Co dzieje się z wywiezionym gruzem
|

Co dzieje się z wywiezionym gruzem po remoncie lub budowie?

Z artykułu dowiesz się, co dzieje się z wywiezionym gruzem po budowie lub remoncie, kiedy już do nie potrzebujesz. Marian opowie, jak przetwarza się gruz na kruszywo i gdzie można je wykorzystać ponownie. Będziesz też wiedział, jakie warunki musi spełniać firma zajmująca się wywozem gruzu do recyklingu i wybierzesz tę odpowiednią. Nie muszę wspominać, że zawsze pod ręką masz Mariana.

Witam serdecznie. To znowu ja, Marian od wywozu gruzu. Wiem, że często pytacie, co się dzieje się z wywiezionym gruzem, np. po remoncie, gdy ktoś zechce zrobić sobie kuchnię i salon w jednym, a przeszkadza mu w tym stojąca niewzruszenie ściana, którą trzeba wyburzyć.

Już sobie wyobrażam te zwały cegieł, betonu i odpryski tynku zalegające na podwórku i niepozwalające zrobić choćby niewielkiego ogródka. Ale od tego jestem ja. Przyjeżdżam, ładuję w kontener i odjeżdżam. Macie problem z głowy i możecie oddać się ulubionej rozrywce. Może dowcip Darwina dla odprężenia?

Wywóz gruzu Warszawa – Off Topic Mariana

Każda gmina prowadzi rejestr działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości położonych na jej terenie. Stąd wiadomo, kto legalnie odbiera odpady.

Co dzieje się z wywiezionym gruzem? Na początek o tym, jakie są rodzaje gruzu

Jeśli chodzi o przewożony przeze mnie gruz są to dwa jego rodzaje: ceglany i betonowy. Są to odpady budowlane, które tak jak większość innych podlegają recyklingowi.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Co można zrobić ze śmieci? Recykling na co dzień

Co dzieje się z wywiezionym gruzem? Gruz jest kruszony albo w zakładach tym się zajmujących, do których zawożę cały towar, albo dzięki mobilnym stacjom kruszącym, dzięki czemu można to zrobić na miejscu. Powstałe kruszywo może być materiałem wypełniającym pod fundament nowego budynku powstającego w miejscu wyburzonego. Taki system zarządzania tym rodzajem odpadów sprawia, że możemy trochę zmniejszyć koszty budowy.

Co dzieje się z wywiezionym gruzem, czym kruszy się gruz?

Pewnie jesteście ciekawi, jakie są rodzaje kruszarek, jak działają i o co chodzi z mobilnością.

Mobilne stacje kruszące są na podwoziach gąsienicowych, np. Crawlmaster CM, lub na kołowych – przewoźne stacje kruszące Roadmaster RM i Scorpion. Wyposażone są one w kruszarki szczękowe, udarowe z wałem poziomym z serii HSI. Wyposaża się je również w taśmociągi odbierające, podawacze wibracyjne, młoty hydrauliczne zamocowane na wysięgnikach hydraulicznych (rozbijają duże bryły gruzu już na podawaczu i w komorze kruszenia), separatory magnetyczne, które pomagają nam się pozbyć kawałków zbrojenia metalowego z cegieł, a tego to wam mówię, jest strasznie dużo! W drugim i trzecim stopniu kruszenia wykorzystuje się kruszarki stożkowe, później do akcji wkracza przesiewacz.

Sam nie posiadam opisanego tu sprzętu. Po prostu, gdy ktoś zamawia wywóz gruzu, to ja odbieram odpad, zawożę do przedsiębiorstw tym się zajmujących, a że sam dawno temu też zajmowałem się przetwarzaniem gruzu, to wiem, jak to się robi i postanowiłem opisać dla zaspokojenia ciekawości moich czytelników, a może kiedyś potencjalnych klientów, żeby wiedzieli, co dzieje się z wywiezionym gruzem.

Wywóz gruzu do recyklingu – Chrońmy środowisko!

Wywóz gruzu

Ja powiem szczerze, nie cierpię marnowania towaru, który może być wykorzystany jeszcze raz. Nie wywożę gruzu na wysypiska, tylko przekazuję go podmiotom zajmującym sCię recyklingiem.

Ale wiecie co? Czasem tego gruzu rozbiórkowego nie musimy kruszyć. Co dzieje się z wywiezionym gruzem wówczas? Wystarczy, jak go przesiejemy i podzielimy na takie grupy. A wtedy nie korzystamy z kruszarek tylko z mobilnych stacji przesiewania.

Do czego można użyć pokruszony gruz?

Gdy już ogarniemy całą robotę i mamy kruszywo, możemy je zastosować pod budowę dróg albo materiał do budowy parkingu, jeśli jest to gruboziarnisty żwir – ma on dużą przepuszczalność wody i zaoszczędzimy na budowie kanałów drenarskich odprowadzających wodę. Ponadto uzyskany surowiec jest dobry jako materiał wypełniający fundamenty podczas ich zalewania, gdyż zawarta w nim większa ilość cementu i pyłu betonowego daje lepszy efekt wiążący niż piasek ze żwirowni.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak wykorzystać gruz w ogrodzie?

Ale została mi jeszcze jedna kwestia do omówienia. Jeśli ja oferuję wywóz gruzu w kontenerach, a później daję go do recyklingu, to nie mogę dać go pierwszej lepszej firmie nie sprawdzając legalności jej działania.

Kto zajmuje się recyklingiem gruzu?

Przetwarzaniem, w tym recyklingiem odpadów takich jak gruz zajmują się konkretne przedsiębiorstwa. Firma działająca zgodnie z prawem musi mieć zezwolenie zawierające jasno określone warunki, na jakich może prowadzić taką działalność. Gruz można przerobić np. na gruboziarnisty żwir użyć go potem do budowy parkingów. O wiele prostszy jest wywóz gruzu itd. Mam nadzieję, że wytłumaczyłem wszystko prosto i zrozumiale, co dzieje się z wywiezionym gruzem. Do następnego razu, a ja, no cóż… Jadę dalej. Klient czekać nie powinien!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *