Szambo betonowe czy plastikowe
|

Szambo plastikowe czy betonowe – co wybrać?

Czytając artykuł będziesz wiedział, jaki zbiornik wybrać – szambo betonowe czy plastikowe. Marian poradzi, co warto wziąć pod uwagę oraz przedstawi zalety i wady obydwu instalacji. Decyzja oczywiście należy do Ciebie, ale przed jej podjęciem przeczytaj porównanie Mariana.

Utrzymanie szamba to niemałe koszty. Wychodzi drożej niż korzystanie z ogólnodostępnej sieci kanalizacyjnej. Nie zawsze też możemy wybudować domową oczyszczalnie ścieków, a czasami taka inwestycja po prostu się nie opłaca. Toteż wiele osób zastanawia się, jaki rodzaj zbiornika kupić – szambo betonowe czy plastikowe – żeby było praktycznie i tanio.

Dziś nie będę was nękał opowieściami o wywozie szamba, ale skupimy się głównie na rodzajach zbiorników. Wiecie, że kręcę się po Warszawie i trochę się przez to nasłuchałem. A ile ludzi, tyle opinii. Jak się w tym odnaleźć? Weźmiemy pod lupę koszty budowy i utrzymania. Porównamy wszystkie plusy i minusy tych dwóch rozwiązań. Ale po kolei!

Dla kogo szambo betonowe?

Budowa szamba z kręgów betonowych odchodzi do lamusa. Tania, ale awaryjna opcja. Przecieka to, to na złączach. Wiem, bo wywożę szamba od wielu lat. Pętam się po Białołęce, Ursynowie, Starych Kabatach. Słowem, prawie po wszystkich dzielnicach miasta, a także gminach przyległych do Warszawy.

Dziś często spotykam prefabrykowane zbiorniki betonowe. Można je kupić z jedną lub dwiema komorami. Nadają się od razu do wsadzenia w grunt. Rozwiązanie wygodne i w rozsądnej cenie. Zanim zdecydujesz – szambo betonowe czy plastikowe – weź to pod uwagę.

Transport

To pierwsza niedogodność, z którą być może przyjdzie wam się zmierzyć. Szczególnie, gdy do posesji jest kiepski dojazd. W tego typu szambie pokrywa wykonana jest zazwyczaj z płyty żelbetowej. Ustrojstwo na 8 m3 ścieków waży około 4 ton, a z pokrywą o 2 tony więcej. Na szczęście większość producentów oferuje przewóz wraz z montażem. Ale przed zakupem warto sprawdzić, czy te koszty są wliczone w cenę.

Montaż

Nie jest zbyt skomplikowany. Zajmuje kilka godzin w zależności od specyfiki gruntu i miejsca posadowienia. Ciężar szamba betonowego powoduje, że idealnie osadza się nawet w podmokłym terenie. Z reguły nie trzeba dociążać i kotwiczyć zbiornika, ale zadbać o perfekcyjną izolację. W razie gdyby było już niepotrzebne, trudno go zdemontować, a demontaż jest dosyć kosztowny.

Szczelność

Najczęściej uzyskuje się poprzez zastosowanie od wewnątrz podwójnej warstwy Bitizolu lub Dysperbitu. Natomiast od zewnątrz i na złączach używa się Izolbetenu. Tylko dobrze zaizolowany zbiornik posłuży przez wiele lat.

Konstrukcja

W zbiorniku dwukomorowym przegroda oddziela ścieki stałe od płynnych. Taka konstrukcja sprawia, że wywóz szamba odbywa się z mniejszą częstotliwością. Pozwala też na zwiększenie pojemności oraz ułatwia montaż. Dodatkowo zbiornik jest bardzo wytrzymały na obciążenia zewnętrzne. Sprawdzi się pod podjazdami, po których poruszają się ciężkie samochody.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak wybrać pojemność szamba? Policzysz sam i nie przepłacać za wywóz

Dla kogo szambo plastikowe?

Szamba betonowe są popularne, ale coraz częściej spotykam w Warszawie te z tworzywa sztucznego. Zwłaszcza tam, gdzie koszty nie grają większej roli, a jest perspektywa przyłączenia do kanalizacji.

Transport

Szamba z tworzyw sztucznych są przede wszystkim lekkie. Te o pojemności 8 m3 ważą około 200 kg. Jeżeli jest problem z wjazdem dźwigu na posesję, kilka osób poradzi sobie z przesunięciem zbiornika. Transport można w ostateczności zorganizować we własnym zakresie.

Montaż

Podczas montażu szamba z plastiku trzeba zachować ostrożność, gdyż tego typu zbiorniki są podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Montaż szamba ekologicznego

Nie za bardzo nadają się do osadzenia na terenie gliniastym i podmokłym. Niekiedy nie pomaga nawet dociążenie i zakotwiczenie, co niestety dodatkowo kosztuje. I tak wskutek parcia hydrostatycznego szamba plastikowe mogą zostać wypchnięte przez wody gruntowe.

Szczelność

Szamba plastikowe cechuje całkowita szczelność. Nie ulegają korozji. Są odporne na działanie wody i substancji chemicznych zawartych w nieczystościach.

Konstrukcja

Zbiorniki produkowane z polietylenu o wysokiej gęstości (PEHD) oraz żywic poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym gwarantują bardzo dobrą trwałość. Jednocześnie łatwo je zdemontować i potem wykorzystać, np. do zbierania deszczówki i podlewania ogrodu lub rozsączania wody drenażem. Jednak osadzenie pod podjazdem wymaga dodatkowych wzmocnień.

Szambo betonowe czy plastikowe – kiedy więcej zapłacisz?

Pewnie się domyślacie, że bez względu na to, co wybierzecie – szambo betonowe czy plastikowe – tyle samo skasuję za opróżnienie szamba w Warszawie.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak oszczędzić na wywozie szamba? 7 banalnie prostych sposobów. Zobacz!

Niestety musiałem to napisać. Wiecie, frazy kluczowe w tekście, żebyście mogli mnie znaleźć w Internecie. W końcu po to się trudzę, abyście wołali Mariana. I niech już was głowa o wywóz szamba nie boli. Nieważne szambo betonowe czy plastikowe. Pamiętacie? U Mariana możecie negocjować ceny:)

Wywóz szamba Warszawa – Zadzwoń i spytaj o rabaty!

Wywóz szamba

Szambo betonowe czy plastikowe – co wybrać?

Jak zwykle nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw, potrzeby i możliwości, w tym te finansowe. No właśnie – kasa! Na co pozwala nam budżet.

Jeśli możecie wydać więcej, warto zdecydować się na nowoczesne szambo z tworzyw sztucznych. Kosztuje około 6000 zł, a w wzmocnione włóknami szklanymi 7000-8000.

Z kolei, jeżeli nie stać was na takie rozwiązanie, wybierzcie tradycyjne szambo betonowe, którego koszt wraz z transportem i montażem wynosi 2500-4000 zł. I jeszcze jedna złota rada na koniec, aby nam nie umknęło.

Szambo betonowe czy plastikowe – trzeba sprawdzić atesty!

Kupując zbiornik, koniecznie zwróćcie uwagę, czy posiada on wszelkie atesty i pozwolenia. Zależy wam na tym, aby był szczelny i trwały. O wywóz szamba już się nie martwcie. Zbiornik plastikowy czy betonowy… Bez znaczenia! Od tego macie Mariana.

Wywóz szamba Warszawa – na zawołanie!
Nieważne szambo plastikowe czy betonowe.
Weź telefon i zadzwoń! Do Mariana:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *