Jak zabezpieczyć ogród przed zimą? Usługi ogrodnicze Warszawa

17 października 2019
Prace porządkowe w ogrodzi
  • Jak przygotować ogród do zimy?

  • Jakie rośliny okrywać przed mrozem?

  • Kiedy zamówić usługi ogrodnicze Warszawa?

Zima to okres uśpienia przyrody, po którym wszystko w zasadzie samo się odradza. Choć przyroda wiele robi za nas, to czasem trzeba jej trochę dopomóc, aby nasz ogród z roku na rok wyglądał coraz piękniej. Dziś Marian podpowie wam, jak zabezpieczyć rośliny, by przetrwały mroźne dni w jak najlepszym stanie. Zaczynamy!

Reklama

Grabienie i strzyżenie trawników

Zielony dywanik możemy znaleźć w każdym ogrodzie. Choćby niewielki kawałek. Ale i tak nie zawsze mamy czas na regularne strzyżenie trawników. Na przełomie październik i listopada trzeba więc nadrobić zaległości. Zacznijcie od usunięcia zalegających liści. Nie chcecie przecież, aby topniejące śniegi odkryły wiosną pożółkłą, zamierającą drań. A więc moi kochani, grabie w dłoń i do dzieła! Jest jeszcze inne wyjście – szybki telefon do Mariana.

Pielęgnacja drzew i krzewów, strzyżenie trawników – ogród pod opieką Mariana!

Wtedy już całkiem możecie zapomnieć o przygotowaniu ogrodu do zimy. Najlepiej usługi ogrodnicze zamówić na przełomie października i listopada. Kiedy jest jeszcze w miarę ładna pogoda, warto zająć się strzyżeniem trawników, usunąć długie źdźbła, aby zapobiec powstaniu tzw. pleśni śniegowej.

Niskie temperatury nie zniszczą trawnika, jeżeli jesienią zastosujemy specjalny nawóz o podwyższonej zawartości fosforu i potasu, za to z małą ilością azotu.

Pielęgnacja drzew i krzewów

Nie tylko strzyżenie trawnika jest punktem obowiązkowym na liście ogrodowych prac. Jesienią trzeba zastanowić się, czy niektórych krzewów nie trzeba przesadzić. Jest to bowiem najlepsza pora roku do wykonania tego typu czynności. Wtedy to krzewy częściej przyjmują się w nowym miejscu.

Pielęgnacja drzew i krzewów to także zabezpieczenie gleby wokół roślin mieszanką kory i trocin, które chronią przed zmarznięciem. Nie każdym o tym wie, ale nie poleca się w tym czasie obcinać pędów. Jeżeli po takim przycięciu wystąpią ujemne temperatury, może to spowodować obumarcie gałęzi, a nawet całych drzewek i krzewów.

Byliny otoczone opieką

Wielu klientów oprócz usług ogrodniczych zamawia u Mariana wywóz szamba. Odwiedziłem więc swoim życiu wiele posesji w Warszawie i okolicach i wiem, że Polacy chętnie sadzą w swoich ogrodach byliny. Wcale mnie to nie dziwi, gdyż na wiosnę odżywają i pokrywają się pięknymi kwiatami. Jednak żeby faktycznie tak się stało, należy dobrze je zabezpieczyć zanim pojawią się pierwsze przymrozki.

Pędy bylin wrastające nad ziemię należy odpowiednio wcześnie przyciąć, chociaż niektóre z nich można zostawić. Po wykonaniu takiego zabiegu trzeba dobrze je zabezpieczyć przed zimnem. W tym celu można wykorzystać wspomnianą już mieszankę z kory i trocin, suche liście lub stroisz, które będą stanowić dobrą izolację.

Obecnie zimy nie są zbyt mroźne, więc 10-centyrmetrowa warstwa powinna wystarczyć. Jednak gdy temperatura spadnie poniżej -10 st. C. i utrzymuje się przez dłuższy okres czasu, albo gdy mamy mało śniegu, trzeba dołożyć dodatkową warstwę, tak aby osłona wynosiła w sumie 15-20 cm.

Okrywanie krzewów liściastych

Otulanie roślin przed zimnem wymaga nieco więcej pracy. Trzeba je okryć chochołami albo tekturą falistą, a podstawy obsypać liśćmi, korą, trocinami lub ziemią. Pędy można okryć włókniną lub za pomocą mat słomianych. Mocuje się je do podpór, które podtrzymują pnącza w okresie ich wzrostu. Niekiedy wsparciem dla roślin będzie usypanie kopczyków z ziemi tuż wokół nasady. Jakie rośliny zabezpieczać?

Zobacz, jak pielęgnować drzewa i krzewy przed zimą.

Podlewanie ogrodu

Niewiele osób wie, ale część roślin obumiera nie z powodu silnych mrozów, ale z powodu braku wody. Jeżeli jesień jest sucha, warto zatem podlewać ogród częściej, aby rośliny mogły zgromadzić odpowiednie zapasy wody na okres zimowy. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie im przetrwać te trudne miesiące. Podlewanie jest zbyteczne, jeśli jesień przynosi dużo opadów. Wtedy jest ono nawet niewskazane, bo może doprowadzić do zniszczenia roślin, a nawet ich zgnicia.

Pielęgnacja ogrodu jesienią

Pierwsze przymrozki potrafią zaskoczyć. Niekiedy możemy się ich spodziewać pod koniec października, dlatego już jesienią trzeba zadbać o dobrostan roślin. Dobrze się nimi zaopiekujecie, gdy będziecie trzymać się kilku prostych zasad. Oto one:

  • Usuwanie liści. Zabezpieczycie trawnik przed gniciem i rozwojem chorób roślin.
  • Zabezpieczenie gleby przed zamarznięciem. Wykorzystajcie mieszankę trocin i kory.
  • Okrycie roślin, gdy temperatura spadnie do -4 st. C. Łatwo sobie z tym poradzicie przy pomocy gałęzi drzew iglastych, tradycyjnego chochołu ze słomy, włókniny lub tektury.
  • Ostatnie strzyżenie trawnika na przełomie października i listopada. Lepiej przygotujecie trawę do zimowej wegetacji.
  • Zakaz podcinania pędów późną jesienią. Ujemne temperatury mogą okazać się zabójcze dla pielęgnacji drzew i krzewów.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jakie błędy popełniamy przy pielęgnacji ogrodu? Tego unikaj!

Dbanie o ogród wymaga sporego doświadczenia. Można posiłkować się mnóstwem informacji, które z łatwością znajdziecie w Internecie. Tak postępują pasjonaci, którzy nie szczędzą czasu na zdobywanie wiedzy. Jeśli jednak chcecie mieć piękny ogród, a brakuje wam cierpliwości, wystarczy zadzwonić do Mariana.

Usługi ogrodnicze Warszawa – wiedza i doświadczenie na wyciągniecie reki!
Sprawdź sam – Zadzwoń do Mariana:)

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie