Pielęgnacja zieleni osiedlowej, czyli podpowiedzi Mariana, kiedy zacząć planować wiosenne nasadzenia

13 stycznia 2020
Osiedle mieszkaniowe w otoczeniu drzew
  • Pielęgnacja zieleni na osiedlu, czyli kiedy zacząć planować wygląd skweru czy ogródka?

  • Czy gleba w przestrzeniach miejskich jest dobrej jakości

  • Pielęgnacja zieleni osiedlowej, czyli jakie miejsca mogą być problematyczne dla posadzonych roślin?

  • Pielęgnacja zieleni osiedlowej, czyli od czego zacząć planowanie nasadzeń?

Środek zimy, a praca wre – przemyślenia Mariana względem pielęgnacji zieleni osiedlowej.

Witam serdecznie. To znowu ja Marian, który już się niecierpliwi, kiedy w końcu będzie wiosna, Warszawa się zazieleni i będzie można zająć się pielęgnacją osiedlowych skwerów czy ogródków.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja zieleni, czyli jak sprawić, by w ogrodzie cały rok królowała zieleń?

Ale zima wbrew pozorom nie jest tak leniwym czasem dla branży ogrodniczej jakby się mogło zdawać. Co prawda nikt nie sadzi drzew i krzewów, nie przycina ich, ani nie kosi trawy, ale to nic, bo pracy jest pod dostatkiem.

Reklama

Pielęgnacja zieleni osiedlowej, czyli kiedy rozpocząć planowanie nasadzeń?

Zima jest okresem, gdy spokojnie można rozpocząć planowanie nowego terenu zielonego bez wiszącego nad głową końcowego terminu. Jest czas na znalezienie dobrego architekta krajobrazu, rozsądny wybór roślin i oczywiście firmy, która rzetelnie wykona zlecone prace, a jeśli wybierzecie mnie to możecie być pewni, że drzewa będą posadzone i przycinane jak należy, a trawa regularnie koszona. Ale zanim przejdziemy do szczegółów, czas na mały relaks. Lubicie odkrywać młode talenty?

Usługi ogrodnicze Warszawa – Off Topic Mariana

Budowa osiedla a pielęgnacja zieleni. Jak to rozplanować?

Wcześniejsze planowanie zieleni może się przydać szczególnie, gdy w budowie jest nowe osiedle, a jego częścią ma być ogródek, plac zabaw, czy skwer, po którym w letnie popołudnie będziemy spacerować.

Nie wszystko uda się ustalić jedynie w oparciu o plany napisane przez architekta krajobrazu, gdyż może się zdarzyć tak, że przestrzeń, którą planowaliśmy przeznaczyć na zieleń będzie mniejsza niż zamierzono, na przykład wąski pas zieleni pomiędzy chodnikiem a ulicą według planu ma szerokość 70 cm.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Szukasz ogrodnika? Poznaj najlepsze usługi ogrodnicze w Warszawie i okolicy

Na miejscu okazuje się jednak, że wylano ławy betonowe tak szerokie, że przestrzeń przeznaczona na rośliny bardzo się uszczupliła) i będzie trzeba się zastanowić, czy nie musimy posadzić innych gatunków roślin niż początkowo chcieliśmy, bo przestrzeń jest zbyt mała dla ich prawidłowego rozwoju. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Pielęgnacja zieleni osiedlowej, a więc od czego zależy wybór roślin?

Tereny miejskie często nie są miejscem gościnnym dla roślin. Na taki stan rzeczy składa się kilka czynników: stosunkowo mała przestrzeń, wynikająca z zanieczyszczeń, jakość gleby, spaliny, zapylenie wynikłe z dużego ruchu ulicznego.

To jakie rośliny wybierzemy zależy również od miejsca, które zamierzamy zazielenić, np. na dachu, garażu nie posadzimy żadnych krzewów, a jedynie trawy i byliny. Natomiast w naturalnej przestrzeni można sobie pozwolić nawet na krzewy, a czasem i drzewa. Wybór roślin musi też być uzależniony od wielkości przestrzeni.

W kwestii gleby najbezpieczniej jest założyć, że na całym terenie jest ona słaba lub umiarkowanie dobra. Możemy ewentualnie w tych miejscach, na których wyglądzie szczególnie nam zależy (rzucają się w oczy), poprawić jej jakość.

Dalszym krokiem może być zorientowanie się w kwestii wilgotności gleby – by ustalić, gdzie mogą wystąpić kłopoty i zawczasu przewidzieć tam zasadzenie roślin odpornych na suszę lub zastosować dodatkowe nawodnienie. Musimy również określić obszary (np. przed oknami mieszkań), w których nie powinniśmy sadzić wysokich roślin, czy takie, które chcielibyśmy zasłonić np. śmietniki.

Znów ktoś depcze trawniki! Marian podpowiada co z tym zrobić.
Planując założenie terenu zielonego musimy pamiętać, że ludzie śpiesząc się do pracy mogą chcieć skrócić sobie drogę przez trawnik.

Tzw. przedepty możemy albo zaakceptować i usankcjonować, wprowadzając w ich miejsce twardą nawierzchnię lub zlikwidować, sadząc gęste krzewy czy też formując niewielką skarpę i obsadzając ją zwartymi roślinami okrywowymi. Delikatne, niewielkie roślinki w takim miejscu nie mają szans i szybko padną ofiarą wandali albo zwykłej bezmyślności, pośpiechu czy nieuwagi.

Pielęgnacja zieleni, czyli jaką funkcję mają spełniać rośliny na osiedlach?

Rośliny poza tym, że powinny być ładne, zdrowe i jeśli to możliwe pięknie pachnieć, powinny spełniać określone funkcje: zasłaniać, zacieniać, wyciszać, odgradzać, porządkować przestrzeń, a wreszcie – podkreślać i uzupełniać architekturę otoczenia. Zieleń na terenach miejskich ma choćby w małym stopniu niwelować skutki hałasu i złego powietrza.

Pielęgnacja zieleni, czyli jak odgrodzić się żywopłotem, gdy na sąsiedniej posesji rosną duże drzewa?

Gdy wybieramy rośliny, czasem trzeba zwrócić uwagę nie tylko na to, jakie warunki panują u nas, ale również na to, co znajduje się na sąsiedniej posesji przy granicy z naszą. Jeśli to szpaler wysokich drzew, np. 20-metrowych lip, to nasz żywopłot z żółtej tui nie ma szans. Po pierwsze, rośliny będą miały za sucho, ponieważ całą wodę zabiorą im drzewa, a po drugie – pod ich okapem będzie im za ciemno.

Pielęgnacja zieleni osiedlowej Warszawa – a może żywopłot?

Wobec tego od sąsiedniej posesji możemy się odgrodzić przy użyciu cienioznośnego cisu, któremu zagwarantujemy wcześniej regularne nawadnianie, albo wykorzystać w tym celu mniej wymagający pod względem wilgotności winobluszcz pięcioklapowy, które pokryje nasze ogrodzenie gęstymi liśćmi.

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie