Projektowanie ogrodu – krótki przewodnik po stylach do zastosowania w Warszawie

1 lutego 2021
Ogród w stylu naturalistycznym
  • Projektowanie ogrodu Warszawa – poznaj popularne style!

  • Tajemniczy czy nowoczesny – jaki ogród założyć w Warszawie?

  • Usługi ogrodnicze Warszawa – zapytaj o projekt Mariana!

Przyznam, że widuję piękne i wyjątkowe ogrody. W jednych czuję się jak król, w innych jak na egzotycznej wycieczce, a jeszcze w innych jak u babci na wsi. Najlepiej miewam się jednak we własnym, bo ogród, tak jak i nasz dom czy mieszkanie, powinien wpisywać się w nasze osobiste upodobania. Dlatego ja preferuję styl „marianowy”, ale stylów jest znacznie więcej i projektowanie ogrodu, w takim mieście jak Warszawa, warto zacząć od zdefiniowania naszych oczekiwań pod tym właśnie kątem.

Styl a upodobania w projektowaniu ogrodu. Ważne nie tylko w Warszawie!

Powiem to ja i powie każdy, kto jest w pełni zadowolony ze swojego zielonego zakątka, projekt ogrodu nie tylko w Warszawie trzeba dobrze przemyśleć, a pośpiech jest złym doradcą. Chcecie przecież podziwiać swój ogród przez lata? Dzieje się tak tylko wtedy, gdy w 100% spełni on wasze oczekiwania pod względem znajdujących się tam roślin, dodatków, dekoracji, a nawet czasu, jaki trzeba włożyć w jego pielęgnację. Tylko wtedy poczujecie się dobrze, gdy wszystko przebiegnie po waszej myśli.

Zakładanie ogrodu zacznijcie więc od sprecyzowania swoich oczekiwań i przyzwyczajeń, w tym również reszty domowników, a także możliwości finansowych i czasu, który zamierzacie przeznaczyć na jego pielęgnację w tym zabieganym mieście, jakim jest Warszawa.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak samodzielnie zaprojektować ogród? Przegląd aplikacji

Jeśli nie macie konkretnej wizji w głowie, to projektowanie ogrodu można rozpocząć od zapoznania się z najpopularniejszymi stylami, jakie w ogrodach można spotkać. Nie zapomnijcie również o tym, aby styl komponował się z waszymi oczekiwaniami i samym domem. Do nowoczesnego budynku raczej nie będzie pasował swojski ogródek z drewnianymi ławeczkami.

Najpopularniejsze style w projektowaniu ogrodu
Zainspiruj się i znajdź własny!

Reklama

Zakładanie ogrodu w stylu wiejskim i naturalistycznym. W Warszawie też można

Te dwa style mają ze sobą dość dużo wspólnego, ponieważ jeden i drugi opiera się głównie na zasadzie, która czerpie między innymi z tego, co istnieje już w otoczeniu, czyli wykorzystuje się w nich z reguły rodzime i lokalne gatunki roślin.

Projektowanie ogrodu w stylu wiejskim to rabaty z kwitnącymi różnobarwnie roślinami, popularnymi bylinami, które rozwijają się już z pierwszymi oznakami wiosny i są wszechobecne aż do pierwszych przymrozków. Nie zabraknie więc tutaj tulipanów, krokusów, żonkili, malw, rudbekii, jeżówek, maciejki, piwonii, georginii, w doniczkach pelargonii, surfinii czy bratków, a w listopadzie fioletowych marcinków. To także miejsca wydzielone na świeży szczypiorek, koperek i natkę na kanapki, sałatę, marchewkę, truskawki czy ogórki.

W wiejskim ogrodzie trafi się na drewniane, swojskie sztachetki, ławeczki, krzesła i stoliki, a nawet nieużywane maszyny rolnicze. Jest po prostu swojsko. Jeśli się komuś wydaje, że panuje tu chaos, to nic bardziej mylnego. Tak naprawdę wszystko jest świetnie przemyślane, a pielęgnacja takiego ogrodu dostarcza właścicielowi mnóstwo satysfakcji począwszy od siania, a kończąc na zrywaniu świeżego szczypiorku i marchewek.

Zaprojektuj ogród tak, aby dobrze komponował się ze stylem budynku i otoczenia

Ogród w stylu wiejskim

Zakładanie ogrodu w stylu naturalistycznym również wiąże się z dużą dozą swobody. Znajdą się tutaj kwieciste łączki, wrzosowiska, nieformowane żywopłoty, a także budki lęgowe dla ptaków. Ma być naturalnie i w zgodzie z otoczeniem. Taki ogród raczej nie wymaga dużo pracy.

Projektowanie ogrodu Warszawa – było swojsko, to musi być też nowocześnie

Warszawa pod tym względem musi oczywiście przodować. Przecież to miasto z prawdziwego zdarzenia, gdzie nowoczesnych domów mieszkalnych i innych budynków nie brakuje. Projektowanie ogrodu w stylu nowoczesnym to nacisk przede wszystkim na minimalizm i porządek. Nie doświadczymy tu więc przypadku. Wszystko ma swoje miejsce. Rabaty i żywopłoty są schludne i wychodzi się z założenia, że im mniej, tym zdecydowanie lepiej.

Projekt ogrodu w nowoczesnym stylu – Zobacz przykład!

Tutaj spotkacie rośliny w doniczkach o geometrycznych kształtach wykonane z betonu, kamienia czy szkła, nowoczesne rzeźby, wygodne meble ogrodowe, a z roślin miniaturowe iglaki, ozdobne trawy, małe drzewa, a przy murach zielone pnącza.

Równie popularny jest także styl formalny, gdzie trawniki są zawsze schudnie przycięte, żywopłoty wypielęgnowane. Wśród rabat, ścieżek i żywopłotów rządzi porządek i symetria. Taki styl spotkacie przy dworkach i pałacykach.

Tajemniczy ogród – dla tych, co lubią trochę egzotyki i styl nieformalny

Przyznam, że Warszawa to miejsce, gdzie ceni się też egzotykę, dlatego style orientalne, np. japoński ma również wielu zwolenników. W sumie nazwa sama już mówi za siebie.

Zakładanie ogrodu w stylu orientalnym to na pewno niespotykane i egzotyczne rośliny, a styl japoński charakteryzuje się także zamiłowaniem do perfekcji. Tutaj każdy szczegół jest niezwykle dociekliwie przemyślany i posiada swoją symbolikę jak woda czy kamienie. Ma być elegancko, harmonijnie, ale zarazem prosto. W stylu orientalnym spotkamy oprócz egzotycznych roślin także oczka wodne, kamienie i rzeźby łączące się z filozofią wschodu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Szukasz ogrodnika? Poznaj najlepsze usługi ogrodnicze w Warszawie i okolicy

Wspomnę tu jeszcze o tajemniczym ogrodzie, czyli w stylu angielskim. Film lub książkę „Tajemniczy ogród” pewnie wszyscy znają, ten właśnie dziki, ale niezwykle klimatyczny ogród, często jest inspiracją do projektowania własnego zakątka.

Pnącza, róże, byliny, tajemnicze i romantyczne miejsca, bluszcze na ceglanych murach – to niewątpliwe ma swój urok i przypomina nieco styl „marianowy” – projekt ogrodu w Warszawie tak przemyślany, aby każdy domownik znalazł w nim miejsce idealnie stworzone dla siebie. Żona ma wiejskie rabatki i różane rabaty, a ja zasiadam na wygodnych krzesłach ukryty w drewnianej altanie, którą spowijają ciemnozielone bluszcze. A ty, o jakim ogrodzie marzysz?

Usługi ogrodnicze Warszawa – Zapytaj o projekt ogrodu!
Zadzwoń lub napisz do Mariana!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie