Jak zabezpieczyć ogród przed zimą
|

Jak zabezpieczyć ogród przed zimą?

Czytając artykuł otrzymasz konkretne wskazówki, jak zabezpieczyć ogród przed zimą. Będziesz wiedział, kiedy najlepiej wykonać ostatnie koszenie trawnika. Zaopiekujesz się swoimi roślinami i ochronisz przed nadchodzącym mrozem. Drzewa, krzewy, byliny – czym można je okryć? Marian odpowiada!

Zima to okres uśpienia przyrody, po którym wszystko w zasadzie samo się odradza. Choć przyroda wiele robi za nas, to czasem trzeba jej trochę dopomóc, aby nasz ogród z roku na rok wyglądał coraz piękniej. Dziś Marian podpowie wam, jak zabezpieczyć ogród przed zimą, by rośliny przetrwały mroźne dni w jak najlepszym stanie. Zaczynamy!

Jak zabezpieczyć ogród przed zimą? Grabienie i strzyżenie trawników

Zielony dywanik możemy znaleźć w każdym ogrodzie. Choćby niewielki kawałek. Ale i tak nie zawsze mamy czas na regularne strzyżenie trawników. Na przełomie październik i listopada trzeba więc nadrobić zaległości. Jak zabezpieczyć ogród przed zimą? Zacznijcie od usunięcia zalegających liści. Nie chcecie przecież, aby topniejące śniegi odkryły wiosną pożółkłą, zamierającą drań. A więc moi kochani, grabie w dłoń i do dzieła! Jest jeszcze inne wyjście – szybki telefon do Mariana.

Jak zabezpieczyć ogród przed zimą? Ogród pod opieką Mariana!

Zadbany ogród

Wtedy już całkiem możecie zapomnieć o przygotowaniu ogrodu do zimy. Najlepiej usługi ogrodnicze zamówić na przełomie października i listopada. Kiedy jest jeszcze w miarę ładna pogoda, warto zająć się strzyżeniem trawników, usunąć długie źdźbła, aby zapobiec powstaniu tzw. pleśni śniegowej.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Przycinanie drzew i krzewów. Ogrodnik Marian radzi, jak to robić

Niskie temperatury nie zniszczą trawnika, jeżeli jesienią zastosujemy specjalny nawóz o podwyższonej zawartości fosforu i potasu, za to z małą ilością azotu.

Jak zabezpieczyć ogród przed zimą? Pielęgnacja drzew i krzewów

Nie tylko strzyżenie trawnika jest punktem obowiązkowym, jak zabezpieczyć ogród przed zimą. Jesienią trzeba zastanowić się, czy niektórych krzewów nie trzeba przesadzić. Jest to bowiem najlepsza pora roku do wykonania tego typu czynności. Wtedy to krzewy częściej przyjmują się w nowym miejscu.

Pielęgnacja drzew i krzewów to także zabezpieczenie gleby wokół roślin mieszanką kory i trocin, które chronią przed zmarznięciem. Nie każdym o tym wie, ale nie poleca się w tym czasie obcinać pędów. Jeżeli po takim przycięciu wystąpią ujemne temperatury, może to spowodować obumarcie gałęzi, a nawet całych drzewek i krzewów.

Jak zabezpieczyć ogród przed zimą? Byliny otoczone opieką

Wielu klientów oprócz usług ogrodniczych zamawia u Mariana wywóz szamba. Odwiedziłem więc swoim życiu wiele posesji w Warszawie i okolicach i wiem, że Polacy chętnie sadzą w swoich ogrodach byliny. Wcale mnie to nie dziwi, gdyż na wiosnę odżywają i pokrywają się pięknymi kwiatami. Jednak żeby faktycznie tak się stało, należy dobrze je zabezpieczyć zanim pojawią się pierwsze przymrozki.

Jak zabezpieczyć ogród przed zimą? Pędy bylin wrastające nad ziemię należy odpowiednio wcześnie przyciąć, chociaż niektóre z nich można zostawić. Po wykonaniu takiego zabiegu trzeba dobrze je zabezpieczyć przed zimnem. W tym celu można wykorzystać wspomnianą już mieszankę z kory i trocin, suche liście lub stroisz, które będą stanowić dobrą izolację.

Obecnie zimy nie są zbyt mroźne, więc 10-centyrmetrowa warstwa powinna wystarczyć. Jednak gdy temperatura spadnie poniżej -10 st. C. i utrzymuje się przez dłuższy okres czasu, albo gdy mamy mało śniegu, trzeba dołożyć dodatkową warstwę, tak aby osłona wynosiła w sumie 15-20 cm.

Jak zabezpieczyć ogród przed zimą? Okrywanie krzewów liściastych

Otulanie roślin przed zimnem wymaga nieco więcej pracy. Trzeba je okryć chochołami albo tekturą falistą, a podstawy obsypać liśćmi, korą, trocinami lub ziemią. Pędy można okryć włókniną lub za pomocą mat słomianych. Mocuje się je do podpór, które podtrzymują pnącza w okresie ich wzrostu. Niekiedy wsparciem dla roślin będzie usypanie kopczyków z ziemi tuż wokół nasady.

Zobacz, jak pielęgnować drzewa i krzewy przed zimą.

Jak zabezpieczyć ogród przed zimą? Podlewanie ogrodu

Niewiele osób wie, ale część roślin obumiera nie z powodu silnych mrozów, ale z powodu braku wody. Jeżeli jesień jest sucha, warto zatem podlewać ogród częściej, aby rośliny mogły zgromadzić odpowiednie zapasy wody na okres zimowy. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie im przetrwać te trudne miesiące. Podlewanie jest zbyteczne, jeśli jesień przynosi dużo opadów. Wtedy jest ono nawet niewskazane, bo może doprowadzić do zniszczenia roślin, a nawet ich zgnicia.

Jak zabezpieczyć ogród przed zimą? Pielęgnacja ogrodu jesienią

Pierwsze przymrozki potrafią zaskoczyć. Niekiedy możemy się ich spodziewać pod koniec października, dlatego już jesienią warto pomyśleć, jak zabezpieczyć ogród przed zimą. Dobrze zaopiekujecie się roślinami, gdy będziecie trzymać się kilku prostych zasad. Oto one:

  • Usuwanie liści. Zabezpieczycie trawnik przed gniciem i rozwojem chorób roślin.
  • Zabezpieczenie gleby przed zamarznięciem. Wykorzystajcie mieszankę trocin i kory.
  • Okrycie roślin, gdy temperatura spadnie do -4 st. C. Łatwo sobie z tym poradzicie przy pomocy gałęzi drzew iglastych, tradycyjnego chochołu ze słomy, włókniny lub tektury.
  • Ostatnie strzyżenie trawnika na przełomie października i listopada. Lepiej przygotujecie trawę do zimowej wegetacji.
  • Zakaz podcinania pędów późną jesienią. Ujemne temperatury mogą okazać się zabójcze dla pielęgnacji drzew i krzewów.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Błędy w pielęgnacji ogrodu – jak ich uniknąć?

Dbanie o ogród wymaga sporego doświadczenia. Można posiłkować się mnóstwem informacji, które z łatwością znajdziecie w Internecie. Tak postępują pasjonaci, którzy nie szczędzą czasu na zdobywanie wiedzy. Jeśli jednak chcecie mieć piękny ogród, a brakuje wam cierpliwości, wystarczy zadzwonić do Mariana.

Usługi ogrodnicze Warszawa – wiedza i doświadczenie na wyciągniecie ręki!
Sprawdź sam – Zadzwoń do Mariana:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *