Trawnik po zimie - co robić
|

Trawnik po zimie – co robić? Renowacja zniszczonego trawnika

Trawnik po zimie – od czego zacząć regenerację trawnika? Jak oczyścić i czym nawozić trawnik? Jakiego sprzętu używać? Z artykułu poznasz odpowiedzi na te pytania. Przeczytasz, co to jest wertykulcja i aeracja. Będziesz wiedział, kiedy stosować te zabiegi. Marian doradzi także, jak pozbyć się kretów w humanitarny sposób i co zrobić z nieproszonym mchem.

Trawnik to nieodłączny element każdego ogródka. Nawet jeśli gospodarz nie przepada za kwiatami, krzewami ozdobnymi czy innymi roślinami, to zazwyczaj na jego podwórku znajdzie się miejsce na kawałek zielonego dywanika. Trawnik po zimie wymaga uwagi i starannej opieki. Dziś mam dla was kilka dobrych rad, które pozwolą go zregenerować. Niezbędny będzie plan działania, aby przystąpić do jego realizacji punkt po punkcie. Ale można też inaczej. Jak? Pielęgnacja zieleni Warszawa dzwoni po Mariana!

Trawnik po zimie – porządki czas zacząć!

Jeżeli chcemy, aby nasz trawnik w szczycie sezonu wyglądał pięknie i schludnie, dbanie o niego trzeba rozpocząć już wczesną wiosną. Pierwszym krokiem jest usunięcie trawy starej i obumarłej. Może się to wydawać trudne, gdyż wysuszone, pożółkłe i zniszczone źdźbła będą pojawiać się wśród tych nowych zielonych. Żeby skutecznie przeprowadzić ten zabieg, wystarczy użyć tradycyjnych grabi i wyczesać zbędną, obumarłą trawę.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak zadbać o oczko wodne zimą?

Jednak lepszym narzędziem potrzebnym do pielęgnacji zieleni jest wertykulator. To urządzenie służące do napowietrzenia i oczyszczenia trawnika za pomocą specjalnych noży umiejscowionych na wałkach. Warstwa tzw. filcu (starej, zbitej trawy) zostaje wyniesiona na powierzchnię ułatwiając dopływ powietrza i wody do korzeni. Z reguły wertykulację przeprowadzamy wiosną i jesienią.

Na częściej używanych trawnikach powinniśmy wykonywać aerację. Pozwala ona na dotarcie powietrza w głębsze warstwy gleby. Zabieg można przeprowadzić na kilka sposób: wydrążyć w glebie okrągłe otwory za pomocą wideł, butów z kolcami lub walca z bolcami, czyli aeratora. Tę czynność zwykle powtarzamy częściej niż wertykulację.

Trawnik po zimie wymaga wykonać wertykulacji lub aeracji

Ogrody pielęgnacja
Ogrody pielęgnacja

Trawnik po zimie – kosimy, dosiewamy, niszczymy chwasty

Kiedy już trawnik po zimie został wyczyszczony i napowietrzony, warto mu się bliżej przyjrzeć. Na pewno znajdziecie w nim jakieś ubytki. Może być to spowodowane zaleganiem śniegu, słabszą odmianą trawy w danym miejscu lub innymi czynnikami zewnętrznymi. W takich miejscach konieczne jest dosianie trawy. Nie ma co się łudzić, że trawa sama tam wyrośnie. Prędzej na ubytkach rozpanoszą się chwasty.

W przypadku, gdy w jakichkolwiek miejscach trawnika zauważymy chwasty, trzeba je natychmiast usunąć. Ważne jest to, by wykonać to przed zakwitnięciem. To właśnie wtedy rośliny rozpoczynają rozsiewanie nasion. Jeśli zrobią to chwasty, pielęgnacja trawnika po zimie trudniejsza.

Kiedy trawa jest już dosiana a chwasty usunięte, trzeba pamiętać o regularnym koszeniu. Długość trawy powinna wynosić około 2,5 cm, a noże kosiarki powinny być ostre. Trawnik po zimie przycinamy regularnie, nie rzadziej niż co 10 dni.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Koszenie trawnika, jak to robić prawidłowo?

Trawnik po zimie – nawozimy i podlewamy

Obok koszenia ważnym zabiegiem pielęgnacji ogrodu jest podlewanie. Brak wody przez dłuższy okres czasu powoduje żółknięcie, a nawet zasychanie trawy. Przy dużej murawie warto zainwestować w zraszacze. Pozwoli to na zaoszczędzenie wielu godzin pracy.

Jak samodzielnie zrobić system nawadniana? Zobacz!

W pielęgnacji trawnika po zimie bardzo ważne jest też nawożenie. Glebę można nawieźć już jesienią. Wtedy najlepiej sprawdzi się nawóz naturalny, np. ziemia z domieszką kompostu. W sezonie wiosenno-letnim stosujemy preparaty zakupione w sklepach ogrodniczych. Ich aplikacja zależy od tego, w jakim stanie jest nasz trawnik oraz jakie wskazania daje na opakowaniu producent.

Możemy zastosować nawozy o przedłużonym działaniu, które nie ulegają wypłukaniu z podłoża do głębszych warstw gleby. Aplikujemy je raz w roku na wiosnę. Nawozy z serii „100 dni” stosujemy dwa razy w sezonie, rozsypując je po deszczu na skoszoną trawę. Dobrze jest używać siewnika, aby równomiernie rozprowadzić preparat.

Trawnik po zimie – wypraszamy krety i walczymy z mchem

Wspomniane wcześniej chwasty to nie jedyne zagrożenie dla pięknego trawnika. Marian radzi wziąć na celownik (oczywiście w przenośni) krety i mech. Kretowiska należy równać grabiami. Do ich wnętrza można włożyć szmatkę nasączoną terpentyną, której zapach odstraszy zwierzęta. Sprawdzą się także urządzenia emitujące dźwięki — sprawią one, że ogród nie będzie już tak atrakcyjny dla nieproszonych gości.

Porostowi mchu sprzyja kwaśna i wilgotna gleba oraz zacienienie. Żeby temu zapobiec, trzeba usuwać gałęzie zacieniające trawnik po zimie, piaskować mokrą glebę oraz używać nawozów z dodatkiem żelaza.

Trawnik po zimie pod opieką Mariana

Wiele osób radzi: „Załóż sobie trawnik, a nie napracujesz się w ogrodzie”. Z takimi opiniami warto dyskutować, chyba że zadowoli was kawałek ogrodu porośnięty zielonymi kępkami skrywającymi koślawe dołki.

Trawnik po zimie wymaga nie tylko wiedzy, doświadczenia, ale też sprzętu i masę pracy.

Narzekacie na nadmiar obowiązków? Jeżeli tak, to potrzebna jest wam pomoc. Możecie liczyć na Mariana. Zawsze chętnie służymy radą, ale także wyręczamy w pracy nad pięknym ogrodem.

Potrzebujesz pomocy w pielęgnacji trawnika po zimie?
Usługi ogrodnicze Warszawa – Mówisz i masz! Zadzwoń do Mariana!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *