rabata żwirowa w ogrodzie
||||

Rabata żwirowa. Jak założyć i pielęgnować rabaty żwirowe?

Życie trzeba sobie ułatwiać – to dewiza życiowa Mariana. Zanim więc weźmiemy się za zakładanie ogrodu w każdym dużym mieście jak Warszawa, przemyślmy sobie kilka spraw. Przede wszystkim, czy na pewno chcemy cały swój cenny, wolny czas spędzić na pieleniu, kopaniu ziemi, czy przycinaniu. A może zdecydowanie wolimy znad filiżanki dobrej kawy przyglądać się zrelaksowani naszemu pięknemu ogrodowi?

Dobrym wyborem będzie rabata żwirowa w ogrodzie. To rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością. Ta minimalistyczna aranżacja doskonale wpisuje się w nowoczesne trendy. Charakteryzuje się prostotą oraz funkcjonalnością. Jest zatem doskonałą opcją dla osób, które cenią sobie elegancki wygląd ogrodu i nie chcą poświęcać zbyt wiele czasu na jego pielęgnację.

W tym poradniku dowiesz się, jak założyć i pielęgnować rabatę żwirową. Przedstawimy Ci krok po kroku, jak przygotować podłoże i dobierać odpowiednie rośliny. Podpowiemy również, jak dbać o rabatę żwirową, aby przez cały sezon wegetacyjny prezentowała się pięknie i zdrowo. Odkryj nowe możliwości i pozwól sobie na odrobinę eksperymentowania w swoim ogrodzie.

Co to jest rabata żwirowa?

Na pewno nie raz rzuciły wam się w oczy jasne, kamieniste wyspy, z których wyrastają ozdobne rośliny. Rabata żwirowa to nic innego jak klasyczna rabata z kwiatami czy iglakami, na której nasypuje się grubszą warstwę żwiru lub drobnych kamyczków. To rozwiązanie chroni korzenie roślin i dodaje ogrodowi elegancji. Pielęgnacja roślin, na żwirowych rabatach jest znacznie prostsza i zajmuje mniej czasu. Dzieje się tak z jednej przyczyny – chwasty mają utrudniony wzrost z powodu obecności żwiru. Dzięki temu łatwiej będzie utrzymać taką rabatę niż takie, które są częścią np. ogrodu francuskiego.

Przeczytaj także:

Ogród francuski — jak go zrobić i pielęgnować?

Jak założyć rabatę żwirową?

Do założenia tego rodzaju rabaty żwirowej potrzeba dużo materiałów. Koszt jej wykonania też może być duży.

Zanim zaczniemy pracę, czeka nas dużo planowania:

  1. Zaczynamy od projektu – musimy przede wszystkim zdecydować, jaki kształt oraz wielkość będzie miała nasza rabata. Najprościej narysować sobie wzór za pomocą sznurka lub gumowego węża, a następnie dokładnie zdjąć darń w tym miejscu na głębokość przynajmniej 5 cm. Jaki kształt mogą mieć grządki? Oczywiście dowolny – wszystko zależy od naszej wizji.
  2. Przygotowujemy glebę – doradzę Wam jeszcze, żeby brzegi zabezpieczyć specjalnym obrzeżem, np. plastikowym. Pielęgnacja ogrodu będzie łatwiejsza, ponieważ te miejsca, gdzie żwir miesza się z piaskiem, znacznie chętniej atakują chwasty. Teraz pozostaje nam tylko dobrze spulchnić i oczyścić ziemię, podlać i poczekać, aż gleba się dobrze uleży.
  3. Przykrywamy glebę specjalną włókniną – jest to patent Mariana i każdego szanującego swoją pracę ogrodnika. Można również wybrać folię, ale należy zrobić w niej dziury, aby przepuszczała wodę i powietrze. Włóknina jest materiałem idealnie stworzonym do tego celu – przepuszcza wodę i powietrze, a zdecydowanie ogranicza wzrost chwastów. Jeśli planujemy automatyczny system nawadniający, to jest najlepszy moment, aby o tym pomyśleć, potem trzeba będzie niszczyć rabatę.
  4. Wybieramy rośliny. Na tym etapie zakładanie rabaty żwirowej polega na wyborze odpowiednich roślin oraz posadzeniu ich zgodnie z własnymi upodobaniami. Aby pielęgnacja ogrodu była łatwiejsza, warto zdecydować się na efektowne gatunki, ale mało wymagające i odporne na zmienne warunki pogodowe.

W miejscach, które przeznaczyliśmy na rośliny, należy naciąć włókninę, najlepiej na krzyż, podsypać w te miejsca dobrej ziemi – czyli najlepszej dla tych rodzajów roślin, które przygotowaliśmy, a następnie je posadzić. Ostatnim etapem jest wysypanie na całej rabacie warstwy żwiru.

Przygotowanie podłoża krok po kroku:

Pielęgnacja ogrodu będzie łatwiejsza, efekt lepszy, gdy warstwa żwiru będzie nieco grubsza niż 3 cm. Dzięki temu wzrost chwastów będzie mniejszy, korzenie zabezpieczone przed utratą wilgoci, a wahania temperatury gleby mniejsze. Łatwo też ukryje się elementy nawodnienia lub oświetlenia.

Przeczytaj także:

Kamienie ozdobne

Jasny żwir zastosowany na rabatach pięknie eksponuje zielone rośliny, ale można również kolory efektownie mieszać. Zakładanie ogrodu z tego rodzaju rabatami to gwarancja, że ogród zawsze będzie prezentował się niebanalnie i elegancko.

rabata żwirowa jasny żwir
Rabata żwirowa zwykle jest robiona z jasnego żwiru, ale warto go dopasować do roślin.

Dobór roślin do rabaty żwirowej

Wybierając rośliny na rabatę żwirową, pomyślmy o tym, jakie gatunki nam się podobają. Ważnym kryterium jest odporność roślin na zmienne warunki atmosferyczne. Jeśli nie chcemy napracować się przy rabacie, wybierzmy piękne, ale mało wymagające rośliny. Bierzmy pod uwagę wymagania roślin. Gatunki, które lubią słońce, powinny być w innym miejscu niż te, które wolą cień.

Szukając roślin na rabaty, wybierajmy te o ciekawym wyglądzie, których kształt podkreślą kamienie. Są to tzw. Rośliny architektoniczne.

Dowiedz się więcej:

Topiary

Na rabatach żwirowych sadźmy rośliny miniaturowe, łatwe do formowania, zimozielone lub takie, które mają intensywnie zabarwione liście. Dzięki roślinom zimozielonym rabata będzie cieszyła oko przez cały rok. Rośliny o kolorowych liściach natomiast dadzą ciekawy efekt.

Nie sadźmy roślin szybkorosnących, tworzących rozłogi, wymagających częstego podlewania, czy ekspansywnych.

Na rabacie dobrze będzie wyglądała azalia, klon palmowy, bukszpan, trawa ozdobna, juka lub rozchodnik.

Pielęgnacja rabaty żwirowej

Jeśli odpowiednio założyliśmy rabatę żwirową, to z jej pielęgnacją nie powinniśmy mieć kłopotu. Musimy tylko czasem usunąć chwasty. Ich mała liczba wynika z tego, że umieszczona pod warstwą kamieni włóknina utrudnia wzrost.

Jeśli podczas zakładania rabaty żwirowej rozłożyliśmy pod żwirem linie kroplujące (element automatycznego systemu nawadniającego) to nie będziemy musieli często podlewać rabaty.

Przeczytaj także:

Automatyczny system nawadniający

Podczas nawożenia roślin najlepiej zastosować nawóz rozpuszczalny w wodzie lub nawóz dolistny. Oba typy nawozów muszą być dostosowane do grupy roślin znajdującej się na rabacie żwirowej.

Usuwając liście z rabaty, możemy zastosować dwie metody. Jeśli jest ich niewiele i są one duże, to usuńmy je ręcznie. Jednak jeśli jest ich dużo, użyjmy dmuchawy, która wywieje opadłe liście poza obszar rabaty. Potem rabatę trzeba przegrabić i zasypać powstałe nierówności.

Żwir lub grys nie rozkładają się, ale warto co jakiś czas je uzupełnić, żeby rabata była odświeżona.

Jaki kamień wybrać do rabaty żwirowej?

Ciekawe pomysły na rabatę żwirową

Rabata żwirowa może stanowić fragment reprezentacyjnej części ogrodu. Ważne jest więc, żeby wykazać się pomysłowością w jej zakładaniu.

Na żwirowej rabacie możemy posadzić rośliny jednoroczne np. różne rodzaje bylin.

Możemy też założyć rabatę żwirową w stylu japońskim. Do jej wykonania wystarczą głazy, żwir, detale takie jak np. posążek buddy i oczywiście ciekawie wyglądające rośliny. Kolorystyka takiej rabaty powinna być stonowana, a posadzone rośliny powinny harmonizować z otaczającą przyrodą. Zapominamy, więc o symetrii.

Innym pomysłem jest posadzenie na rabacie żwirowej kaktusów i sukulentów.

Zalety i wady rabaty żwirowej

Rabata żwirowa ma więcej zalet niż wad. Mamy mniejszy problem z chwastami. Jeśli dobrze dobierzemy gatunki i założymy automatyczny system nawadniający, nie będzie trzeba myśleć o podlewaniu. Nie będziemy musieli również wymieniać żwiru, a jedynie go uzupełniać. Ponadto rabata żwirowa sprawi, że ogród stanie się ciekawy wizualnie dzięki efektownym gatunkom roślin, które dobierzemy według naszych upodobań.

Jest tylko jedna wada, która nie dotyczy samej rabaty. A jest nią konieczność szczegółowego zaplanowania i projektu. Samo założenie rabaty przed posadzeniem roślin wymaga precyzji, więc może być trudne.

Czy warto założyć rabatę żwirową?

Warto założyć rabatę żwirową. Sprawi ona, że ogród nabierze elegancji. Taka rabata jest również stosunkowo łatwa w utrzymaniu.

Jakie rośliny nadają się do rabaty żwirowej?

Do posadzenia na rabacie żwirowej nadają się takie rośliny jak: bukszpany, azalie, rozchodniki, juki, trawy ozdobne, klony palmowe.

Ważne, żeby rośliny miały ciekawy pokrój, intensywne ubarwienie liści lub były zimozielone. Dzięki temu rabata żwirowa będzie efektowna nie tylko wiosną, latem, czy jesienią, ale także w zimie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *