co kwitnie w marcu
||||

Co kwitnie w marcu?

Wiosna to czas, w którym przyroda budzi się do życia i zaczyna się rozwijać. Jednym z najpiękniejszych widoków wiosennych są kwitnące rośliny, które dodają koloru i piękna naszym ogrodom, parkom i lasom. Marzec jest miesiącem, w którym pojawiają się pierwsze wiosenne kwiaty, które przerywają szarą monotonię zimowych krajobrazów. W artykule „Co kwitnie w marcu” Marian przyjrzy się najpiękniejszym kwiatom i drzewom, które zaczynają kwitnąć w tym miesiącu i dowiemy się, jakie są najlepsze sposoby na uprawę i pielęgnację roślin, które kwitną w marcu.

Odkryj z nami listę roślin kwitnących w pierwszym miesiącu wiosny i przygotuj swój ogród na piękny wiosenny sezon.

Co kwitnie w marcu?

Kiedy zakładamy ogród, warto posadzić tyle gatunków roślin, żeby cieszył on oko od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni.

Żeby nasz ogród był pełen kwitnących kwiatów już od marca, posadźmy w nim również takie gatunki, których moment rozkwitu przypada na wczesną wiosnę. Pomimo że wiosny u nas, szczególnie w początkowej fazie, są zimne i może nam się wydawać, że żaden kwiat w takim chłodzie nie zakwitnie, to się mylimy. Pierwsze zwiastuny wiosny kwitną już na początku marca i wyglądają zjawiskowo.

Najpopularniejsze kwiaty wczesnej wiosny

Najpopularniejsze rośliny, które pojawiają się w przydomowych ogrodach jako jedne z pierwszych to krokusy. Lubią one stanowiska słoneczne i glebę bogatą w próchnicę. Wczesna wiosna to czas, kiedy kwitnie przylaszczka, śnieżyca, narcyz, kaczeniec, wierzba, cebulica syberyjska, śnieżnik, przebiśnieg. Ten ostatni lubi bogatą w próchnicę i przepuszczalną glebę. Cebulki sadzi się wczesną jesienią.

W marcu kwitnie też: wrzosiec, wawrzynek wilcze łyko, forsycja — lubiąca stanowiska słoneczne, lekką, ale żyzną glebę, podczas suszy trzeba ją podlewać, wymaga przycinania po przekwitnięciu, ale zanim rozwiną się liście

dowiedz się więcej

Usługi ogrodnicze Warszawa — kiedy przycinamy drzewa i krzewy

W marcu kwitną również niektóre gatunki drzew owocowych np. morele, śliwy, czereśnie i brzoskwinie.

Ogród nie musi więc być pusty i nieprzyjemny. Wystarczy tylko wybrać gatunki kwiatów, które będą dla nas odpowiednie i zakwitną w marcu.

Marzec dla alergików. Jak radzić sobie z pyłkami?

Wiosna niestety nie dla wszystkich niesie dobre wieści. Jej nadejście jest szczególnie kłopotliwe dla alergików, którzy będą musieli zmagać się z coraz silniej odczuwanym uczuleniem na pyłki. Na szczęście są sposoby na radzenie sobie z uciążliwą alergią.

Najskuteczniejszą metodą jest odczulanie, czyli przyzwyczajanie układu immunologicznego do alergenu. Osiąga się ten stan, podając alergen w coraz wyższych dawkach np. za pomocą tabletek podjęzykowych lub zastrzyków podskórnych. Dzięki takiemu sposobowi osoby uczulone nie muszą się martwić, że cała wiosna upłynie im na zwalczaniu nieprzyjemnych skutków uczulenia, takich jak swędzenie i kichanie.

alergia na pyłki
Co kwitnie w marcu? Alergicy wiedzą najlepiej.

Co pyli w marcu — najważniejsze informacje na temat pylenia

W marcu rośliny budzą się do życia, a niektóre już kwitną. Jednym z dokuczliwszych następstw tego jest rozpoczęcie pylenia, co dla alergików jest prawdziwym utrapieniem.

Niestety w marcu pylą drzewa najbardziej uczulające takie jak olcha, cis, topola, wierzba i leszczyna. Okres pylenia zaczyna się nawet w lutym.

Dowiedz się więcej:

Co pyli w marcu? Jakie pyłki wywołują uczulenie w marcu?

Alergia w marcu — objawy, leczenie i sposoby na złagodzenie dolegliwości

Najczęstszymi objawami, jakie daje uczulenie na pyłki, są: pokrzywka, nieżyt błon śluzowych nosa, wyprysk, astma, alergiczne zapalenie spojówek, a nawet wstrząs anafilaktyczny.

Najlepszą metodą jest unikanie kontaktu z czynnikami alergizującymi. Wtedy jednak nie można by mieć uczulających roślin w swoim ogrodzie. Warto brać leki lub się odczulać, żeby pylenie nie było nam straszne.

Zobacz więcej:

Czym jest alergia?

Co kwitnie w marcu w parkach i ogrodach — najpiękniejsze miejsca na spacer

Marzec to dobry czas, żeby powrócić do zdrowych nawyków. Jednym z nich są spacery.

Przechadzając się po parkach, możemy podziwiać kwitnące przylaszczki, krokusy, przebiśniegi, wawrzynki, wilcze łyka, śnieżyce lub śnieżniki.

co kwitnie w marcu
To, co kwitnie w marcu, pięknie wygląda w ogrodzie i zdobi parki.

Wczesną wiosną możemy podziwiać budzącą się do życia przyrodę, a także szukać pomysłów na to, co posiejemy we własnym ogrodzie.

Przedtem jednak zacznijmy wiosenne porządki, gdyż po zimie zawsze jest co sprzątać.

Przeczytaj także:

Projektowanie ogrodu Warszawa — kiedy zacząć wiosenne porządki?

Kwitnące krzewy w marcu — jakie gatunki warto posadzić?

W marcu sadzimy nie tylko kwiaty i byliny. Możemy też posadzić niektóre gatunki krzewów i nowe drzewa.

Będą one pociechą dla oczu znudzonych wszechobecną szarością. Kwiaty, których kwitnienie przypada na pierwszy wiosenny miesiąc, będą też dawały pożywienie pszczołom, które po zimie szukają jedzenia.

W marcu kwitną krzewy takie jak: forsycja, dereń jadalny, wierzba, wiśnia różowa Fukubana, tawuła wczesna, magnolia gwiaździsta, żółta, biała i różowa forsycja, judaszowiec, oczar pośredni, oczar kwiecisty, wawrzynek wilcze łyko, czy cis japoński.

Zaczynają one kwitnąć w trzeciej dekadzie marca i na początku kwietnia. Wiedząc, co kwitnie w marcu, możemy mieć piękny ogród od wczesnej wiosny przez wiele miesięcy.

Kwiaty w marcu — najlepsze sposoby na uprawę i pielęgnację

W marcu rośliny zaczynają budzić się do życia, więc my możemy zaczynać swoją pracę. Lepiej wybierać te odporne na zimno. Nie sadzimy roślin do gruntu. Wyjątkiem są niektóre byliny. Możemy zacząć siać i sadzić kwiaty na naszych balkonach lub tarasach. Możemy tak zrobić z roślinami dwuletnimi, które kwitną wiosną, gdyż dobrze znoszą niskie temperatury.

W marcu możemy wysiać takie rośliny jak: naparstnica, bratek ogrodowy, niezapominajka, goździk, miesięcznica roczna, dzwonek ogrodowy, dziewanna fioletowa, czy prawoślaz różowy.

Dzięki tym gatunkom kwiatów twój balkon będzie pięknie wyglądał już wczesną wiosną.

W marcu możemy też posadzić w doniczkach byliny bulwiaste takie jak: dalie, begonie, czy pacioreczniki. Dzięki tak wczesnemu posadzeniu bulwy się rozrosną i łatwiej się przyjmą po późniejszym przesadzeniu do gruntu.

Co kwitnie w marcu i jak przyciągnąć pszczoły do ogrodu?

W marcu rozpoczyna kwitnienie całe mnóstwo gatunków od kwiatów po krzewy. Mamy, więc dużo roślin do wyboru.

Możemy posadzić w ogrodzie krokusy, narcyzy, kaczeńce, czy forsycje, żeby nam zakwitły w marcu. Chcąc przyciągnąć pszczoły do naszego ogrodu, posadźmy rośliny miododajne. Mogą to być maliny, róże, śliwy i kasztanowce zwyczajne.

Podsumowanie

Żeby móc podziwiać pierwsze zwiastuny wiosny trzeba rośliny cebulowe posadzić już jesienią. Jeśli w ogrodzie mamy drzewa owocowe: śliwę, brzoskwinię, morelę lub czereśnię, również możemy podziwiać, jak kwitną w pierwszym miesiącu wiosny.

Krzewy w przeciwieństwie do kwiatów wymagają więcej nakładu pracy. Przykładowo forsycję musimy przyciąć po kwitnieniu, ale przed rozwinięciem się liści. Jeśli tego nie zrobimy, roślina będzie miała brzydki pokrój, a kwiaty pojawią się tylko na górnych pędach.

W marcu mamy więc dużo pracy, ale jeśli się postaramy, to już w tym miesiącu będziemy mogli obserwować wyniki swoich wcześniejszych wysiłków.Sprawdź, co kwitnie w marcu i jak dbać o ogród na początku wiosny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *