Z jakich materiałów zrobić ścieżki w ogrodzie
|

Ścieżki w ogrodzie – z jakich materiałów zrobić?

Czytając artykuł dowiesz się, z czego można zrobić ścieżki w ogrodzie. Znajdziesz propozycje z przeróżnych materiałów oraz podpowiedzi, jak zabezpieczyć alejki, aby były nie tylko estetyczne, ale i trwałe. Marian radzi także, jak wytyczyć funkcjonalne ścieżki ogrodowe i dopasować je do stylu ogrodu.

Ścieżki w ogrodzie pełnią funkcje dekoracyjne i dzielą przestrzeń. Dobrze wytyczone pozwalają na wyeksponowanie atutów działki, roślinności i podkreślenie stylu budynku. Warto więc poświęcić im więcej uwagi, aby ogród współgrał z otoczeniem. Innego materiału użyjemy w projekcie ogrodu nowoczesnego, a innego gdy planujemy założyć ogród naturalistyczny.

Popularnym materiałem jest kostka brukowa, ale nie musimy na tym poprzestać. Planując ścieżki w ogrodzie nie tylko w Warszawie, warto wziąć uwagę późniejszą potrzebę pielęgnacji ogrodu, np. odśnieżanie czy odchwaszczanie. Przyszło mi więc do głowy, aby podsunąć wam kilka pomysłów na te strategiczne miejsca. Dziś opowiem o tym, jak ścieżki ogrodowe widzi Marian?

Ścieżki w ogrodzie – jak o nich myśleć?

Są przynajmniej dwie szkoły, które mają zupełnie inne podejście do tej sprawy. Jedna mówi, żeby zakładanie ogrodu zacząć od wytyczenia ścieżek, a następnie komponować wokół nich zieleń, a druga podpowiada, aby ścieżki wytyczyć według kryterium funkcjonalności, czyli planujemy je w tych miejscach, gdzie mamy w zwyczaju najczęściej chodzić.

Pomyślcie chociażby o tym, jak po fakcie oduczyć dziecko tego, że ma nagle przestać przebiegać między dwoma krzewami, skoro zawsze tam chodziło, a teraz każą mu poruszać się pięć metrów dalej koło alejki różanej? Ktoś tu zdecydowanie będzie w złym humorze.

Dlatego też, moim skromnym zdaniem, projektowanie ogrodu warto zacząć od ustalenia, którędy nasi domownicy lubią się przechadzać. Zresztą bardzo łatwo to zweryfikować – wydeptane łysinki nie błyszczą tak w słońcu jak fachowo zrobione ścieżki w ogrodzie, ale zdecydowanie są widoczne i co tu dużo mówić, psują wygląd całego ogrodu. A tego zdecydowanie nie chcecie.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Murek oporowy w ogrodzie, jak przy zakładaniu ogrodu robić murki

Jaki materiał wybrać na ogrodowe alejki?

Wybierając materiał na ścieżki w ogrodzie warto zwrócić uwagę nie tylko na estetykę, ale także na to, aby pielęgnacja ogrodu przysparzała wam jak najmniej pracy. Alejki powinny być spójne ze stylem domu, ale też praktyczne. Wybierajcie więc materiał trwały i prosty w utrzymaniu czystości.

Wybierz materiał na ścieżki w ogrodzie!

Zakładanie ogrodu wraz z klinkierowymi ścieżkami jest jednym z najbardziej uniwersalnych rozwiązań. Nie dość, że łatwo dopasować je do elewacji domu i chodników, to są również bardzo wytrzymałe i odporne na czynniki pogodowe. Dodatkową zaletą jest to, że cegła klinkierowa jest dostępna w bardzo różnorodnej kolorystyce, a możemy nawet wybrać taką o wyjątkowej fakturze, np. ręcznie formowaną o nierównej powierzchni i z naturalnymi przebarwieniami lub specjalnie postarzaną.

Również beton jest często wybieranym materiałem na ścieżki w ogrodzie. Może wyglądać równie efektownie, np. do złudzenia przypominać bruk lub deski, ale jest on nieco mniej odpornym materiałem od klinkierówki, przede wszystkim na mechaniczne uszkodzenia.

Betonowe płyty – łatwy i szybki sposób na ścieżki w ogrodzie

Zakładanie ogrodu

Warto też wspomnieć o kamieniach, czyli tym, co nam natura dała. Granit, bazalt, sjenit, porfir to szlachetne i eleganckie pomysły na projektowanie ogrodu z efektownymi ścieżkami, które co tu dużo mówić – Warszawa bardzo lubi.

Ścieżki ogrodowe z drewna – faworyt Mariana

Wybrukowana pod tym względem Warszawa na pewno z czasem mi podziękuje za to, że gdzie mogę, to zakładanie ogrodu zaczynam od drewnianych ścieżynek. Jak dla mnie wyglądają pięknie, co prawda może nie wkomponują się idealnie w każdy styl, bo jeśli ktoś oczekuje nowoczesnych rozwiązań, to tego rodzaju dróżki nie są przeznaczone dla niego. Jednak wszędzie tam, gdzie chodzi o wyjątkowy klimat, to polecam dębowe, urokliwe chodniczki. Mogą to być zarówno belki jak i drewniane krążki.

Te dębowe są najbardziej solidne, ale wszystkie ścieżki z drewna wymagają drenażu z tłucznia oraz solidnej impregnacji. Dzięki temu wytrzymają zdecydowanie dłużej. Nie są to oczywiście rozwiązania na długie lata. Z ręką na sercu przyznam, że sosna, która nie zostanie należycie zaimpregnowana, po kilku latach może rozetrzeć się na proch.

A może żwirowe ścieżki w ogrodzie?

Najłatwiej zrobić ścieżkę w ogrodzie ze żwirku. Jeśli gleba jest przepuszczalna, to nie trzeba nawet dodatkowego drenażu. Warto jednak taką alejkę zabezpieczyć listwą brzegową oraz wyłożyć dno włókniną, żeby nie przerastały trawa i chwasty.

Marian ma jedną ważną radę w kwestii zakładania ścieżek w ogrodzie – warto robić je na takiej samej wysokości co trawniki. To znacznie ułatwi koszenie. Zapomnicie o używaniu ręcznej kosy.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Koszenie trawnika, jak to robić prawidłowo?

Dziś to by było na tyle. Pamiętajcie – jesień to dobra pora, aby zająć się zakładaniem alejek w ogrodzie, bo jeszcze chwila i ruszymy z naszymi szpadlami i grabiami pielęgnować miękką i wypoczętą po zimie ziemię.

Zastanawiasz się, jak zaprojektować ścieżki w ogrodzie? Zapytaj Mariana! Zadzwoń lub napisz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *