Trendy w projektowaniu zieleni miejskiej i osiedlowej
|

Trendy w projektowaniu zieleni, powrót do natury

Czytając artykuł poznasz najnowsze trendy w projektowaniu zieleni miejskiej i osiedlowej nie tylko w Warszawie. Dowiesz się, co to są parki kieszonkowe i jak zmienia się podejście do zagospodarowania niewielkich skwerów i przestrzeni pomiędzy blokami. Marian opowie też, jak zapewnić w mieście dobrostan niewielkich zwierząt, takich jak ptaki czy owady. Bezkompromisowy powrót do natury! O to walczą nowoczesne miasta.

Witam serdecznie. To znowu ja Marian, który uwielbia projektowanie zieleni miejskiej w swojej ukochanej Warszawie. Dziś napiszę trochę o trendach, które już teraz powoli znajdują swoich zwolenników, a mogą w przyszłości sprawić, że miasta będą bliższe naturze, a co za tym idzie ludzie będą mieli lepsze samopoczucie. Już dzisiaj szuka się sposobów na sprawienie, żeby miasta były przyjemniejsze dla ludzkiej egzystencji, generowały mniej zanieczyszczeń, a także były bardziej przyjazne dla zwierząt.

W dzisiejszym poście poruszę temat – trendy w projektowaniu zieleni. Powiem wam o sposobach zagospodarowania małych przestrzeni między budynkami tak, aby były zazielenione, będzie także o budkach lęgowych dla ptaków i… hotelach dla owadów.

Trendy w projektowaniu zieleni, a potrzeby mieszkańców osiedli

Zieleń na osiedlu jest już nie tylko uzupełnieniem oferty mieszkaniowej. Mieszkańcy budynków wielorodzinnych chcą korzystać z osiedlowych parków i skwerów tak, jak właściciele domów z ogrodem – ze stref wypoczynku i rekreacji. Deweloperzy coraz częściej więc uwzględniają trendy w projektowaniu zieleni, aby na co dzień umożliwić mieszkańcom bliski kontakt z przyrodą.

Trendy w projektowaniu zieleni – po pierwsze miejsce na rekreację

Projektowanie zieleni

Chcemy dziś pielęgnować rośliny, a nawet uprawiać ogródki warzywne. Ponadto ci bardziej wysportowani obywatele mają potrzebę ćwiczyć na świeżym powietrzu, tak więc na wiosnę bardzo mile widziane są siłownie na wolnym powietrzu.

Czym uwarunkowane jest projektowanie zieleni?

Trendy w projektowaniu zieleni na osiedlu są uwarunkowane przede wszystkim wielkością przestrzeni między budynkami i lokalizacją osiedla. Ważne jest również sąsiedztwo, a szczególnie bliskość drzew, parku lub akwenów wodnych.

Najczęściej jednak po sąsiedzku nie ma terenów atrakcyjnych przyrodniczo, a osiedlowa zieleń jest wypełnieniem przestrzeni między kolejnymi budynkami lub infrastrukturą publiczną. Jednak nawet tereny zurbanizowane mogą być miejscem, w którym człowiek zapewni sobie kontakt z przyrodą.

Na osiedlu jest mała przestrzeń między budynkami? Jest na to sposób!

Często narzekamy na kiczowatość amerykańskich filmów i na przewidywalną do bólu fabułę. Mogą nas również swoją komercjalizacją irytować Walentynki czy Halloween. Ale mieszkańcy USA mają również dobre pomysły na zazielenianie małych przestrzeni między budynkami. Mówię tu o tzw. kieszonkowych parkach

Trendy w projektowaniu zieleni parków kieszonkowych sprowadzają się do tego, że małą przestrzeń między budynkami (maksymalna wielkość to obszar do 5 tys. m2 ) obsadza się roślinami, które na tak małej przestrzeni będą wstanie się rozwinąć.

O tym jak rozsądnie planować sadzenie roślin pisałem już na blogu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Wiosenna pielęgnacja zieleni osiedlowej, czyli kiedy planować nasadzenia

Takie mini parki mogą powstawać nie tylko w miastach, ale i na wsiach, czyli wszędzie tam, gdzie jest przestrzeń publiczna, ale jej wielkość nie pozwala na założenie zwykłego parku.

Trendy w projektowaniu zieleni, a może zamiast szkła i betonu kamień i drewno

Moda na wszystko co jest eko jest ekspansywna. Czasem to dobrze, a czasem źle, w niektórych przypadkach zabawnie. Nie ominęła ona również miejskich ogrodów i tutaj widać, że dobrze, iż dokonały się pewne zmiany trendów w projektowaniu zieleni.

Staranne aż do przesady trawniki przeistaczają się w kwietne łąki, a plastikowe, klejące się do skóry podczas upału meble wymienia się na wiklinowe i ratanowe.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Łąka kwietna to pomysł na zakładanie zieleni miejskiej nie tylko w Warszawie

W małej architekturze również zaszły pozytywne zmiany. Miast szkła i betonu prym wiedzie teraz drewno i kamień, co sprawia, że parki, skwery, czy inne tereny zielone w miastach stają się bardziej naturalne i nie przypominają nam o otaczającej nas wokół zurbanizowanej przestrzeni.

Miasta stają się również bardziej przyjazne dla ptaków, którym buduje się specjalne budki lęgowe. Miejsce wytchnienia mogą również znaleźć owady. Trendy w projektowaniu zieleni zmierzają więc w dobrym kierunku ochrony tak potrzebnych zwierząt w miastach.

Miejskie tereny, czyli powrót do natury

Jeśli dzisiaj jest projektowany jakiś ogród, to bierze się pod uwagę wiele czynników, np. ukształtowanie terenu, pierwotny krajobraz i to, czy taki ogród jest przyjazny dla zwierząt.

W parkach powstają także zdroje wodne i źródełka oraz ogrody deszczowe, gdzie woda opadowa dzięki odpowiedniej roślinności i urządzeniom trafia z powrotem do ekosystemu. Często na takich terenach tworzone są przyrodnicze ścieżki edukacyjne, które nie tylko prezentują wyjątkowe gatunki roślin i zwierząt, ale także uczą poszanowania dla przyrody.

Trendy w projektowaniu zieleni Warszawa walczy o poprawę powietrza i klimatu

Tak więc ogród to dzisiaj coś więcej niż miejsce do posiedzenia. Może on dzięki temu jak jest zaprojektowany pomóc w regulacji naruszonego ekosystemu miejskiego.

A ja chętnie podejmę się pielęgnacji zieleni w Warszawie na osiedlach lub ją zaprojektuję. Jeśli jestem gdzieś potrzebny, dzwońcie na numer: 669 939 999 lub piszcie na maila: kontakt@zamowmariana.pl, a na pewno rozwiążę wasz problem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *