Projektowanie ogrodu – z jakich materiałów zrobić ścieżki ogrodowe w Warszawie?

1 grudnia 2020
Alejki w ogrodzie
  • Projektowanie ogrodu Warszawa – jak wytyczyć alejki ogrodowe?

  • Zakładanie ogrodu Warszawa – z czego zrobić ścieżkę w ogrodzie?

  • Stylowy i spójny ogród – sprawdź, co doradzi ci Marian!

Ścieżki w ogrodzie pełnią funkcje dekoracyjne i dzielą przestrzeń. Dobrze wytyczone pozwalają na wyeksponowanie atutów działki, roślinności i podkreślenie stylu budynku. Warto więc poświęcić im więcej uwagi, aby ogród współgrał z otoczeniem. Innego materiału użyjemy w projekcie ogrodu nowoczesnego, a innego gdy planujemy założyć ogród naturalistyczny.

Popularnym materiałem jest kostka brukowa, ale nie musimy na tym poprzestać. Planując alejki w ogrodzie nie tylko w Warszawie, warto wziąć uwagę późniejszą potrzebę pielęgnacji ogrodu, np. odśnieżanie czy odchwaszczanie. Przyszło mi więc do głowy, aby podsunąć wam kilka pomysłów na te strategiczne miejsca. Dziś opowiem o tym, jak ścieżki ogrodowe widzi Marian?

Reklama

Projektowanie ogrodu a ścieżki – jak o nich myśleć?

Są przynajmniej dwie szkoły, które mają zupełnie inne podejście do tej sprawy. Jedna mówi, żeby zakładanie ogrodu zacząć od wytyczenia ścieżek, a następnie komponować wokół nich zieleń, a druga podpowiada, aby ścieżki wytyczyć według kryterium funkcjonalności, czyli planujemy je w tych miejscach, gdzie mamy w zwyczaju najczęściej chodzić.

Pomyślcie chociażby o tym, jak po fakcie oduczyć dziecko tego, że ma nagle przestać przebiegać między dwoma krzewami, skoro zawsze tam chodziło, a teraz każą mu poruszać się pięć metrów dalej koło alejki różanej? Ktoś tu zdecydowanie będzie w złym humorze.

Dlatego też, moim skromnym zdaniem, projektowanie ogrodu warto zacząć od ustalenia, którędy nasi domownicy lubią się przechadzać. Zresztą bardzo łatwo to zweryfikować – wydeptane łysinki nie błyszczą tak w słońcu jak fachowo zrobione ścieżynki, ale zdecydowanie są widoczne i co tu dużo mówić, psują wygląd całego ogrodu. A tego zdecydowanie nie chcecie.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Projektowanie ogrodu w Warszawie i nie tylko, czyli trochę o tym, po co nam mała architektura ogrodowa

Zakładanie ogrodu Warszawa – jaki materiał wybrać na ogrodowe alejki?

Wybierając materiał na ścieżki warto zwrócić uwagę nie tylko na estetykę, ale także na to, aby pielęgnacja ogrodu w Warszawie i nie tylko przysparzała wam jak najmniej pracy. Alejki powinny być spójne ze stylem domu, ale też praktyczne. Wybierajcie więc materiał trwały i prosty w utrzymaniu czystości.

Projektowanie ogrodu Warszawa – wybierz materiał na alejkę ogrodową!

Zakładanie ogrodu wraz z klinkierowymi ścieżkami jest jednym z najbardziej uniwersalnych rozwiązań. Nie dość, że łatwo dopasować je do elewacji domu i chodników, to są również bardzo wytrzymałe i odporne na czynniki pogodowe. Dodatkową zaletą jest to, że cegła klinkierowa jest dostępna w bardzo różnorodnej kolorystyce, a możemy nawet wybrać taką o wyjątkowej fakturze, np. ręcznie formowaną o nierównej powierzchni i z naturalnymi przebarwieniami lub specjalnie postarzaną.

Również beton jest często wybieranym materiałem. Może wyglądać równie efektownie, np. do złudzenia przypominać bruk lub deski, ale jest on nieco mniej odpornym materiałem od klinkierówki, przede wszystkim na mechaniczne uszkodzenia.

Betonowe płyty – łatwy i szybki sposób na założenie alejki ogrodowej

Warto też wspomnieć o kamieniach, czyli tym, co nam natura dała. Granit, bazalt, sjenit, porfir to szlachetne i eleganckie pomysły na projektowanie ogrodu z efektownymi ścieżkami, które co tu dużo mówić – Warszawa bardzo lubi.

Od wyboru do koloru – z czego zrobić alejkę w ogrodzie?
Dowiedz się więcej!

Ścieżki ogrodowe z drewna – faworyt Mariana

Wybrukowana pod tym względem Warszawa na pewno z czasem mi podziękuje za to, że gdzie mogę, to zakładanie ogrodu zaczynam od drewnianych ścieżynek. Jak dla mnie wyglądają pięknie, co prawda może nie wkomponują się idealnie w każdy styl, bo jeśli ktoś oczekuje nowoczesnych rozwiązań, to tego rodzaju dróżki nie są przeznaczone dla niego. Jednak wszędzie tam, gdzie chodzi o wyjątkowy klimat, to polecam dębowe, urokliwe chodniczki. Mogą to być zarówno belki jak i drewniane krążki.

Te dębowe są najbardziej solidne, ale wszystkie ścieżki z drewna wymagają drenażu z tłucznia oraz solidnej impregnacji. Dzięki temu wytrzymają zdecydowanie dłużej. Nie są to oczywiście rozwiązania na długie lata. Z ręką na sercu przyznam, że sosna, która nie zostanie należycie zaimpregnowana, po kilku latach może rozetrzeć się na proch.

Projektowanie ogrodu Warszawa – a może ścieżki żwirowe?

Najłatwiej zrobić ścieżkę ogrodową ze żwirku. Jeśli gleba jest przepuszczalna, to nie trzeba nawet dodatkowego drenażu. Warto jednak taką ścieżkę zabezpieczyć listwą brzegową oraz wyłożyć dno włókniną, żeby nie przerastały trawa i chwasty.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Zakładanie ogrodu Warszawa – jak zrobić rabatę żwirową krok po kroku?

Marian ma jedną ważną radę w kwestii zakładania ścieżek ogrodowych – warto robić je na takiej samej wysokości co trawniki. To znacznie ułatwi koszenie. Zapomnicie o używaniu ręcznej kosy.

Dziś to by było na tyle. Pamiętajcie – jesień to dobra pora, aby zająć się zakładaniem alejek w ogrodzie, bo jeszcze chwila i ruszymy z naszymi szpadlami i grabiami pielęgnować miękką i wypoczętą po zimie ziemię.

Zastanawiasz się, jak zaprojektować ścieżki w ogrodzie?
Zakładanie ogrodu Warszawa – Zapytaj Mariana!
Zadzwoń lub napisz!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie