Jak domowym sposobem zwalczyć mączniaka
|

Jak domowym sposobem zwalczyć mączniaka? Sprawdź 4 metody

Choroby grzybowe są powszechnym problemem, z którym mamy do czynienia dbając o rośliny w ogrodzie. Ich ofiarami stają się zarówno rośliny uprawne, jak i ozdobne. Jedną z takich chorób jest mączniak, który atakuje wiele gatunków roślin. W artykule sprawdzimy, jak domowym sposobem zwalczyć mączniaka prawdziwego i rzekomego. Opiszemy objawy wskazujące na chorobę. Przedstawimy rośliny, które są szczególnie narażone i preparaty oraz ekologiczne środki zwalczania mączniaka, jakie można wykorzystać. Podzielimy się również wskazówkami dotyczącymi ochrony roślin przed chorobami grzybowymi i sposobami zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się mączniaka.

W dalszej części artykułu przedstawimy kilka prostych domowych sposobów, które pomogą pozbyć się mączniaka z roślin, takich jak skrzyp polny, soda oczyszczona czy sól kwasu winowego. Dowiesz się również, jak stosować olej rzepakowy i płyn do mycia naczyń, aby pozbyć się mączniaka z dolnej i górnej strony liści. Dowiesz się, jak usunąć porażone liście oraz jak podlewać rośliny, aby zapewnić im dostęp do światła i wzmocnić ich komórki. Dzięki naszym wskazówkom będziesz mógł walczyć z mączniakiem skutecznie i bez użycia szkodliwych dla środowiska preparatów.

Jak domowym sposobem zwalczyć mączniaka?

Zanim zaczniemy stosować preparaty chemiczne, sprawdźmy, czy na mączniaka nie zadziałają domowe sposoby. Przeciw mączniakowi możemy stosować wywar z pokrzywy lub wyciąg z wrotyczu. Innym domowym sposobem jest zrobienie oprysku na rośliny z 2 l wody, 1 łyżeczki sody oczyszczonej i 5 mililitrów szarego mydła.

Domowe sposoby na mączniaka są bardzo skuteczne, a przy tym nieszkodliwe dla zwierząt i środowiska.

Środek na mączniaka prawdziwego

Mączniak prawdziwy należy do grupy chorób roślin, które są wywoływane przez grzyby należące do rzędu mączniakowców.

Jeśli choroba ma niewielkie nasilenie, możemy zastosować biopreparaty.

Gdy mączniak się bardziej rozprzestrzenił, należy skorzystać z preparatów chemicznych.

Naturalny oprysk na mączniaka

Na mączniaka, jak i na inne choroby grzybowe możemy zastosować naturalne opryski. Do ich przygotowania warto zastosować wywar z czosnku, wyciąg z krwawnika pospolitego i skrzypu polnego. Do zwalczania mączniaka możemy użyć również wywaru z aksamitki, wrotyczu, czy pokrzywy.

Jak domowym sposobem zwalczyć mączniaka
Jak domowym sposobem zwalczyć mączniaka? Naturalne metody są skuteczne i dobre dla środowiska.

Jak zwalczać mączniaka na róży?

Mączniak żyje na roślinach liściastych. Nie oszczędza on więc tak cennych dla nas roślin, jak róże. Rośliny zaatakowane przez tego grzyba są małe i zniekształcone. Dolna strona liści i pędów pokryta jest białym, mączystym nalotem. Pod wpływem grzyba pędy i liście obumierają. Kiedy choroba jest nieleczona, wzrost róż ulega zahamowaniu, a liście opadają przedwcześnie.

Najlepszym lekarstwem na mączniaka są opryski. Jeśli choroba ma niewielkie nasilenie, możemy zastosować biopreparaty. Jeśli grzyb już się rozprzestrzenił, niezbędne będą środki chemiczne.

Jak zlikwidować mączniaka?

Jeśli niechciany grzyb zagościł w naszym ogrodzie i niszczy to, co zasialiśmy, musimy się go pozbyć. Skuteczną metodą pozbycia się mączniaka z ogrodu jest zastosowanie środków ochrony roślin. Mogą to być biopreparaty takie jak Bioczos, Biosept, Biochikol albo chemiczne preparaty — fungicydy — takie jak Amistar, Discus, Dithane NeoTec, Nimrod, Signum, Zato, Domark, Polyversum, Score i Bravo.

Mączniak na roślinach

Mączniak to poważna choroba grzybowa, która powoduje zahamowanie wzrostu kwiatów i krzewów owocowych. Porażone rośliny ozdobne, drzewa, krzewy, czy warzywa najpierw ulegają deformacjom, a wskutek braku leczenia przestają rosnąć.

Mączniak może zaatakować większość roślin w naszych ogrodach, więc trzeba być bardzo uważnym podczas pielęgnacji ogrodu, żeby nie popełnić żadnych błędów.

Przeczytaj także:

Jakie błędy popełniamy przy pielęgnacji ogrodu?

Biały nalot widoczny na liściach jest powodem do tego, żeby od razu zastosować środki ochrony roślin.

Biały nalot na różach — domowe sposoby

Sposobem na zwalczanie mączniaka jest opryskanie roślin roztworem proszku do pieczenia, oleju rzepakowego i niewielkiej ilości płynu do naczyń

Do 5 litrów letniej wody wsypujemy 3 opakowania proszku do pieczenia, 3 łyżki oleju rzepakowego i 3 krople płynu do mycia naczyń. Takim roztworem opryskujemy raz w tygodniu rośliny porażone mączniakiem.

Mączniak na dracenie

Zanim mączniak zdąży się rozgościć na dracenie lub innym kwiatku, który mamy w domu spróbujmy temu zapobiec. Dobrą profilaktyką przeciw mączniakowi prawdziwemu jest spryskiwanie roślin środkami, których składnikami aktywnymi są miedź i siarka.

Jak domowym sposobem zwalczyć mączniaka
Mączniak może zaatakować rośliny w ogrodzie i doniczkowe

Mączniak rzekomy ogórka — zwalczanie ekologiczne

Zwalczyć mączniaka rzekomego na ogórkach, a także na innych roślinach dyniowatych można stosując opryski biopreparatami na bazie chwastów i ziół.

Oprysk może być zrobiony np. z wywaru skrzypu polnego (rozcieńczenie w stosunku 1:4 z wodą) oraz gnojówki z pokrzyw (rozcieńczenie 1:10).

Żeby opryski ekologiczne były skuteczne, trzeba je stosować od momentu rozwoju choroby aż do września. Ich stosowanie dopiero po zauważeniu objawów może być nieskuteczne i konieczne będzie zastosowanie środków chemicznych.

Mączniak na kwiatach doniczkowych

Mączniaka możemy spotkać również na kwiatach doniczkowych. Ten grzyb lubi, gdy jest ciepło i sucho, więc temperatura pokojowa jest idealna dla jego rozwoju. Musimy, więc patrzeć, czy na liściach nie powstaje biały nalot. Jeśli go zauważymy, trzeba zacząć opryski, żeby choroba nie opanowała większej części danej rośliny.

Czym zwalczyć mączniaka

Jedyną skuteczną metodą zwalczania grzybów są opryski. Mamy ich dwa rodzaje: biopreparaty i środki chemiczne. Opryski ekologiczne warto stosować profilaktycznie, nawet gdy na roślinach nie występują widoczne objawy – pryskamy aż do września. Środki chemiczne z zawartością miedzi i siarki stosujemy przy dużym nasileniu choroby i wtedy, gdy środki ekologiczne nie pomagają.

Naturalne sposoby na grzybowe choroby roślin

Ekologicznym sposobem na choroby grzybowe roślin jest robienie oprysków z wywarów, wyciągów, czy gnojówek zrobionych ziół. Zapobiec chorobom możemy dzięki czosnkowi, czy cebuli, ale i z pomocą roślin, które powszechnie uważamy za chwasty takich jak skrzyp polny, pokrzywa, czy wrotycz.

Podsumowanie

Mączniaka możemy zwalczyć kilkoma domowymi sposobami. Możemy wykorzystać do tego zioła z pól i łąk, ale i to, co używamy w kuchni np. czosnek i cebulę. Okazuje się również, że w zwalczaniu mączniaka może nam pomóc płyn do mycia naczyń.

Podsumowując, mączniak prawdziwy i rzekomy to jedne z najczęstszych chorób grzybowych, które atakują nasze rośliny uprawne i ozdobne. Choroba ta objawia się białym nalotem na liściach, co prowadzi do zwiększonej podatności na infekcje i dużej utraty plonów. Jednakże istnieją domowe sposoby na zwalczenie mączniaka, takie jak skrzyp polny, sól kwasu winowego, soda oczyszczona, olej rzepakowy i stosowanie w opryskach na rośliny niewielkiej ilości płynu do naczyń. W celu ochrony naszych roślin należy zapewnić im odpowiedni dostęp światła, unikać stosowania nawozów azotowych oraz usuwać zaatakowane grzybem liście. Ważne jest również regularne podlewanie roślin oraz stosowanie ekologicznych środków do zwalczania chorób grzybowych. Dzięki tym prostym domowym sposobom można skutecznie zwalczyć mączniaka. Ułatwia to też zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się grzyba.


Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *