Dzikie wysypisko - jak zgłosić w Warszawie
|

Dzikie wysypisko – kto odpowiada za likwidację porzuconych śmieci w Warszawie?

Czytając artykuł, dowiesz się, jakie kary grożą za porzucenie śmieci w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Marian wyjaśnia, kiedy dzikie wysypisko likwiduje gmina, a kiedy obowiązek ten spoczywa na właścicielu posesji. Poznasz też sposoby na zgłoszenie problemy w Warszawie.

Dzikie wysypisko to zagrożenie nie tylko dla roślin, zwierząt oraz estetyki krajobrazu. To zagrożenie dla każdego z nas. Takie składowisko zanieczyszcza środowisko i może być przyczyną zatrucia wód i gleby przez szkodliwe substancje pochodzące z odpadów. Gdzie zatem zgłosić napotkaną kupę śmieci w lesie i jak to zrobić w Warszawie? Oto jest pytanie. Dziś Marian udzieli wam najważniejszych informacji na temat dzikich wysypisk, które warto znać. Przeczytajcie!

Dlaczego ludzie wywożą odpady na dzikie wysypisko?

Dzikie wysypisko to miejsce nieprzeznaczone do składowania odpadów komunalnych. Według obowiązujących przepisów każda nieruchomość musi zostać wyposażona w pojemniki na odpady stałe, a co więcej, wszyscy jesteśmy zobowiązani do selektywnej zbiórki odpadów. Tymczasem śmieci zalegają tam, gdzie osoby trudniące się nielegalnym wywozem odpadów czują się bezkarne i liczą na to, że nikt ich nie zobaczy.

To naganne zjawisko ma miejsce nie tylko w przydrożnych rowach, zaniedbanych działkach, parkach czy lasach. Na podrzucanie śmieci skarżą się także wspólnoty mieszkaniowe. Problem nie zniknął wraz z wprowadzeniem nowego systemu gospodarowania odpadami. Dlaczego?

Raport NIK wskazuje główne przyczyny, z powodu których dzikie wysypisko to wciąż naglący problem gmin. Są to:

 • zaniechanie przez część gmin kontroli wywiązywania się z obowiązków dotyczących gospodarowania odpadami komunalnymi, zarówno przez właścicieli nieruchomości jak i firmy odbierające odpady, co w istotny sposób osłabiło funkcje nadzorcze gmin i możliwości identyfikacji i eliminowania niekorzystnych zjawisk, np. takich jak dzikie wysypisko;
 • nieobjęcie gminnym systemem gospodarowania odpadami właścicieli nieruchomości zobowiązanych do wnoszenia opłat oraz nieprowadzenie ewidencji indywidualnych umów z właścicielami nieruchomości nieobjętych tym systemem. W konsekwencji mogło to mieć wpływ na jego szczelność;
 • brak możliwości oddania do utworzonego przez gminę punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych niektórych rodzajów odpadów powstających w gospodarstwie domowym. Dotyczy to zwłaszcza tzw. „gabarytów”, zużytych opon, farb i lakierów, które najczęściej tworzą dzikie wysypisko.

Wiele osób wywozi odpady na dzikie wysypisko kierując się zasadą – taniej, szybciej, bliżej.

Co zrobić ze starą kanapą czy innymi meblami? Jak pozbyć się zużytych opon? Wystarczy niewiele zachodu. Sprawdzenie harmonogramu wywozu odpadów wielkogabarytowych i wystawienie ich przed dom zajmie mniej czasu niż transport do lasu. Istnieje także inne rozwiązanie, a mianowicie PSZOK, który oferuje nieodpłatny odbiór odpadów. Warszawa prowadzi dwa punkty stacjonarne i wiele mobilnych. Jak z nich korzystać?

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Wywóz odpadów Warszawa – jak to zrobić po remoncie i nie przepłacić?

Wywóz odpadów na dzikie wysypisko – wykroczenie czy przestępstwo?

Wiecie, że jeżeli chodzi o wywóz odpadów, Warszawa nie ma czym się martwić. W każdej chwili możecie zadzwonić po Mariana. Mimo to z jakichś nieracjonalnych dla mnie powodów wciąż wiele osób wywozi gruz i śmieci budowlane do lasów, zostawia je w rowach i na łąkach. Z reguły wiedzą o karze grzywny, ale nie liczą się z ryzykiem wakacji w odosobnieniu.

Dzikie wysypisko – jakie grożą kary?

Potrzebne dokumenty

Trzeba mieć świadomość, że każdy kto składuje odpady w sposób nielegalny, popełnia co najmniej wykroczenie. Skutkuje ono karą nagany, grzywny, a nawet aresztu. Jednak Marian wam powie, że kto stworzy dzikie wysypisko samowolnie, może odpowiadać jak za przestępstwo. Nie ma z tym żartów, bo jeżeli taka kupka śmieci zagraża bezpieczeństwu ludzi, naraża na zniszczenie roślin lub zdrowia i życia zwierząt, można trafić za kraty. Po co to komu? Nie warto liczyć na to, że się uda i nikt nie ustali, kto wywiózł odpady na dzikie wysypisko.

Czy dzikie wysypisko zawsze likwiduje gmina?

Zgodnie z zapisami z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach to właśnie gmina odpowiada za gospodarowanie odpadami na jej terenie. Sam obowiązek likwidowania wysypiska, które jest nielegalne, zawiera także ustawa o samorządzie gminnym. Fundusze na porządkowanie dzikiego wysypiska gmina powinna pozyskać z opłat i kar środowiskowych.

Jeżeli urząd nie zareaguje na informacje mieszkańców o tym, że gdzieś występuje dzikie wysypisko, mogą oni złożyć skargę do sądu administracyjnego, który wyda decyzję o jego likwidacji i zaprzestaniu uchylania się od tej powinności. Gmina ma też prawo nakazać uporządkowanie odpadów osobie, która w niewłaściwy sposób je składuje.

Dzikie wysypisko porzucone na cudzej działce

Marian powie wam jeszcze, że schody z nielegalnymi odpadami zaczynają się, gdy ktoś je podrzuci na teren naszej posesji. Wtedy niezwłocznie trzeba zawiadomić organy ścigania w celu ustalenia, kto tego dokonał. Jest to bardzo ważne, ponieważ tylko w ten sposób niewinny właściciel działki może uniknąć wywozu odpadów, które ktoś mu podarował i urządził dzikie wysypisko na cudzej posesji.

Jeżeli nie uda się potwierdzić, że czynności dokonał ktoś inny, wówczas gmina może zobowiązać właściciela, aby dzikie wysypisko usunął na własny koszt. W pierwszej kolejności za posiadacza odpadów uznaje się tego, kto je wytworzył.

Jeśli nie uda się ustalić pochodzenia odpadów, uznaje się, że jest nim właściciel posesji czy działki. Na szczęście usługę „wywóz odpadów Warszawa” można zamówić u Mariana i pozbyć się śmieci niedrogo, szybko i sprawnie.

Jak zgłosić dzikie wysypisko w Warszawie?

Jeśli zauważycie dzikie wysypisko, koniecznie trzeba to zgłosić, nawet jeśli nie znajduje się na terenie należącym do was. Zapobiegnie to dalszej degradacji środowiska. W stolicy takie sprawy należy kierować się do Urzędu Miasta st. Warszawy. Możliwości jest kilka:

 • zadzwonić na numer: 19115;
 • skorzystać z bezpłatnej aplikacji: Warszawa 19115;
 • wypełnić formularz na stronie: warszawa19115.pl;
 • napisać wiadomość e-mail: kontakt@um.warszawa.pl.

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa przyjmuje zgłoszenia takich nieprawidłowości jak:

 • wywóz odpadów komunalnych,
 • przypadki wandalizmu,
 • dzikie wysypisko,
 • palenie odpadami w piecach.

Nie musicie nawet wychodzić z domu, aby zgłosić, że ktoś wywiózł odpady na dzikie wysypisko, np. w lesie. Możecie to zrobić za pomocą aplikacji LocalSpot, o czym wspomniałem już na blogu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Nielegalny wywóz gruzu Warszawa – jak zgłosić?

Zgłoś dzikie wysypisko w Warszawie! Aplikacja, portal, telefon

Jeżeli dzikie wysypisko znajduje się na naszym terenie, a my chcemy ustalić, kto podrzucił nam odpady, warto powiadomić policję. Ustalenie kto podrzucił nam śmieci, może uchronić nas przed koniecznością samodzielnego wywozu odpadów i poniesienia w związku z tym opłat.

Pamiętajcie, że jeżeli potrzebny wam wywóz odpadów Warszawa możecie liczyć na Mariana. Chodzi zarówno o niechciane śmieci porzucone na działkach, jak i inne odpady powstałe, np. po budowie czy remoncie.

Dzikie wysypisko Warszawa – Marian upora się z każdą hałdą śmieci:)
Weź telefon i zadzwoń teraz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *