Pielęgnacja ogrodu Warszawa – poznaj ekologiczne sposoby na szkodniki i choroby

7 grudnia 2020
Czosnek - naturalny lek dla roślin
  • Pielęgnacja zieleni Warszawa – dlaczego rośliny chorują?

  • Pielęgnacja ogrodu Warszawa – jak pozbyć się szkodników?

  • Ogród bez chemii – jak stosować naturalne metody pielęgnacji zieleni!

O zanieczyszczeniu powietrza, wody i gleby w dużych miastach jak Warszawa nie trzeba nikogo przekonywać. Nie inaczej jest zresztą na prowincji, tylko mniej się o tym mówi, ale do czego zmierzam? Wielka szkoda, że zanieczyszczenia mają się nijak do szkodników, którym te warunki zupełnie jakby nie przeszkadzają, bo żyją sobie bestie w najlepsze! Dziś Marian opowie wam o tym, jak pielęgnować ogród przy użyciu naturalnych metod.

Pielęgnacja ogrodu Warszawa – zapobiegać zamiast leczyć

Macie ogród – pamiętajcie – rośliny trzeba doglądać i obserwować! Zastosujcie tę samą metodę, co względem ludzi i zwierząt – to jest rada Mariana, która pozwoli uniknąć bardzo poważnych problemów jak całe kolonie mszyc, które zjadają wasze piękne róże. Przede wszystkim skupcie się na profilaktyce, która pozwala uniknąć groźnych chorób i szkodników trapiących rośliny. Dlaczego rośliny w ogóle chorują?

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jakie rośliny chronią przed hałasem i spalinami?

Przyczyn oczywiście może być wiele. O jednej z nich już wspomniałem, czyli nie obserwujemy bacznie, co w trawie piszczy. A przecież wszyscy wiemy, że pielęgnacja ogrodu w Warszawie nie kończy się na posadzeniu roślin i zafundowaniu im drobnego deszczyku z automatycznego węża do nawadniania. Obserwacja pozwala na wczesne rozpoznanie wroga i zastosowanie naturalnych metod, które nie niosą ze sobą efektów ubocznych.

Rośliny mogą także chorować z zupełnie innych powodów. Przyczyną może być ten elektryczny wąż ukryty w rabatkach żwirowych i ścieżkach ogrodowych, którym zbyt obficie podlewamy ogród, a wiadomo, że co za dużo to niezdrowo.

Bywa też, że niewystarczająco dbamy o glebę i stosujemy zbyt dużo sztucznych nawozów. Czasem powód może być tak prozaiczny jak fakt, że wybieramy kiepskie miejsce dla rozwoju roślin.

Reklama

Dowiedz się, jak pielęgnować ogród w zgodzie z naturą nie tylko w Warszawie!

Zanim sięgniesz po chemię – sposoby na pielęgnację zieleni w Warszawie

Obserwowanie jest właśnie dlatego skuteczne, że gdy tylko zauważycie jakiś niepokojący objaw, możecie szybko zadziałać i uratować roślinę. Na pewno wiecie, że mszyce lubią atakować, gdy tylko pojawią się pierwsze listki i pączki, a to dla ledwo wybudzonej z zimowego snu rośliny może być bardzo niebezpieczne. Pielęgnacja ogrodu nie tylko w Warszawie musi zacząć się, nim wszystko zakwitnie pełną parą. Opowiem wam dziś, co można zastosować z domowych, ekologicznych środków, które są wskazane przy pielęgnacji ogrodu.

Na mszyce, przędziorki czy tarczniki dobry jest oprysk parafinowy (właściwe proporcje znajdziecie na opakowaniu). Pamiętajcie jednak, aby wykonać go na przełomie marca i kwietnia, gdy dopiero pojawiają się pączki, w przeciwnym razie zaszkodzicie pożytecznym owadom, np. biedronkom, które zjadają larwy tarczników i mszyc. Taki zabieg blokuje układ oddechowy budzącym się do życia szkodnikom i tym samym pozbędziemy się ich już na początku sezonu.

Na następne kolonie szkodników, które przesiedlą się od sąsiada, zastosujcie ciepłą wodę z mydłem (roślina nie obrazi się, gdy ją umyjecie), napar z piołunu, który kupicie w aptece, odwar z korzenia goryczki, roztwór z kwiatów bzu czarnego lub czosnku.

Naturalna pielęgnacja ogrodu Warszawa – sięgnij po zioła!

Trzeba przyznać, że są to zapachy dość intensywne, ale zupełnie bezpieczne, więc nawet jak nieco wciągniecie nosem, na pewno nic się nie stanie, a rośliny i natura będą wam ogromnie wdzięczne. Ja zresztą też. Gdy zauważycie zieloną larwę na waszej róży, to możecie ją także z powodzeniem zdjąć ręką – to też eko-metoda Mariana, zresztą całkiem skuteczna, choć nie ukrywam – pracochłonna.

Domowe preparaty do pielęgnacji zieleni
Zobacz gotowe przepisy!

Najczęstsze choroby roślin – jak je rozpoznać i leczyć?

Jeśli nie posiadacie w domu lupy, to warto się w nią wyposażyć. Dzięki niej dużo łatwiej zauważycie wagę problemu, a czasem nawet jego nie zawsze sympatyczny, kosmaty ryjek. Nie obawiajcie się jednak, bo wam szkodnik na pewno nic nie zrobi, ale roślinie już raczej tak. Pielęgnacja ogrodu Warszawa obliguje was do tego, żeby nauczyć się rozpoznawać najbardziej popularne choroby i szkodniki, które pojawią się w ogrodzie.

Powiem wam teraz, że można je podzielić między innymi na choroby fizjologiczne, które są wynikiem niesprzyjających warunków zewnętrznych lub niedoborem składników odżywczych w glebie. Trzeba temu w porę zaradzić. Można dołożyć kompostu, spulchnić glebę, podsypać wapnem lub zabezpieczyć roślinę przed mrozem i zimnym wiatrem robiąc jej na przykład ubranko ze słomy. Jak objawiają się tego rodzaju choroby? Rośliny słabo rosną, bieleją, czernieją liście, więdną i obsychają.

Innym, również ważnym problemem w pielęgnacji ogrodu, są wirusy i bakterie. To, że zaatakowały roślinę, rozpoznamy po nieco innym wyglądzie liści i pędów. Najczęściej zmienia się ich faktura i kształt. Stają się kędzierzawe, dziwnie pofałdowane, wywinięte lub pojawiają się kolorowe plamki o różnych kształtach. Skąd się wzięły? Najpewniej zostały przyniesione wraz z rośliną ze sklepu, więc zanim kupicie nowy okaz, dobrze go zobaczcie.

Pamiętajcie też, że te choroby łatwo się roznoszą, myjcie więc swoje narzędzia ogrodnicze szarym mydłem. Jak sobie z tym radzić? Najprościej jest dobrze wyszorować zainfekowane części.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Marzysz o pięknym ogrodzie? Te narzędzia i usługi ogrodnicze Warszawa ułatwią Ci pracę

Na koniec muszę jeszcze wspomnieć o grzybach. Grzyby atakują każdą część rośliny: pędy, owoce, korę i liście. Pojawiają się plamy, narośle, pleśnie, naloty, a korzenie gniją. W tym przypadku najskuteczniejsza jest profilaktyka. Nie podlewajcie roślin zbyt obficie i późnym wieczorem, nie sadźcie ich zbyt gęsto, a gdy zaatakują, przygotujcie znany już wam roztwór czosnkowy lub ze skrzypu.

Naturalne metody wymagają czasu i cierpliwości.
Potrzebujesz pomocy w pielęgnacji ogrodu?
Zamów usługi u Mariana!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie