogrodu.

Pnącza ułatwią pielęgnację ogrodu i stworzą zaciszne miejsce

Reklama

Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli gdzie sprawdzą się rośliny pnące?

Rośliny pnące sprawdzają się dobrze na terenach, gdzie mamy stosunkowo mało miejsca. Nie wymagają tyle obszaru co żywopłoty, więc tam, gdzie liczy się każdy metr, pnącza zdadzą egzamin.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja zieleni Warszawa – co uprawiać w mieście? Pożyteczne rośliny

Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jakimi kryteriami wyboru pnączy się kierować?

Wybierając rośliny pnące musimy się kierować kilkoma kryteriami. W wyborze roślin dużą rolę odgrywa wielkość działki, na której zamierzamy je posadzić (na małej powierzchni nie ma miejsca na rozprzestrzenianie się roślin, więc w takim wypadku musimy wybrać rośliny, które mają mniejszą siłę wzrostu, gdyż pnącza dorastające np. do ośmiu metrów trzeba sadzić nie gęściej niż co dwa metry od siebie). Ważne jest też, żeby dobrać możliwy wzrost i rozprzestrzenianie się danej rośliny do masywności ogrodzenia, po którym będzie się piąć.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Zakładamy ogród w Warszawie – jakie rośliny posadzić wokół płotu?

Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jakie funkcje mogą spełniać rośliny pnące w ogrodzie?

Opisywana tutaj grupa roślin może spełniać w ogrodzie co najmniej pięć istotnych i ważnych dla człowieka funkcji. Jako zielona zasłona pnącza nie tylko chronią nas przed ciekawskimi. Są też piękną ozdobą, która może urozmaicić krajobraz ogrodu, zamaskować nieestetyczne ogrodzenie lub nadać tajemniczego charakteru naszemu domowi, jeśli zdecydujemy obsadzić go roślinami obrastającymi ściany, które dzięki temu będą chronione w lecie, dzięki liściom przed deszczem i nocnym słońcem, a w zimie przed wyziębianiem.

Nie jest też prawdą, że takie rośliny mogą uszkadzać elewacje budynków. Jeśli korzenie czepne pnączy zaczynają wrastać w mur znaczy to, że było tu wcześniej pęknięcie, w którym gromadziła się wilgoć. Ponadto, posadzone przy domu pnącza, osuszają glebę wokół, pobierając duże ilości wody.

Rośliny pnące mogą z czasem mieć tyle liści co duże drzewo, dzięki czemu mogą spełnić w miastach podobną funkcję. Obrastając mury zmniejszają stopień ich nagrzewania się, tworzą mikroklimat korzystny dla nas wszystkich, no i oczywiście powietrze jest o wiele lepsze, gdy jest dużo zieleni w mieście.

Zalety pnączy – Dowiedz się więcej!

Pielęgnacja zieleni Warszawa czyli jakiego nasłonecznienia wymagają pnącza?

Wybór odpowiednio nasłonecznionego miejsca zależy od preferencji oświetleniowych gatunku, jaki chcemy posadzić. Niektóre pnącza lubią miejsca bardzo nasłonecznione, np. milin amerykański. W półcieniu możemy posadzić aktinidię ostrolistną, a w cieniu trzmielinę Fortune’a.

Te pnącza umilą pielęgnację ogrodu nie tylko w Warszawie. Zobacz!

Tak więc, planując posadzenie pnączy trzeba poobserwować miejsce, które wybraliśmy i wybrać gatunek, jaki będzie tam się najlepiej rozwijał.

A jeśli potrzebujecie, żebym zajął się u was pielęgnacją zieleni, dzwońcie na numer: 669 939 999 lub piszcie na maila: kontakt@zamowmariana.pl.

Możecie też zajrzeć do mnie na bloga i poznać moją pracę nieco bardziej. A tym czasem żegnam się z wami na trochę, bo robota czeka, a ja nie lubię się spóźniać, gdyż punktualność jest tym, co zjednuje sympatię klientów, a tym samym będę miał więcej zleceń.

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie