Pielęgnacja zieleni w Warszawie, czyli jakie są trendy w projektowaniu ogrodów?

17 lutego 2020
Budka lęgowa dla ptaków
  • W jakim kierunku dąży projektowanie zieleni miejskiej w Warszawie?

  • Projektowanie zieleni w Warszawie może się zmieniać, czyli co to są „parki kieszonkowe”.

  • Pielęgnacja zieleni w Warszawie rok 2020 i później, czyli bezkompromisowy powrót do natury!

  • Projektowanie zieleni Warszawa, czyli czy ptaki mogą bezpiecznie rozmnażać się w mieście?

Witam serdecznie. To znowu ja Marian, który uwielbia pielęgnować zieleń w swojej ukochanej Warszawie. Dziś napiszę trochę o trendach, które już teraz powoli znajdują swoich zwolenników, a mogą w przyszłości sprawić, że miasta będą bliższe naturze, a co za tym idzie ludzie będą mieli lepsze samopoczucie. Już dzisiaj szuka się sposobów na sprawienie, żeby miasta były przyjemniejsze dla ludzkiej egzystencji, generowały mniej zanieczyszczeń, a także były bardziej przyjazne dla zwierząt.

W dzisiejszym poście powiem wam o sposobach zagospodarowania małych przestrzeni między budynkami tak, aby były zazielenione, będzie także o budkach lęgowych dla ptaków i… hotelach dla owadów.

Reklama

Pielęgnacja zieleni w Warszawie, a potrzeby mieszkańców bloków

Zieleń na osiedlu jest już nie tylko uzupełnieniem oferty mieszkaniowej. Mieszkańcy budynków wielorodzinnych chcą korzystać z osiedlowych parków i skwerów tak, jak właściciele domów z ogrodem – ze stref wypoczynku i rekreacji.

Przy projektowaniu zieleni osiedlowej trzeba uwzględnić miejsce na rekreację

Chcą też pielęgnować rośliny, a nawet uprawiać ogródki warzywne. Ponadto ci bardziej wysportowani obywatele mają potrzebę ćwiczyć na świeżym powietrzu, tak więc na wiosnę bardzo mile widziane są siłownie na wolnym powietrzu.

Czym uwarunkowane jest projektowanie zieleni?

Projektowanie zieleni na osiedlu jest uwarunkowane przede wszystkim wielkością przestrzeni między budynkami i lokalizacją osiedla. Ważne jest również sąsiedztwo, a szczególnie bliskość drzew, parku lub akwenów wodnych.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja zieleni Warszawa – jak przycinać drzewa w parku miejskim?

Najczęściej jednak po sąsiedzku nie ma terenów atrakcyjnych przyrodniczo, a osiedlowa zieleń jest wypełnieniem przestrzeni między kolejnymi budynkami lub infrastrukturą publiczną. Jednak nawet tereny zurbanizowane mogą być miejscem, w którym człowiek zapewni sobie kontakt z przyrodą.

Na osiedlu jest mała przestrzeń między budynkami? Jest na to sposób!

Często narzekamy na kiczowatość amerykańskich filmów i na przewidywalną do bólu fabułę. Mogą nas również swoją komercjalizacją irytować Walentynki czy Halloween. Ale mieszkańcy USA mają również dobre pomysły na zazielenianie małych przestrzeni między budynkami. Mówię tu o tzw. kieszonkowych parkach.

Idea kieszonkowych parków polega na tym, że małą przestrzeń między budynkami (maksymalna wielkość to obszar do 5 tys. m2 ) obsadza się roślinami, które na tak małej przestrzeni będą wstanie się rozwinąć.

O tym jak rozsądnie planować sadzenie roślin pisałem już na blogu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja zieleni osiedlowej, czyli podpowiedzi Mariana, kiedy zacząć planować wiosenne nasadzenia

Takie mini parki mogą powstawać nie tylko w miastach, ale i na wsiach, czyli wszędzie tam, gdzie jest przestrzeń publiczna, ale jej wielkość nie pozwala na założenie zwykłego parku.

Pielęgnacja zieleni Warszawa, a może zamiast szkła i betonu kamień i drewno?

Moda na wszystko co jest eko jest ekspansywna. Czasem to dobrze, a czasem śle, w niektórych przypadkach zabawnie. Nie ominęła ona również miejskich ogrodów i tutaj widać, że dobrze, iż dokonały się pewne zmiany.

Staranne aż do przesady trawniki przeistaczają się w kwietne łąki, a plastikowe, klejące się do skóry podczas upału meble wymienia się na wiklinowe i ratanowe.

W małej architekturze również zaszły pozytywne zmiany. Miast szkła i betonu prym wiedzie teraz drewno i kamień, co sprawia, że parki, skwery, czy inne tereny zielone w miastach stają się bardziej naturalne i nie przypominają nam o otaczającej nas wokół zurbanizowanej przestrzeni.

Miasta stają się również bardziej przyjazne dla ptaków, którym buduje się specjalne budki lęgowe. Miejsce wytchnienia mogą również znaleźć owady, o czym możecie przeczytać tutaj.

Miejskie tereny, czyli powrót do natury

Jeśli dzisiaj jest projektowany jakiś ogród, to bierze się pod uwagę wiele czynników, np. ukształtowanie terenu, pierwotny krajobraz i to, czy taki ogród jest przyjazny dla zwierząt.

W parkach powstają także zdroje wodne i źródełka oraz ogrody deszczowe, gdzie woda opadowa dzięki odpowiedniej roślinności i urządzeniom trafia z powrotem do ekosystemu. Często na takich terenach tworzone są przyrodnicze ścieżki edukacyjne, które nie tylko prezentują wyjątkowe gatunki roślin i zwierząt, ale także uczą poszanowania dla przyrody.

Projekty zieleni miejskiej Warszawa walczy o poprawę powietrza i klimatu

Tak więc ogród to dzisiaj coś więcej niż miejsce do posiedzenia. Może on dzięki temu jak jest zaprojektowany pomóc w regulacji naruszonego ekosystemu miejskiego.

A ja chętnie podejmę się pielęgnacji zieleni w Warszawie na osiedlach lub ją zaprojektuję. Jeśli jestem gdzieś potrzebny, dzwońcie na numer: 669 939 999 lub piszcie na maila: kontakt@zamowmariana.pl, a na pewno rozwiążę wasz problem.

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie