Wywóz odpadów na dzikie wysypiska
|

Wywóz odpadów na dzikie wysypiska – jakie zagrożenia stwarza dla ludzi i środowiska?

Z artykułu dowiesz się, jak nielegalny wywóz odpadów na dzikie wysypiska zagraża środowisku. Marian podaje przykłady na to, jak długo rozkładają się śmieci. Poznasz obowiązki samorządów odnośnie likwidacji dzikich wysypisk. Będziesz wiedział, co zrobić, jeśli ktoś podrzuci śmieci na Twoją działkę.

Każdy, będąc na spacerze w lesie lub na łące, przynajmniej raz w życiu natknął się na hałdę śmieci. Wiadomo, że nie jest to widok przyjemny. Jednak ważniejsze jest to, że porzucone śmieci są niebezpieczne dla środowiska i człowieka. Wywóz odpadów na dzikie wysypiska to niestety dość powszechny proceder, który należy zwalczać. Dlaczego to takie ważne? Marian zaprasza do lektury.

Dzikie wysypiska nie posiadają definicji prawnej

Jak pewnie wszyscy doskonale wiedzą, dzikie wysypiska nie mają definicji prawnej. Za takie miejsca można uznać przestrzenie, gdzie w sposób nielegalny składowane są odpady.

Śmieci, które nie nadają się do recyklingu, mogą być zwożone tylko na specjalnie przystosowane składowiska. Są to obiekty budowlane stworzone zgodnie z przepisami prawa z przeznaczeniem na przechowywanie odpadów.

Muszą być szczelne i mieć dużą powierzchnię. Zazwyczaj są użytkowane przez kilkadziesiąt lat. Dzikie wysypiska nie spełniają żadnego z tych warunków. To nieodpowiednie do magazynowania odpadów miejsca, które zagrażają bezpieczeństwu ludzi i środowiska.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Dzikie wysypiska – jak powstają i co można z nimi zrobić?

Jakie zagrożenia powoduje wywóz odpadów na dzikie wysypiska?

Kiedy poczytacie, jakie dokładnie zagrożenia niesie ze sobą wywóz odpadów na dzikie wysypiska, włos się na głowie zjeży!

Jeżeli chodzi o środowisko, wiąże się to z chemicznym i mikrobiologicznym zanieczyszczeniem powierzchniowych wód i gleby znajdującej się w najbliższej okolicy.

Kolejnym bardzo niebezpiecznym aspektem jest zanieczyszczenie środowiska metalami ciężkimi i odpadami niebezpiecznymi. To tylko niektóre skutki wywożenia odpadów gdzie popadnie.

Każde dzikie wysypisko jest równoznaczne także z zanieczyszczeniem powietrza oraz zwiększonym ryzykiem pożarowym.

Coraz częściej gminy decydują się na inwestycję w fotopułapki, aby skutecznie ograniczać wywóz odpadów na dzikie wysypiska.

Wywóz odpadów na dzikie wysypiska w oku kamery

Wywóz odpadów na dzikie wysypiska szkodzi zwierzętom

Wywóz odpadów na dzikie wysypiska należy jest także bardzo niebezpieczny dla wszystkich zwierząt, które żyją w niedalekim sąsiedztwie. Zagrożeń jest wiele. Można zaliczyć do nich na przykład:

 • spożywanie przez zwierzęta odpadów, które owocuje zatruciem i innymi problemami z układem pokarmowym,
 • używanie przez ptaki sznurków do budowy gniazd, które po jakimś czasie mogą wrastać i wbijać się w skórę piskląt,
  brak czystej wody pitnej,
 • ogólne zanieczyszczenie lokalnego środowiska.

Wywóz odpadów na dzikie wysypiska zagraża ludziom

Wywóz odpadów na dzikie wysypiska jest szkodliwy także dla ludzi. Do największych zagrożeń związanych z dzikimi wysypiskami należą:

 • ryzyko rozprzestrzeniania się groźnych chorób i drobnoustrojów chorobotwórczych, czyli zagrożenie epidemiologiczne,
 • nadmierny rozwój gryzoni i ptaków, które także roznoszą drobnoustroje chorobotwórcze,
 • ryzyko zanieczyszczenia wód gruntowych,
 • nieprzyjemnych zapach związany z gniciem substancji organicznych znajdujących się na dzikim wysypisku.

Dzikie wysypiska to ogromny problem, który w dłuższej perspektywie może doprowadzić do katastrofy ekologicznej.

Jak długo rozkładają się odpady? Oto przykłady

O ile wyrzucony na trawnik ogryzek po jabłku rozłoży się szybko, o tyle wywóz odpadów na dzikie wysypiska, np. do lasu to kiepski pomysł, bo śmieci będą tam leżały latami. Często mogą nawet „przeżyć” osobę, która je wywiozła. Zobaczcie, jak długo mogą rozkładać się niektóre rodzaje odpadów:

 • niedopałek papierosa – 1,5 roku,
 • trujące substancje zawarte w papierosie – 5 lat,
 • guma do żucia – 5 lat,
 • metalowa puszka – 10 lat,
 • kubek styropianowy – 50 lat,
 • opony – od 50 do 80 lat.

Ale to pestka w porównaniu ze szklaną butelką. Ta bije rekordy i rozkłada się nawet 4 000 lat! A co z plastikiem, który także często ląduje w lasach?

Wywóz odpadów na dzikie wysypiska – plastik rozkłada się przez setki lat!

Odpady do wywozu

Kto jest odpowiedzialny za wywóz odpadów z dzikich wysypisk?

Za wywóz odpadów z dzikich wysypisk są odpowiedzialne samorządy. To one mają obowiązek zapewnić uprzątniecie zwałek śmieci. W związku z tym bez wahania możecie zadzwonić do urzędu gminy lub miasta, by te zajęły się problemem. Jak zgłosić nielegalny wywóz odpadów na dzikie wysypiska w Warszawie?

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Wywóz odpadów z dzikiego wysypiska – kto odpowiada za likwidację porzuconych śmieci?

Jeżeli odpady znajdują się na waszej działce, bo ktoś je podrzucił lub zostały po poprzednim właścicielu, możecie mieć problem. Właściciel posesji jest zobowiązany do uprzątnięcia takich śmieci, jeśli nie uda się ustalić ich pochodzenia. Co wtedy najlepiej zrobić?

Masz dzikie wysypisko na działce?
Wywóz odpadów Warszawa – Zamów u Mariana!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *