Jak dbać o ogród
|

Jak dbać o ogród? Podstawowe prace pielęgnacyjne

Z artykułu dowiesz się, jak dbać o ogród. Marian doradzi, kiedy najlepiej podlewać rośliny i jak je nawozić. Opowie o ściółkowaniu gleby i ochronie roślin przed szkodnikami. Pomoże Ci wybrać najlepszą porę na przycinanie drzew i krzewów. Wszystkie podstawowe prace pielęgnacyjne będziesz miał w małym palcu, a Twój ogród będzie Ci za to wdzięczny.

Jak dbać o ogród, czyli trochę o tym, że rośliny zawsze potrzebują naszego czasu

Kiedy projektowanie ogrodu, a później jego zakładanie jest już za nami, marzymy, żeby to już był koniec. Chciałoby się, żeby rośliny same o siebie zadbały, a my tylko patrzylibyśmy jakie one piękne. Ale nie ma tak łatwo. Można powiedzieć, że właśnie teraz rozpoczyna się całoroczna, długa i żmudna praca, przy której zakładanie ogrodu wydawało się łatwe. Jak dbać o ogród? Teraz dopiero czeka nas podlewanie, pielenie, nawożenie, ściółkowanie, czy przycinanie drzew i krzewów. A i tak chwilowy przymrozek w marcu i kwietniu, czy susza w miesiącach letnich lub szkodniki mogą zniweczyć nasze starania i ulubione kwiaty nam uschną.

Ale tak czarny scenariusz zdarza się rzadko i jeśli pielęgnacja ogrodu zostanie przez nas dobrze zaplanowana, możemy uchronić rośliny przed mrozem, suszą i chorobami. O tym jak wszystko zaplanować i zrobić napiszę w tym poście, w którym dowiecie się, jak walczyć z chwastami, czy o tym w jaki sposób podlać dobrze ogród, dzięki czemu pielęgnacja ogrodu nie tylko w Warszawie nie będzie sprawiała wam żadnych problemów.

Jak dbać o ogród? Podlewanie roślin

Czynnością, którą powtarzamy w ogrodzie najczęściej jest podlewanie. Wydaje się, więc ona prosta i niewymagająca przemyślanych ruchów. Czasami lejemy wodę z konewki na rabaty, czy grządki i myślimy, że robimy to dobrze, ale nawet taką czynność jak podlewanie trzeba wykonywać mając wiedzę ogólną o tym, co lubią, a czego nie lubią rośliny, które mamy w ogrodzie.

Najlepszą metodą podlewania jest powolne zraszanie, dzięki któremu woda nie spływa na ścieżkę lub trawnik, ale powoli wsiąka w ziemię tam, gdzie powinna. Najlepsza pora do podlewania ogrodu to poranek lub wieczór, a częstotliwość podlewania zależy od okoliczności pogodowych. Na początku wiosny podlewamy ogród co 5 lub 6 dni, gdy zaczynają się upały, powinniśmy to robić co 2 lub 3 dni, a czasem nawet codziennie, w dni chłodne i wilgotne nie musimy podlewać ogrodu.

Jak dbać o ogród? Nawożenie roślin

Pielęgnacja zieleni wymaga od nas wielkiej uważności i przywiązania do szczegółów, ponieważ musimy dostrzegać pierwsze symptomy chorobowe, czy niedoboru składników pokarmowych u roślin.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak zwalczać szkodniki w ogrodzie? Poznaj ekologiczne sposoby na szkodniki i choroby

Każdy kto wie, jak dbać o ogród, gołym okiem zobaczy zmiany świadcząc o niedoborze pokarmowym roślin. Są: bladość liści, brązowienie igieł, czy mały wzrost. Receptą na taki stan rzeczy jest nawożenie roślin. Możemy wykorzystywać do tego nawozy mineralne lub nawóz organiczny (obornik, kompost, nawóz zielony), dzięki czemu rośliny znowu będą lepiej rosnąć i wyglądać.

Jak dbać o ogród? Walka z chwastami

Kolejną czynnością, z którą każdy ogrodnik jest za pan brat, jest pielenie, bo chwasty to tacy wredni i uparci sąsiedzi, których jeśli wyprosimy i myślimy, że dadzą sobie spokój to niestety, ale grubo się mylimy. Kiedy usuwamy je ręcznie możemy nie zauważyć pozostawionego w ziemi kawałka korzenia, co spowoduje odrost chwastów. Lecz jest kilka sposobów na to, jak dbać o ogród skutecznie i żeby chwasty nie hamowały wzrostu roślin, na których nam zależy. Miejsce które wytypowaliśmy na grządkę możemy przekopać i zostawić je na kilka tygodni w spokoju, a żeby jeszcze bardziej osłabić chwasty, możemy to miejsce przykryć ściółką lub czarną folią.

Innym sposobem na pozbycie się chwastów jest wysiewanie przez dwa lata w szczególnie opanowanym przez nie miejscu roślin na nawóz zielony, które zabierają chwastom składniki pokarmowe i dostęp do światła powodując ich stopniowe zamieranie.

Innym sposobem, na walkę z chwastami, który nie jest naturalny są herbicydy, które dzielą się na kontaktowe (takie, które uszkadzają chwast w miejscu, w którym się z nim zetkną, trzeba więc dokładnie pokryć roślinę takim preparatem) i układowe (są one wchłaniane przez roślinę, ten rodzaj herbicydów stosuje się dolistnie lub doglebowo, zakłóca on procesy życiowe chwastów, co widać już po dwóch tygodniach, a sam chwast obumiera po miesiącu).

Dowiedz się, jak dbać o trawnik w ogrodzie!

Co to jest ściółkowanie?

Zabieg ten polega na przykryciu gleby ściółką, na którą może składać się siano, słoma, kompost, żwir, wełna drzewna, rozdrobniona kora, trociny, wióry drzewne, a przy roślinach kwasolubnych igliwie sosnowe, gdyż ma kwaśny odczyn. Ściółkowanie ułatwia odchwaszczenie gleby, chroni ziemię przed złymi warunkami atmosferycznymi, zapewnia odpowiednią wilgotność i ciepło. Zabieg rozpoczynamy wczesną wiosną, ale po całkowitym rozmrożeniu gleby. Najpierw spulchniamy ziemię i usuwamy chwasty, potem kładziemy między roślinami kilkucentymetrową, niezbyt grubą i równomiernie rozłożoną warstwę ściółki. Grubość warstwy zależy od tego, co ściółkujemy i jakiego materiału używamy. Trzeba pamiętać o tym, by co jakiś czas uzupełniać ściółkę, gdyż może ją wywiać wiatr lub wypłukać deszcz.

Kiedy przycinać drzewa i krzewy?

Jeśli mamy w swoim ogrodzie drzewa i krzewy ozdobne zabiegiem pielęgnacyjnym, który będziemy musieli wykonać, będzie przycinanie drzew i krzewów. Ale nie musicie tego robić sami. Od tego są usługi ogrodnicze Warszawa, żeby ulżyć wam w pracy, a ja Marian jestem pasjonatem, więc jeśli zadzwonicie pod numer: 669 939 999 lub napiszecie na adres mailowy: kontakt@zamowmariana.pl, możecie być pewni, że wykonane przeze mnie usługi ogrodnicze Warszawa sprawią, że wasz ogród będzie jeszcze piękniejszy, a dzięki przycinaniu drzew i krzewów rośliny będą zdrowiej się rozwijać.

Ale jeśli wiecie, jak dbać o ogród, lubicie sami pracować w ogrodzie i pielęgnacja zieleni jest dla was tak samo jak dla mnie przyjemnością, to zapewne wiecie, że nie wszystkie rośliny przycinamy w tym samym czasie. Zależy to od ich pory kwitnienia i gatunku. Są i takie krzewy, których nie przycinamy, gdyż źle to znoszą z uwagi na delikatną budowę, a ich przycięcie może spowodować pojawianie się słabszych niż wcześniej kwiatostanów. Więcej o przycinaniu drzew i krzewów możecie przeczytać na moim blogu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Kiedy przycinamy drzewa i krzewy?

A ja już jadę, by znowu coś przyciąć lub przesadzić, gdyż jest to moja pasja i lubię, gdy wykonywane przeze mnie usługi ogrodnicze w Warszawie mogą komuś ulżyć życie.

Popularne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *