Jak wykorzystać gruz w ogrodzie
|

Jak wykorzystać gruz w ogrodzie po remoncie lub budowie?

Czytając artykuł, poznasz praktyczne sposoby na to, jak wykorzystać gruz w ogrodzie po generalnym remoncie lub budowie domu. Dowiesz się, kiedy warto powtórnie użyć gruzu, a kiedy lepiej tego nie robić. Przeczytaj i zainspiruj się pomysłami Mariana!

Wasz upragniony domek już stoi, ale została masa śmieci różnego rodzaju. Większości odpadów nie pozbędziecie się podczas standardowej zbiórki. Co więcej, będziecie musieli zapłacić za wywóz. Zastanawialiście się, dlaczego w ogrodach tak często można spotkać sztuczne skarpy?

No właśnie, pogadamy o tym, jak wykorzystać gruz w ogrodzie. Na szczęście, jeżeli chodzi o wywóz gruzu, Warszawa nie ma co się martwić, bo przecież jest Marian, który skóry nie zedrze. A jeszcze dziś podpowie, jak uporządkować to całe pobojowisko i zmienić w odlotowy ogród. Posłuchajcie!

Jak wykorzystać gruz w ogrodzie? Pomyśl przed rozpoczęciem budowy

Do projektowania ogrodu najlepiej zabierzcie się przed rozpoczęciem budowy. Usprawni to wam prace budowlane. Wyznaczycie sobie miejsce na składowanie gruzu i innych odpadów. Pamiętajcie, że w Warszawie wywóz gruzu najlepiej zamówić u Mariana. Wtedy na bieżąco będziecie mogli wrzucać wszystkie śmieci do odpowiednich kontenerów.

Łatwo oddzielicie zbędne od tych, które wykorzystacie do zagospodarowania działki. Kiedy tylko z placu budowy wyniesie się ostatnia ekipa, dziarsko przystąpicie do porządkowania posesji.

Nawet jeśli nie stać was na architekta zieleni, możecie sami wymyślić bajeczny ogród. Wystarczy kilka zdjęć z Internetu i zwykła kartka papieru. Zaplanujcie sobie , którędy poprowadzić ścieżki, gdzie umieścić skalniak, jaką górkę usypać i czy wykopać wodne oczko w swoim wymarzonym ogrodzie.

Zaprojektuj ogród z GardenPuzzle

A może wolicie uruchomić wyobraźnię na łonie natury? Przejdźcie się po ogrodzie przy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, zajrzyjcie do Ogrodu Saskiego lub Łazienek w Śródmieściu, albo do innych przyrodniczych znakomitości Warszawy. Jestem pewien, że wrócicie z głową pełną nowych myśli.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak samodzielnie zaprojektować ogród? Przegląd aplikacji

Jak wykorzystać gruz w ogrodzie? 5 pomysłów Mariana

Kamienie, żwir, ziemia z wykopu już czekają, aby je wykorzystać. Przydać się może nawet gruz. Jak wykorzystać gruz w ogrodzie? Oto lista Mariana:

  • Mała architektura ogrodowa

Kochani, pierwszą sytuacją, która pozwoli na pozbycie się gruzu, jest kolejna budowa! Tak, Marian nie żartuje. Za czasów PRL-u, gdy trudno było dostać jakiekolwiek materiały budowlane, nagminnie sypano gruz nawet pod fundamenty domu. Wiele starych kamienic w Warszawie powstało przy zastosowaniu takiej właśnie technologii i jak widać stoją do dziś na Żoliborzu, Woli czy Bielanach. Jednak obecnie się tego nie poleca. Lepiej na własne życzenie nie osłabiać konstrukcji budynku.

Ale unikniecie wywozu gruzu, jeśli tylko surowiec wykorzystacie przy budowie tzw. małej architektury. Możecie użyć go do budowy oczka wodnego jako zabezpieczenie przed podmywaniem brzegów. Bez ryzyka zastosujecie w altankach czy murowanych grilach. Przy okazji pozbędziecie się kamieni i cegieł.

Jak wykorzystać gruz w ogrodzie w inny sposób? Gruz może także pomóc wyznaczyć wam granice poszczególnych powierzchni działki, służąc jako wzmocnienie fundamentów ogrodzenia. Wiele osób stosuje go w ten sposób i świetnie się to sprawdza.

  • Utwardzenie i wyrównanie terenu

Teraz kolej, aby Marian przekazał wam oczywistość. Na pewno domyślacie się, jak wykorzystać gruz w ogrodzie w celu utwardzenia terenu. Zwłaszcza na działkach, gdzie dopiero powstała nowa chałupka lub jakaś inna budowla. W końcu to tam ziemia jest najbardziej naruszona. Gruz świetnie sprawdzi się jako budulec do utwardzenia działki . A wraz z ziemią z wykopów umożliwi podniesienie terenu, które jest istotne zwłaszcza w wilgotnych miejscach. Działka po takich zabiegach może tylko zyskać na estetyce, jeśli tylko zależy wam na jej płaskim ukształtowaniu.

  • Budowanie wzniesień na działce

Jak już wspomniałem, gruzem można wyrównać i utwardzić działkę. Co ciekawe, można sprawić, by była także nierówna. Pewnie zastanawiacie się, co ten Marian bredzi. Zapewne większość osób nie życzy sobie dołów na swojej posesji. Nie to jednak mam na myśli. Raczej to, jak wykorzystać gruz w ogrodzie do kontrolowanych pagórków i wzniesień.

Zastosowanie gruzu pozwala wykonać prace, które sprawią, że teren będzie zróżnicowany. Gruz świetnie sprawdzi się jako materiał do budowy skarpy czy skalniaka, a waz z ziemią z wykopów utworzy przyjazne podłoże dla niektórych roślin, np. górskich. Kolejny sprytny sposób na wykorzystanie gruzu, ale też i ziemi.

  • Wykonanie dróg i ścieżek

Oprócz pagórków i wzniesień z gruzu można budować także inne elementy terenu. Z pewnością każdy, kto ma dużą działkę, chętnie dowie się, jak wykorzystać gruz do wytyczenia spacerowych dróżek. W ten sposób będzie poruszać się po gładkich powierzchniach, zamiast deptać trawniki. Trzeba tylko wykopać pod planowanymi ścieżkami 30-centymetrowe wgłębienie i usypać gruz pod właściwą nawierzchnię.

Podobnie postąpimy, gdy zamarzy się nam taras przed domem lub funkcjonalny wjazd, po którym będą mogły przejechać nawet cięższe auta, np. ciężarówka Mariana do wywozu gruzu. Utwardzenie gruntu jest wręcz niezbędne, jeśli mieszkacie na gliniastych lub wilgotnych terenach.

  • Drenaż terenu

Skoro już gadamy sobie o wilgotnym terenie, warto pomyśleć, jak wykorzystać gruz w ogrodzie do osuszenia gruntu. Chodzi tu o wykonanie studni chłonnej, która będzie gromadzić nadmiar wody. W celu wykonania takiej studni trzeba wykopać dół, a jego dno utwardzić gruzem. Dzięki temu, że dno będzie nieprzepuszczalne, studnia zgromadzi nadmiar wody zalegającej na działce.

Przy okazji odpowiedni drenaż zapobiegnie zmianie właściwości gleby, co korzystnie wpłynie na warunki wzrostu roślin. Czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze. Zależy wam pewnie na tym, aby wasz ogród z roku na rok stawał się coraz piękniejszy.

Kontenerowy wywóz gruzu Warszawa

Czasem zdarza się, że mimo starań nie unikniecie wywozu gruzu i innych odpadów. Zawsze coś zostanie: styropian, wata, plastik, szkło i wiele innych.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Wełna mineralna i papa – co zrobić z tymi odpadami nie tylko w Warszawie

Ale niech was od przybytku głowa nie boli. Jeśli nie wiesz, jak wykorzystać gruz w ogrodzie, zamów Mariana.

Odpady wywóz

Jeden telefon i podjadę na Żoliborz, Bielany, do Wesołej, gdzie tylko dusza zapragnie. Rzucę okiem i sprawdzimy, co jest potrzebne. Pamiętacie – u Mariana nie przepłacicie, a wasze śmieci powędrują tam, gdzie ich miejsce. Wywóz gruzu Warszawa – Jeden telefon i załatwione Weź i zadzwoń teraz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *