Mała architektura w ogrodzie
|

Mała architektura w ogrodzie – czym jest i jak ją projektować?

Ogród to nie tylko drzewa, krzewy, trawnik, kwiaty,. Mała architektura w ogrodzie to nieodłączny element naszych zielonych zakątków. Z artykułu dowiesz się, jak ją dobre zaprojektować, aby było przytulnie i funkcjonalnie. Każdy wybierze coś dla siebie: gril, sauna, plac zabaw, trejaż. Marian przedstawia garść pomysłów.

Urządzanie ogrodów w Warszawie i nie tylko to nie lada wyzwanie. Kiedy projektujemy ogród, w którym będziemy spędzać swój czas po pracy siedząc w miłym cieniu na ławeczce, czytając książkę, pijąc coś zimnego i rozmawiając z najbliższymi to wypada pomyśleć, czy nie trzeba by uwzględnić małej architektury w ogrodzie, dzięki której ogród może stać się bardziej funkcjonalny lub też w zależności od tego, co wybierzemy, urokliwy. Mała architektura w ogrodzie może się też przydać, gdy mamy dzieci, gdyż zaliczyć do niej można huśtawkę, piaskownicę i domek ze zjeżdżalnią.

Ogrody - zakładanie i pielęgnacja

Czym kierować się przy wyborze małej architektury w ogrodzie?

Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy opisać, czym jest w ogóle mała architektura w ogrodzie? Obiekty budowlane dzielą się na trzy rodzaje: budynki (mają fundamenty i dach), budowle (drogi, linie kolejowe, wodociągi, mosty, sieci techniczne, czyli inaczej obiekty liniowe), oraz obiekty małej architektury, zaliczają się do niej obiekty takie jak kapliczki, krzyże przydrożne i śmietniki. Do małej architektury w ogrodzie zaliczają się z kolei posągi, wodotryski czy trejaże.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Mała architektura ogrodowa, funkcje i zastosowanie w ogrodzie

Wybór elementów małej architektury w ogrodzie to ważny element w urządzaniu zieleni. Warszawa jak i inne okoliczne miejscowości to tereny bogate w lasy, a także ogrody, parki czy skwery. Urządzanie terenów zielonych i ich późniejsza pielęgnacja to pole do popisu dla projektantów i wykonawców małej architektury zieleni.

Jeśli przymierzamy się do wyboru czegoś dla siebie, warto mieć w głowię wizję, jak ogród ma wyglądać, np. czy ma być przestrzenny, czy każda jego część ma być w jakiś szczególny sposób zagospodarowana lub czy zamierzamy dzielić go na strefy.

Mała architektura w ogrodzie – przykłady

Jeśli marzy nam się ogród przestrzenny i nie chcemy planować całej przestrzeni, a powinien znaleźć się tam jakiś cichy zakątek, to możemy zbudować trejaż, obsadzić go pnącymi roślinami, żeby latem był chłodny cień.

Możemy wybrać czy trejaż będzie mieć konstrukcję metalową czy drewnianą. Ta ostatnia ma tę zaletę, że się tak nie nagrzewa i jest bardziej przyjazna, np. dla winorośli. Trzeba jednak o taką konstrukcję dbać (co jakiś czas na nowo malować, impregnować) żeby drewno nie niszczało. Konstrukcja metalowa nie wymaga dużej ilości zabiegów, ale z powodu mocnego nagrzewania się nie jest zbyt przyjazna dla roślin. Budując trejaż nie musimy się ubiegać o pozwolenie na budowę.

W przypadku gdy w naszych marzeniach króluje wizja ogrodu podzielonego na kilka części możemy osiągnąć to za pomocą trejaży (drewnianych konstrukcji, które obsadza się pnącymi roślinami, dzięki czemu powstaje coś w rodzaju zielonych zasłon).

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Ścieżki w ogrodzie – z jakich materiałów zrobić?

Jeśli chcemy, by nasz ogród nabrał nieco uroku możemy założyć oczko wodne. Ale przedtem musimy zastanowić się czy będziemy mieli wystarczającą ilość czasu, by dbać o taki zbiornik wodny. Nie polecałbym tego rozwiązania ludziom zapracowanym, gdyż oczka wodnego nie można zostawić samemu sobie na dłuższy czas.

Jak postawić murowany grill czy saunę?

Pielęgnacja zieleni to nie wszystko, co możemy robić w ogrodzie. Bardzo dobrym pomysłem jest zbudowanie w ogrodzie grilla. Murowany lub kamienny stanie się kolejnym ozdobnym elementem ogrodu.

Można go połączyć z wędzarnią, a ponadto da się go zbudować tak, by posiadał kilka rusztów, więc będzie można upiec za jednym razem więcej pysznej kiełbasy, karkówki czy zrobić grillowane warzywa.

Jednym z ciekawszych i służących naszemu relaksowi rozwiązań jest zbudowanie w ogrodzie sauny, która może być na drewno lub na piec elektryczny. Jeśli zdecydujemy się na piec elektryczny, należy do miejsca, gdzie będzie sauna doprowadzić trójfazową instalację elektryczną. Najlepszym miejscem do postawienia takiego obiektu będzie tył ogrodu, a najlepiej by było, gdyby rosły tam wysokie rośliny. Chodzi o to, żeby sauna nie była głównym elementem krajobrazu.

Zobacz, jak zbudować murowany grill

Mała architektura w ogrodzie to także huśtawki dla dzieci

Kiedy zakładamy ogród warto pomyśleć o naszych dzieciach, jeśli już są lub też wiemy, że kiedyś będą. Dobrze jest wydzielić miejsce, gdzie zbudujemy huśtawkę, domek ze zjeżdżalnią i piaskownicę, by nasze pociechy miały swój kącik, gdzie będą mogły „biegać, skakać, latać, pływać” jak śpiewał pan Kleks. No przynajmniej szło to jakoś podobnie. Ważne jest przecież, by ogród był przyjaznym miejscem dla całej rodziny.

Urządzanie terenów zielonych, usługi ogrodnicze i pielęgnacja zieleni w Warszawie i okolicach to moja praca i pasja. Wymaga sporo czasu i wiedzy, ale efekty są imponujące.

Jeśli potrzebujesz pomocy, zadzwoń do Mariana. Kiedy trzeba coś przyciąć, skosić trawę, posadzić drzewa, to śmiało dzwoń do Mariana na numer 669 939 999 lub pisz na maila kontakt@zamowmariana.pl, a problem w mig zniknie z głowy. A tym czasem już pędzę, bo praca czeka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *