Jak segregować śmieci
|

Jak segregować śmieci? Instrukcja Mariana

Z artykułu dowiesz się, jak segregować śmieci dokładnie i prawidłowo. Pozbędziesz się wątpliwości, do jakiego pojemnika wrzucać odpady. Marian wyjaśni także, co zrobić z jednorazowymi maseczkami, rękawiczkami w dobie koronawirusa. Czego nie wolno wrzucić do przydomowego kubła? Tego również dowiesz się od Mariana.

Mimo upływu lat segregowanie śmieci jest nadal tematem kontrowersyjnym. Pomimo, że jesteśmy zobowiązani do wrzucania śmieci do odpowiednich pojemników, da się to obejść płacąc wyższą cenę za wywóz śmieci, ale nie jest to właściwe, gdyż przez takie podejście do sprawy jest utrudniony recykling materiałów, które mogłyby się stać surowcami wtórnymi.

Chciano zmienić tę sytuację wprowadzając cztery razy wyższe opłaty za niesegregowanie śmieci, ale nie zmieniło to za bardzo stanu segregacji odpadów w Polsce, pomimo że ludziom, którzy np. zakładali kompostowniki, zagospodarowując część produkowanych przez siebie odpadów, obniżano opłaty za wywóz odpadów.

Czemu niektórzy ludzie nie segregują śmieci?

Na pierwszy rzut oka podział segregowanych odpadów na pięć frakcji wydaje się prosty, ale pytanie pojawia się już przy prostej sytuacji – zjedliśmy jogurt i gdzie wyrzucić plastikowy kubek: do plastiku czy do zmieszanych. Tak więc zwykłe wyrzucenie śmieci może stać się czynnością trudną. Jak segregować śmieci? Właśnie w tym poście postaram się wyjaśnić wam do jakich pojemników wyrzucać odpady.

Jak segregować śmieci? 5 pojemników na odpady

Od 2013 roku kiedy została wprowadzona ustawa śmieciowa, bardzo powoli zaczęła się u nas przyjmować segregacja śmieci. Najpierw ustanowiono podział odpadów na suche i mokre, ale później zaczęły obowiązywać inne zasady.

Powoli rozszerzano ilość frakcji, na które miały być podzielone odpady i wyszło na to, że śmieci mają być segregowane i wrzucane do pięciu pojemników: bioodpady, szkło, metale i tworzywa sztuczne, papier i odpady zmieszane.

Jak segregować śmieci? Podział odpadów na 5 frakcji

Wywóz śmieci
Wywóz śmieci

Jakie odpady wrzucać do pojemników?

Kosz na bioodpady przyda nam się podczas prac ogrodowych, gdyż możemy wrzucić poza owocami, skorupkami jajek czy zepsutymi przetworami także części roślin, słomę lub siano. Nie wolno jednak wrzucać tam ziemi, kamieni, czy odchodów zwierząt.

Do metalu i tworzyw sztucznych wyrzucamy: aluminiowe wieczka, butelki PET, etykiety z folii termokurczliwej, folię aluminiową i opakowaniową, kapsułki po kawie, blachy, garnki.
Nie wyrzucamy natomiast elektrośmieci, butli gazowych, opakowań po farbach i areozolach.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Gdzie wyrzucać elektrośmieci?

Do pojemników na papier wyrzucamy: czasopisma, ulotki, kartonowe pudła i opakowania, niezatłuszczone pudełka po pizzy, rurki po papierze toaletowym i ręcznikach,
torby papierowe (o ile nie są pobrudzone tłuszczem i wykonane z tzw. papieru kredowego), a także zeszyty.

Do kosza na papier nie wyrzucamy husteczek higienicznych, zabrudzonego tłuszczem lub pokrytego tworzywem sztucznym papieru, a także okładek książek.

Do pojemnika na szkło wrzucamy: butelki po napojach i jedzeniu, opróżnione słoiki bez nakrętek i szklane opakowania po kosmetykach. Do pojemnika na szkło nie wrzucamy ceramiki, zniczy z woskiem, szklanych opakowań po rozpuszczalnikach i oleju silnikowym, szkła okularowego i żaroodpornego, porcelany, fajansu.

W skrócie – jak segregować śmieci. Zobacz film!

Zanim powiem, co można wrzucić do odpadów nadmienię, że można tam wrzucać maseczki jednorazowe i rękawiczki, a poza odpadami związanymi z epidemią koronawirusa możemy wrzucać do odpadów zmieszanych tak różne od siebie rzeczy jak: gąbki, szmatki, kusz z odkurzacza, maszynki do golenia, tłuste opakowania po żywności, mięso, ryby, nabiał, jaja, zbite naczynia, odchody zwierzęce, piasek, pergamin i jeszcze wiele innych.

Nie wolno natomiast wyrzucać tu elektrośmieci takich jak baterie i akumulatory, a także np. odpadów budowlanych zużytych opon, czy opakowań po środkach ochrony roślin.

Segregacja odpadów, czyli podsumowanie

Segregacja śmieci stanowi duży problem w Polsce, a stosowana do tej pory metoda kija (wyższe opłaty za niesegregowanie śmieci) i marchewki (obniżenia opłat jeśli ktoś np. zakłada kompostownik zagospodarowując część śmieci), nie wiele dała.

Segregacja sama w sobie na początku może wydać się trudna, gdyż wrzucanie śmieci aż do pięciu pojemników powoduje, że można zadawać sobie pytanie, do których pojemników co wrzucać.

Odpady wyrzucamy do pięciu pojemników: na bioodpady np. części roślin, skorupki jaj, zepsute owocowe przetwory), zmieszane (mięso, ryby, maszynki do golenia, odchody zwierzęce), metale i tworzywa sztuczne (kapsułki po kawie, garnki, blachy, etykiety z folii termokurczliwej) szkło (butelki po napojach i żywności, słoiki bez nakrętek) i papier (karton, tektura, niezatłuszczone pudełka po pizzy). Tak więc mamy dokładnie opisane, jak mamy segregować odpady, żeby łatwiej było je przetworzyć.

A jeśli potrzebny wam szybko wywóz odpadów, dzwońcie na numer: 669 939 999 lub piszcie na maila: kontakt@zamowmariana.pl, a szybko przyjadę i wasz problem z odpadami zniknie jak ręką odjął.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *