Projektowanie ogrodu Warszawa – czym charakteryzuje się styl francuski?

8 marca 2021
Ogród w stylu francuskim
  • Lubisz symetryczne, geometryczne formy? Wybierz projekt ogrodu Warszawa w stylu francuskim!

  • Twój ogród ma być elegancki i okazały? Pamiętaj o architekturze ogrodowej!

  • Kto może założyć ogród francuski w Warszawie? Sprawdź u Mariana!

Coś w tej Francji musi być, skoro ogrody w stylu francuskim znajdują się na całym świecie. Trzeba przyznać, że to dumny naród i z turystami po angielsku rozmawiać nie chce, szczególnie w restauracjach. Ma być po francusku i koniec. I takie też są ogrody w stylu francuskim – wyniosłe, eleganckie i zapierające dech w piersiach. Po prostu królewskie! Chcecie się poczuć jak król we własnym ogrodzie? Wybierzcie styl francuski. Podpowiem wam, jak wygląda projektowanie ogrodu Warszawa w tym właśnie stylu.

Projektowanie ogrodu – po czym poznasz styl francuski?

Właściwie mógłbym wam powiedzieć, to się po prostu czuje, że ten właśnie ogród to Francja elegancja. Od razu przychodzą na myśl królewskie i cesarskie rezydencje, bogactwo, przepych, ale i zachwyt. Bo tutaj jest również okazale, zaskakująco oraz przede wszystkim majestatycznie.

Ogród w stylu francuskim to bardzo przejrzysty układ. Architektura idealnie połączona jest z naturą, rządzi geometria i symetria, a to co znajduje się po jednej stronie, powinno odbijać się jak w lustrze po drugiej. Jego najważniejsze elementy to parter, który znajduje się najbliżej budynku i charakteryzuje się pięknymi trawnikami połączonymi z rabatami kwiatowymi oraz boskiet, czyli precyzyjnie przycięte żywopłoty i niskie drzewa.

Reklama

Geometryczne formy i symetria towarzyszy zakładaniu francuskiego ogrodu w Warszawie i nie tylko

Boskiet w ogrodzie francuskim

W ogrodzie francuskim znajdą się również takie elementy jak oddzielone żywopłotami strefy i zaskakujące labirynty, gdzie można wygodnie się zrelaksować. Kolejnym, ważnym elementem są cieniste alejki między drzewami, czyli tzw. obszar leśny.

Projektowanie ogrodu Warszawa w stylu francuskim jest nawiązaniem do stylu barokowego, a nazwa „francuski” wzięła się stąd, że to właśnie we Francji po raz pierwszy powstał ogród barokowy, którego twórcą był nadworny ogrodnik Ludwika XIV o imieniu Andrzej (nie Marian, niestety).

Projekty ogrodów w stylu francuskim – Zamek Królewski w Warszawie i inne przykłady
Zobacz!

Zakładanie francuskiego ogrodu Warszawa – jakie rośliny wybrać?

Teraz opowiem nieco o roślinach, które przecież są najistotniejszym elementem każdego ogrodu. Jak już wcześniej wspomniałem, najważniejszymi elementami są rabaty z kwiatami, precyzyjnie przycięte żywopłoty i drzewa. Muszą więc to być takie rośliny, które są piękne i efektowne, a także pozwalają się kształtować ręką ludzką. Są to więc przede wszystkim bukszpany, które można dowolnie i perfekcyjnie przycinać. Tworzą żywopłoty, solitery oraz obramowania rabat.

Czym charakteryzuje się projekt ogrodu francuskiego? Porady nie tylko dla warszawiaków

Rabaty kwiatowe obsadza się sezonowymi roślinami. Trzeba jednak uważać, żeby nie osiągnąć efektu pstrokacizny – wtedy nie będzie elegancko. Dopuszcza się więc łączenie kolorów z umiarem i dobrym smakiem. Wiosną zakwitną w ogrodzie francuskim między innymi tulipany, żonkile, hiacynty, pierwiosnki. Zakładanie ogrodu Warszawa w stylu francuskim to także piękne i efektowne krzewy różane, które również można przecież z powodzeniem formować oraz aksamitki, lewkonie, goździki, fiołki czy jaskry.

Ukształtowanie terenu – gdzie można założyć ogród w stylu francuskim?

Ogrody w stylu francuskim są zazwyczaj bardzo okazałe, a jedna z zasad ich projektowania mówi, że powinny robić wrażenie większych niż w rzeczywistości.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Projektujemy mały ogród w Warszawie! Sposoby na optyczne powiększenie przestrzeni

Z tego też powodu urządza się je najczęściej na płaskich terenach, ewentualnie lekko pochylonych. Żywopłoty, rabaty z kwiatami, drzewa czy efektowne labirynty to również miejsca, gdzie mogą pojawić się ścieżki i alejki, ale ich zasada jest całkiem prosta – muszą być eleganckie i równie, precyzyjnie wyznaczone jak pozostałe elementy ogrodu. Dlatego też polecane jest, aby urządzać je przy pomocy naturalnego kamienia (również białego) albo terakoty. Tutaj także rządzi symetria i geometria.

Znaczenie architektury ogrodowej w zakładaniu ogrodu francuskiego nie tylko w Warszawie

W ogrodach francuskich, oprócz kwiatów, drzew i żywopłotów, znajdują się również inne elementy dekoracyjne, które mają ściśle określony cel, a mianowicie czysto estetyczny. Ale to nie sztuka dla sztuki! Nie możecie więc postawić tam pierwszej lepszej ozdoby. Wasz wybór powinien charakteryzować się dobrym gustem. Może to być rzeźba lub fontanna. Ważne, aby było elegancko i zaskakująco.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Projektowanie ogrodu w Warszawie i nie tylko, czyli trochę o tym, po co nam mała architektura ogrodowa

Możecie też pozwolić sobie na wygodne ławki, które najczęściej wykonane są z lanego żelaza i mają zakrzywione formy, ale jeśli chcecie, zastosujcie także ławki kamienne. W każdym przypadku powinny one współgrać stylistycznie z pozostałymi elementami.

Zakładanie ogrodu Warszawa w stylu francuskim dopuszcza również efektowne pawilony ukryte w głębi ogrodu, w których można przysiąść i odpocząć, no i oczywiście poczuć się co najmniej jak król, czyli to, co Marian lubi najbardziej po dobrze wykonanej pracy.

Zastanawiasz się nad założeniem ogrodu francuskiego?
Projektowanie ogrodów Warszawa i okolice
Zadzwoń lub napisz!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie