Systemy nawadniające ułatwią pielęgnację ogrodu nie tylko w Warszawie

25 stycznia 2021
Podlewanie ogrodu - system nawadniający
  • Pielęgnacja ogrodu Warszawa – wybierz system nawadniający i zapomnij o podlewaniu!

  • Nawadnianie ogrodu – pomyśl o instalacji systemu w fazie projektu!

  • Pielęgnacja zieleni Warszawa – jaki system nawadniający wybrać?

Siedzę właśnie i piję ciepłą herbatę z bergamotką i tak sobie myślę – dobrze, że w tym roku nieco więcej śniegu spadło, bo ziemia w ogrodzie do wiosny wymoczy się i nasiąknie porządnie, to i rośliny będą lepiej rosły. Niestety bywa, że zima jest wyjątkowo sucha, a wtedy trzeba pomyśleć o podlewaniu niektórych roślin, np. bukszpanu czy ostrokrzewu. Dlatego dzisiaj opowiem wam nieco o systemach nawadniających, bez których pielęgnacja ogrodu Warszawa jest znacznie trudniejsza.

Profesjonalna pielęgnacja ogrodu Warszawa – zapomnij o podlewaniu konewką!

Przyznam się wam, że posiadam całkiem ładną konewkę w swoim ogrodzie, ale rzadko wykorzystuję ją do podlewania roślin. Bardziej pełni funkcje dekoracyjne. Kto lubi się w ten sposób męczyć, to proszę bardzo. Ja zdecydowanie wolę zdać się na bardziej profesjonalne metody jak nowoczesne i wygodne systemy nawadniające, które nie tylko lepiej napoją rośliny, ale także pozwolą zaoszczędzić wodę, czasem nawet o 50%. Pielęgnacja zieleni Warszawa jest wtedy znacznie przyjemniejsza i skuteczniejsza. Jak takie rozwiązanie zastosować w swoim ogrodzie? Trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.

Reklama

Dobierz system nawadniający najlepszy do pielęgnacji zieleni w twoim ogrodzie

Pielęgnacja ogrodu, w Warszawie i nie tylko, przy pomocy systemów nawadniających powinna przede wszystkim być uzależniona od rodzaju roślinności. Jedno rozwiązanie lepiej sprawdzi się dla trawy czy skalniaków, a nieco inne dla krzewów, rabat kwiatowych czy w warzywniku.

Jeśli posiadacie ogród warzywny, to najlepiej sprawdzi się instalacja nawadniająca ze zraszaczami niewynurzalnymi. Ta sama metoda sprawdzi się również w przypadku rabat z bylinami oraz krzewami, ale tutaj możecie także zastosować linię kroplującą, która nada się też do podlewania obwódek czy szpalerów. Jeśli posiadacie trawnik, to tutaj zastosujcie system nawadniający ze zraszaczami wynurzalnymi.

Pielęgnacja ogrodu – jak działa system nawadniania? Zobacz przykłady!

Za pomocą systemów nawadniających podlejecie nawet rośliny w pojemnikach. W tym przypadku stosuje się minilinię kroplującą pobierającą wodę ze zbiornika. Do skalniaków też wybierzcie minilinię. To są oczywiście moje podpowiedzi, które wiem, że dobrze się sprawdzają w takich warunkach, ale ostateczna decyzja należy do was.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja zieleni Warszawa, a więc czym jest ogród deszczowy?

System nawadniający to łatwiejsza pielęgnacja ogrodu nie tylko w Warszawie

Podpowiedziałem wam, jakie systemy najlepiej zastosować do waszych roślin. Czas wspomnieć o korzyściach takich instalacji.

Oto 6 zalet instalacji systemów nawadniających do pielęgnacji ogrodu
Dowiedz się więcej!

Wyobraźcie sobie, że nie musicie biegać z konewką do zmroku lub spędzać równie dużo czasu w ogrodzie z wężem ogrodowym w dłoni. Owszem, takie rozwiązania nie są złe, gdy posiadacie nieduży skalniak i grządkę z warzywami. W innym przypadku podlewanie zajmuje naprawdę dużo czasu i do lekkich prac nie należy, szczególnie gdy używacie konewki.

Pielęgnacja zieleni Warszawa – konewkę wykorzystaj do dekoracji!
Lepiej zamontuj system nawadniający!

Konewka wykorzystana do dekoracji ogrodu

Systemy nawadniające wystarczy po prostu uruchomić, np. za pomocą pilota lub nawet zaprogramować na określony czas, a podlewanie będzie odbywało się regularnie nawet wtedy, gdy wyjedziecie na wakacje. Są to na tyle inteligentne urządzenia, że dzięki specjalnym czujnikom, nie aktywują się, gdy np. pada deszcz. Zużywają one również nawet o 50% mniej wody od tradycyjnych metod. Czyż nie o tym właśnie marzycie? Ja zdecydowanie tak.

Pomyśl o instalacji już w fazie projektu, czyli z wyprzedzeniem zaplanuj pielęgnację ogrodu Warszawa

Systemy nawadniające wymagają nieco ingerencji w nasz ogród, więc najlepiej ująć je już w fazie projektu. Wtedy też już przecież wiemy, jakie rośliny chcemy posadzić, wiec na pewno dobierzemy system adekwatny do naszych roślin. Tym sposobem cała instalacja zostanie ukryta w ziemi lub przykryta korą czy żwirkiem, a rośliny i chodniki nie ulegną zniszczeniu. Ostatecznie cały system jest zupełnie niewidoczny, ponieważ nawet same zraszacze wysuwają się dopiero podczas podlewania.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak samodzielnie zaprojektować ogród? Przegląd aplikacji

Na koniec dam wam jeszcze jedną, ważną radę, która sprawi, że pielęgnacja zieleni Warszawa będzie jeszcze przyjemniejsza. Pamiętajcie o tym, aby system nawadniający na zimę odpowiednio zabezpieczyć, a mianowicie instalację należy opróżnić z wody, więc zimą na pewno nie podlejecie przy jej pomocy swoich bukszpanów. Do tego celu użyjcie konewki i róbcie to tylko w czasie odwilży.

Pielęgnacja ogrodu Warszawa – jaki system nawadniający zainstalować?
Dowiedz się więcej – Zadzwoń lub napisz!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie