Nielegalny wywóz szamba
|

Nielegalny wywóz szamba. Gdzie zgłosić nielegalne opróżnianie szamba

Opróżnianie szamba niezgodnie z przepisami – ten temat bierzemy dziś na warsztat! Tak, bo szybko minęło Boże Narodzenie, Sylwester i Święto Trzech Króli. Skończył się dla większości czas leniuchowania i trzeba wracać do pracy. Pracuś – Marian jest zachwycony, w końcu bez roboty żyć nie mogę. Z zapałem rozprawię się z niejednym szambem w nowym 2019 roku, a w wolnej chwili z przyjemnością udzielę kilku praktycznych rad.

Co zrobić, gdy sąsiad kombinuje jak koń pod górę i nie opróżnia szamba jak należy? Skarżyć na sąsiada! Współczuję. 

  • Legalny wywóz szamba Warszawa – jak udokumentować?
  • Firma od wywozu szamba w Warszawie – co sprawdzić?
  • Sąsiad opróżnia szambo do rowu – gdzie to zgłosić?

Chociaż to ostateczność, czasami nie ma innego wyjścia, bo nielegalny wywóz szamba to zagrożenie dla środowiska, a tym samym dla ludzi i ich bezpieczeństwa.

Nie wahaj się! Zgłoś nielegalny wywóz szamba!

Zgłoś nielegalny wywóz szamba
Zgłoś nielegalny wywóz szamba

Nieszczelne szambo – to nie strachy na lachy

Moi drodzy, nie lubię nikogo posądzać o niecne występki, dlatego też nie będę oskarżał każdego, komu wylało szambo, że celowo je opróżnił lub nie dba należycie o obowiązek utrzymania porządku na posesji. Swój chłop jestem i różne rzeczy widziałem. Czasem się zapomni zadzwonić po szambiarkę, czasem się coś przytka i wyleje, a czasem się szambo rozszczelni. Rozprawiałem już o tym, przypominając o wywozie szamba przed świętami.

Jednak przeciekający zbiornik jest takim samym niedbalstwem, jak wylewanie szamba do rowu czy na pole i tak samo szkodzi środowisku i zdrowiu. W końcu nieczystości tak czy siak przenikają do gleby. A z nimi mogą przedostać się bakterie e-coli, salmonelli oraz wiele innych paskudztw. Stąd tylko krok do skażenia ziemi, niszczenia roślin, chorób ludzi i zwierząt. Wystarczy, by nie tolerować bezmyślności.

Nawet prawo przeciwdziała takim procederom i za nielegalny wywóz szamba przewiduje kary sięgające do 5 000 zł. Powiem wam, że delikwentów celowo uprawiających tego typu praktyki, wcale mi nie żal. Kara adekwatna do czynu, w końcu chodzi o narażenie życia i zdrowia nie tylko swojego, ale wszystkich dookoła! Z tego to głównie powodu lepiej zadzwonić po Mariana, niż kombinować i szambo opróżniać na własną rękę. Taki jestem zasadniczy, bo ekologiczny.

PRZECZYTAJ

Wywóz szamba przed świętami – dlaczego to takie ważne?

Wywóz szamba Warszawa – tylko zgodnie z przepisami

Wiecie, że Marian tyle samo przepisów się naczytał w Internecie, co i szamb wywiózł w Warszawie. Dlatego wszystkim powtarzam, że zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, jeśli nie jesteście podłączeni do kanalizacji, musicie mieć szambo, jak się patrzy. Koniec i kropka. Co więcej, to szambo musi być opróżniane regularnie. Do tego musi mieć szczelne ściany i dno. Zresztą, co ja się będę powtarzał.

Jednak nie wolno do tego zatrudniać byle kogo. Przedsiębiorca, który świadczy takie usługi legalnie, ma zezwolenie na odbiór i wywóz nieczystości ciekłych. Pamiętajcie, Marian posiada wszystkie zezwolenia, więc możecie zawsze na mnie liczyć. Dzwonicie, odpalam szambo wóz, włączam jakąś muzyczkę i przyjeżdżam tego samego lub następnego dnia. A propos! Słyszeliście ten kawałek? Mój ulubiony:)

PRZECZYTAJ

Budowa szamba zgodna z przepisami. Marian sięga do ustaw

Wywóz szamba Warszawa – Off Topic Mariana

Jednak, jak się domyślacie, na tym nie koniec! Każdy wywóz szamba trzeba udokumentować. Na szczęście nie chodzi tu o zdjęcia i protokół z miejsca zdarzenia z podpisem trzech świadków. Takie rzeczy tylko, jeśli przydarzy się wam wypadek drogowy.

Legalne opróżnianie szamba wystarczy potwierdzić dowodem opłacenia usług wykonanych przez firmę do tego upoważnioną, czyli Mariana.

Nie zapomnijcie, że wg Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy wywóz szamba powinien odbywać się regularnie i w zależności od ilości ścieków, tak aby nie dopuścić do przepełnienia zbiornika, jednak nie rzadziej, niż raz na trzy miesiące.

Zgłoszenie skargi na nielegalne opróżnianie szamba – sąsiad w opałach

To oczywiste, że nikt nie marzy o zatargu z sąsiadem. Dlatego w pierwszej kolejności lepiej pogadać z bratem zza płotu. Polecić Mariana, który w mgnieniu oka i za rozsądne pieniądze wywiezie szambo w Warszawie. Jam jest przecież swój chłop, skóry nie zedrę i na pewno się dogadamy.

Co jednak, jeśli gość oporny na sugestie za nic ma wasze prośby? Nie trzeba się nad nim litować. Nieszczelne szambo lub nielegalny wywóz zgłosić, gdzie należy. Można zwrócić się do:

  • właściwego organu administracji publicznej do spraw ochrony środowiska (wójt, burmistrz, prezydent miasta lub starosta),
  • właściwego miejscowo wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska.

Oczywiście najpierw zawiadamiamy przedstawicieli administracji publicznej. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Warszawie nie zaangażuje się, jeśli sprawa mogłaby zostać rozwiązana przez organy niższej instancji. Decydując się na zgłoszenie skargi, będziecie musieli podać swoje dane osobowe, dlatego traktujcie to jako ostateczność. Czasami cwany z cicha pęk da się udobruchać niskimi kosztami wywozu szamba. W końcu najpewniej chodzi mu o domowe „oszczędności”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *