Co się dzieje z wywiezionym gruzem?

25 stycznia 2019
Hałda gruzu ceglanego
  • Recykling – jak przerabia się wywieziony gruz?

  • Wywóz gruzu – do czego wykorzystuje się kruszywo?

  • Legalny wywóz gruzu Warszawa – zamów u Mariana!

Witam serdecznie. To znowu ja, Marian od wywozu gruzu.
Wiem, że zastanawialiście się, co się dzieje z gruzem, który wywożę, np. po remoncie, gdy ktoś zechce zrobić sobie kuchnię i salon w jednym, a przeszkadza mu w tym stojąca niewzruszenie ściana, którą trzeba wyburzyć.

Już sobie wyobrażam te zwały cegieł, betonu i odpryski tynku zalegające na podwórku i niepozwalające zrobić choćby niewielkiego ogródka. Ale od tego jestem ja. Przyjeżdżam, ładuję w kontener i odjeżdżam. Macie problem z głowy i możecie oddać się ulubionej rozrywce. Może dowcip Darwina dla odprężenia?

Wywóz gruzu Warszawa – Off Topic Mariana

Każda gmina prowadzi rejestr działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości położonych na jej terenie. Stąd wiadomo, kto legalnie może odebrać odpady.

Jakie są rodzaje gruzu?

Jeśli chodzi o przewożony przeze mnie gruz są to dwa jego rodzaje: ceglany i betonowy. Są to odpady budowlane, które tak jak większość innych podlegają recyklingowi.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Wywóz odpadów do recyklingu! Co można zrobić ze śmieci?

Gruz jest kruszony albo w zakładach tym się zajmujących, do których zawożę cały towar, albo dzięki mobilnym stacjom kruszącym, dzięki czemu można to zrobić na miejscu. Powstałe kruszywo może być materiałem wypełniającym pod fundament nowego budynku powstającego w miejscu wyburzonego. Taki system zarządzania tym rodzajem odpadów sprawia, że możemy trochę zmniejszyć koszty budowy.

Reklama

Czym kruszy się gruz?

Pewnie jesteście ciekawi, jakie są rodzaje kruszarek, jak działają i o co chodzi z mobilnością.

Mobilne stacje kruszące są na podwoziach gąsienicowych, np. Crawlmaster CM, lub na kołowych – przewoźne stacje kruszące Roadmaster RM i Scorpion. Wyposażone są one w kruszarki szczękowe, udarowe z wałem poziomym z serii HSI. Wyposaża się je również w taśmociągi odbierające, podawacze wibracyjne, młoty hydrauliczne zamocowane na wysięgnikach hydraulicznych (rozbijają duże bryły gruzu już na podawaczu i w komorze kruszenia), separatory magnetyczne, które pomagają nam się pozbyć kawałków zbrojenia metalowego z cegieł, a tego to wam mówię, jest strasznie dużo! W drugim i trzecim stopniu kruszenia wykorzystuje się kruszarki stożkowe, później do akcji wkracza przesiewacz.

Sam nie posiadam opisanego tu sprzętu. Po prostu, gdy ktoś zamawia wywóz gruzu, to ja odbieram odpad, zawożę do przedsiębiorstw tym się zajmujących, a że sam dawno temu też zajmowałem się przetwarzaniem gruzu i wiem, jak to się robi, postanowiłem to opisać dla zaspokojenia ciekawości moich czytelników, a może kiedyś potencjalnych klientów, żeby wiedzieli, co się z gruzem robi, jak i po co.

Wywóz gruzu do recyklingu – Chrońmy środowisko!

Ja powiem szczerze, nie cierpię marnowania towaru, który może być wykorzystany jeszcze raz. Nie wywożę gruzu na wysypiska, tylko przekazuję go podmiotom zajmującym się recyklingiem.

Ale wiecie co? Czasem tego gruzu rozbiórkowego nie musimy kruszyć. Wystarczy, jak go przesiejemy i podzielimy na takie grupy. A wtedy nie korzystamy z kruszarek tylko z mobilnych stacji przesiewania.

Do czego można użyć pokruszony gruz?

Gdy już ogarniemy całą robotę i mamy kruszywo, możemy je zastosować pod budowę dróg albo materiał do budowy parkingu, jeśli jest to gruboziarnisty żwir – ma on dużą przepuszczalność wody i zaoszczędzimy na budowie kanałów drenarskich odprowadzających wodę. Ponadto uzyskany surowiec jest dobry jako materiał wypełniający fundamenty podczas ich zalewania, gdyż zawarta w nim większa ilość cementu i pyłu betonowego daje lepszy efekt wiążący niż piasek ze żwirowni.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Szukasz firmy do wywozu gruzu? Lepiej wykorzystaj gruz w ogrodzie

Ale została mi jeszcze jedna kwestia do omówienia. Jeśli ja oferuję wywóz gruzu w kontenerach, a później daję go do recyklingu, to nie mogę dać go pierwszej lepszej firmie nie sprawdzając legalności jej działania.

Kto zajmuje się recyklingiem gruzu?

Przetwarzaniem, w tym recyklingiem odpadów takich jak gruz zajmują się konkretne przedsiębiorstwa. Firma działająca zgodnie z prawem musi mieć zezwolenie zawierające jasno określone warunki, na jakich może prowadzić taką działalność. Gruz można przerobić np. na gruboziarnisty żwir użyć go potem do budowy parkingów. O wiele prostszy jest wywóz gruzu itd. Mam nadzieję, że wytłumaczyłem wszystko prosto i zrozumiale. Do następnego razu, a ja, no cóż… Jadę dalej. Klient czekać nie powinien!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Recykling i wywóz odpadów. Nie śmieci uczy, jak żyć ekologicznie - […] Tyczy się to wszystkich rodzajów śmieci. Nie ważne, czy zamówiliśmy wywóz śmieci, czy wywóz gruzu. Większość odpadów po odpowiedniej…

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie