Jak zadbać o oczko wodne zimą
|

Jak zadbać o oczko wodne zimą?

Z artkułu dowiesz się, jak zadbać o oczko wodne zimą. Przeczytasz, jaki sprzęt jest potrzebny do czyszczenia, kiedy spuścić wodę z oczka wodnego i jak ją potem wykorzystać. Nie zapomnisz też o roślinach i zwierzętach. Te prace zrób już późną jesienią – to najlepszy czas by zająć się oczkiem wodnym.

Nieocenioną ozdobą każdego ogrodu jest oczko wodne pod warunkiem, że odpowiednio o nie dbamy. Jeśli je zapuścimy, to niestety cały czar pryśnie, a nie o to przecież nam chodzi. Najmniej pracy mamy zimą, gdy wszystko skute jest lodem, przysypane śniegiem. Natomiast jesienią w grafiku pozycji związanych z pielęgnacją ogrodu koniecznie trzeba uwzględnić także oczko wodne. Nie można zostawiać go bez nadzoru, ale odpowiednio przygotować na wymagające warunki atmosferyczne.

Czas zająć się oczkiem wodnym! Jak zadbać o oczko wodne zimą?

Oczko wodne może zachwycać, jeśli oczywiście należycie o nie zadbamy. Dziś podpowiem, jak uzyskać pożądane efekty i nadać ogrodowi charakteru za pomocą tego uroczego elementu małej architektury. Ogród to przecież nie tylko trawa, drzewa, kwiaty czy krzewy.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Mała architektura w ogrodzie – czym jest i jak ją projektować?

Wiosna i lato to okres, w którym możemy cieszyć oczy oczkiem wodnym, ale wraz z nadejściem jesieni trzeba zająć się naszym zbiornikiem pod kątem zbliżającej się zimy. Jak zadbać o oczko wodne przed zimą?

1. Spuszczamy ze zbiornika wodę

Przychodzi w końcu czas, kiedy musimy ze zbiornika spuścić wodę, szczególnie jeśli jest on niewielkich rozmiarów i może dojść do całkowitego zamarznięcia. Woda i ujemne temperatury to niezbyt dobre połączenie, może doprowadzić do uszkodzenia oczka wodnego.

Zalecam spuszczać wodę w przypadku tych o głębokości poniżej metra i o objętości mniejszej niż dwa metry sześcienne.

Pojawia się pytanie, jak się za to zabrać, czyli jak pozbyć się wody z naszego oczka wodnego i kiedy? Koniec listopada to ostateczny termin spuszczania wody ze zbiornika. Jeszcze przed pierwszymi mrozami trzeba wypompować ze zbiornika mniej więcej 2/3 wody, pozbyć się mułu z jego dna i zalegającej materii organicznej. Idealnie sprawdzi się w tym celu pompa szlamowa, czyli do brudnej wody.

Oczywiście wypompowanej wody nie wylewamy gdzie popadnie, ale wykorzystujemy do podlania naszych roślin. Pielęgnacja ogrodu taką wodą to strzał w dziesiątkę ze względu na jej żyzność.

Żyzna woda z oczka wodnego idealnie nadaje się do podlewania ogrodu

Pielęgnacja ogrodu - podlewanie

2. Czyścimy oczko wodne

Jak zadbać o oczko wodne zimą po spuszczeniu wody? Należy przystąpić do wyczyszczenia zbiornika, ale na tym oczywiście nie koniec. Polecam wyłożyć jego dno rozdrobnioną słomą i trocinami, dorzucając jeszcze do tego suche liście. Alternatywą dla tego rozwiązania będzie przykrycie oczka folią czy innym materiałem o właściwościach wodoszczelnych. Chodzi tutaj o to, aby do zbiornika nie przedostawała się woda ani śnieg.

Więcej pracy jest z dużymi zbiornikami. Jak zadbać o oczko wodne zimą, gdy nie spuszczamy wody? Musimy pamiętać o regularnym usuwaniu liści z jej powierzchni. To samo dotyczy obumarłych części roślin wodnych, aby nie doszło do gnicia, zanieczyszczania wody i zabierania żyjątkom tlenu.

Jeśli nie macie na to czasu wszystko, zawsze możecie liczyć na Mariana – wystarczy zamówić usługi ogrodnicze Warszawa. Nasz ekipa zadba o wszystko z należytą starannością, niezależnie od wielkości i rodzaju oczka wodnego. Bez wątpienia będzie to duże ułatwienie, wygoda i oszczędność czasu. Pielęgnacja ogrodu to coś, czym zajmuję się na co dzień z pasją i wielką przyjemnością.

Jak zadbać o oczko wodne zimą? Zrób to sam lub zamów usługi ogrodnicze Warszawa!

Jak zadbać o oczko wodne zimą, o czym jeszcze trzeba pamiętać?

W przypadku małego oczka wodnego jego wyczyszczenie nie powinno być niczym problematycznym, ale trudności pojawiają się wraz ze wzrostem wielkości zbiornika. Idealnie sprawdzi się tutaj specjalny odkurzacz do oczka wodnego. Oczywiście nie usuwamy całego mułu, bo stanowi on ostoję dla zimującym ryb. Potem uzupełniamy zbiornik świeżą wodą do pierwotnego jej poziomu. Wszystkie te czynności muszą być wykonywane dopiero po przeniesieniu ryb do zbiornika zastępczego – z napowietrzoną wodą i przykrytego.

Przed mrozami trzeba również zdemontować urządzenia wodne i przenieść do jakiegoś suchego miejsca. Trzeba także wyjąć wszystkie rośliny wrażliwe na mróz wraz z pojemnikami. Pamiętamy o tym, aby odłowić wrażliwe na zimno rośliny pływające.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak wybrać rośliny do oczka wodnego?

W oczku wodnym pozostawiamy wyłącznie ryby dobrze radzące sobie w niskich temperaturach, ograniczamy też podaż pokarmu, a przy spadku temperatury do 10 stopni całkowicie zaprzestajemy karmienia. Jest to czas na zapadnięcie w zimowy sen przez mieszkańców oczka wodnego. Sposobem na zapobieganie zamarzaniu całej tafli wody jest położenie na jej powierzchni sztucznego przerębla.

Jak zadbać o oczko wodne zimą? To wymaga doświadczenia i pracy. Przy braku czasu, energii czy po prostu ochoty warto postawić na profesjonalne usługi ogrodnicze Warszawa. Wiedza, umiejętności i doświadczenie Mariana sprawią, że otrzymacie je na najwyższym poziomie. Bez wytępienia będziecie zadowoleni ze współpracy, gdyż Marian fuszerki nie uprawia.

Jeśli masz wątpliwości, jak zabezpieczyć oczko wodne zimą, zadzwoń lub napisz do Mariana!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *