Styl ogrodu - czym się kierować projektując ogród
|

Styl ogrodu – czym kierować się przy wyborze stylu?

Piękny ogród to wizytówka jego właściciela. W tym artykule Marian przekona Cię, dlaczego przed posadzeniem roślin warto zdecydować się na styl ogrodu. Podpowie Ci, na co zwrócić uwagę, aby zaprojektować ogród na lata i jak go potem rozwijać. A jeśli nie wiesz od czego zacząć, wystarczy zadzwonić do Mariana. Opowiesz nam, jaki ogród spełniłby Twoje marzenia.

Początek roku, gdy jeszcze za oknem panuje zima, to dobry czas, aby zacząć planować to, co zamierzamy realizować wraz z nastaniem wiosny. Czas przedświąteczny nie bardzo sprzyja takim planom, choć to może właśnie wtedy, gdy z rodziną macie więcej czasu na wspólną rozmowę, narodzi się pomysł, w jakim stylu urządzić swój ogród. Pamiętajcie, że latem będziecie w nim spędzać sporo czasu, a zimą podziwiać zza okna. Nie ulega wątpliwości, że projektowanie ogrodu jest równie ważne, jak projekt domu.

Nie kieruj się modą. Wybierz styl ogrodu na lata!

Doświadczyłem już w swojej pracy sytuacji, gdy właściciel ogrodu zażyczył sobie, aby styl ogrodu posiadał cechy rustykalnego, a po dwóch latach znudziło mu się i stwierdził, że jednak chciałby bardziej ogród nowoczesny. Pomyślałem sobie, że ok, ale co tu teraz powiedzieć tym roślinom, które dopiero co na dobre się przyjęły i zaczęły pięknie się formować.

Oczywiście usługi ogrodnicze Warszawa obejmują zmianę koncepcji, ale uwierzcie, lepiej zaprojektować ogród na dłuższy czas, a nie na rok czy dwa. Po kolejnych dwóch latach może się znów okazać, że styl ogrodu nowoczesnego trzeba zamienić styl japoński. Tym sposobem w dekadę przerobimy wszystkie dostępne style, a wy i tak nie będziecie usatysfakcjonowani. Dlatego zawsze powinna być to dobrze przemyślana decyzja, choćby ze względu na rośliny, które potrzebują czasu na rozwój.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Styl ogrodu Warszawa – krótki przewodnik po stylach do zastosowania w Warszawie

Marian podpowiada, jaki styl ogrodu wybrać dla siebie

Jeśli o mnie chodzi, to zrealizuję dla was każdy projekt, ale pamiętajcie, że styl ogrodu powinien dopełniać całość. I to nie tylko tę waszą najbliższą przestrzeń, czyli dom i resztę posesji. Równie ważne jest, aby pasował do dalszego otoczenia. Co to właściwie znaczy? Otóż chodzi o to, aby styl ogrodu uwzględniał takie aspekty jak okolica i pozostałe domy na ulicy.

Styl ogrodu – projekt dostosuj do otoczenia!

Nie oznacza to, że ogród musi wyglądać jak inne na ulicy. Chodzi o to, aby przyciągał wzrok każdego przechodnia i to bynajmniej nie z tego powodu, że jest nieprzeciętnie piękny, ale tak inny od reszty, że wzrok sam wędruje w tym kierunku.

Oczywiście Marian jest otwarty na oryginalne pomysły, ale ogólnie panuje taka zasada, że na nowoczesnym osiedlu najlepiej pasują takie również ogrody. Natomiast, gdy mieszkacie w typowo wiejskim otoczeniu, to raczej wybierzcie styl wiejski, rustykalny lub po prostu naturalny. Mogę was zapewnić, że w każdym przypadku na pewno nie będzie wiać nudą. Już w tym głowa Mariana:)

Projektowanie ogrodu determinuje ukształtowanie działki

Ukształtowanie terenu, gdzie będzie znajdować się wasz ogród, to również bardzo ważna sprawa. Projekt ogrodu może być realizowany zarówno na płaskim, jak i nierównym terenie. Wszelkie pofałdowania, górki czy wzniesienia mogą być świetnym elementem całego projektu, jeśli tylko na taki się zdecydujecie.

Jeśli jednak interesuje was, np. ogród w stylu francuskim, gdzie wszystko jest równe i precyzyjnie zaplanowane, to takie naturalne akcenty trzeba będzie całkowicie zniwelować.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Projektowanie ogrodu w stylu francuskim, nowa moda na piękny ogród wokół domu

Marian poradzi sobie z wyrównaniem całego terenu, aby w rezultacie powstał regularny i symetryczny ogród w stylu francuskim lub eleganckim. Wystarczy do mnie zadzwonić, a omówimy szczegóły przy dobrej kawie i świetnej muzyce.

Usługi ogrodnicze Warszawa – Off Topic Mariana

Styl ogrodu warunkuje wygląd domu i funkcjonalność

Na koniec mam jeszcze dla was bardzo ważną sprawę. Styl ogrodu w Warszawie i nie tylko powinien przede wszystkim komponować się z domem oraz odpowiadać waszym osobistym preferencjom i upodobaniom. To wy macie czuć się w nim dobrze i komfortowo.

Piękne ogrody, które podziwiają zaproszeni goście, to niewątpliwie wizytówka właściciela posesji, ale pamiętajcie w tym wszystkim, żeby również dla was było wygodnie i funkcjonalnie. To wy będziecie tutaj odpoczywać z rodziną w ciepłe sobotnie i niedzielne poranki czy popołudnia. Być może tutaj będą bawić się wasze dzieci, a wy będziecie realizować swoje pasje.

Ogród nie tylko jest do oglądania, pełni również czysto użytkowe funkcje, jest azylem od betonowych, miejskich krajobrazów i klimatyzowanych biur. Tak naprawdę sprawą drugorzędną jest, na jaki styl się zdecydujecie, najważniejsze abyście czuli się w nim wyjątkowo i ładowali akumulatory przed każdym, kolejnym, ciężkim tygodniem, tak jak ja:)

W kwestii projektowania ogrodów Warszawa ma wiele do zaoferowania
Dowiedz się, dlaczego warto wybrać Mariana?
Zadzwoń lub napisz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *