Koszenie trawnika - jak robić to prawidłowo
|

Koszenie trawnika, jak to robić prawidłowo?

Z artykułu dowiesz się, jak często powinno odbywać się koszenie trawnika, by zachował on piękny wygląd. Będziesz wiedział, z jaką częstotliwością kosić trawę i do jakiej wysokości. Marian doradzi, jak uniknąć niedokoszonych miejsc, do których nie ma łatwego dostępu w ogrodzie. Wybierzesz też kosiarkę odpowiednią do swoich potrzeb.

Witam serdecznie. To znowu ja Marian, który z niecierpliwością czeka na wiosnę by sadzić, kosić i przycinać, bo jak na razie jest u mnie błogi spokój. Poza konsultacjami z nowymi klientami i papierkową robotą można powiedzieć, że mam luz. Ale za to mam więcej czasu na pisanie swojego bloga, dzięki czemu Wy, drodzy czytelnicy więcej dowiecie się o ogrodzie, co ułatwi wam jego pielęgnację nie tylko w Warszawie.

Dziś na blogu temat – koszenie trawnika, bo w brew pozorom nie jest ono proste, trzeba wiedzieć, co ile kosić trawnik by zachował wygląd, kiedy powinno być pierwsze koszenie i co zrobić, by trawnik mógłby być wykoszony dokładnie w każdym miejscu.

Zakładamy trawnik i co dalej?

Gdy zdecydujemy się na ładny trawnik przed domem, czeka nas praca właściwie w każdym tygodniu wiosny, lata i jesieni. Pierwsze koszenie trawnika musi się odbyć, gdy źdźbła będą wynosiły do 10 cm i kosimy je skracając tylko o 1 1,5 cm. Podczas następnych terminów podobnie (2, 3 razy), a później możemy je kosić na zaplanowaną przez siebie wysokość.

Koszenie trawnika – kiedy to robić, by trawa zachowała ładny wygląd?

Utrzymanie trawnika w zmieniającym się dziś klimacie jest dość trudne. Wiosny są suchsze niż kiedyś, lata upalne i często zdarza się, że niedawno zielona trawa jest kępą pokruszonych, żółtych źdźbeł. A przecież podlewaliśmy.

Ponadto utrzymanie trawnika w dobrym stanie może też być trudne dla ludzi zapracowanych, którzy nie będą mieli czasu na koszenie raz w tygodniu (jest ono konieczne, żeby trawa była dobrze utrzymana). Ale na szczęście naprzeciw potrzebom zapracowanych ludzi wychodzi mnóstwo firm zajmujących się pielęgnacją ogrodu i zieleni, w tym również firma Mariana.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Szukasz ogrodnika? Poznaj najlepsze usługi ogrodnicze w Warszawie i okolicy

Usługi ogrodnicze Warszawa – pomoc w utrzymaniu pięknego ogrodu

Właśnie dla takich ludzi usługi firm ogrodniczych są oferowane i nikt nie ma prawa zarzucić lenistwa komuś, kto chce mieć ładny ogród, wie, że będzie potrzebna mu pomoc w utrzymaniu i znalazł firmę, która zrealizuje jego zamówienie. A koszenie trawnika raz w tygodniu dla kogoś kto dzień w dzień wraca z pracy do domu po osiemnastej może być ponad siły.

Co zrobić, by koszenie trawnika było dostępne dla kosiarki?

Częstym problemem podczas koszenia trawnika jest trudność w dostępie do różnych zakamarków. Wynika to z tego, że są one zbyt blisko tarasów (odległość powinna wynosić co najmniej 10 cm od muru oporowego, czy tarasu).

W takim miejscu możemy ułożyć kostkę kamienną lub betonową, płyty, wysypać żwir lub położyć drewniane belki. Cokolwiek wybierzemy, górna powierzchnia opaski powinna znajdować się na równi lub nawet nieco poniżej poziomu trawnika – wtedy jego brzegi będą równo koszone.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak założyć skalniak?

Sposoby koszenia trawy i kiedy tego nie robić?

Zaczynamy od krawędzi trawnika, a potem posuwamy się wzdłuż linii prostych do jego środka. Najlepiej kośmy trawnik na zakładkę – najeżdżając kołem kosiarki na ścięty pas trawnika (aby nie było niedokoszonych miejsc). Kolejne koszenie dobrze jest wykonać w kierunku prostopadłym.

Lepiej kosić trawnik często (raz, a nawet dwa razy w tygodniu), ale po trochu. Podczas jednego zabiegu nie skracajmy trawy więcej niż o 1/3.

Jeżeli z jakiegoś powodu darń nie była przycinana, skośmy ją do pożądanej wysokości w dwóch, a nawet w trzech koszeniach w kilkudniowych odstępach. W czasie suszy kośmy rzadziej niż zwykle albo wcale. Nie warto też zabierać się do pracy, gdy trawnik jest mokry – noże kosiarki będą się blokować.

Trawę należy przycinać, dopóki rośnie, czyli mniej więcej do końca października. Im bliżej zimy, tym wyżej podnośmy noże kosiarki, by ostatnie koszenie wykonać na wysokość 5 cm. Trzeba zwrócić uwagę na to, by noże kosiarki były ostre. W przeciwnym razie źdźbła trawy zostaną poszarpane i ich czubki zaczną zasychać, co sprawi, że darń nie będzie wyglądała estetycznie.

Jak wysoko kosić trawnik? Sprawdź, od czego to zależy!

Koszenie trawnika – jakiej kosiarki użyłby Marian?

Wybór kosiarki zależy wyłącznie od wielkości koszonego terenu. Do małego trawnika wystarczy kosiarka bębnowa ręczna. Natomiast do większego trawnika przyda się kosiarka elektryczna.

Ale jeśli nasza działka ma naprawdę duży obszar i jest obsadzona mnóstwem roślin, to najlepszym rozwiązaniem będzie kosiarka spalinowa, która nie jest uzależniona od gniazda zasilającego, ma własny napęd i można nią łatwiej operować bez ciągnącego się wszędzie kabla.

Marian zawsze może Wam ułatwić życie i wykosić na warszawskim osiedlu trawnik wymagający gruntownego zadbania. Dzwońcie na numer: 669 939 999, a możecie być pewni, że Wasz trawnik niedługo będzie soczyście zielony, zadbany i cieszący oko wasze i sąsiadów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *