Projektowanie zieleni osiedlowej
|

Projektowanie zieleni osiedlowej, czyli jak planować zieleń na osiedlach

Czytając artykuł dowiesz się, na czym polega projektowanie zieleni osiedlowej. Marian opowiada dziś, od czego zacząć planowanie zieleni. Radzi, jakie wybierać rośliny w mieście, co wpływa na wygląd skweru czy ogródka, jak podnieść jakość gleby. Nie zawsze można zrealizować przyjęte wcześniej założenia. Dlaczego tak się dzieje? Przeczytaj!

Środek zimy, a praca wre – przemyślenia Mariana względem projektowania zieleni osiedlowej

Witam serdecznie. To znowu ja Marian, który już się niecierpliwi, kiedy w końcu będzie wiosna, Warszawa się zazieleni i będzie można zająć się projektowaniem zieleni osiedlowej -skwerów, rabat czy trawników.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Trawnik po zimie – co robić? Renowacja zniszczonego trawnika

Ale zima wbrew pozorom nie jest tak leniwym czasem dla branży ogrodniczej, jakby się mogło zdawać. Już dziś projektowanie zieleni osiedlowej chodzi po głowie Mariana. Co prawda nikt nie sadzi drzew i krzewów, nie przycina ich, ani nie kosi trawy, ale to nic, bo w usługach komunalnych pracy jest pod dostatkiem przez cały okrągły rok.

Projektowanie zieleni osiedlowej, czyli kiedy rozpocząć planowanie?

Zima jest okresem, gdy spokojnie można rozpocząć planowanie nowego terenu zielonego bez wiszącego nad głową końcowego terminu. Jest czas na znalezienie dobrego architekta krajobrazu, rozsądny wybór roślin i oczywiście firmy, która rzetelnie wykona zlecone prace, a jeśli wybierzecie mnie, to możecie być pewni, że drzewa będą posadzone i przycinane jak należy, a trawa regularnie koszona. Ale zanim przejdziemy do szczegółów, czas na mały relaks. Lubicie odkrywać młode talenty?

Projektowanie zieleni osiedlowej – Off Topic Mariana

Wcześniejsze projektowanie zieleni osiedlowej może się przydać szczególnie, gdy w budowie jest nowe osiedle, a jego częścią ma być ogródek, plac zabaw, czy skwer, po którym w letnie popołudnie będziemy spacerować.

Nie wszystko uda się ustalić jedynie w oparciu o plany napisane przez architekta krajobrazu, gdyż może się zdarzyć tak, że przestrzeń, którą planowaliśmy przeznaczyć na zieleń będzie mniejsza niż zamierzono, na przykład wąski pas zieleni pomiędzy chodnikiem a ulicą według planu ma szerokość 70 cm.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Najlepsze usługi ogrodnicze Warszawa, jeśli szukasz ogrodnika, przeczytaj!

Na miejscu okazuje się jednak, że wylano ławy betonowe tak szerokie, że przestrzeń przeznaczona na rośliny bardzo się uszczupliła) i będzie trzeba się zastanowić, czy nie musimy posadzić innych gatunków roślin niż początkowo chcieliśmy, bo przestrzeń jest zbyt mała dla ich prawidłowego rozwoju.

Projektowanie zieleni osiedlowej – rośliny pod lupą Mariana

Tereny miejskie często nie są miejscem gościnnym dla roślin. Na taki stan rzeczy składa się kilka czynników: stosunkowo mała przestrzeń, wynikająca z zanieczyszczeń, jakość gleby, spaliny, zapylenie wynikłe z dużego ruchu ulicznego.

To jakie rośliny wybierzemy zależy również od miejsca, które zamierzamy zazielenić, np. na dachu, garażu nie posadzimy żadnych krzewów, a jedynie trawy i byliny. Natomiast w naturalnej przestrzeni można sobie pozwolić nawet na krzewy, a czasem i drzewa. Wybór roślin musi też być uzależniony od wielkości przestrzeni.

Zieleń projektowanie

W kwestii gleby najbezpieczniej jest założyć, że na całym terenie jest ona słaba lub umiarkowanie dobra. Możemy ewentualnie w tych miejscach, na których wyglądzie szczególnie nam zależy (rzucają się w oczy), poprawić jej jakość.

Dalszym krokiem projektowania zieleni osiedlowej może być zorientowanie się w kwestii wilgotności gleby – by ustalić, gdzie mogą wystąpić kłopoty i zawczasu przewidzieć tam zasadzenie roślin odpornych na suszę lub zastosować dodatkowe nawodnienie. Musimy również określić obszary (np. przed oknami mieszkań), w których nie powinniśmy sadzić wysokich roślin, czy takie, które chcielibyśmy zasłonić np. śmietniki.

Znów ktoś depcze trawniki! Marian podpowiada co z tym zrobić. Planując założenie terenu zielonego musimy pamiętać, że ludzie śpiesząc się do pracy mogą chcieć skrócić sobie drogę przez trawnik.

Tzw. przedepty możemy albo zaakceptować i usankcjonować, wprowadzając w ich miejsce twardą nawierzchnię lub zlikwidować, sadząc gęste krzewy czy też formując niewielką skarpę i obsadzając ją zwartymi roślinami okrywowymi. Delikatne, niewielkie roślinki w takim miejscu nie mają szans i szybko padną ofiarą wandali albo zwykłej bezmyślności, pośpiechu czy nieuwagi.

Projektowanie zieleni osiedlowej, czyli jaką funkcję mają spełniać rośliny na osiedlach?

Rośliny poza tym, że powinny być ładne, zdrowe i jeśli to możliwe pięknie pachnieć, powinny spełniać określone funkcje: zasłaniać, zacieniać, wyciszać, odgradzać, porządkować przestrzeń, a wreszcie – podkreślać i uzupełniać architekturę otoczenia. Projektowanie zieleni osiedlowej i na terenach miejskich ma choćby w małym stopniu niwelować skutki hałasu i złego powietrza.

Jak odgrodzić się żywopłotem, gdy na sąsiedniej posesji rosną duże drzewa?

Gdy wybieramy rośliny, czasem trzeba zwrócić uwagę nie tylko na to, jakie warunki panują u nas, ale również na to, co znajduje się na sąsiedniej posesji przy granicy z naszą. Jeśli to szpaler wysokich drzew, np. 20-metrowych lip, to nasz żywopłot z żółtej tui nie ma szans. Po pierwsze, rośliny będą miały za sucho, ponieważ całą wodę zabiorą im drzewa, a po drugie – pod ich okapem będzie im za ciemno.

Wobec tego od sąsiedniej posesji możemy się odgrodzić przy użyciu cienioznośnego cisu, któremu zagwarantujemy wcześniej regularne nawadnianie, albo wykorzystać w tym celu mniej wymagający pod względem wilgotności winobluszcz pięcioklapowy, które pokryje nasze ogrodzenie gęstymi liśćmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *